Założenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu często wydaje się kosztowne. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje oszczędności już na etapie tworzenia zielonej przestrzeni. Wybór najtańszych rozwiązań do ogrodu to jednak niekoniecznie najlepszy pomysł. W perspektywie długoterminowej mogą okazać się one bardziej kosztowne niż te, których ceny są stosunkowo wysokie. Dlaczego warto zainwestować w wysoką jakość w ogrodzie, by zyskać długofalowe korzyści?
Ogród — inwestycja na lata
Wiele osób przystępując do planowania swojego ogrodu, ma w głowie jego obraz tuż po założeniu. Tymczasem ogród nie jest statycznym tworem, który będzie zawsze wyglądał tak samo. Ogród żyje, a co za tym idzie — zmienia się z upływem czasu. Już na etapie projektowania ogrodu warto więc spojrzeć na niego jako na inwestycję długoterminową.
Podobnie jak przy budowie domu, również przy tworzeniu ogrodu pozorne oszczędności po latach często okazują się dodatkowymi kosztami. Tani ogród bywa nie tylko kosztowny, ale też kłopotliwy w utrzymaniu. Aby cieszyć się atrakcyjnym i wygodnym w użytkowaniu ogrodem nie tylko przez jeden sezon, ale przez długie lata, warto więc zainwestować w wysoką jakość. Poniesione koszty na pewno z czasem się zwrócą.
Tani ogród — nietrwałe materiały i częste usterki
Wysoka jakość to gwarancja trwałości. Odpowiednio zabezpieczone i wytrzymałe materiały są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz niszczenie pod wpływem promieniowania UV, deszczu, śniegu czy szkodników. Dzięki temu meble i wyposażenie ogrodowe wykonane z trwałych materiałów zachowują swoje walory wizualne i użytkowe przez długie lata i nie wymagają częstej konserwacji ani wymiany. Również instalacje ogrodowe i sprzęty (np. kosiarki, systemy automatycznego nawadniania, lampy) wykonane z wysokiej jakości materiałów rzadziej ulegają usterkom i nadają się do długotrwałej eksploatacji.
Wybierając najtańsze materiały, musisz natomiast liczyć się z tym, że już po kilku latach zakupione akcesoria ogrodowe będą wyglądać nieestetycznie, a ich użytkowanie stanie się niebezpieczne lub niemożliwe. Plastikowe ozdoby i meble łatwo pękają czy się kruszą. Niezaimpregnowane drewno jest atakowane przez szkodniki lub próchnieje pod wpływem wilgoci. Z kolei tanie urządzenia często się psują, generując kolejne wydatki na naprawę lub wymianę części.
Tanie wyposażenie — więcej pracy w ogrodzie
Oszczędzanie na jakości w ogrodzie niejednokrotnie przysparza właścicielom ogrodów dodatkowej pracy. Czas, który mogliby poświęcić na wypoczynek, muszą bowiem przeznaczyć na przeprowadzanie prac renowacyjnych, pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Zamontowanie w ogrodzie profesjonalnych systemów automatycznego nawadniania pozwala oszczędzać czas na podlewanie trawnika i roślin. Nowoczesne roboty koszące wyręczą domowych ogrodników w koszeniu murawy. Inteligentne system zarządzania ogrodem pomogą także w monitorowaniu warunków panujących na zewnątrz i zaplanowaniu wszelkich prac. Akcesoria ogrodowe wykonane z wysokiej jakości materiałów nie wymagają też częstych renowacji ani specjalnego zabezpieczania na zimę.
Inwestycja w droższe sprzęty i akcesoria pozwala znacznie zmniejszyć nakład pracy w ogrodzie. Korzystając z najtańszych sprzętów i akcesoriów trzeba być natomiast przygotowani na często kłopotliwe i czasochłonne prace, które musi się wykonywać rokrocznie. Tani ogród często okazuje się więc trudny i czasochłonny w utrzymaniu w perspektywie długoterminowej.
Nietrwałe materiały — zanieczyszczenie środowiska
Dekoracje, donice czy meble wykonane z tworzyw sztucznych są nie tylko nietrwałe, ale również szkodliwe dla środowiska. Tworzywa sztuczne rozkładają się nawet kilkaset lub kilka tysięcy lat. Cząsteczki mikroplastiku mogą dodatkowo przedostawać się do otoczenia i przyczyniać się do skażenia gleby czy wody. Niskiej jakości wyposażenie ogrodowe wymagające częstej wymiany może wyrządzić spore szkody środowisku. Dodatkowo tanie akcesoria ogrodowe często wymagają regularnego malowania czy lakierowania, co także wiąże się z uwalnianiem do otoczenia szkodliwych substancji chemicznych.
W perspektywie długofalowej znacznie bardziej opłacalny nie tylko dla portfela, ale również otoczenia okazuje się zakup droższego wyposażenia wytworzonego z materiałów naturalnych i ekologicznych. Zastosowanie w ogrodzie proekologicznych rozwiązań (np. zbiorników na deszczówkę, oświetlenia z czujnikiem zmierzchu) niejednokrotnie pozwala też oszczędzać wodę i energię, co przekłada się na obniżenie kosztów utrzymania ogrodu.
Niska jakość w ogrodzie — defekty estetyczne
Oszczędzanie na ogrodzie często sprawia, że nie wygląda on zbyt estetycznie. Akcesoria niskiej jakości, wyglądające dość tandetnie, zamiast zdobić ogród, tylko go szpecą. Rośliny zakupione na promocjach w hipermarkecie ukorzeniają się z trudnością lub mają widoczne ślady chorób. Tanie wyposażenie ogrodowe często już po jednym sezonie traci wyraziste kolory, ulega zarysowaniom, pęknięciom czy rdzewieje. Rezygnacja z zakupu żyznej ziemi pod trawnik czy rośliny ogrodowe może natomiast sprawić, że będą one słabiej rosnąć i wyglądać mało atrakcyjnie. Wszystko to przekłada się na obniżenie estetyki ogrodu.
Defekty estetyczne w ogrodzie mogą być także skutkiem oszczędzania na dodatkowych sprzętach i instalacjach ogrodowych, np. systemie automatycznego nawadniania lub siatkach na krety. Jeśli w ogrodzie brak dodatkowego wyposażenia, o estetykę otoczenia musi zadbać sam ogrodnik, co często nie jest łatwe. Próby zamaskowania widocznych defektów estetycznych to także kolejne koszty — na renowacje, nowe elementy wyposażenia czy wymianę roślin.
Tani ogród — częste renowacje
Warto mieć świadomość, że skala zmian, jakie zajdą w ogrodzie z upływem czasu, w dużej mierze zależy od nakładów początkowych na jego założenie. Inwestycja w wysokiej jakości materiały, nawierzchnie, rośliny i sprzęty z pewnością zwróci się po kilku lub kilkunastu latach w postaci oszczędności na renowacjach ogrodu.
Trwałe i solidne wyposażenie ogrodu sprawi, że zielona przestrzeń nawet po latach będzie prezentować się atrakcyjnie. Z kolei oszczędności poczynione na etapie zakładania ogrodu w perspektywie długoterminowej nie okażą się raczej opłacalne. Tanie ogrody często już po kilku latach generują koszty na renowacje. Zdarza się, że modernizacje muszą być wykonywane regularnie co kilka lat. Niejednokrotnie renowacje okazują się bardziej kosztowne niż montaż drogich instalacji na samym początku.
Oszczędzanie na roślinach ogrodowych — choroby i słaby wzrost
Kolejnym istotnym elementem, na którym z pewnością nie warto oszczędzać, są rośliny ogrodowe. Drzewa, krzewy czy byliny do ogrodu najlepiej pozyskiwać ze sprawdzonych szkółek lub współpracujących z nimi sklepów ogrodniczych. Wysokiej jakości rośliny są zdrowsze, łatwiej się ukorzeniają, szybciej rosną i lepiej znoszą zimy. Rośliny z renomowanych źródeł, choć bywają droższe, często nie generują dodatkowych wydatków np. związanych z leczeniem chorób.
Inaczej wygląda to w przypadku roślin z supermarketów, które często sprzedawane są w atrakcyjnych cenach. Niejednokrotnie na sklepowych półkach nie mają one zapewnionych odpowiednich warunkach, przez co często chorują. Ich korzenie i liście bywają przesuszone, a łodygi połamane. Sprzedawane odmiany mogą też nie przetrwać zimy. Zakup takich roślin to duże ryzyko.
Nie ma pewności, czy osłabione rośliny zdołają się ukorzenić w nowym miejscu. Porażone przez szkodniki czy choroby sadzonki mogą stać się też źródłem infekcji i inwazji w całym ogrodzie. Kupując rośliny z nieznanego źródła, trzeba być więc przygotowanym na dodatkowe koszty związane z wymianą sadzonek lub zwalczaniem szkodników bądź chorób w całym ogrodzie.
Oszczędności w ogrodzie — niższa wartość nieruchomości
Ogród to nie tylko przestrzeń wypoczynkowa i uprawna, ale również integralny element nieruchomości. Dostęp do ogrodu to ważny czynnik, na jaki zwracają uwagę potencjalni inwestorzy. Wyposażenie ogrodu, rośliny i elementy architektoniczne wpływają na to, jak postrzegana jest cała nieruchomość.
Wysokiej jakości akcesoria i sprzęty oraz rzadko spotykane rośliny mogą zwiększyć wartość nieruchomości nawet o kilka/kilkanaście procent. Co więcej, trwałe i starannie wykonane elementy w podobny sposób będą oddziaływać na wartość nieruchomości po kilku latach. Taka inwestycja z pewnością będzie więc opłacalna, nawet jeśli nie planujesz w najbliższym czasie sprzedawać swojej nieruchomości.
Urządzając ogród, możesz sporo zaoszczędzić na roślinach, meblach, dodatkach czy sprzętach. Tani ogród w wielu przypadkach okazuje się jednak znacznie bardziej kosztowny niż ten wysokobudżetowy. Trzeba więc się zastanowić, czy naprawdę warto oszczędzać na swoim ogrodzie. Może się bowiem okazać, że poczynione oszczędności już po kilku latach staną się dodatkowymi kosztami.