Kamienie dekoracyjne to uniwersalne wzbogacenie aranżacji ogrodu. Dzięki nim można wyeksponować piękno roślin i dodać ogrodowi naturalności. Ozdobne kamienie ogrodowe sprawdzają się również jako samodzielna dekoracja zielonej przestrzeni. Aby urozmaicić wygląd ogrodu, warto sięgnąć po bryły kamienne. Czym się charakteryzują i jak je wykorzystać w ogrodzie?
Bryły kamienne jako dekoracja ogrodu
Bryły kamienne to większe fragmenty skalne. Kamienie tego typu charakteryzują się nieregularnym kształtem i niepowtarzalną formą. Bryły dekoracyjne wytwarzane są z różnych skał, dlatego znacznie różnią się pod względem kolorów i cech fizycznych. Pozwala to na ich dobranie do kolorystyki i stylu ogrodu oraz pozostałych elementów aranżacji.
Głazy w ogrodzie mogą być stosowane jako samodzielna dekoracja zastępująca tradycyjne rzeźby. Świetnie sprawdzą się jako dominujący element kompozycji. Równie interesująco będą prezentować w połączeniu z innymi typami kamieni dekoracyjnych do ogrodu.
Jeśli chcemy wykorzystać bryły kamienne w aranżacjach z innymi kruszywami, powinniśmy zastosować ten sam rodzaj skał. Dzięki temu cała kompozycja zachowa spójność. Wymieszanie kilku różnych rodzajów kamieni ogrodowych – zwłaszcza na małej przestrzeni – może dać wrażenie chaosu. W małych ogrodach nie należy przesadzać też z liczbą głazów, które mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń.
Bryła gnejs – do czego można ją wykorzystać w ogrodzie?
Bryły gnejsowe wytwarzane są ze skał gnejsowych, zaliczanych do skał metamorficznych. Do głównych minerałów budujących gnejs należą m.in.: kwarc, skalenie, biotyt. Gnejs ogrodowy może mieć różne barwy – od białej, przez szarą, zielonkawą po czarną. Często jego kolor nie jest jednolity. Dodatkowo gnejs wykazuje lekki połysk. Charakterystyczną cechą bryły gnejsu jest nierównomierna, chropowata struktura z nierównymi brzegami. W Polsce gnejs występuje m.in. w Górach Izerskich, Tatrach, Karkonoszach.
Gnejs to kamień ozdobny, który wpisuje się zarówno w nowoczesne, jak i naturalistyczne czy rustykalne kompozycje. Bryły gnejsowe są polecane przede wszystkim do budowy skalniaków. Dzięki nim można stworzyć efektowny ogród skalny, który świetnie imituje naturalne masywy górskie.
Gnejs w ogrodzie można wykorzystać ponadto do budowy elementów małej architektury ogrodowej – fontann, strumyków, oczek wodnych, palenisk. Bryły dekoracyjne z gnejsu mogą być również elementem gabionów. Warto stosować je też jako samodzielną dekorację ogrodu (np. przy wejściu na teren posesji). Bryły z gnejsu dobrze wyglądają również w połączeniu z korą gnejsową (np. na rabatach).
Bryła bianco carrara – zalety i zastosowanie
Kamienie ozdobne do ogrodu bianco carrara wytwarzane są z marmuru pochodzącego z Toskanii, położnej na północy Włoch. Marmur już w starożytności był szeroko wykorzystywany w budownictwie. Do dziś jest stosowany jako materiał wykończeniowy we wnętrzach, do budowy blatów, parapetów, posadzek. Z marmuru chętnie korzystali również rzeźbiarze i artyści.
Bryły bianco carrara wyróżniają się chłodną, szaro-białą barwą oraz ozdobną strukturą. Są szczególnie cenione ze względu na wysoką estetykę. Bryły kamienne bianco carrara mają granulację 200-400 mm. Z uwagi na białą barwę mogą rozjaśnić przestrzeń ogrodu. Tego typu głazy mogą być doskonałym uzupełnieniem aranżacji ogrodu. Kamienie dekoracyjne bianco carrara są szczególnie polecane do ogrodów w stylu nowoczesnym, w których panuje minimalizm i monochromatyzm. Szczególnie dobrze będą komponować się z roślinami zimozielonymi, podkreślając ich żywe barwy. Warto połączyć je z betonem (np. w przestrzeni miejskiej).
Bryły ozdobne bianco carrara można również wykorzystać w ogrodach stylizowanych na historyczne. Głazy mogą pełnić w nich funkcję samodzielnych dekoracji i kamiennych rzeźb. Kamienie ozdobne z pewnością dodadzą ogrodowi elegancji. Bryły bianco carrara w ogrodzie można również z powodzeniem połączyć z grysem tego samego typu. Większe fragmenty skalne przydadzą się także do budowy elementów architektonicznych, ogrodzeń czy tworzenia obrzeży i podziału ogrodu na strefy.