Starannie przygotowany projekt to podstawa każdego pięknego ogrodu. Aby cieszyć się efektowną zieloną przestrzenią przez długie lata, warto poświęcić trochę czasu na wybór profesjonalnego projektanta. Kluczem do owocnej współpracy jest jednak szczegółowe omówienie wszystkich zasad projektowania ogrodu. Przedstawiamy 10 najważniejszych pytań, jakie warto zadać projektantowi ogrodu przed nawiązaniem współpracy.
Jak przebiega projektowanie ogrodu krok po kroku?
Już podczas pierwszej rozmowy z projektantem warto dowiedzieć się więcej o kolejnych etapach projektowania ogrodu. Należy poprosić o przedstawienie kolejnych etapów, z jakich będzie składał się proces projektowy. Specjalista powinien wyjaśnić, jak będzie przebiegać inwentaryzacja terenu, opracowywania koncepcji ogrodu i projektu wykonawczego. Dodatkowo warto zapytać o harmonogram poszczególnych prac i ostateczny termin wykonania projektu. Upewnij się także, czy będziesz mógł brać aktywny udział w pracy nad projektem ogrodu i umówić się na dodatkowe konsultacje.
Projekt i budowa ogrodu – czy projektant współpracuje z firmą wykonawczą?
Przed nawiązaniem współpracy z projektantem warto zapytać go o dokładny zakres oferowanych usług. Istotne jest, czy jego praca ogranicza się jedynie do przygotowania projektu ogrodu, czy proponuje też dodatkowe usługi związane z realizacją opracowanej koncepcji. Możliwość skorzystania z dodatkowych usług wykonawczych bezpośrednio u projektanta lub u jego zaufanych współpracowników często usprawnia pracę i obniża koszty wykonania ogrodu. Dodatkowo daje gwarancję, że ostateczne efekty zakładania ogrodu będą zgodne z założeniami projektu.
Czym jest nadzór autorski przy realizacji ogrodu i czy warto z niego skorzystać?
Współpraca z projektantem nie powinna kończyć się w momencie dostarczenia przez niego projektu. Wskazane jest, by czuwał on także nad realizacją projektu w terenie: kontrolował zgodność wykonania prac z projektem, odpowiadał na pytania wykonawców, na żywo nadzorował realizację projektu, a w razie potrzeby dostosowywał koncepcję do możliwości i potrzeb wykonawców. Warto więc spytać projektanta, czy oferuje również nadzór autorski. Jeśli nie zapewnia wsparcia przy realizacji projektu, musisz liczyć się z tym, że to na Tobie spocznie odpowiedzialność za prawidłowe wykonanie projektu przez wykonawców.
Jakie wizualizacje i prezentacje oferuje projektant ogrodu?
Przed zleceniem specjaliście przygotowania projektu należy zapytać, jakie formy prezentacji koncepcji ogrodu proponuje. Z pewnością powinieneś dowiedzieć się, w jakiej formie zostanie Ci przedstawiony projekt. Sam szkic 2D często okazuje się niewystarczający, by dobrze wyobrazić sobie wygląd przyszłego ogrodu. Warto więc dowiedzieć się, czy możliwe są inne formy prezentacji projektu ogrodu, np. w postaci wizualizacji 3D lub makiet. Niektórzy projektanci dodatkowo proponują wizualizacje ogrodu w dzień i w nocy oraz w różnych porach roku. Możliwość zapoznania się z koncepcją ogrodu w różnych formach na pewno przełoży się na Twoje zadowolenie z ogrodu.
Ile kosztuje projekt ogrodu i co zawiera cena?
Zanim zdecydujesz się na nawiązanie współpracy z projektantem, musisz poznać szacunkową wycenę jego pracy. Nie wystarczy jednak, że specjalista przedstawi Ci całkowity koszt wykonania projektu. Powinieneś dowiedzieć się, co dokładnie składa się na cenę opracowania. Ważne jest, jakie prace wykona projektant oraz ile wersji koncepcji ogrodu przygotuje. Należy upewnić się, czy w cenę projektu wliczone jest także przygotowanie dodatkowej dokumentacji i kosztorysu. Zapytaj również, na jakie poprawki będziesz mógł liczyć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Dlaczego warto sprawdzić portfolio projektanta ogrodu?
Decyzja o podjęciu współpracy z projektantem nie powinna opierać się jedynie na rekomendacjach innych klientów czy też wstępnej rozmowie. Przed zleceniem wykonania projektu specjaliście warto zapoznać się z jego wcześniejszymi pracami. Spytaj więc projektanta, czy realizował już podobne projekty. Poproś o przedstawienie portfolio prac, zawierającego projekty ogrodów urządzonych w podobnym stylu lub przygotowane dla klientów o zbliżonych potrzebach. Dzięki temu łatwiej ocenisz, czy projektant rozumie Twój gust, potrzeby i estetykę, która najlepiej pasuje do Twojej przestrzeni. Przeglądając portfolio, możesz również zainspirować się rozwiązaniami, które sprawdziły się u innych klientów.
Jak wygląda kontakt z projektantem ogrodu podczas współpracy?
Dobra komunikacja to podstawa każdej udanej współpracy. Zanim więc zdecydujesz się na skorzystanie z usług projektanta, zapytaj, jak będzie przebiegała komunikacja podczas pracy nad projektem. Dowiedz się, czy projektant przewiduje spotkania na żywo, czy tylko konsultacje online. Porozmawiaj także o preferowanych przez niego formach kontaktu (email, telefon, komunikator internetowy, spotkanie na żywo) oraz godzinach, w jakich będzie dla Ciebie dostępny. Ustal, jak szybko będziesz mógł liczyć na odpowiedź. Dzięki temu upewnisz się, że Twoje oczekiwania są zgodne z możliwościami projektanta.
Czy mogę wprowadzać zmiany w trakcie pracy nad projektem?
Bardzo rzadko pierwsze pomysły dotyczące koncepcji ogrodu okazują się w 100% trafione. Często konieczne jest nawet kilkukrotne modyfikowanie projektu, by ostateczny rezultat był zadowalający zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Z tego powodu należy wcześniej uzgodnić z projektantem liczbę i zasady wprowadzania poprawek. Nie zapomnij zapytać, ile poprawek możesz wprowadzić do projektu i kiedy powinieneś je zgłaszać. Projektant powinien poinformować Cię również o wpływie ewentualnych poprawek na termin przygotowania projektu.
Czy projekt ogrodu zawiera też projekty branżowe – nawadniania, oświetlenia, elementów technicznych?
Projekt ogrodu to nie tylko plan nasadzeń. Dobrze zaaranżowana zielona przestrzeń wymaga także odpowiedniego rozmieszczenia ścieżek, instalacji oświetleniowych, systemu nawadniania i innych elementów technicznych. Już na etapie pierwszej konsultacji z projektantem trzeba więc dowiedzieć się, co dokładnie będzie wchodziło w skład projektu.
Czy oprócz rozmieszczenia i spisu roślin projekt będzie zawierał również plan systemu nawadniania (wraz z jego specyfikacją), systemu oświetlenia (wraz z punktami świetlnymi i źródłami światła) oraz dodatkowych instalacji (np. automatyki ogrodowej, systemu drenażowego)? Dopiero uwzględnienie wszystkich tych elementów pozwala w sposób całościowy spojrzeć na przestrzeń i przeprowadzić wszystkie niezbędne prace w odpowiedniej kolejności.
Czy mogę skorzystać z dodatkowego wsparcia po realizacji ogrodu?
Realizacja projektu ogrodu to dopiero początek ogrodniczej przygody. Na świeżo upieczonych właścicieli ogrodów czeka wiele wyzwań związanych z pielęgnacją roślin, konserwacją systemów ogrodowych, nawierzchni i elementów wyposażenia czy też okresowymi renowacjami trawnika i rabat.
Jeśli nie chcesz sam zmagać się z trudnościami w pielęgnacji ogrodu, poszukaj projektanta, który oferuje dodatkowe wsparcie po realizacji ogrodu. Przy wyborze firmy projektującej ogrody uwzględnij zakres oferowanych przez nią dodatkowych usług. Ustal, czy istnieje możliwość skorzystania z doradztwa sezonowego, serwisu roślin i systemów technicznych oraz wsparcia w pielęgnacji ogrodu. Skonsultuj też możliwość ewentualnej rozbudowy projektu w przyszłości lub jego modyfikacji.
Bonus: czy ten projekt ogrodu da się wykonać na Twojej działce? Sprawdź, zanim zaczniesz budowę
Poznałeś już 10 najważniejszych pytań, na jakie powinien odpowiedzieć Ci przyszły projektant Twojego ogrodu. Nawet jeśli odpowiedzi na wszystkie z nich całkowicie spełniają Twoje oczekiwania, na zakończenie rozmowy musisz jeszcze omówić z projektantem kwestię realizacji koncepcji ogrodu.
Nawet najlepszy projekt stanie się zupełnie bezużyteczny, jeśli niemożliwe będzie jego zrealizowanie. Z tego powodu dobry projektant przy tworzeniu koncepcji ogrodu musi uwzględnić warunki terenowe panujące na działce. Pominięcie tego aspektu może sprawić, że wykonawcy będą mieć problemy z wdrożeniem zaproponowanych rozwiązań. Konieczne może być wtedy wykonanie nowego projektu praktycznie od zera.
Współpraca z projektantem nie powinna kończyć się na przedstawieniu przez niego projektu koncepcyjnego wraz z wizualizacją ogrodu. Warto poprosić go o przygotowanie projektu technicznego (wykonawczego), który będzie zawierał szczegółowe wytyczne dla wykonawców dotyczące sposobu realizacji koncepcji ogrodu. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że piękna wizja ogrodu, którą przedstawił Ci projektant, nie jest tylko fikcją, lecz może stać się rzeczywistością.
Dobry projektant to nieoceniona pomoc w realizacji marzeń o ogrodzie. By uniknąć nieporozumień i rozczarowań, warto jeszcze przed nawiązaniem współpracy ze specjalistą dokładnie omówić wszystkie ważne aspekty projektowania ogrodu. Profesjonalny projektant z pewnością chętnie odpowie na wszystkie pytania, by praca nad ogrodem była przyjemna i satysfakcjonująca dla obu stron.