Woda to dla roślin źródło życia. Niestety nie zawsze otrzymują jej wystarczającą ilość. Susze i częste wyjazdy mogą dotkliwie odbić się na kondycji roślin ogrodowych oraz domowych. Gdy rośliny są szczególnie narażone na niedobór wody, nieocenioną pomocą może być hydrożel ogrodniczy. Ten nowoczesny produkt szturmem podbija rynek. Do czego służy i kiedy stosować hydrożel ogrodniczy?
Hydrożel ogrodniczy – właściwości
Hydrożel ogrodniczy, inaczej zwany superabsorbentem, to produkt stworzony z nierozpuszczalnych, wielkocząsteczkowych polimerów (kwasu akrylowego, politlenku etylenu, alkoholu poliwinylowego), mających zdolność do pochłaniania i magazynowania wody oraz oddawania jej roślinom. Pod wpływem wilgoci polimery zwiększają swoją objętość, a w warunkach jej niedoboru kurczą się. Same żelowe kuleczki nie rozpuszczają się w wodzie, przez co proces pochłaniania i oddawania wody może zachodzić wielokrotnie.
Jak długo działa hydrożel? Właściwości absorpcyjne hydrożelu utrzymują się przez około 5 lat. Po tym czasie ulega on biodegradacji – nie przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska. Superabsorbent do roślin doniczkowych pomaga zapewnić im odpowiednie nawodnienie bez podlewania przez około tydzień.
Hydrożele są w stanie wchłonąć nawet kilkaset razy więcej wody, niż wynosi ich waga. Większość (nawet 90%) zmagazynowanej wody może być z powodzeniem wykorzystana przez rośliny. Nie dochodzi do jej straty na skutek spływu czy parowania. Co więcej, superabsorbenty oddają wodę stopniowo, dopiero w momencie, gdy zaczyna jej brakować w podłożu. Dzięki temu działają efektywnie i są całkowicie bezpieczne w stosowaniu.
Superabsorbenty najczęściej sprzedawane są w postaci granulatów lub proszków – przeznaczonych do wymieszania z podłożem. Na rynku ogrodniczym znaleźć można też hydrożel z nawozem, który dodatkowo dostarcza roślinom cennych składników mineralnych i organicznych. Wygodnym rozwiązaniem są także specjalne podłoża ogrodnicze z dodatkiem hydrożelu, które nadają się do bezpośredniego stosowania pod rośliny ogrodowe, doniczkowe czy balkonowe. Do wyboru mamy również produkty z ukorzeniaczem (wspomagające rozwój korzeni) przeznaczone do produkcji siewek. Do tworzenia roślinnych aranżacji w wazonach można natomiast zastosować specjalne ozdobne hydrożele w postaci kolorowych kulek. Superabsorbenty różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale też chłonnością – im większa jest zdolność do absorpcji wody, tym mniej produktu trzeba zużyć jednorazowo.
Zalety stosowania hydrożelu w ogrodzie
Jeszcze do niedawna stosowanie hydrożelu było popularne głównie w dużych centrach ogrodniczych. Produkt ten pozwalał zachować piękny wygląd roślin i zabezpieczyć je na czas transportu. Dziś jest on coraz częściej wykorzystywany w przydomowych ogrodach, domach, warzywnikach czy miejskich terenach zieleni. Czy warto stosować hydrożel? Jakie korzyści może przynieść nam ten produkt?
- Optymalne nawodnienie w każdych warunkach
Hydrożel ogrodniczy to produkt, który pozwala uporać się z problemem deficytu wody w ogrodzie i ograniczyć konieczność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Superabsorbent pomaga zapewnić roślinom optymalny poziom nawodnienia niezależnie od warunków i chroni je przed negatywnymi skutkami stresu wodnego (więdnięciem, gniciem, zahamowaniem wzrostu i kwitnienia). Jest on więc bardzo przydatny w okresie suszy oraz wtedy, gdy – z powodu wyjazdu lub dłuższej nieobecności w domu – nie możemy podlewać roślin. Wraz z wodą w podłożu zatrzymywane są także cenne mikroelementy i substancje pokarmowe niezbędne do rozwoju roślin. Przekłada się to na poprawę wyglądu, kondycji i wzrostu roślin. Hydrożel stosowany w uprawie roślin jadalnych pozwala również zwiększyć plony.
- Rzadsze podlewanie
Dzięki superabsorbentowi można rzadziej podlewać ogród, a w konsekwencji ograniczyć zużycie wody i związane z nim koszty finansowe oraz środowiskowe. Produkt umożliwia maksymalne wykorzystanie wody opadowej, która w przypadku intensywnych opadów często nie może przeniknąć w głąb podłoża i pozostaje niedostępna dla roślin.
- Poprawa struktury podłoża
Stosowanie hydrożelu umożliwia poprawę właściwości fizycznych gleby i sprzyja tworzeniu się gruzełkowatej struktury podłoża oraz odpowiedniemu przepływowi powietrza. W ten sposób superabsorbent stymuluje rozwój korzeni.
- Łatwiejsza uprawa roślin
Superabsorbenty umożliwiają uprawę wymagających gatunków roślin na trudnym terenie, gdzie bez nich często nie byłoby to możliwe. Jednocześnie zapobiegają erozji gleby, dlatego warto stosować je na skarpach, gdzie często zachodzi ten proces.
- Dłuższe kwitnienie roślin
Hydrożel pomaga przedłużyć czas kwitnienia roślin ogrodowych i doniczkowych. Można ponadto wykorzystać go, by przedłużyć trwałość kwiatów ciętych w wazonach – kulki hydrożelowe z powodzeniem zastąpią wodę, dodatkowo wzbogacając kompozycje roślinne w przezroczystych naczyniach.
Hydrożel ogrodniczy – jak stosować?
Superabsorbenty mają szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Mogą być używane do uprawy roślin ogrodowych, trawników, roślin doniczkowych i balkonowych, warzyw i innych roślin użytkowych. Przydadzą się zwłaszcza w przypadku roślin o dużych wymaganiach wodnych oraz szczególnie narażonych na niedobór wody (np. uprawianych w pojemnikach). Szczególnie polecane jest stosowanie superabsorbentów przy aranżacji miejskich terenów zieleni – dzięki nim pielęgnacja zieleni miejskiej staje się dużo łatwiejsza.
Stosowanie hydrożelu ogrodniczego jest pomocne przede wszystkim na glebach lekkich, piaszczystych, o dużej przepuszczalności. Nie należy używać go natomiast na glebach podmokłych czy gliniastych, gdzie wody jest pod dostatkiem.
Warto pamiętać o odpowiednim przechowywaniu tego typu produktu. Superabsorbent nie powinien być narażony na działanie wilgoci, dlatego musi znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniku, umieszczonym w suchym pomieszczeniu.
Hydrożel ogrodniczy najlepiej stosować na etapie sadzenia roślin lub wysiewu nasion – przygotowując podłoże pod ich uprawę. Można użyć go również przed założeniem trawnika. Produkt ten przyda się także w czasie renowacji ogrodu i przesadzania roślin. Warto zastosować go ponadto podczas przygotowania rozsady – młode rośliny są szczególnie narażone na skutki stresu wodnego. Po hydrożel do doniczek warto sięgnąć przed urlopem, aby zabezpieczyć rośliny przed niedoborem wody.
Hydrożel do ogrodu aplikuje się bezpośrednio do gleby. Produkt powinniśmy wymieszać z podłożem na głębokość około 20 cm, by znalazł się w strefie korzeniowej roślin. Nie należy stosować hydrożelu bezpośrednio na powierzchni ziemi wokół roślin – nie będzie wtedy spełniał swojej funkcji. Po zastosowaniu produktu należy obficie podlewać podłoże przez kilka dni – dzięki temu superabsorbent będzie mógł zmagazynować dostateczną ilość wody.
Jeśli chcemy zastosować hydrożel w doniczkach lub pojemnikach, powinniśmy wymieszać go z ziemią w taki sposób, by znalazł się na dnie doniczki. Niezbędne jest wtedy zwykle ponowne posadzenie roślin doniczkowych.
Stosowanie hydrożelu pod już posadzone rośliny jest możliwe, jednak znacznie trudniejsze. Najlepiej aplikować go przez specjalne otwory wykonane w podłożu. Należy jednak uważać, by nie uszkodzić korzeni roślin.
Dawkowanie hydrożelu uzależnione jest od uprawianej rośliny oraz rodzaju podłoża. Zazwyczaj do uprawy roślin w pojemnikach stosuje się 1-3 g produktu na litr, krzewów i drzew 10-60 g/roślinę, a pod trawniki i inne uprawy 20-40 g/m2. W przypadku podłoża piaszczystego często stosuje się wyższe dawki produktu. Zawsze należy jednak przestrzegać dawek zaleconych przez producenta. Zbyt duża ilość hydrożelu może utrudnić korzeniom roślin wzrost i ograniczyć dopływ powietrza.
Hydrożel ogrodniczy to z pewnością produkt, po który warto sięgnąć – i to nie tylko w sezonie wakacyjnym. Dzięki niemu nawet dłuższe nieobecności w domu czy długotrwałe susze przestaną być zagrożeniem dla roślin.