Jak urządzić balkon w bloku?

Własna zielona oaza w centrum miasta? Kwietna łąka tuż za oknem? Ogród na balkonie daje niesamowitą możliwość podziwiania piękna przyrody nawet w bloku, w środku zatłoczonego miasta. Jak zaaranżować mały balkon? Jakie rośliny wybrać do ogrodu na balkonie?

Podstawowe zasady aranżacji ogrodu na balkonie

   

Aranżując mały balkon w bloku, powinniśmy dążyć do maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Zamiast więc sięgać po okazałe meble wypoczynkowe czy potężne dekoracje, lepiej zdecydować się na akcesoria wielofunkcyjne, które można jednocześnie wykorzystać jako skrytki, podpórki pod rośliny balkonowe czy siedziska. Na niewielkim balkonie bardzo dobrze sprawdzą się też lekkie, składane meble – łatwe do schowania i przenoszenia. Warto zakupić akcesoria narożne oraz montowane na ścianach, barierkach czy suficie, które pozwolą zwiększyć funkcjonalną i ozdobną powierzchnię małego balkonu. 

Na optyczną wielkość balkonu spory wpływ ma odpowiednia kolorystyka i gra świateł. Jeśli chcemy, by balkon wyglądał na większy, niż jest w rzeczywistości, powinniśmy umieścić na nim akcesoria w jasnych, chłodnych barwach. Przyda się także jasne oświetlenie balkonowe. Na poręczy czy ścianie możemy zawieść girlandy lub lampiony. Aby optycznie uwydatnić balkon warto użyć materiałów odbijających światło (np. luster, szklanych wazonów, połyskujących donic).

Nawet mały balkon może zachwycać bogactwem roślin. Drzewka owocowe czy krzewy możemy umieścić w wysokich, wąskich donicach, które nie zajmują dużo miejsca. Jako kwietniki w ogrodzie na balkonie powinniśmy wykorzystać donice zawieszane na suficie, poręczach i ścianach. Rośliny balkonowe można ustawiać we wnękach czy na parapetach. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni ułatwią wielopoziomowe kwietniki. Na balkonie w bloku można również zamontować konstrukcje umożliwiające tworzenie kompozycji wertykalnych. Barwne rośliny jednoroczne warto posadzić w donicach, w których znajdują się już wieloletnie krzewy czy byliny. W ten sposób nie tylko uda nam się zaoszczędzić miejsce, ale także urozmaicić roślinne kompozycje.

Pojemniki na rośliny balkonowe należy dopasować do sposobu montażu. Bezpośrednio na podłożu najlepiej ustawić ciężkie gliniane lub ceramiczne donice, które nie ulegną przewróceniu pod wpływem wiatru. Do uprawy warzyw idealne będą drewniane skrzynie – odporne na wilgoć, mróz i nagrzewanie. Zawieszane donice nie mogą natomiast nadmiernie obciążać konstrukcji – warto więc wybrać te wykonane z plastiku. 

Jak urządzić balkon w bloku?

Jakie rośliny wybrać na mały balkon?

Choć, ze względu na ograniczenia przestrzenne i specyficzne warunki termiczno-oświetleniowe, balkon daje mniejsze możliwości aranżacyjne niż przydomowy ogród, nie musi być wcale nudny i ubogi gatunkowo. Oprócz popularnych kwiatów balkonowych możemy umieścić na nim byliny, pnącza, iglaki czy drzewka i krzewy owocowe. Ogród na balkonie jest także dobrym miejscem do urządzenia warzywnika czy uprawy ziół w pojemnikach

Rośliny na balkon powinny być wytrzymałe na zmienne warunki środowiskowe i łatwe w uprawie. Spośród kwiatów balkonowych szczególną uwagę warto zwrócić na gatunki, które mogą przezimować w domu (np. petunie, surfinie, begonie). Jeśli chcemy umieścić na balkonie krzewy lub drzewa, wybierzmy odmiany miniaturowe. Aranżując mały balkon w bloku, unikajmy roślin o pokaźnych liściach. Nie sięgajmy też po zbyt wiele gatunków różniących się fakturą – takie połączenie mogłoby stworzyć wrażenie chaosu. 

W warzywniku na balkonie doskonale sprawdzą się warzywa o krótkim okresie wegetacji, osiągające niewielkie rozmiary, m.in.: rzodkiewka, cebula, ogórek, fasola, pomidor, papryka, sałata, szczypiorek. 

Amatorzy owoców na balkonie mogą uprawiać m.in.: poziomkę, borówkę amerykańską, czy truskawkę. Latem na balkon w bloku warto też wystawić miniaturowe drzewka cytrusowe. 

Świetnym pomysłem jest uprawa ziół na balkonie. W pojemnikach można posadzić pachnące rośliny przyprawowe o wszechstronnym zastosowaniu kulinarnym, m.in.: bazylię, koper, kolendrę, pietruszkę, szałwię, tymianek, lubczyk, miętę, rozmaryn. 

Jak urządzić balkon w bloku?

Rośliny na balkon słoneczny i zacieniony

Rośliny na balkon w bloku zawsze należy dobrać do warunków oświetleniowych i termicznych, które są uzależnione od położenia ekspozycji.

Balkony usytuowane od strony północnej są silnie zacienione i chłodne. Utrzymująca się na nich wilgoć sprzyja infekcjom grzybowym. Na balkon północny należy wybierać rośliny cieniolubne i odporne na wilgoć. Odpowiednie będą m.in.: funkie, begonie, niecierpki, dąbrówki, żurawki, paprocie, miodunki, barwinki. Lepiej unikać gatunków wysokich i mających duże liście, które dodatkowo zabierają światło. 

Balkony wschodnie i zachodnie gwarantują roślinom optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia. Dociera do nich światło rozproszone. Rośliny balkonowe nie są tu narażone na poparzenia słoneczne. Pojemniki nie nagrzewają się silnie, dzięki czemu straty wody są ograniczone. Na balkonie zachodnim i wschodnim można używać zarówno roślin cieniolubnych, jak i światłolubnych. Polecane rośliny to m.in.: wilce ziemniaczane, koleusy, kocanki włochate, niecierpki, begonie, fuksje, tunbergie, bodziszki, rudbekie, szałwie. 

Małe balkony położone od strony południowej odznaczają się silnym nasłonecznieniem. Jest na nich gorąco i sucho, a między dniem i nocą występują znaczne różnice temperatur. Na balkony południowe odpowiednie są gatunki odporne na słońce, o grubych i skórzastych liściach, preferujące stanowiska skaliste. Dobrze czują się na nich m.in.: juki, rojniki, żarnowce, berberysy, hibiskusy, kostrzewy, rozchodniki, dziewanny, goździki, trzcinniki, lawendy. Na balkonach słonecznych należy unikać ciemnych dekoracji, które silnie się nagrzewają.

Balkony w modnych stylach 

Barwny i dający namiastkę natury, zachwycający nowoczesnymi dekoracjami, egzotyczny, a może nastrojowy i przytulny? Możliwości ciekawej aranżacji balkonu w bloku jest całe mnóstwo.

Styl, w jakim urządzimy mały balkon, powinien być dostosowany do warunków oświetleniowych oraz indywidualnych preferencji. Wskazane jest, by współgrał z wystrojem mieszkania, tworząc wraz z nim spójną całość. 

Jak urządzić balkon w bloku?

Jednym z najpopularniejszych sposobów aranżacji małego balkonu jest styl śródziemnomorski. Sprawdzi się bardzo dobrze zwłaszcza w przypadku balkonów słonecznych. Na balkonie w stylu śródziemnomorskim powinny dominować dekoracje białe, jasnoniebieskie i jasnofioletowe. Idealne będą też drewniane i wiklinowe meble. Wśród roślin nie może zabraknąć: cytrusów, winobluszczu, aptenii sercolistnej, portulaki wielkokwiatowej, lawendy wąskolistnej, kocanki piaskowej. Balkon śródziemnomorski warto wzbogacić także o aromatyczne zioła: rozmaryn, bazylię, tymianek, szałwię, oregano czy macierzankę. 

Jeśli marzy nam się bogactwo barw i zapachów na balkonie w bloku, urządźmy go w stylu rustykalnym. rustykalnym ogrodzie na balkonie rządzą kwiaty. Im bardziej kolorowo, tym lepiej. Warto sięgnąć po popularne kwiaty balkonowe i pachnące rośliny miododajne, np. begonię, pelargonię, petunię, aksamitkę, bluszcz pospolity, fuksję, maciejkę, lobelię. Doskonałym uzupełnieniem dla nich będą też wiosenne rośliny cebulowe (narcyzy czy tulipany). Spośród dekoracji i mebli najlepiej wybrać te wykonane z drewna. 

Chcemy stworzyć na balkonie nastrojową atmosferę? Zaprojektujmy mały balkon w stylu romantycznym. Dekoracje w pastelowych barwach, zwiewne firany, girlandy oświetleniowe, lampiony, a do tego pnącza, lilie i róże w kolorach bieli, różu czy czerwieni stworzą wyjątkową scenerię do długich wieczornych rozmów. 

Wszystkim miłośnikom nowych rozwiązań mieszkaniowych z pewnością przypadnie do gustu balkon w stylu nowoczesnym. Nowoczesny balkon w bloku wyróżnia się minimalizmem i funkcjonalnością. Dominują w nim akcesoria w odcieniach szarości, które mogą być ożywione pojedynczymi dekoracjami w intensywnych barwach i geometrycznych formach. Balkon nowoczesny zdobią jedynie nieliczne rośliny – głównie użytkowe i jadalne (zioła, warzywa, drzewka owocowe), zimozielone (cis pospolity, żywotnik zachodni, miniaturowy świerk) oraz trawy ozdobne. 

Jak urządzić balkon w bloku?