Coraz popularniejsze staje się wprowadzanie dużej ilości roślin do „martwego” wystroju wnętrz. Nie tylko otoczenie budynku w którym mieszkamy jest ważne, ale również to co mamy wewnątrz. Mając do wyboru dom z ogrodem oraz zieloną okolicą i dom w sąsiedztwie betonowej dżungli, większość z nas wybierze ten pierwszy. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest on atrakcyjniejszy. Do tej pory zwracano głównie uwagę na to co się dzieje na zewnątrz mieszkania, teraz to się zmienia. Oto 5 sposobów na połączenie zieleni z Twoim wnętrzem.
1. Zaplanuj wcześniej zieleń
Jeśli jesteś na wczesnym etapie urządzania swojego wnętrza, warto zwrócić również uwagę na to czy i jakie rośliny będziesz chciał wprowadzić. Tak jak podczas budowy ogrodu ważne jest zrobienie projektu, tak w przypadku wnętrz warto poświęcić trochę czasu zieleni. Często bywa, że zakupiona przez nas wymarzona roślina z wiekiem zaczyna dosłownie wchodzić nam na głowę, czy też zawadzać o sufit, ponieważ jest po prostu za duża.
Fot.: www.pinterest.com
2. Dopasuj donice do swojego wnętrza
Jednym z kluczowych aspektów jest prawidłowy wybór donicy lub osłonki. Źle wybrany pojemnik jest w stanie zniszczyć cały efekt wizualny w mieszkaniu. Obecnie na rynku znajduje się tyle wariantów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybrać tradycyjne donice lub te nowocześniejsze, które są same w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości wody dla rośliny, kiedy ta będzie jej potrzebowała. Najlepsze w donicach jest to, że możemy budować z nich dowolne kompozycje, dopasowując je do ilość miejsca jakim dysponujemy w pomieszczeniu.
Fot.: www.airypolska.com
3. Postaw ogród do pionu
Zielone ściany początkowo pojawiały się w miejscach publicznych takich jak hotele, biura i galerie, z czasem wpłynęło to również na projektowanie wnętrz prywatnych. Coraz częściej można spotkać fragment ściany pokryty roślinami. Najlepiej gdy zielona ściana jest projektowana na tym samym etapie co reszta wnętrza. Dzięki temu można zdecydowanie obniżyć koszty jej wykonania, w porównaniu do zielonej ściany budowanej w wykończonym już pomieszczeniu.
Fot. A. Pająk
4. ‚Powietrzne rośliny’
‚Air plants’, bo tak również nazywane są oplątwy, to świetna opcja na stworzenie ogrodu pionowego i poziomego bez udziału ani grama podłoża! Oplątwy (z łac. Tillandsia) naturalnie rosną na korze drzew tropikalnych. Istnieje ponad 600 różnych gatunków, co stwarza wręcz nieograniczone możliwości na ilość kompozycji jakie możemy stworzyć. Rośliny są dosyć małe, dzięki czemu możemy umieścić je na półkach, ścianach, gdziekolwiek nam się podoba. Oplątwy nie potrzebują doniczek! Jedyne o czym musimy pamiętać to odpowiednia ilość światła i zraszanie zamiast podlewania.
Fot.: zielonesciany.wordpress.com
5. Kokodema
A może ogród nad głowami? Dzięki kokodemie jesteśmy w stanie posadzić rośliny w mniej oczywistym miejscu. Nie potrzebujemy w tym przypadku donic. Roślina posadzona jest w kłębku mchu owiniętym drutem, który można zawiesić na sznurkach. Jedynym problemem w tym przypadku jest podlewanie. Należy zdjąć kulę i zanurzyć ją w wodzie, a po wyjęciu poczekać, aż nadmiar wypłynie z bryły korzeniowej.
Fot.: www.pinterest.com
Andrzej Nowiński