Wygląda niepozornie i właśnie w tym tkwi jego siła – beton w ogrodzie to uniwersalny i ponadczasowy materiał. Dawniej wykorzystywany głównie w przestrzeni miejskiej, dziś coraz częściej gości także w przydomowych ogrodach. Aby wzbogacić aranżację swojego ogrodu, warto zdecydować się nie tylko na betonowe nawierzchnie, ale również dodatki z betonu. Praktyczną i modną dekoracją ogrodu mogą być donice betonowe. Czym się wyróżniają i jakie są ich zalety?
Beton w ogrodzie – zastosowanie
Beton to niezastąpiony materiał konstrukcyjny, powstający z mieszanki wody, kruszywa i cementu. Ze względu na łatwość produkcji, trwałość i stosunkowo niską cenę zyskał ogromną popularność w budownictwie. Obecnie coraz częściej zwraca się jednak uwagę nie tylko na jego właściwości użytkowe, ale również na walory estetyczne. Beton jest bardzo plastyczny – nadaje się do tworzenia różnych form. Do ogrodu można zakupić m.in. betonowe płyty, kształtki czy kule. Dodatkowo beton ogrodowy może z powodzeniem imitować inne materiały, które często są drogie lub niepraktyczne. Betonowe elementy w ogrodzie są ponadczasowe i stylowe, dzięki czemu doskonale uzupełniają różnorodne aranżacje.
Do czego wykorzystać beton w ogrodzie? Beton świetnie nadaje się do budowy:
- nawierzchni ogrodowych,
- murków oporowych,
- obrzeży,
- schodów,
- ogrodzeń
- tarasów,
- podjazdów,
- rzeźb,
- fontann,
- donic,
- mebli.
Donice betonowe – zalety
Jednym z najprostszych sposobów wykorzystania betonu w ogrodzie jest umieszczenie w nim donic betonowych. Wykonuje się je z betonu architektonicznego o ozdobnej strukturze i fakturze. Tego typu elementy architektury ogrodowej mogą być doskonałym uzupełnieniem aranżacji niemal każdej zielonej oazy. Donice betonowe łączą funkcjonalność z walorami dekoracyjnymi.
Po donice betonowe do ogrodu warto sięgnąć z uwagi na ich właściwości użytkowe. Beton nie nagrzewa się intensywnie, dlatego zapewnia roślinom izolację przed wysokimi temperaturami i ochronę przed wysychaniem podłoża w czasie upałów. Zabezpieczone impregnatem donice z betonu są też dosyć odporne na zanieczyszczenia. Nie wymagają specjalnej konserwacji, a do ich czyszczenia zwykle wystarczy myjka ciśnieniowa lub zwykła szczotka. Betonowe donice w ogrodzie są ponadto obojętne dla środowiska – nie wydzielają do otoczenia szkodliwych substancji. W przeciwieństwie do betonowych nawierzchni nie powodują zmniejszenia powierzchni biologicznie czynnej i nie wpływają negatywnie na retencję wody.
Donice z betonu wyróżniają się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki środowiskowe i uszkodzenia mechaniczne. Nie tracą swoich walorów estetycznych pod wpływem promieniowania słonecznego czy deszczu. Dodatkowo są mrozoodporne, co umożliwia ich użytkowanie na zewnątrz przez cały rok. W odróżnieniu od donic ceramicznych czy plastikowych nie pękają pod wpływem niskich temperatury i nie ulegają szybkiemu ścieraniu. Donice betonowe w ogrodzie są trwałe, dlatego mogą zdobić otoczenie przez wiele lat.
Kolejną zaletą donic z betonu jest ich stabilność. Takie akcesoria są ciężkie i masywne, dzięki czemu nie jest w stanie ich przesunąć ani przewrócić nawet silny wiatr. Nie musimy się obawiać, że posadzone w nich rośliny bądź one same ulegną zniszczeniu w czasie nawałnicy lub wichury.
Tylko pozornie beton nie jest materiałem szczególnie ozdobnym. W rzeczywistości betonowe donice ogrodowe mogą być niepowtarzalną ozdobą. Ze względu na proces produkcji każdy egzemplarz jest unikatowy – różni się fakturą i rozłożeniem wżerów. Co więcej, donice z betonu dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Można łatwo dopasować je do swoich potrzeb i pozostałych elementów architektury ogrodowej.
Donice z betonu, jako element aranżacji ogrodu, są cenione również ze względu na swoją prostotę, surowy i minimalistyczny design. Betonowe dodatki do ogrodu dają szerokie możliwości aranżacyjne. Łatwo wtapiają się w otoczenie i dobrze komponują z różnymi stylami. Dodatkowo nie wysuwają się na pierwszy plan, dlatego stanowią doskonałe tło dla roślin i pozwalają wyeksponować ich piękno. Szare i białe donice z betonu wyraźnie kontrastują z żywą zielenią, co umożliwia osiągnięcie ciekawych efektów wizualnych w ogrodzie.
Z czym łączyć beton w ogrodzie?
Betonowe elementy architektury ogrodowej dobrze wyglądają zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi materiałami. Donice z betonu można łączyć z dodatkami wykonanymi z kamienia, naturalnego kruszywa, metalu, szkła czy gliny. By przestrzeń nie wydawała się zimna i nieprzyjazna, warto także zestawić je z ciepłymi drewnianymi dekoracjami i meblami. W nowoczesnych aranżacjach donice z betonu współgrają z dodatkami z rattanu i technorattanu.
Aby zachować harmonię w ogrodzie, przy łączeniu kilku betonowych elementów, należy zachować spójność pod względem wielkości, kolorystyki czy faktury. Przy wyborze donic ogrodowych z betonu warto uwzględnić również wygląd elewacji budynków. Beton do ogrodu lepiej wprowadzać jednak z ostrożnością. Używanie go zarówno do budowy nawierzchni, tarasów, jak i dekorowania otoczenia może sprawić, że przestrzeń stanie się zbyt szara i smutna, przez co zatraci swój zielony charakter.
Co posadzić w betonowych donicach do ogrodu?
Donice betonowe są odpowiednie zarówno do uprawy soliterów, jak i tworzenia wielogatunkowych kompozycji roślinnych. Można uprawiać w nich większość roślin o zwartym, niezbyt silnie rozrastającym się systemie korzeniowym i stosunkowo niewielkich rozmiarach. Efektownie wyglądają w nich zwłaszcza rośliny na pniu oraz formowane. Jeśli chcemy, by donice z betonu zdobiły nasz ogród przez cały rok, powinniśmy postawić na rośliny mrozoodporne, które nie wymagają specjalnego zabezpieczania przed zimą.
Do uprawy w betonowych donicach polecane są m.in.:
- forsycja,
- trzmielina Fortune’a,
- krzewuszka cudowna,
- cyprysik,
- klon palmowy,
- trawy ozdobne (np. kostrzewa, sesleria, pennisetum)
- miniaturowe drzewka owocowe,
- funkia,
- żurawka,
- bodziszek,
- rudbekia,
- rozchodnik,
- rojnik
- barwinek pospolity,
- bukszpan,
- berberys,
- kosodrzewina,
- lawenda,
- świerk biały ‘Conica’.
Ogrodowe donice z betonu mogą również pełnić funkcję kwietników. Warto zastosować je do tworzenia efektownych kompozycji z barwnymi kwiatami jednorocznymi np. fuksjami, pelargoniami, begoniami, petuniami, werbenami.
Zastosowanie donic z betonu w ogrodzie
Donice betonowe w ogrodzie można ustawić w dowolnym miejscu. Bardzo dobrze prezentują się tuż przy wejściu do domu, furtce, na tarasie czy balkonie. Warto umieścić je wzdłuż ścian budynków czy ścieżek. Betonowe donice można wykorzystać również do podziału przestrzeni i oddzielenia różnych stref ogrodu.
Doniczki z betonu znajdują zastosowanie w ogrodach urządzonych w różnych stylach. Ze względu na surowy i minimalistyczny design polecane są przede wszystkim do ogrodów w stylu nowoczesnym. Są idealne także do tworzenia aranżacji w stylu formalnym – ich geometryczna forma współgra z symetrycznymi i prostymi kompozycjami. Betonowe donice sprawdzą się ponadto w ogrodzie w stylu industrialnym, przywodzącym na myśl przestrzeń przemysłową. Z powodzeniem można wykorzystać je w klasycznych aranżacjach np. ogrodach w stylu barokowym. Wraz z rzeźbami czy fontannami stworzą wyjątkowy nastrój w ogrodzie romantycznym.
Betonowe donice znajdują szerokie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Mogą być stylowym wzbogaceniem ogródków restauracyjnych i hotelowych. Takie akcesoria ozdobią nie tylko przestrzeń przydomową, ale również wnętrza. Można uprawiać w nich także rośliny doniczkowe.
Kwadratowe donice z betonu warto wykorzystać do uprawy soliterów. Z kolei prostokątne będą odpowiednie do tworzenia kompozycji wielogatunkowych. Wysokie i wąskie donice pozwolą wyeksponować rośliny o zwisających pędach. Wśród donic betonowych można znaleźć te w rozmiarze XXL – idealne do uprawy krzewów czy drzewek.
Betonowa architektura ogrodowa wcale nie stanowi opozycji dla zieleni. Wręcz przeciwnie – może być dla niej idealnym dopełnieniem. Aby cieszyć się pięknymi roślinami w pojemnikach przez wiele lat, warto więc wykorzystać trwałe, eleganckie i uniwersalne donice z betonu.