Trawnik to popularny, ale nie jedyny sposób na zagospodarowanie pustych powierzchni w ogrodzie. W niektórych miejscach znacznie lepiej poradzą sobie rośliny okrywowe, które mogą porastać duże obszary, tworząc efekt zielonego dywanu lub barwnego kobierca. Dlaczego warto stosować rośliny okrywowe zamiast trawnika? Gdzie je sadzić? Jakie odmiany roślin okrywowych wybrać?
Rośliny okrywowe – krótka charakterystyka
Rośliny okrywowe to grupa niskich roślin ozdobnych, które porastają ziemię zwartą i jednorodną gęstwiną pędów. Ze względu na swoją specyfikę bywają nazywane roślinami dywanowymi lub zadarniającymi. Efekt zielonego kobierca zapewniają zwłaszcza niskie odmiany płożące. Ich gałązki pokładają się i pełzają po ziemi, a w zetknięciu z glebą – wypuszczają nowe korzenie.
Rośliny okrywowe w ogrodzie: jakie mają zalety?
W przeciwieństwie do trawnika rośliny okrywowe są bezproblemowe w utrzymaniu. Nie trzeba ich kosić, dokarmiać nawozami, chronić przed rozwojem chwastów i działaniem szkodników. W większości przypadków pielęgnacja roślin ogranicza się do sporadycznego przycinania pędów (z reguły raz do roku) i podlewania w trakcie upałów.
Rośliny okrywowe radzą sobie doskonale w trudnych warunkach. Wiele odmian preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste, na których trawa rośnie marnie albo nie rośnie wcale (na przykład pod koronami drzew i wysokimi krzewami). Rośliny okrywowe zamiast trawnika sprawdzą się równie dobrze na stromych skarpach, skalniakach i innych nierównościach terenu, które utrudniają koszenie. Odmiany z umiarkowaną odpornością na deptanie zdadzą egzamin w mocniej eksploatowanych częściach ogrodu, na przykład w bliskim sąsiedztwie ścieżek lub tarasu.
Ogromną zaletą roślin okrywowych jest ich różnorodność. Na rynku ogrodniczym znaleźć można odmiany wolno i szybko rosnące, cieniolubne lub przeznaczone do miejsc słonecznych, zimozielone oraz takie, które zamierają z nadejściem zimy. Oprócz tego rośliny różnią się barwą, pokrojem i wysokością. Niektóre z nich zachwycają dekoracyjnym kształtem liści, inne – pięknymi kwiatami, które rozkwitają wiosną lub latem.
Uwaga! Dobierając rośliny okrywowe do ogrodu należy wziąć pod uwagę dwie kluczowe kwestie. Po pierwsze: jakie mają zapotrzebowanie na światło. Po drugie: czy wybrana odmiana jest ekspansywna i może zagłuszać rosnące w pobliżu rośliny (jeśli tak, warto posadzić ją w miejscu odosobnionym).
Rośliny okrywowe zamiast trawnika – nasze propozycje
Barwinek pospolity to zimozielona roślina płożąca, która dorasta na wysokość 10–15 cm. W kwietniu i maju zakwita drobnymi fioletowo-niebieskimi, białymi lub różowymi kwiatami. Barwinek preferuje miejsca cieniste i półcieniste, ale poradzi sobie równie dobrze na stanowiskach słonecznych. Sprawdzi się doskonale jako roślina zadarniająca pod drzewa i krzewy, a także na skalniaki czy skarpy.
fot. Pixabay
Karmnik ościsty tworzy gęstą, zbitą darń, przypominającą mech. Latem wypuszcza drobne, ale bardzo liczne, białe kwiaty. Ponieważ rozrasta się powoli, najlepiej sadzić go na niewielkich powierzchniach. Roślina jest stosunkowo odporna na deptanie, więc może zastąpić trawnik w różnych częściach ogrodu. Z reguły wypełnia pustą przestrzeń na skalniakach lub między elementami nawierzchni. Karmnik nie jest rośliną wymagającą; lubi słońce, ale rozwija się równie dobrze w miejscach półcienistych. Toleruje każdy rodzaj gleby z wyjątkiem bardzo suchej.
Bluszcz pospolity to zimozielone i długowieczne pnącze, który może być uprawiane na płaskiej powierzchni jako roślina okrywowa. Łatwo adaptuje się do różnych warunków, ale rośnie najlepiej na stanowiskach półcienistych i cienistych, lekko wilgotnych, z żyzną, próchniczą glebę. W trakcie dużych mrozów bluszcz jest narażony na przemarzanie, dlatego należy sadzić go w miejscach osłoniętych, na przykład pod koronami drzew.
fot. chus77 z Pixabay
Runianka japońska pochodzi z rodziny bukszpanowatych. Jest rośliną zimozieloną, która lubi miejsca zacienione i żyzną, stosunkowo wilgotną glebę. W maju na jej powierzchni zakwitają białe, drobne kwiaty. Runianka sprawdzi się doskonale jako roślina zadarniająca pod korony drzew i wysokie krzewy. Na wiosnę warto przyciąć jej pędy, aby uległy zagęszczeniu.
fot. dference z Pixabay
Pragnia syberyjska szybko porasta duże powierzchnie. Jej drobne, lekko połyskujące listki zdobią ogród przez cały rok. Z nadejściem wiosny roślina pokrywa się dużymi, jaskrawożółtych kwiatami, które tworzą obfite kwiatostany. Pragnia syberyjska ma niewielkie wymagania; może rosnąć w miejscach zacienionych, jak również na stanowiskach słonecznych. Ważne by zapewnić jej podłoże o odpowiedniej wilgotności (nie za suche, ani nie za mokre).
fot. Hans Braxmeier z Pixabay
Trzmielina Fortune\’a Kewensis jest niską, wolno rosnącą rośliną okrywową, która sprawdza się doskonale na niewielkich powierzchniach. Jesienią jej ciemnozielone, ozdobne liście zmieniają barwę na czerwoną. Trzmielina łatwo przystosowuje się do panujących warunków; może sadzić ją w cieniu, półcieniu, jak również w miejscach nasłonecznionych. Preferuje glebę żyzną, lekko wilgotną i dobrze zdrenowaną. Roślina jest mrozoodporna i znosi umiarkowane deptanie.