Agrowłóknina w ogrodzie – rodzaje, zastosowanie, zalety i wady

Konkurencja z chwastami, silne mrozy, niedobór wody – rośliny ogrodowe niejednokrotnie muszą zmagać się z trudnymi warunkami. Aby ułatwić im rozwój i uchronić przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, wiele osób decyduje się na użycie agrowłókniny w ogrodzie. W ostatnich latach zyskała ona dużą popularność jako uniwersalny materiał do ściółkowania i okrywania roślin. Jakie są wady i zalety agrowłókniny? Kiedy warto zastosować ją w ogrodzie, a kiedy lepiej z niej zrezygnować? 

Do czego służy agrowłóknina?

Agrowłóknina, inaczej włóknina ogrodowa lub fizelina ogrodowa, to syntetyczna tkanina produkowana z włókien polipropylenowych, o nieregularnej, splątanej strukturze z widocznymi rowkami. Włóknina ogrodowa jest stosowana jako materiał do ściółkowania oraz okrywania roślin. Tkanina ta jest cienka, lekka oraz przepuszczalna dla wody i powietrza. Dodatkowo ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Dzięki swojej wytrzymałości zachowuje trwałość przez lata. Fizelina ogrodowa może być ponadto dowolnie formowana, związywana i przycinana, co pozwala na jej uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. 

Agrowłóknina ogrodowa – rodzaje

Agrowłókniny dzieli się na dwa podstawowe typy: przeznaczone do okrywania roślin (białe) oraz do ściółkowania (czarne, brązowe, ciemnozielone). W zależności od przeznaczenia poszczególne tkaniny mają różną gramaturę. 

  • agrowłóknina do okrywania roślin (zimowa) – o gramaturze od 17 do 50 g/ m2, koloru białego. Biała agrowłóknina służy do ochrony roślin wrażliwych na niskie temperatury (takich jak m.in. rododendrony, róże, hibiskusy, brzoskwinie) przed przemarzaniem. Może mieć formę kaptura, który zakłada się na krzewy. Stosuje się ją do okrywania roślin, jako fizyczną barierę przed mrozem. Biała agrowłóknina zimowa odbija promienie słoneczne, dzięki czemu zabezpieczana rośliny przed dużymi wahaniami temperaturami w ciągu dnia i nocy, silny słońcem i wysuszającym, zimnym wiatrem. Agrowłókninę zimową zazwyczaj stosuje się od wystąpienia pierwszych jesiennych przymrozków aż do wiosny. Owija się nią całą roślinę, a następnie mocuje sznurkiem i przy podstawie obsypuje ziemią. 
  • agrowłóknina wiosenna – znajduje zastosowanie głównie w warzywniku i uprawach sadowniczych. Najczęściej ma gramaturę 17, 19 lub 23 g/m2. Biała agrowłóknina o niższej gramaturze wykorzystywana jest szczególnie wiosną, by uchronić rośliny użytkowe przed przymrozkami, suszą oraz przyspieszyć ich wegetację. Stosuje się ją bezpośredni po wysadzeniu i wschodzie roślin. Tego typu włóknina ogrodowa umożliwia swobodny wzrost roślinom i pomaga zwiększyć plony w ogrodzie. Agrowłókniną wiosenną zwykle luźno nakrywa się grządki z warzywami lub owocami, a jej brzegi przytwierdza (np. kamieniami). W ciepłe słoneczne dni tkaninę zdejmuje się na dzień, a rozkłada na noc. 
  • agrowłóknina do ściółkowania – dostępna zwykle w gramaturze 50 g/m2 oraz 80 g/m2 w kolorze czarnym lub brązowym. Stosowana pod ściółkę, w celu ograniczenia rozwoju chwastów i zmniejszenia parowania wody. Agrowłóknina do ściółkowania jest grubsza i bardziej wytrzymała niż ta stosowana do okrywania roślin. Czarna agrowłóknina pochłania światło i w ten sposób zwiększa temperaturę podłoża. 

Agrowłóknina w ogrodzie – zastosowanie

Włóknina ogrodowa jest wykorzystywana zarówno w uprawach amatorskich, jak i profesjonalnych. Znajduje ona zastosowanie:

  • – na rabatach z bylinami, krzewami, roślinami zimozielonymi,
  • – w uprawach warzyw i owoców,
  • – na skalniakach,
  • – w uprawach pojemnikowych, 
  • – na ścieżkach, podjazdach, tarasach.
Agrowłóknina w ogrodzie – rodzaje, zastosowanie, zalety i wady

Zalety agrowłókniny ogrodowej

Agrowłóknina nie bez powodu cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników. Jakie są jej zalety? 

  • Lepsze warunki do wzrostu roślin

Włóknina ogrodowa pozwala na utrzymanie optymalnych warunków wilgotnościowych w podłożu. Stanowi świetną alternatywę dla folii – w odróżnieniu od niej przepuszcza bowiem wodę i powietrze. Dzięki temu przyspiesza wzrost roślin. Agrowłóknina pomaga też ustabilizować rośliny rosnące np. na skarpach i ograniczyć wywiewanie i wymywanie podłoża. Dodatkowo ułatwia zimowanie roślin w ogrodzie. Przydaje się również w przypadku uprawy roślin w pojemnikach (na balkonie czy tarasie). Można owinąć nią donic lub wyłożyć dno, by zapewnić izolację termiczną roślinom w pojemnikach. 

  • Utrzymanie estetyki otoczenia

Stosowanie agrowłókniny w ogrodzie pozwala zwiększyć walory dekoracyjne otoczenia. Tkanina w kolorze brązowym lub ciemnozielonym doskonale stapia się z tłem, dzięki czemu nie zaburza kompozycji. Ściółka ułożona na warstwie agrowłókniny lepiej się prezentuje, nie zapada się i nie brudzi podłożem. Włóknina ogrodowa dobrana kolorystycznie do ściółki sprawia, że ubytki kory czy żwiru są znacznie mniej widoczne. Można wykorzystać ją ponadto jako materiał konstrukcyjny przy budowie żwirowych ścieżek. Dzięki agrowłóknine antychwastowej dróżki nie będą porastać trawą i chwastami.

  • Łatwiejsza pielęgnacja roślin

Ściółkowanie roślin agrowłókniną ułatwia pielęgnację roślin. Dzięki niej nie jest konieczne tak częste odchwaszczanie rabat czy podlewanie roślin. Agrowłóknina ściółkująca zapobiega wzrostowi trawy i chwastów na rabatach oraz występowaniu szkodników w uprawach. Stosowana w uprawie truskawek lub innych roślin użytkowych chroni je przed zapiaszczeniem. 

Czy agrowłóknina szkodzi roślinom?

Niestety używanie agrowłókniny w ogrodzie ma też pewne wady. Jej długotrwałe stosowania utrudnia rozwój mikroorganizmów glebowych i przyczynia się do ubożenia podłoża. Naturalne substancje organiczne z rozkładającej się ściółki i liści nie są w stanie przedostawać się do gleby. Z czasem podłoże pod agrowłókniną staje się zbite, co może utrudniać wzrost roślinom. 

Agrowłóknina do ściółkowania stanowi fizyczną barierę, która uniemożliwia zasilenie gleby kompostem, obornikiem lub granulowanym nawozem mineralnym. Dodatkowo stosowanie fizeliny może sprzyjać chorobom grzybowym. Zdarza się również, że chwasty zaczynają kiełkować na włókninie, przez co walka z nimi staje się jeszcze trudniejsza. 

Kiedy nie stosować agrowłókniny?

Agrowłókniny nie można stosować w uprawie roślin rozmnażających się przez kłącza i rozłogi. Lepiej zrezygnować z niej również w przypadku rabat z roślinami okrywowymi, z korzeniami przybyszowymi oraz rozmnażającymi się przez samosiew. Warto pamiętać, że agrowłóknina do ściółkowania utrudnia przeprowadzanie zmian w aranżacji ogrodu – dosadzanie nowych roślin i przesadzanie nadmiernie rozrastających się okazów. Nie sprawdzi się więc na rabatach z roślinami jednorocznymi i sezonowymi (np. wiosennymi cebulowymi). 

Agrowłóknina – jak ją kłaść?

Ogrodową agrowłókninę do ściółkowania najlepiej zamontować jeszcze przed sadzeniem roślin. Jej zastosowanie już po sadzeniu też jest możliwe, jednak znacznie trudniejsze. W miejscach, w których planujemy posadzić rośliny, powinniśmy wykonać nacięcia w formie krzyża. 

Fizelinę ogrodową należy zawsze rozkładać na wcześniej przygotowanym, wyrównanym i odchwaszczonym podłożu. Tkanina może być rozkładana dowolną stroną. Włókninę ogrodową powinniśmy rozłożyć w taki sposób, by ściśle przylegała do podłoża. W przypadku większych obszarów najlepiej układać ją na zakładkę i spinać szpilkami, by uniknąć nieszczelności. Agrowłókninę przytwierdza się do podłoża za pomocą specjalnych kołków montowanych w ziemi lub szpilek. Brzegi tkaniny można zabezpieczyć ciężkimi kamieniami lub cegłami (co około 1 m). Następnie tkaninę warto przysypać ściółką, np. kamykami ozdobnymi, żwirem lub korą. 

Jak okrywać rośliny agrowłókniną? Tkaniną należy luźna owinąć rośliny, w taki sposób, by uniknąć ich deformacji. Materiał trzeba mocno związać sznurkiem u góry i przytwierdzić do podłoża – co uchroni konstrukcję przed zniszczeniem pod wpływem silnego wiatru. W przypadku silnych mrozów można zastosować kolejną warstwę zabezpieczającą z agrowłókniny.