Grys do ogrodu

Kamień ozdobny to niezastąpiony element ogrodowych aranżacji. Jednym z najpopularniejszych kruszyw dekoracyjnych jest grys ogrodowy. Dzięki atrakcyjnej formie i bogatej kolorystyce grys idealnie sprawdzi się jako ozdoba rabat. Na tym nie kończą się jednak możliwości jego wykorzystania w ogrodzie. Jakie są zalety grysu ogrodowego? Do czego przydaje się ten kamień dekoracyjny?

Czym wyróżnia się grys ogrodowy?

Grys ogrodowy to rodzaj naturalnego kruszywa powstającego poprzez łamanie i rozkruszanie skał na mniejsze fragmenty. Tego typu kamień dekoracyjny do ogrodu wyróżnia się chropowatą formą, zaostrzonymi krawędziami i niejednorodnym kształtem. 

Kamień grys wytwarzany jest z różnych skał, m.in. granitu, bazaltu, dolomitu, porfiru, wapienia. Kruszywo dostępne jest w szerokiej palecie kolorów. Grys naturalny może mieć ponadto charakterystyczne wzory. Oprócz grysów jednorodnych na rynku znaleźć można mieszanki kruszyw o różnych barwach. Dodatkowo grys można dobrać do swoich potrzeb pod względem wielkości. W sprzedaży dostępne są kruszywa o średnicy od 1 do nawet 32 mm. 

Grys ogrodowy – zalety

Grys w ogrodzie zyskał dużą popularność ze względu na swoje walory użytkowe i ozdobne. Do najważniejszych właściwości kamienia grysu należą:

  • STABILNOŚĆ – ze względu na ostre krawędzie grys łatwo klinuje się w podłożu. Jednocześnie jest na tyle ciężki, że dobrze przylega do podłoża i pozostaje stabilny. Nie przesuwa się ani nie ulega wywiewaniu przez silny wiatr. 
  • NISKA NASIĄKLIWOŚĆ – grys ogrodowy nie chłonie wody, dzięki czemu jest odporny na działanie deszczu i może służyć jako materiał drenujący na podmokłych terenach. 
  • WALORY DEKORACYJNE – różnorodność kształtów, kolorów i rozmiarów, w połączeniu z nietypową formą, czynią z grysu idealny element dekoracyjny, który może znacznie wzbogacić aranżację ogrodu. Odłamki skalne przyciągają wzrok. Jednocześnie nie wysuwają się na pierwszy plan, dobrze komponując z roślinnością i innymi dekoracjami. Dodatkową zaletą tego kruszywa dekoracyjnego jest możliwość dopasowania do kolorystyki ogrodu.
  • TRWAŁOŚĆ I ODPORNOŚĆ NA WARUNKI ŚRODOWISKOWE – grys jest materiałem odpornym na działanie mrozu, substancji chemicznych i innych niekorzystnych czynników środowiskowych. Dzięki temu zachowuje swoje walory przez długie lata. Można też wykorzystać go w miejscach intensywnie użytkowanych. 

Kamień grys– rodzaje

  

Do najpopularniejszych rodzajów grysu ogrodowego należą m.in.:

  • BIAŁA MARIANNA – kamień naturalny produkowany z marmuru. Grys biała marianna wyróżnia się jasną, biało-kremową barwą (z jasnoróżowymi i jasnożółtymi przebarwieniami), która nadaje mu szczególne walory ozdobne. Ten rodzaj kruszywa znajduje zastosowanie przede wszystkim w miejscach eksponowanych (np. na rabatach, przy wejściu). Pozwala rozjaśnić przestrzeń ogrodu i dodać mu elegancji. Świetnie komponuje się z zielenią, dlatego może być dobrym tłem dla roślin. Polecany jest do ogrodów nowoczesnych. 
  • GRANIT SZARY – wytwarzany z granitu grys o szarym odcieniu. Ze względu na uniwersalną kolorystykę znajduje szerokie zastosowanie w ogrodach. Sprawdza się przy budowie nawierzchni. Polecany jest także do stosowania w przestrzeni miejskiej. 
  • ROSSO VERONA – grys marmurowy, wyróżniający się ciepłym, pomarańczowo-brązowym kolorem. Kamień rosso verona dodaje ogrodowi naturalności i przytulności. Idealnie współgra z otoczeniem, nie zaburzając jego charakteru. Dobrze komponuje się z drewnianymi czy wiklinowymi elementami. Sprawdzi się zwłaszcza w ogrodach w stylu rustykalnym i naturalistycznym. 
  • BIANCO CARRARA – wytwarzany z marmuru grys w chłodnym odcieniu bieli. Polecany do budowy nawierzchni, skalniaków i na rabaty. Łatwo wpisuje się w różnorodne ogrodowe aranżacje, co pozwala na jego wszechstronne wykorzystanie w ogrodzie. 

Grys do ogrodu – zastosowanie

Grys z kamienia naturalnego jest materiałem o szerokim zastosowaniu w ogrodzie. Kruszywo to można łatwo połączyć z elementami wykonanymi z innych materiałów – betonu, cegły i innych kamieni naturalnych. 

Najczęściej grys ogrodowy wykorzystywany jest na rabatach. Można użyć go do wypełnienia wolnej przestrzeni wokół roślin. Stanowi też idealne tło dla roślin i dodatkowo ogranicza wzrost chwastów na rabatach oraz zabezpiecza korzenie roślin przed przemarzaniem czy niedoborem wody. 

Kamień grys można też wykorzystać do aranżacji ogrodów skalnych. Efektownie prezentuje się w połączeniu z większymi głazami na skalniakach. Łamane kruszywo naturalne może służyć również do budowy ścieżek, nawierzchni ogrodowych i obrzeży rabat. Z grysu o różnej wielkości i kolorystyce warto tworzyć mozaiki, stanowiące dodatkową atrakcję ogrodu. 

Grys w ogrodzie znajduje zastosowanie również jako materiał drenujący. Ułożony przy ścianach budynków ochroni fundamenty przed wilgocią. Z kolei wymieszany z podłożem poprawi właściwości ciężkich i podmokłych gleb. 

Ozdobny grys sprawdzi się także jako wierzchnia warstwa w donicach. Nie tylko zwiększy walory dekoracyjne kompozycji, ale także ograniczy parowanie wody z podłoża. Kruszywo naturalne polecane jest też do budowy oczka wodnego – można wysypać nim dno lub brzeg. Dodatkowo grys warto wykorzystać jako podbudowę altany, tarasu, grilla.