Ekskluzywny ogród – co wyróżnia luksusowe przestrzenie zielone? 

Chcesz wprowadzić odrobinę luksusu do swojego ogrodu? Zależy Ci na stworzeniu ekskluzywnej zielonej przestrzeni, w której będziesz mógł się poczuć niczym w najlepszym ośrodku wypoczynkowym? Luksusowy ogród to miejsce, które nie tylko doskonale odzwierciedla status właścicieli i zdobi posesję, ale również stwarza idealne warunki do wypoczynku i rekreacji. Podpowiadamy, jak zaprojektować ogród premium.

Luksusowy ogród — plan i design

Mogłoby się wydawać, że luksusowe ogrody wyróżniają się przede wszystkim drogimi elementami architektonicznymi i nowoczesnymi technologiami. Tymczasem odpowiednio zaprojektowany ogród może sprawiać wrażenie ekskluzywnego, nawet jeśli nie posiada wyjątkowych udogodnień. By nadać swojej zielonej oazie wyrafinowany charakter, należy zadbać przede wszystkim o harmonijny podział przestrzeni, przemyślany wybór roślin i dodatków oraz zachowanie równowagi w aranżacjach. 

Chociaż luksusowe ogrody można zaprojektować w różnych stylach, najczęściej utrzymane są one w stylistyce barokowej (francuskiej), nowoczesnej (minimalistycznej) lub japońskiej. Niezależnie od wybranego stylu w ekskluzywnych zielonych przestrzeniach dominują proste, klarowne linie, geometryczne formy i symetryczne układy. W ogrodach premium granice między poszczególnymi strefami są ściśle wytyczone i podkreślane za pomocą obrzeży czy żywopłotów. Punktami centralnymi, na przecięciach osi widokowych, są rzeźby, topiary czy formowane drzewka. Do przestrzennego podziału ogrodu wykorzystuje się również kompozycje roślinne, np. boskiety, labirynty, gabinety. Kluczową rolę w ekskluzywnych ogrodach odgrywa strefa rekreacyjna, która często jest bardzo rozbudowana. W ekskluzywnych ogrodach zwykle projektuje się także dużą przestrzeń dla gości.

Kolorystyka ekskluzywnych ogrodów jest zazwyczaj stonowana. Dominuje w nich zieleń i odcienie szarości, które są przełamywane mocnymi akcentami kolorystycznymi. Charakterystyczne dla ogrodów premium są też duże, jednorodne obszary tej samej roślinności. Podstawę aranżacji zwykle tworzą strzyżone i formowane rośliny zimozielone. Wyrafinowany styl nadają ogrodom także rośliny egzotyczne, kolekcjonerskie czy szczepione na pniu. Trawnik w luksusowych ogrodach często zajmuje duży obszar. W niektórych projektach zastępuje się go jednak żwirem czy kamieniami ozdobnymi. Spośród materiałów do ogrodów ekskluzywnych często wybierane są beton, drewno egzotyczne, metal, stal corten, kamień naturalny czy technorattan. Zastosowanie w aranżacjach ogrodów luksusowych znajdują także wysokiej jakości, wytrzymałe materiały takie jak srebro, mosiądz czy marmur. 

Luksusowe ogrody stanowią rozszerzenie domowej przestrzeni. Muszą więc idealnie pasować do budynków. Zwykle są one także wyraźnie połączone z domem za pomocą tarasu czy patio. Typowe jest także zacieranie się granic między wewnętrzną i zewnętrzną częścią budynków, poprzez włączenie do aranżacji ogrodu premium elementów domowego wyposażenia. W ekskluzywnych ogrodach przywiązuje się olbrzymią wagę do detali. Tutaj wszystko musi być precyzyjnie dopasowane i wykończone. Luksus nie oznacza jednak przepychu. Nie ma tu zatem miejsca na żadne zbędne elementy. Cała aranżacja powinna podkreślać indywidualizm właścicieli ogrodu, dlatego ważne jest uzupełnienie kompozycji spersonalizowanymi dodatkami i dekoracjami.

Unikalne rośliny w luksusowym ogrodzie

Chociaż w ekskluzywnych ogrodach rezygnuje się raczej z bogatych gatunkowo kompozycji, nie może w nich zabraknąć unikalnej roślinności. W luksusowych ogrodach rośliny mają zdobić przestrzeń, przykuwać uwagę, zaskakiwać formami. Należy od razu sadzić wyrośnięte, dojrzałe okazy, które będą wyglądać potężnie i majestatycznie. Jako kanwę kompozycji wykorzystuje się przede wszystkim zimozielone krzewy i drzewa, takie jak bukszpany czy cisy. 

Dodatkowo pożądane w ogrodzie premium są rośliny o dużych, dekoracyjnych liściach, takie jak paprocie, pacioreczniki, klony palmowe, agawy czy juki karolińskie. Ciekawym wzbogaceniem ogrodów ekskluzywnych są drzewka formowane na bonsai, np. cyprysiki, ligustry czy sosny. W aranżację luksusowych ogrodów dobrze wpisują się ponadto egzotyczne gatunki, które wprowadzają do otoczenia rajski klimat. Dobrym wyborem z pewnością będą więc bambusy, palmy, kaktusy, azalie, kamelie japońskie, aukuby japońskie, magnolie, cytrusy, banany. 

Rośliny w ogrodzie ekskluzywnym mają podkreślać prestiżowy charakter zielonej przestrzeni. Z tego względu w takim ogrodzie powinny znaleźć się rzadko spotykane i oryginalne gatunki kolekcjonerskie oraz trudno dostępne odmiany. Do gatunków szczególnie polecanych do ekskluzywnych ogrodów należą m.in.:

  • judaszowiec kanadyjski (Cercis siliquastrum),
  • albicja jedwabista (Albizia julibrissin),
  • glicynia chińska (Wisteria sinensis),
  • szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris),
  • trytoma groniasta (Kniphofia uvaria),
  • głogownik (Photinia xfraseri),
  • oczar wirginijski (Hamamelis virginiana),
  • perukowiec podolski (Cotinus coggygria),
  • trawa pampasowa (Cortaderia selloana),
  • drakunkulus zwyczajny (Dracunculus vulgaris),
  • gunera olbrzymia (Gunnera manicata),
  • grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum),
  • ambrowiec balsamiczny amerykański (Liquidambar styraciflua),
  • fuksja magellańska (Fuchsia magellanica),
  • fotergilla większa (Fothergilla major),
  • miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba),
  • kielichowiec (Calycanthus),
  • lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica),
  • tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera).

Luksusowe elementy architektoniczne

Elementy architektoniczne w ogrodach luksusowych są nie mniej istotne niż rośliny. Obowiązkowym elementem ekskluzywnego ogrodu jest taras. W luksusowych zielonych przestrzeniach często rezygnuje się natomiast z tradycyjnych altan. Ich miejsce zajmują przeszklone ogrody zimowe, które mogą stanowić świetne miejsce do uprawy roślin i wypoczynku zimą. Warto pomyśleć także o elementach do wypoczynku i rekreacji. Za jeden ze znaków rozpoznawczym luksusowych ogrodów uchodzi basen. Miłośnicy relaksu w ogrodzie mogą zdecydować się także na budowę jacuzzi czy sauny. Ciekawym pomysłem może być także stworzenie siłowni zewnętrznej. W aranżacji ogrodu premium warto wykorzystać również elementy architektoniczne, które wizualnie podzielą przestrzeń takie jak ściany, schody czy murki. 

Oryginalne rozwiązania w ogrodzie premium

W ekskluzywnych ogrodach często sięga się po nieoczywiste rozwiązania. Ważną rolę odgrywają tu złudzenia optyczne. Osiąga je się np. za pomocą luster lub świateł. Projektanci luksusowych zielonych przestrzeni często nadają im również wielowymiarowy charakter za sprawą nasadzeń warstwowych, schodków, konstrukcji wertykalnych i regałów ogrodowych

Ciekawe efekty zapewniają również ogrody na dachu, które nie tylko rozszerzają przestrzeń działki, ale też zmieniają perspektywę postrzegania zielonej oazy. W luksusowych ogrodach tradycyjne oczka wodne często zastępowane są podświetlanymi ścianami wodnymi, które dodają dynamiki aranżacjom. W ogrodach premium można również stworzyć kuchnię zewnętrzną lub umieścić kominek, by nadać im przytulny, domowy klimat.

Ekskluzywne dodatki do ogrodu

Na ostateczny odbiór ogrodu duży wpływ mają odpowiednie dodatki. Do ekskluzywnych ogrodów idealnie pasują nowoczesne rzeźby ogrodowe wykonane z metalu czy charakterystyczne punkty oświetleniowe. W luksusowych przestrzeniach dobrze sprawdzą się także dekoracje inspirowane sztuką antyku: betonowe lub gliniane rzeźby, płaskorzeźby, fontanny, kolumny czy wazy. Mile widziane są też wszelkie ażurowe dekoracje. Właściciele luksusowych ogrodów powinni pomyśleć również o zakupie dużych donic ogrodowych, o oryginalnych formach. Doskonałym dopełnieniem aranżacji może być także biżuteria ogrodowa ze stali corten. 

Niezbędnym elementem luksusowego ogrodu są funkcjonalne i stylowe meble ogrodowe. Chętnie wybierane są m.in. komplety wypoczynkowe drewniane, łóżka ogrodowe z baldachimem. W ekskluzywnej zielonej przestrzeni można także z powodzeniem wykorzystać indywidualne rozwiązania takie jak betonowe strefy wypoczynkowe udekorowane tekstyliami.

W ogrodach premium nie może także zabraknąć elementów oświetleniowych. Za pomocą oświetlenia eksponuje się w tutaj rzeźby, dekoracyjne rośliny, elementy architektoniczne oraz wyznacza ścieżki. W ekskluzywnych ogrodach zwykle wykorzystuje się lampy punktowe emitujące światło białe. Do tworzenia różnych efektów wizualnych służą ponadto lampy RGB.

Chociaż dobrze dopasowane dodatki mogą podkreślić ekskluzywny charakter ogrodu, z dekoracjami nie należy przesadzać. Zbyt duża liczba dodatków może zaburzyć ład panujące w ogrodzie i sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się nieuporządkowana. Warto więc zachować minimalizm w kompletowaniu dodatków do ogrodu. 

Nowoczesne technologie w ekskluzywnym ogrodzie

Luksusowe ogrody opierają na koncepcji inteligentnych ogrodów. Dzięki nowoczesnym technologiom są one w znacznym stopniu zautomatyzowane i praktycznie bezobsługowe. Ekskluzywne ogrody wyposażone są w systemy automatycznego nawadniania z czujnikami deszczu czy dozownikami nawozów, inteligentne systemy oświetleniowe wykrywające ruch lub zachód słońca, lampy zmieniające kolory czy automatyczne markizy.

Aby stworzyć ekskluzywną zieloną oazę, często nie zawsze trzeba dysponować milionowym budżetem. Wystarczy z pomysłem zaplanować przestrzeń, sięgnąć po oryginalne rośliny i dodatki, by poczuć się w swoim ogrodzie niczym w egzotycznej krainie.