Cegła w ogrodzie

W naszym ogrodzie zalega stara cegła z rozbiórki? Nie powinniśmy się jej pozbywać. Cegła w ogrodzie to niezastąpiony materiał budowlany i dekoracyjny, który pozwala tworzyć niebanalne aranżacje. Ceglane murki, donice, a może nawierzchnie? Podpowiadamy, co zrobić z cegły w ogrodzie. 

Cegła w ogrodzie – zalety

Cegła to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, znany i ceniony już od starożytności. Wytwarzana z gliny, piasku, wapnia i innych minerałów wyróżnia się odpornością na czynniki środowiskowe, trwałością i estetyką. Cegła nie traci swoich walorów wizualnych przez lata. Jest odporna na blaknięcie pod wpływem słońca. Nie niszczeje też pod wpływem deszczu czy mrozu. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako element do budowy fundamentów. Cegła ma również dobre właściwości izolacyjne. Skutecznie chroni przed hałasem i pozwala zatrzymywać ciepło. W ten sposób może korzystnie wpływać na mikroklimat otoczenia. 

Dodatkowo cegła w ogrodzie uznawana jest za materiał ponadczasowy. Mimo zmieniających się trendów wciąż pozostaje modna. Co bardzo istotne, z uwagi na surowy i minimalistyczny wygląd, cegła ogrodowa świetnie komponuje się z innymi elementami otoczenia. Idealnie wpisuje się w naturalny ogrodowy pejzaż złożony z zieleni i brązów. Może być też doskonałym tłem i kontrastem dla roślinności. Cegłę w ogrodzie można więc połączyć z różnymi stylami bez obaw, że zdominuje lub zepsuje kompozycję. Świetnie wzbogaci pejzaż ogrodów ekologicznych, rustykalnych czy naturalistycznych.

Materiał ten jest bardzo plastyczny, dlatego cegłę można układać i formować w pożądane kształty. Cegła dobrze komponuje się także z różnymi materiałami. Z powodzeniem można łączyć ją z drewnem, metalem czy betonem. 

Cegła w ogrodzie

Cegła do ogrodu – rodzaje

W ogrodowych aranżacjach możemy wykorzystać różne rodzaje cegły. Do najczęściej stosowanych należą:

  • cegła ceramiczna – odznacza się ciepłą barwą, która dobrze komponuje się z zielenią. Łatwo porasta naturalną roślinnością. Czerwona cegła w ogrodzie pozwala tworzyć efekty postarzenia. Z tego względu świetnie nadaje się ogrodów w stylu rustykalnym, romantycznym, historycznym, angielskim i naturalistycznym. Jest jednak dosyć podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego może nie sprawdzić się w miejscach intensywnie użytkowanych.
  • cegła klinkierowa – jest wypalana z piasku i gliny w temperaturze 1100 °C. Dzięki temu wyróżnia się większą wytrzymałością niż tradycyjna cegła ceramiczna. Cegła klinkierowa dostępna jest w wielu kolorach, kształtach i fakturach. Polecana jest zwłaszcza do budowy ogrodzeń, elewacji, obramowań rabat, ścieżek i elementów małej architektury ogrodowej. Warto wykorzystać ją zwłaszcza w ogrodach w stylu nowoczesnym. Można też po niej chodzić i jeździć – bez problemu wytrzyma nacisk. 
  • cegła perforowana – wyróżnia się obecnością wielu otworów. Dzięki temu jest znacznie lżejsza i cieńsza niż cegła pełna. Tego typu cegła w ogrodzie nadaje się przede wszystkim do tworzenia różnorodnych dekoracji. W ogrodzie ekologicznym warto wykorzystać ją jako element domków dla owadów. 

Zastosowanie cegły w ogrodzie

Zastanawiasz się, jak wykorzystać cegłę w ogrodzie? Chcesz stworzyć ciekawe ogrodowe aranżacje z cegłą w roli głównej? Oto kilka podpowiedzi, co można zrobić z cegły w ogrodzie.

Cegła w ogrodzie
  • Ceglane nawierzchnie ogrodowe

Cegła w ogrodzie może być dobrą alternatywą dla tradycyjnej kostki brukowej. Jest tania, wytrzymała, a przy tym prezentuje się bardzo naturalnie. Układanie cegły w ogrodzie pozwala też tworzyć fantazyjne mozaikowe wzory. Do budowy tarasów, ścieżek i ogrodowych alejek wykorzystuje się cegłę klinkierową. Nawierzchnie ceglane do ogrodu stabilizuje się za pomocą cementu i piasku. Cegła klinkierowa z otworami pozwala również tworzyć naturalistyczne zielone ścieżki, porośnięte trawą i mchem. Cegłę można ponadto łączyć ze żwirem i kamieniem. Ceglane ścieżki ogrodowe są odporne na uszkodzenia. Należy jednak uważać podczas użytkowania ich po deszczu – mogą stać się śliskie. 

  • Mała architektura ogrodowa z cegły

Co zrobić z cegły z rozbiórki? Z cegły można stworzyć wiele elementów małej architektury ogrodowej. Idealnie nadaje się ona do murowania. Sprawdzi się do budowy m.in. altan, studni, grilli, palenisk, domków dla owadów, trejaży, ławek, domków na drewno. Cegła może być zarówno podstawą takich konstrukcji, jak i elementem wykończeniowym. Dodatkowo małą architekturę ogrodową z cegły można otynkować lub ozdobić w dowolny sposób. 

  • Podwyższone rabaty i skalniaki z cegły

Ciekawym zastosowaniem starej cegły w ogrodzie jest również użycie jej do ekspozycji roślin ogrodowych. Z cegły można wykonać efektowne podwyższone rabaty. Z powodzeniem zastąpi ona również tradycyjne kamienie na skalnikach. Ceglana ściana sprawdzi się jako tło dla bujnej roślinności – zwłaszcza pnącej i wiszącej. Można zbudować z niej także oryginalny kwietnik do ekspozycji roślin sezonowych lub kwadratową czy prostokątną donicę na ulubiony okaz roślinny. Cegłę z otworami warto wykorzystać do uprawy sukulentów. 

  • Ściany, obwódki i murki z cegły

Cegła pozwala uporządkować i podzielić przestrzeń ogrodu. Warto zbudować z niej szczelne mury i ogrodzenia – chroniące przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów i wyciszające hałasy dobiegające z ulicy. Dzięki ścianie z cegły można też wydzielić intymną przestrzeń do wypoczynku w ogrodzie. Ceglane elementy sprawdzą się również do wytyczenia granic między różnymi strefami ogrodu. Niskie murki z cegły będą natomiast prezentować się efektownie jako obwódki rabat lub obrzeża trawnikowe. Dzięki nim podczas prac pielęgnacyjnych nie naruszymy naszych delikatnych roślin i traw.

Cegła w ogrodzie
  • Dekoracje z cegły do ogrodu

Stara cegła jako dekoracja ogrodu? Dlaczego nie! Umieszczona między roślinnością wzbogaci i urozmaici ogrodowe kompozycje. Ze starej cegły w ogrodzie możemy stworzyć podstawki do roślin czy nietypowe rzeźby. Jeśli zależy nam na wykorzystaniu cegły w ogrodzie jako dekoracji, powinniśmy wybrać tę o nietypowej fakturze, z naturalnymi śladami zniszczenia. Przydać może się również gruz.

Z ilością cegły w ogrodzie nie należy jednak przesadzać, ponieważ zamiast efektu naturalności może wprowadzić do otoczenia budowlany i fabryczny klimat. W małych ogrodach cegłę najlepiej stosować więc w subtelny sposób (np. w formie gruzu czy pojedynczych ceglanych akcentów).

Cegła z rozbiórki może znaleźć nowe ciekawe zastosowanie w ogrodzie. Zamiast więc ją wyrzucać, warto pomyśleć, jak wzbogacić nią ogrodowy krajobraz.