Czy Twój ogród mówi, kim jesteś?

Pokaż mi swój ogród, a powiem Ci, kim jesteś. Wyobraź sobie spacer po swoim ogrodzie – co zobaczą odwiedzający? Czy w jego układzie, roślinach i dekoracjach znajdą odzwierciedlenie Twoje pasje, wartości i codzienne rytuały? Ogród to wizytówka jego właścicieli. Często wyłącznie na jego podstawie można trafnie przewidzieć, kim są użytkownicy zielonej oazy. To, jakimi roślinami się otaczasz, jakie meble i dodatki wybierasz oraz jak wykorzystujesz przestrzeń, odzwierciedla Twój styl życia, gust i status społeczny. Sprawdź, co ogród mówi o Tobie. 

Co ogród mówi o jego właścicielach?

Ogród to nie tylko miejsce wypoczynku czy przestrzeń do uprawy roślin. Często mówi on znacznie więcej o swoich właścicielach, niż mogliby oni przypuszczać. Każdy wkłada cząstkę siebie w urządzanie i pielęgnację ogrodu. Dla wielu osób ogrodnictwo jest sposobem na wyrażenie siebie poprzez dobór stylu, roślin, elementów wyposażenia, dekoracji. Niejednokrotnie jednak proces uzewnętrzniania się poprzez ogród dokonuje się podświadomie. Właściciele ogrodów przelewają na nie swoje marzenia, tęsknoty, plany i pasje. 

Podczas pierwszego spotkania niezwykle dużo o człowieku może powiedzieć jego mowa ciała czy ubiór. Podobnie jest w przypadku ogrodów. Często wystarczy jedno spojrzenie, by wiedzieć, czy jego właściciele to stateczni i dobrze zorganizowani ludzie, czy raczej spontaniczni artyści. Ogrody zawsze mówią prawdę. Zaniedbania w ich pielęgnacji czy nieuporządkowany styl aranżacji niejednokrotnie ukazują więc niewygodną prawdę o właścicielach. Jak myślisz, jakie wrażenie odnoszą goście, których zapraszasz do swojej zielonej oazy?

Ogród a styl życia właścicieli

Dobrze zaprojektowany ogród to miejsce, w którym jego użytkownicy czują się komfortowo i mogą oddawać się ulubionym aktywnościom. Jak wyglądają ogrody romantyków, miłośników natury czy imprezowiczów?

  • AKTYWNY SPORTOWIEC — w ogrodzie zapalonych sportowców liczy się przede wszystkim wolna przestrzeń. Na pierwszy plan wysuwa się rozległa, nisko skoszona murawa, która pełni funkcję boiska. Centralnym elementem takiego ogrodu może być również basen. W ogrodzie sportowym nie brak także sprzętów i akcesoriów do ćwiczeń: koszy do gry, siatek, drążków do ćwiczeń czy trampolin. Często zauważyć można leżące gdzieś piłki czy paletki do badmintona. Rośliny w ogrodzie sportowców odgrywają raczej marginalną rolę. Rosną tu przede wszystkim odporne na uszkodzenia i łatwe w pielęgnacji iglaki, krzewy zimozielone i wysokie drzewa zacieniające działkę. Rośliny usytuowane są raczej na uboczu i przy budynkach, w taki sposób, by nie przeszkadzały w aktywnościach. 
  • UPORZĄDKOWANY PERFEKCJONISTA — ogród perfekcjonistów jest idealny w każdym calu. Uwagę zwracają równo przycięte, wypielęgnowane rośliny i starannie przystrzyżony trawnik. Nie sposób znaleźć tu chwasty czy niedbale porozrzucane narzędzia. Roślin często posadzone są w równych odstępach, a rabaty są wyraźnie oddzielone od trawnika obrzeżami. Aranżacje mają symetryczny charakter. 
  • DUSZA TOWARZYSTWA — jeśli lubisz imprezy i spotkania towarzyskie na łonie natury, w Twoim ogrodzie z pewnością znajduje się altana lub taras z dużym stołem i kompletem wygodnych mebli wypoczynkowych. Obowiązkowym elementem ogrodu jest także grill lub palenisko. W ogrodzie, w którym często odbywają się spotkania i imprezy, zwykle znajduje się dużo wolnej przestrzeni do rekreacji. Nie może zabraknąć w nim także oświetlenia w pobliżu miejsc wypoczynku. Rośliny nie są tu najważniejsze, jednak mile widziane są krzewy czy drzewa z owocami, którymi można poczęstować gości.
  • MIŁOŚNIK NATURY — osoby, które chcą żyć blisko natury, dokładają wszelkich starań, by ich ogród był ekologiczny i przyjazny dla dzikich zwierząt. W ogrodach prawdziwych ekomaniaków znaleźć można domki dla owadów, budki lęgowe, karmniki i poidełka dla ptaków, kompostowniki czy schronienia dla jeży. W nasadzeniach dominują kwitnące rośliny miododajne oraz drzewa i krzewy z jadalnymi owocami. Wszystkie rośliny mają naturalny pokrój i swobodnie się rozrastają. Często na rabatach rośliny ozdobne rosną razem z chwastami. Miłośnicy natury zwykle mogą pochwalić się sadem czy warzywnikiem. Trawnik w ekoogrodzie na ogół jest wysoki i rzadko koszony. Bywa też zastąpiony łąką kwietną. Jesienią zauważyć można leżące na murawie stosy liści. 
  • ROMANTYK — Cenisz wieczory przy lampionach z książką w ręku lub wspólne kolacje pod pergolą pełną róż? Jeżeli masz romantyczne usposobienie, zapewne w Twoim ogrodzie nie brakuje róż, pnączy i pachnących roślin o delikatnych płatkach. Roślinność w romantycznym ogrodzie często wspina się po pergolach, trejażach czy altanach. W ogrodzie urodzonych romantyków mogą znajdować się urokliwe rzeźby, fontanny czy lampiony. Charakterystyczne dla niego są ponadto alejki spacerowe, które często mają kręty przebieg i prowadzą w ukryte dla wzroku, ustronne rejony ogrodu. 
  • ARTYSTA — ogród artysty wymyka się z wszelkich ram. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, w jakim stylu został urządzony. Często jest w nim wszystkiego po trochu. Od egzotycznych roślin, przez rustykalne rabaty, aż po japońskie kamienne kompozycje. Ogrodnicy-artyści często bawią się formą, tworząc roślinne rzeźby czy wycinając wzory w trawniku. Także dekoracje czy meble w artystycznym ogrodzie mają wyjątkowo oryginalne formy lub wyraziste kolory. Niejednokrotnie tworzone są własnoręcznie, z materiałów zalegających na działce. 
  • WYGODNY MINIMALISTA — ogrodnik minimalista to osoba ceniąca komfort i funkcjonalność, która chce ograniczyć prace ogrodnicze do minimum. Tak że spędzać czas na hamaku w cieniu na chwili oddechu po intensywnym dniu. Nic więc dziwnego, że w jego zielonej oazie miejsce kwitnących roślin zajmują iglaki i zimozielone krzewy. Aranżacja ogrodu jest bardzo prosta, pozbawiona bogatych dekoracji. Powierzchnia trawnika często ograniczona jest do wąskiego skrawka przy domu. Wygodny minimalista dba jednak o to, by w jego ogrodzie można było naprawdę wypocząć. Hamak, leżak i komplet wygodnych mebli ogrodowych to najistotniejsze elementy jego ogrodu. 
  • ZAANGAŻOWANY RODZIC — ogród rodziców jest całkowicie podporządkowany ich pociechom. Większą część działki zajmuje więc plac zabaw: z trampolinami, zjeżdżalniami, huśtawkami, basenem czy piaskownicą. Również wszelkie dekoracje i dodatki mają tworzyć baśniową scenerię. W ogrodzie rodem z dziecięcych marzeń zauważyć można więc figurki zwierząt lub postaci z filmów animowanych, wiatraczki czy dzwonki wietrzne. Idealni rodzice dbają również o to, by ich pociech mogły angażować się w prace ogrodnicze: Wszystkie narzędzie ogrodowe są więc tutaj w wersji mini. 

Ogrody a gusta właścicieli

W ogrodach odbijają się gusta i upodobania ich właścicieli. Cenisz klasyczne piękno, a może stale poszukujesz nowinek — o tym, co lubisz, najlepiej powie Twój ogród. 

  • WIELBICIEL KLASYKI — ogrodowi miłośnicy klasyki to osoby, które stawiają na sprawdzone, znane od pokoleń, rozwiązania. W ich ogrodach nie ma więc miejsca dla nowych, egzotycznych gatunków i nietypowych odmian roślin. Można w nich natomiast odnaleźć rośliny znane jeszcze z babcinych ogrodów. Ogrody wielbicieli klasyki mają dosyć przewidywalny wygląd: w części frontowej najczęściej znajduje się przedogródek z kwitnącymi roślinami, wokół ogrodzenia — żywopłot, w części centralnej — murawa, z boku — miejsce wypoczynku, a za domem — warzywnik. Ścieżki mają tutaj prosty przebieg, a rabaty zwykle układ piętrowy. Spośród materiałów dominują te naturalne: drewno, beton, kamień czy cegła. Ogrodowi wielbiciele klasyki raczej nie zaniedbują pielęgnacji swojej zielonej oazy, dlatego ich ogród zawsze jest uporządkowany i zadbany. 
  • FUTURYSTA — ogrodowy futurysta to osoba, która idzie z duchem czasu i chętnie korzysta z nowinek technologicznych. Jego ogród jest więc prawie całkowicie zautomatyzowany. Wystarczy wejść na posesję, by zapaliły się ogrodowe latarnie. Trawnik jest podlewany przez system automatycznego nawadniania, a jego koszeniem zajmują się roboty koszące. Aranżacja nowoczesnego ogrodu nawiązuje do aktualnych trendów wnętrzarskich i ma stonowaną kolorystykę. Uwagę zwracają rzeźby i rośliny o geometrycznych formach. Tradycyjne oczka wodne często zostają tutaj zastąpione przez ściany wodne. Spośród roślin dominują krzewy zimozielone, trawy ozdobne i rośliny egzotyczne. 
  • SYNKRETYSTA— ogrodnik synkretysta stawia na indywidualizm i nieoczywiste połączenia. Tworzy więc swój ogród wbrew schematom, jak mu się tylko podoba. W takim ogrodzie trudno doszukać się więc jakiejś myśli przewodniej. Egzotyczne rośliny rosną tu razem z tradycyjnymi, rodzimymi gatunkami, meble z technorattanu stoją tuż obok drewnianych, a plastikowe krasnale sąsiadują z antycznymi rzeźbami. Również kolorystyka ogrodu jest najczęściej bardzo bogata i pełna kontrastów.
  • IMPRESJONISTA — ogrodnicy-impresjoniści to osoby obdarzone wyjątkowym zmysłem artystycznym. Ich ogrody są jednocześnie malownicze i tajemnicze. Nie od razu odsłaniają swoje sekrety, odkrywa się je stopniowo. W takich ogrodach znaleźć można rośliny o wyjątkowych walorach ozdobnych. Ważną rolę odgrywa tu także nastrojowe oświetlenie. Nie brak też strumyków, wrzosowisk, skalniaków, pagórków czy oczek wodnych. Rzeźby mogą być tutaj ukryte wśród roślinności. Kolory łączone są z niezwykłym wyczuciem — tworzą plamy barwne i wzajemnie się przenikają.

Ogród a status właściciela

Patrząc na Twój ogród, ludzie mogą dowiedzieć się sporo również o Twoim statusie społecznym i materialnym. 

  • CZŁOWIEK SUKCESU— ogród człowieka sukcesu ma budzić podziw. Często wyróżnia się więc ogromną powierzchnią i bogatym, drogim wyposażeniem. W takim ogrodzie można poczuć się niczym w najlepszym ośrodku wypoczynkowym. Znaleźć tu można basen, fontannę, rzadko spotykane, egzotyczne rośliny, nowoczesne sprzęty czy drogie dekoracje. Człowiek sukcesu rzadko dba o swój ogród sam, jednak jego pomocnicy troszczą się o to, by zielona przestrzeń zawsze prezentowała się zjawiskowo. 
  • PRZECIĘTNY KOWALSKI — można by rzec: ogród, jakich tysiące. Z pozoru niczym się nie wyróżnia ani pod względem roślinności, ani pod względem aranżacji. Jego właściciele starają się jednak nadać mu indywidualny charakter. Tym elementem dodającym oryginalności może być rzeźba ogrodowa czy formowane drzewko. Ogród przeciętnego Kowalskiego na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie zadbanego, jednak gdy się mu bliżej przyjrzeć można zauważyć pewne niedociągnięcia, np. rosnące gdzieniegdzie chwasty, niedokładnie skoszony trawnik czy pozostawione dziecięce zabawki. 
  • OUTSIDER — dla outsidera ogród jest jego azylem, do którego prawie nikt nie ma wstępu. Nie zdziw się więc, że przez jego szczelne ogrodzenie, otoczone wysokim żywopłotem, niewiele zobaczysz. Jeśli jednak uda Ci się wejść do takiego ogrodu, raczej nie znajdziesz w nim miejsca dla gości. Może być w nim za to hamak znajdujący się za domem. Outsider żyje po swojemu i dba o swoją prywatność. Jego ogród zazwyczaj jest więc gęsto zarośnięty roślinnością, która tworzy nieformalne, naturalistyczne kompozycje. Outsiderzy to często kolekcjonerzy. W ich ogrodach mogą kryć się więc prawdziwe ogrodnicze perełki. Niejednokrotnie można tam też znaleźć dekoracje wykonane ze starych niepotrzebnych przedmiotów, np. taczek, beczek czy opon. 

Ogród a podejście do życia

Ogrody często skrywają sekrety ich właścicieli. Czy wiesz, że Twój ogród może opowiedzieć innym o Twoich marzeniach czy problemach?

  • MARZYCIEL — ogrodnik marzyciel to osoba, która myśli perspektywicznie. Jego ogród nigdy nie jest skończony, zawsze widać w nim wizję tego, co będzie dalej. Być może niezagospodarowany zakątek za domem to miejsce na plac zabaw dla przyszłych dzieci? A wolne miejsce na rabacie już za chwilę zapełnią nowe rośliny? W ogrodzie marzyciela znajdują się zarówno wiekowe drzewa, jak i małe sadzonki. Z roku na rok można zauważyć w nim zachodzące zmiany.
  • DOMOWY OGRODNIK ZE SŁOMIANYM ZAPALEM — kiedyś były wielkie plany, dziś niestety pozostały po nich tylko wspomnienia. Ogrodnik obdarzony słomianym zapałem ma wiele pomysłów, ale rzadko kiedy udaje mu się je do końca wcielić w życie. W jego ogrodzie można zauważyć te ambicje: starannie rozplanowane rabaty, które z czasem zarosły chwastami, rozległy trawnik, który nie był koszony już od dawna czy żywopłot — dziś już całkowicie wymykający się spod kontroli. 
  • BAŁAGANIARZ— niestety wśród ogrodów zdarzają się też takie, których widok budzi raczej współczucie niż podziw. Ogrodowi bałaganiarze traktują ogród jako wysypisko śmieci lub podręczny magazyn. Rośliny często są w nich zaniedbane, a uwagę przykuwają przede wszystkim porozrzucane wokół śmieci czy też nagromadzone w ogrodzie narzędzia. 

Czy Twój ogród to odbicie Twoich marzeń i stylu życia? Jeśli nie, co byś w nim zmieniła, by stał się Twoim ulubionym miejscem na ziemi?