Czym odgrodzić się od sąsiada? – rośliny na żywopłot

Żywopłot jest jednym z najlepszych sposobów na odgrodzenie się od sąsiada, mało atrakcyjnego miejsca lub drogi. W ten sposób można zapewnić sobie odrobinę prywatności a przy okazji okazji upiększyć działkę. Kluczem do sukcesu jest dobry, przemyślany pomysł i plan. Które rośliny na żywopłot warto wybrać?

Głównym kryterium wyboru przy tworzeniu ściany żywopłotowej są wymagania roślin. Żywopłot nigdy nie będzie piękny, jeśli stanowisko czy podłoże drastycznie odbiega od „oczekiwań” zieleni. Warto postawić na odmiany wąsie, kolumnowe. Od wyboru gatunków zależą także potencjalne zadania, jakie będzie spełniała żywozielona ściana.

Jaki efekt uzyska się przez założenie żywopłotu?

Dobrze zaplanowany i pielęgnowany żywopłot może spełniać wiele funkcji: wyznacza granice działki, zapewnia prywatność chroniąc przed ciekawskim okiem sąsiada i przechodniów, tworzy szczelną barierę, podkreśla styl ogrodu, jest przyjazny środowisku (pokarm i schronienie dla ptaków, rośliny miododajne) a przy tym znacznie poprawia walory dekoracyjne ogrodu. Dodatkowo może tworzyć ścianę częściowo chroniącą przed wiatrem, kurzem a nawet hałasem. Rośliny na żywopłot są sadzone bardzo blisko siebie i wymagają większej troski. Dotyczy to nie tylko regularnego cięcia (u żywopłotu formowanego), ale również potrzeby częstszego nawadniania, nawożenia i ochrony przed chorobami oraz szkodnikami. Pewien trud opłaca się – uzyskamy piękną, jednolitą lub barwną ścianę z roślin.

Pomysły na żywopłoty – nasze propozycje:

1. Żywopłot jednogatunkowy z roślin zimozielonych

Żywopłot jednogatunkowy, tworzący zieloną, jednolitą ścianę jest uniwersalny i pasuje do ogrodów różnego typu. Dokładna charakterystyka zależy od wybranego gatunku lub odmiany. Do niedawna bardzo dużym wzięciem cieszyły się żywopłoty z bukszpanu, często widywane w ogrodach klasycznych. Ze względu na powszechniejsze występowanie ćmy bukszpanowej stały się problematyczne. Obecnie dominują żywopłoty z żywotników (tui). Z roślin zimozielonych bądź częściowo zimozielonych warto postawić także na cis pospolity i cis pośredni (w cieniu), choinę kanadyjską, jałowiec pospolity i jałowiec skalny (dobrze znoszą suszę i tolerują lekkie podłoża) oraz ligustr pospolity.

Czym odgrodzić się od sąsiada? – rośliny na żywopłot

Zalety i wady żywopłotu:

+ tworzy jednolitą ścianę, która jest dobrym tłem dla innych roślin;

+ jest szczelną barierą i ozdobą przez cały rok;

+ założony od strony wschodniej w pewnym stopniu chroni działkę przed mroźnymi zimowymi wiatrami;

+ działa kojąco na zmysły i tworzy efekt zamkniętej przestrzeni;

– wymaga nawadniania przez cały rok (zimą sporadycznie, by uchronić przed suszą fizjologiczną);

– ogranicza bioróżnorodność gatunkową na działce;

2. Żywopłot z grabu lub z buka

Alternatywą dla powyższego żywopłotu są drzewa i krzewy zrzucające liście. Przez sezon są dość jednolite kolorystycznie a jesienią atrakcyjnie przebarwiają się. Warto rozważyć, gdy nie potrzebujemy szczelnej ściany przez cały rok. Zimą i na przedwiośniu zazwyczaj i tak spędza się mało czasu w ogrodzie. Jednym z najpiękniejszych i najpraktyczniejszych rozwiązań jest żywopłot z grabu. Dawniej widywano go w majątkach szlachty i magnatów, dzisiaj założenie jest bardzo tanie. W praktyce zaschnięte liście grabu czasem utrzymują się aż do przedwiośnia. Efektownie prezentuje się także żywopłot z buka.

Czym odgrodzić się od sąsiada? – rośliny na żywopłot

Zalety i wady żywopłotu:

+ tworzy jednolitą ścianę, która jest świetnym tłem dla innych roślin.

+ dobrze wpasowuje się w rustykalny klimat i nawiązuje do tradycji;

+ jest względnie tani i łatwy do utrzymania;

– nie jest osłoną całoroczną;

– nie każdemu podobają się zaschnięte, brązowe liście częściowo utrzymujące się na krzewie do przedwiośnia;

3. Żywopłot wielogatunkowy

Ściana żywopłotowa może być tworzona przez różne drzewa i krzewy o podobnych wymaganiach. Krzewiasto-drzewiasta kompozycja będzie wyglądała bardziej naturalnie (mimo gęstszego sadzenia). Do tworzenia takiego żywopłotu warto m.in. wykorzystać jarzęby, dziką różę, głogi, forsycję, krzewuszkę, lilak pospolity, bez czarny, bez błękitny, ognik szkarłatny i wiele innych

Czym odgrodzić się od sąsiada? – rośliny na żywopłot

Forsycja

Zalety i wady żywopłotu:

+ przepiękny wygląd, różnorodność gatunkowa i zmienność w ogrodzie;

+ przyjazny dla ptaków i pszczół;

+ pasuje do różnych stylów urządzania ogrodu;

+ nie wymaga częstego cięcia;

– zajmuje względnie dużo miejsca (na szerokość);

– nie tworzy jednej linii – poszczególne gatunki osiągają różną wysokość;

– trudno ujednolicić zabiegi pielęgnacyjne, w tym ochronę;

4. Żywopłot z traw ozdobnych

To niesztampowe podejście do tematyki zakładania żywopłotów – zamiast drzew czy krzewów ścianę tworzą trawy ozdobne. Kluczowym parametrem przy wyborze gatunku i odmiany jest wysokość oraz walory dekoracyjne. Najlepiej do takiej roli nadają się miskant chiński oraz miskant olbrzymi.

Czym odgrodzić się od sąsiada? – rośliny na żywopłot

Miskant

Zalety i wady żywopłotu:

+ piękny, oryginalny element ogrodu;

+ uzyskanie szybkiego efektu (zwykle już w drugim roku po posadzeniu);

+ pasuje do ogrodów nowoczesnych;

+ jest ozdobny zimą;

+ nie zacienia ogrodu, pewnej wysokości (2-3m) nie przekroczy;

– przez część sezonu nie spełnia roli żywopłotu (finalną wysokość osiąga dopiero w czasie kwitnienia);

5. Szpaler z drzew liściastych

Funkcję żywopłotu może spełniać szpaler z drzew (u podstawy można dodatkowo udekorować go roślinami tolerującymi zacienienie). W ten sposób często wykorzystuje się „polskie” drzewo – brzozę pospolitą. Ponadto atrakcyjne szpalery tworzy buk zwyczajny, lipa drobnolistna, lipa holenderska, klon pospolity oraz migdałek trójklapowy.

Czym odgrodzić się od sąsiada? – rośliny na żywopłot

Szpaler z drzew – buk

Zalety i wady szpaleru:

+ dopasowanie do wielu stylów ogrodowych;

+ oszczędność kosztów i pracy;

– tworzy częściową ścianę osłaniającą działkę;

– zajmuje dużo miejsca i z czasem zacieni fragment ogrodu;

Wybór konkretnego żywopłotu nie jest sprawą łatwą, należy przeanalizować wszystkie plusy i minusy poszczególnych rozwiązań. Jeszcze przed podjęciem decyzji należy sprawdzić najważniejsze wymagania roślin, które nas interesują. To pozwoli uniknąć wielu problemów w przyszłości.