Od momentu zrealizowania pierwszej zielonej przestrzeni dla naszych klientów zbieramy i zapisujemy pytania, które otrzymujemy najczęściej. Na wiele z nich odpowiedzieliśmy już we wcześniejszych artykułach. W dzisiejszym chcemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie o pielęgnację ogrodu, które wielokrotnie zadają nam nasi klienci. Sprawdź, jak dbać o swój ogród na co dzień i jak ograniczyć prace ogrodnicze bez szkody dla swojej zielonej oazy.
Pielęgnacja ogrodu na co dzień
Zamknij na chwilę oczy i przypomnij sobie moment, gdy wszedłeś do świeżo posprzątanego pokoju w swoim mieszkaniu. Co widziałeś i czułeś? Lśniącą podłogę i unoszącą się w powietrzu woń czystości. Z pewnością miałeś ochotę pozostać tam na zawsze, czyż nie?
Ogród to rozszerzenie domu, ale bez ścian, dachu i podłogi, dlatego każdy jego właściciel musi być świadomy zmian zachodzących w nim w kolejnych porach roku. Naturalny „bałagan” w ogrodzie bez wątpienia wymaga regularnego sprzątania. Czy potrafiłbyś się w pełni zrelaksować, gdyby Twój wzrok, zamiast na roślinach, zatrzymywałby się na:
- zaschniętych liściach zasłaniających wiosenny trawnik i pierwsze rośliny,
- kretowiskach tuż obok miejsca wypoczynku i placu zabaw dla dzieci,
- ciężkiej pokrywie śnieżnej odkształcającej rośliny lub wyłamującej ich pędy (o tym jak zabezpieczyć rośliny przed zimą pisaliśmy tutaj.)
Gdy oddamy Ci ogród do dyspozycji, musisz najpierw dobrze go poznać. Obserwuj go przez cały rok — podczas różnej pogody — i ucz się pielęgnować go w zmieniających się warunkach. Z czasem znajdziesz własny rytm pielęgnacyjny, a prace w ogrodzie staną się dla Ciebie rytuałem. W pielęgnacji ogrodu z pewnością pomoże Ci spersonalizowany kalendarz prac ogrodowych, który przypomni Ci o ważnych czynnościach pielęgnacyjnych i porządkowych w kolejnych miesiącach (polecamy lekturę naszego artykułu: „Kalendarz księżycowy ogrodnika” lub artykułów przedstawiających prace ogrodowe na każdy miesiąc np. artykuł: „Kalendarz ogrodnika. Październik w ogrodzie„).
Dlaczego pielęgnacja ogrodu jest ważna?
Dbając o swój ogród, wspierasz:
- estetykę otoczenia;
- zdrowotność roślin (link do artykułu o zdrowotności trawnika, przycinaniu roślin);
- ochronę elewacji domu;
- dobre samopoczucie użytkowników ogrodu;
- bioróżnorodność;
- ochronę przed szkodnikami i chorobami roślin);
- ochronę przed chwastami;
- bezpieczeństwo swoich dzieci i zwierząt (link do artykułu o ogrodzie bezpiecznym dla psa i kota);
- własny rozwój i edukację dzieci;
- długowieczność ogrodowego wyposażenia (mebli, systemów nawadniających, oświetlenia, dekoracji, zbiorników wodnych, tarasów itp.).
Co warto wiedzieć na etapie projektowania ogrodu?
Na etapie projektowaniu ogrodu powinieneś zadać sobie następujące pytania:
- ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację ogrodu?
- czy z ogrodu będą korzystać energiczne zwierzęta, które mogą zaburzyć porządek przy wybranych rozwiązaniach lub zniszczyć pewne rośliny?
- jak najwygodniej będzie Ci spacerować po ogrodzie (pozwoli to uniknąć źle zaprojektowanych ścieżek i nieodpowiednio zaplanowanych szlaków komunikacji)?
- w której części ogrodu powinny znajdować się strefy: reprezentacyjna, komunikacyjna, gospodarcza, rekreacyjno-wypoczynkowa czy izolacji (z wysoką roślinnością)?
- jaki jest Twój budżet na założenie i utrzymanie ogrodu?
- jakie rośliny chciałbyś uprawiać w ogrodzie?
- jakie warunki glebowe i świetlne panują w Twoim ogrodzie?
- czy ogród będzie wymagał zastosowania specjalnych instalacji?
- jakie są Twoje długoterminowe plany dotyczące działki?
- czy są jakieś ograniczenia prawne lub lokalne przepisy, które musisz wziąć pod uwagę?
Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych rozwiązań ogrodowych i wyjaśniamy, jakiej pielęgnacji/konserwacji wymagają poszczególne elementy ogrodu.
Trawnik
Zielone źdźbła kołyszące się na wiosennym i letnim wietrze to widok kojący zmysły oraz zapewniający relaks po całym dniu pracy czy podczas rodzinnych pikników. Ze względu na to, że przez ostatnie lata, trawa była naszym głównym produktem handlowym, na jej temat pisaliśmy już dużo. Podlinkujemy poniżej treści, z których możesz dowiedzieć się tego co niezbędne żeby Twój trawnik rósł zdrowo i dobrze wyglądał.
Więcej o pielęgnacji trawników dowiesz się z naszych artykułów:
- Sprawdzone sposoby na gęsty trawnik w ogrodzie
- Jak często nawozić trawnik?
- Jak zakwaszone podłoże wpływa na wygląd trawnika
- Jak dbać o trawnik bez chemii?
- Podlewanie trawnika – kompleksowy przewodnik
- Wapnowanie trawnika: terminy, zasady, nawozy
- Przygotowanie trawnika do zimy – najważniejsze prace
Kostka brukowa
Jeden z najpopularniejszych materiałów do wykonania nawierzchni w ogrodach. Wpływa na to na pewno fakt, że ma uniwersalne zastosowanie. Można tworzyć z niej tarasy, szlaki komunikacyjne, dekoracyjne pasy w trawniku, podjazdy, miejsca parkingowe, posadzki czy obrzeża.
Do najważniejszych prac pielęgnacyjnych, jakich wymagają nawierzchnie pokryte kostką brukową, należą:
- regularne zamiatanie (pozwoli zapobiec powstawaniu plam i rozwijaniu się mchu);
- mycie całej powierzchni kostki oraz możliwie szybkie usuwanie plam, które mogą odbarwić nawierzchnię (warto wyznaczyć czas na regularne mycie kostki, szczególnie po zimie — można do tego użyć myjki ciśnieniowej, jednak należy czyścić nawierzchnię pod odpowiednim kątem, aby nie wypłukać piasku);
- ochrona zimą (zimą staraj się nie używać ostrych narzędzi do odśnieżania, ponieważ mogą one porysować kostkę, a zamiast soli, która może powodować erozję, używaj piasku);
- dosypywanie piasku (regularnie kontroluj obecność piasku między kostkami, a gdy zauważysz, że jest go za mało, uzupełnij ubytki, co zapobiegnie przemieszczaniu się kostek);
- usuwanie chwastów i mchu (jeśli zauważysz między kostkami chwasty, wyrwij je od razu — w ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się nasion na dalsze odległości).
Taras
Taras to nieodłączny element domu i ogrodu. To na nim przywitasz pierwszy ciepły dzień wiosny i na nim, z kubkiem gorącej herbaty, pożegnasz lato. Taras może przybierać różne formy w zależności od: koloru, funkcjonalności, kształtu, liczby poziomów oraz pokrycia (np. kompozytowe, drewniane, kamienne, z kostki brukowej, z płytek ceramicznych, z płyt betonowych).
Jak dbać o taras? Zasady pielęgnacji tarasu będą różnić się w zależności od zastosowanego materiału. Oto kilka przydatnych wskazówek:
- regularnie zamiataj i myj taras detergentami dostosowanymi do danego materiału (zapobiegnie to powstawaniu plam i uszkodzeń);
- nie zapominaj o regularnym impregnowaniu drewnianych tarasów co 1-2 lata (link do artykułu o pielęgnacji tarasu);
- regularnie sprawdzaj stan techniczny pokrycia i konstrukcji tarasu (pozwoli Ci to uniknąć dalszych uszkodzeń tarasu, skaleczeń i urazów);
- chroń taras przed słońcem (długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może powodować blaknięcie i niszczenie materiałów tarasowych, dlatego w miarę możliwości zaopatrz się w parasole, baldachimy czy markizy);
- chroń taras i meble tarasowe zimą (unikaj posypywania tarasu solą, a meble tarasowe okryj i schowaj w miejscu wolnym od wilgoci już jesienią);
- chroń taras przed uszkodzeniami mechanicznymi (sprawdź, czy Twoje meble i donice nie mają ostrych krawędzi, które mogłyby zarysować miękkie pokrycie).
System nawadniania
System nawadniania to idealna opcja dla osób zapracowanych, które nie chcą tracić czasu na podlewanie roślin lub nie wiedzą, jak i ile podlewać. Najnowsze systemy posiadają czujniki wilgoci i deszczu, dzięki czemu niezależnie od warunków panujących w ogrodzie nie trzeba martwić się o odpowiednie nawodnienie swoich roślin.
Jednak jeśli chcesz cieszyć się swoim systemem nawadniającym przez długie lata, musisz pamiętać o jego regularnym serwisowaniu. Oprócz tego zabiegu system nie potrzebuje innej konserwacji i jest tak naprawdę bezobsługowy.
Dlaczego serwisowanie systemu nawadniającego jest takie ważne? Tego dowiesz się z naszego artykułu, dostępny tutaj.
Rośliny
Gdy myślisz o ogrodzie, zapewne automatycznie w swoich wyobrażeń widzisz przestrzeń udekorowaną roślinami. To właśnie one są dla naszych klientów najbardziej wyczekiwanym elementem przy tworzeniu ogrodu.
Najpopularniejszymi gatunkami wybieranymi przez naszych klientów są:
- hortensja ogrodowa 'Hydrangea macrophylla’
- hortensja bukietowa 'Hydrangea paniculata’
- rozplenica japońska 'Pennisetum alopecuroides’
- miskant chiński 'Miscanthus sinensis’
- jeżówka 'Echinacea purpurea’
- irga 'Cotoneaster horizontalis’, 'cotoneaster Dammeri 'Major”
- jałowce płożące 'Juniperus horizontalis’
- turzyca 'Carex’
- laurowiśnie wschodnie 'Prunus laurocerasus’
- rozmaite rośliny cebulowe też są coraz popularniejsze, co nas bardzo cieszy
Sama obecność roślin w ogrodzie na niewiele się jednak zda, jeśli nie będziesz o nie regularnie i odpowiednio dbać.
Jak dbać o rośliny w ogrodzie?
Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami w ogrodzie, musisz pamiętać o kilku zasadach:
- nieodporne na przymrozki rośliny okrywaj na zimę specjalnymi otulinami lub chochołami ze słomy/siana;
- jeśli chcesz, aby Twój żywopłot był równy jak od linijki, pamiętaj o jego regularnym przycinaniu (więcej o przycinaniu żywopłotów dowiesz się tutaj);
- jeśli nie posiadasz systemu nawadniającego w swoim ogrodzie, zaopatrz się w zbiornik na deszczówkę, który pozwoli Ci szybko podlać rośliny w czasie suszy wodą nagrzaną od słońca, co uchroni je przed szokiem termicznym spowodowanym podlewaniem zimną wodą z kranu (najważniejsze informacje o suszy w ogrodzie znajdziesz w naszym artykule – tutaj);
- obserwuj rośliny i sprawdzaj, czy nie mają widocznych uszkodzeń mechanicznych lub śladów żerowania szkodników i chorób — jeśli zareagujesz w porę, uda Ci się wyleczyć rośliny lub ustabilizować ich stan;
- jeśli masz taką możliwość, załóż w swoim ogrodzie kompostownik — jego magiczną moc opisaliśmy tutaj;
- pozbywaj się jak najszybciej chwastów rosnących w okolicy roślin, które mogą je zagłuszyć, odebrać im potrzebne składniki mineralne, ograniczyć dostęp do wody i światła;
- usuwaj przekwitnięte kwiatostany, dzięki czemu Twoje rośliny szybciej zawiążą nowe pąki i nie będą traciły energii na tworzenie nasion;
- nie zapominaj nawozić roślin w okresie wegetacji — zapewni im to obfitsze kwitnienie i pozwoli uzupełnić składniki mineralne w glebie;
- ściółkuj podłoże (korą, zrębkami, kompostem, igłami drzew, trocinami, słomą, włóknem kokosowym, żwirem lub kamieniami ozdobnymi) wokół swoich roślin — ściółkowanie pomoże utrzymać wilgoć w podłożu, ograniczy rozwój chwastów i ułatwi ich usuwanie.
Jak zmniejszyć nakład pracy przy pielęgnacji ogrodu?
Pielęgnacja ogrodu może być satysfakcjonującym, lecz czasochłonnym zajęciem. Niejednokrotnie ograniczenia czasowe lub fizyczne sprawiają, że regularna opieka nad roślinami staje się sporym wyzwaniem. Na szczęście istnieją liczne strategie, które pozwalają zmniejszyć nakład pracy potrzebny do utrzymania pięknego i zdrowego ogrodu.
Co może wyręczyć Cię w obowiązkach ogrodowych? Oto kilka przydatnych rozwiązań:
- system automatycznego nawadniania;
- lampy solarne z czujnikiem zmierzchu i ruchu, które uruchamiają się automatycznie;
- roboty koszące, które skoszą trawnik za Ciebie;
- aplikacje, które umożliwiają zdalne zarządzanie ogrodem, planowanie prac ogrodniczych i uruchamianie urządzeń na odległość;
- automatyczne systemy nawożenia dostarczające niezbędnych składników razem z wodą;
- kompostowniki elektryczne przyspieszające rozkład odpadów;
- inteligentne szklarnie;
- automatyczne systemy zasłaniania i odsłaniania (można je zamontować nad rabatami, aby chronić rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem, opadami deszczu czy śniegu);
- samonawadniające i samonawożące donice;
- inteligentne systemy zarządzania oświetleniem roślin.