Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?

Rozłożyste korony, efektowne kwiaty, przebarwiające się liście, nietypowe formy – drzewka ozdobne do ogrodu urzekają swoją wyjątkowością. Dzięki nim można ożywić wygląd otoczenia, dopełnić kompozycje i podkreślić styl ogrodu. Drzewka ozdobne niejednokrotnie stanowią największą ozdobę ogrodu i decydują o jego walorach wizualnych. Jakie drzewka ozdobne warto posadzić w ogrodzie? Jak o nie dbać, by zachowały piękny wygląd przez długie lata?

Jak wykorzystać drzewka ozdobne w ogrodzie?

Drzewka ozdobne to uniwersalny element ogrodowych kompozycji. Można sadzić je zarówno połączeniu z krzewami i bylinami, jak i jako solitery. Drzewka ozdobne w ogrodzie silnie przyciągają uwagę, dlatego mogą być jedną z jego największych atrakcji. Za sprawą dużej różnorodności barw, faktur i pokrojów stanowią idealne urozmaicenie ogrodu. Drzewka ozdobne sprawdzą się zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie – można dopasować je do wielkości niemal każdego zielonego zakątka. W małych ogrodach, w donicach na balkonach i tarasach warto posadzić drzewka ozdobne karłowate lub szczepione na pniu.

Drzewa ozdobne liściaste uatrakcyjniają i ubarwiają ogród jesienią, gdy większość roślin traci już swoje walory. Ich liście stanowią niepowtarzalną dekorację. Liściaste drzewa ozdobne zmieniają swój wygląd z nadejściem kolejnych pór roku, co dodaje dynamiki ogrodowym kompozycjom i sprawia, że ogród nigdy nie wygląda tak samo.

Drzewka ozdobne iglaste zachowują niezmienny wygląd przez cały rok. Wnoszą do otoczenia mnóstwo zieleni nawet jesienią i zimą. Są idealne do tworzenia zielonych osłon i stosowania jako tło lub podstawa roślinnych kompozycji.

Poza swoimi walorami dekoracyjnymi drzewka ozdobne ogrodowe mają też inne zalety. Wysokie drzewa ozdobne do ogrodu dostarczają cienia, dzięki czemu posadzone w pobliżu kącika wypoczynkowe stwarzają dogodne warunki do relaksu w letnie dni. Dodatkowo stanowią schronienie, stołówkę i miejsce do lęgów dla ptaków, dlatego przyciągają do ogrodu skrzydlatych gości. Ozdobne drzewka owocowe są źródłem smakowitych owoców, które można wykorzystać do jedzenia na surowo lub przyrządzania przetworów na zimę. Szybko rosnące drzewka ozdobne nadają się na żywopłoty i do zapełniania pustych przestrzeni w nowo założonych ogrodach. Wiele drzewek ozdobnych można formować – tworząc z nich efektowne roślinne rzeźby. 

Najpopularniejsze drzewka ozdobne do ogrodu 

Wśród drzewek ozdobnych znaleźć można wiele interesujących egzotycznych i rodzimych gatunków do małego i dużego ogrodu. 

  • Klon palmowy – niewielkie drzewko ozdobne z rodziny mydleńcowatych, osiągające 5-8 m wysokości. Efektowny wygląd zawdzięcza parasolowatej koronie i dekoracyjnym pięcio-/siedmiopalczastym, wyciętym liściom, które jesienią przybierają jaskrawe barwy. W zależności od odmiany liście mogą mieć kolor czerwony, złoty, kremowy czy zielony. Ze względu na małe rozmiary klon palmowy jest polecany jako drzewko ozdobne do małego ogrodu i uprawy w pojemnikach. Najlepiej rośnie na lekko kwaśnym, wilgotnym, żyznym podłożu, w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. 
Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?
  • Magnolia – jedno z najbardziej znanych egzotycznych drzewek ozdobnych do ogrodu, o wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Duże, efektowne kwiaty u magnolii pojawiają się już w kwietniu/maju. Mogą mieć barwę różową, białą czy czerwoną. Ze względu na wczesny okres kwitnienia magnolia stanowi jeden ze zwiastunów wiosny w ogrodzie. Magnolia preferuje stanowiska słoneczne. Może rosnąć również w półcieniu. Potrzebuje przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6). Młode rośliny bywają wrażliwe na mróz i wymagają zabezpieczenia przed zimą.
Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?
  • Tulipanowiec amerykański – wysokie, szybko rosnące drzewko ozdobne do ogrodu z rodziny magnoliowatych, pochodzące z Ameryki Północnej. W Polsce osiąga wysokość 25-35 m. Główną ozdobą tulipanowca są żółtozielone kielichowate kwiaty, które pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Tulipanowiec ma wąską koronę i stożkowaty pokrój. Charakterystyczny wygląd nadają mu również duże (10-15 cm) czworokątne liście, które jesienią zmieniają barwę na żółtą. Tulipanowiec potrzebuje słonecznego stanowiska i umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego podłoża. Nadaje się do sadzenia jako soliter. Młode rośliny należy okrywać na zimę.
Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?
  • Judaszowiec kanadyjski – jedno z najbardziej dekoracyjnych drzew ozdobnych do ogrodu, pochodzące z Ameryki Północnej. Judaszowiec wyróżnia się szczególnym sposobem kwitnienia – kwiaty wyrastają bezpośrednio ze starych pędów lub pnia. Judaszowiec kwitnie już w kwietniu i maju, dlatego może ubarwić ogród wczesną wiosną. Różowe kwiaty są bardzo dekoracyjne – motylkowe, zebrane w pęczki. Walory dekoracyjne judaszowiec zachowuje również po okresie kwitnienia, za sprawą sercowatych liści, które jesienią przebarwiają się na żółto. Drzewko osiąga wysokość do 10 m. Wymaga słonecznego stanowiska i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża o odczynie zasadowym. Judaszowiec jest rośliną odporną na choroby i szkodniki. Młode rośliny należy jednak zabezpieczać przed mrozami. 
Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?
  • Jarząb pospolity – popularne i łatwe w uprawie drzewko ozdobne z rodziny różowatych. W Polsce występuje w stanie dzikim. Jarzębina to szybko rosnące drzewko ozdobne osiągające wysokość do 15 m. Swoją popularność zawdzięcza czerwonym kulistym owocom, zebranym w grona, które pojawiają się już w lipcu i utrzymują przez długi czas. Owoce jarzębiny są chętnie jedzone przez ptaki. Mogą też, po odpowiedniej obróbce, służyć do przygotowania przetworów. Jarzębina nie jest wymagająca – może rosnąć w półcieniu i na słabym, piaszczystym podłożu. 
Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?
  • Sumak octowiec – pochodzi z Ameryki Północnej, należy do rodziny nanerczowatych. Zwykle dorasta do 6-8 m. Sumak ma dekoracyjne brązowo owłosione pędy, czerwone kolbowate owocostany i pierzaste liście osiągające długość 50 cm. Jesienią liście przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Sumak octowiec jest rośliną ekspansywną – tworzy silne odrosty. Drzewko jest odporne na mróz, zanieczyszczenia i zasolenie gleby. Dobrze rośnie na jałowych, piaszczystych i skalistych glebach. 
Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?
  • Wiśnia japońska – ozdobny gatunek wiśni, przyciągający uwagę białymi lub różowymi kwiatami, zebranymi w okazałe kwiatostany. Wiśnia japońska osiąga wielkość do 10 m. Kwitnie przed rozwojem liści – między kwietniem a majem. Wiśnie japońskie rzadko zawiązują owoce. Eliptyczne liście jesienią przebarwiają się na żółto, co sprawia, że drzewko zachowuje dekoracyjny charakter. Wiśnia japońska wymaga słonecznego stanowiska. Jest nieodporna na mróz – w chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać. Źle znosi wysokie zasolenie gleby.
Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?
  • Jodła koreańska – jedno z najpiękniejszych iglastych drzewek ozdobnych do ogrodu, z rodziny sosnowatych. Jodła koreańska rośnie wolno, osiąga wysokość 5-8 m. Niewątpliwą ozdobą drzewka są duże (7 cm) fioletowoniebieskie szyszki. Drzewko ma stożkowaty pokrój. Jako roślina zimozielona zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały rok. Jodła koreańska nie jest wymagająca – najlepiej zapewnić jej półcieniste stanowisko i lekko kwaśne, wilgotne podłoże. 
Drzewka ozdobne do ogrodu – jakie wybrać?

Do innych popularnych drzewek ozdobnych do ogrodu należą:

  • głóg jednoszyjkowy
  • głóg dwuszyjkowy
  • miłorząb dwuklapowy
  • brzoza brodawkowata
  • jabłoń ozdobna
  • oliwnik wąskolistny
  • migdałek trójklapowy
  • wierzba całolistna

Jak sadzić drzewka ozdobne w ogrodzie?

Planując wybór drzewek ozdobnych do ogrodu, warto pamiętać, że wiele z nich silnie się rozrasta. Lepiej więc nie sadzić okazałych gatunków na małej przestrzeni, bo po pewnym czasie mogą znacznie ograniczyć przestrzeń ogrodu i zacienić działkę. Lokalizację wysokich drzew trzeba dobrze przemyśleć – przesadzanie okazałych gatunków bez specjalistycznego sprzętu może być trudne. Wysokie drzewka ozdobne najlepiej sadzić na uboczu, z dala od budynków i ścieżek. Miniaturowe drzewka ozdobne szczepione na pniu można łączyć z bylinami i krzewami na rabatach czy sadzić w donicach. 

Najlepsze pory na sadzenie drzew ozdobnych to wiosna i jesień. Drzewka ozdobne w pojemnikach można jednak sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Przed sadzeniem należy wykopać dołek o wielkości 2 razy większej od bryły korzeniowej, odchwaścić i przekopać podłoże. Jeśli sadzenie wykonujemy jesienią, powinniśmy uformować kopczyk z ziemi zabezpieczający korzenie przed mrozem. W przypadku roślin sadzonych z odkrytymi korzeniami niezbędne jest przycięcie korony. Bezpośrednio po posadzeniu nie można zapominać o obfitym podlewaniu drzewek ozdobnych. 

Jak pielęgnować drzewka ozdobne w ogrodzie?

By drzewka ozdobne zachowały ładny wygląd przez lata, warto zadbać o ich właściwą pielęgnację. 

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie drzewek ozdobnych. Termin cięcia drzew uzależniony jest od gatunku – zimą można przycinać rośliny kwitnące latem i jesienią. W przypadku drzew ozdobnych kwitnących wiosną cięcie wykonuje się dopiero po kwitnieniu. 

Egzotyczne drzewka ozdobne należy przez kilka lat po posadzeniu okrywać na zimę (np. za pomocą agrowłókniny), a korzenie osłaniać kopczykiem z kory. 

Dodatkowo warto pamiętać o regularnym nawożeniu drzewek ozdobnych nawozami mineralnymi i organicznymi i zabezpieczeniu ich przed chorobami czy szkodnikami. Tak pielęgnowane będą cieszyć nasze oczy przez lata.