Profesjonalny projekt ogrodu to podstawa do stworzenia funkcjonalnej i pięknej zielonej przestrzeni. Chociaż wiele osób podejmuje próby samodzielnego opracowania koncepcji ogrodu, pomoc fachowców często okazuje się niezbędna, by uniknąć rozczarowań i osiągnąć oczekiwany efekt. Dobry projektant ogrodu pomaga w pełni wykorzystać potencjał terenu – zgodnie z oczekiwaniami i upodobaniami klientów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze osoby do zaprojektowania ogrodu? Jak znaleźć odpowiedniego projektanta ogrodów?
Dlaczego warto zlecić projekt ogrodu specjaliście?
Zakładanie ogrodu bywa sporym wyzwaniem. Ogród to bowiem szczególne miejsce, które musi zaspokajać różnorodne potrzeby użytkowników. Zielona przestrzeń powinna stwarzać dogodne warunki do relaksu, spotkań towarzyskich, uprawy roślin czy dziecięcych zabaw. Dodatkowo ważną rolę odgrywają jej walory estetyczne. Dobrze zaprojektowany ogród stanowi wizytówkę posesji i rozszerzenie domowej przestrzeni.
Aby zaprojektować ogród, nie wystarczy tylko wybrać kilka interesujących roślin, mebli i dodatków. Konieczne jest gruntowne przeanalizowanie warunków panujących na działce, okolicznej szaty roślinnej, szczególnych walorów otoczenia oraz ewentualnych ograniczeń projektowych. Dopiero na kolejnym etapie można stworzyć wstępną koncepcję ogrodu – zgodnie z potrzebami i upodobaniami inwestorów oraz planowanym budżetem.
Samodzielne projektowanie ogrodu zawsze obarczone jest dużym ryzykiem niepowodzenia. Stworzenie dobrego projektu wymaga bowiem wiedzy z co najmniej kilku dziedzin: architektury, ogrodnictwa, designu, planistyki, geografii. Konieczna jest też umiejętność całościowego spojrzenia na przyszły ogród.
Wszelkie błędy na etapie projektowania ogrodu mogą spowodować trudności w jego późniejszej pielęgnacji oraz obniżyć estetykę otoczenia. Nierzadko wiąże się to z koniecznością gruntownej modernizacji ogrodu już po kilku latach od założenia lub wykonywaniem dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Właśnie dlatego tak ważna jest pomoc specjalisty, który wesprze nas w tworzeniu ogrodu marzeń.
Kto zajmuje się projektowaniem ogrodów?
Projektowanie ogrodu to usługa, którą oferuje wiele firm i osób prywatnych. Tworzeniem projektów ogrodów – zarówno przydomowych, jak i komercyjnych czy publicznych – najczęściej zajmują się architekci krajobrazu prowadzący pracownie projektowe. Jako projektanci ogrodów pracują jednak również m.in.: ogrodnicy, osoby po szkołach policealnych/technikach o profilu ogrodniczym czy studiach podyplomowych/kursach z zakresu projektowania lub aranżacji ogrodów.
Nie brakuje także hobbystów, którzy nie mają specjalistycznego wykształcenia, ale w ramach dodatkowego zajęcia, zwykle na niewielką skalę, zajmują się projektowaniem małych ogrodów przydomowych.
Jak znaleźć projektanta ogrodu?
Znalezienie projektanta ogrodów działającego w okolicy nie powinno przysporzyć większych problemów. Niemal w każdym rejonie działa kilka/kilkanaście firm prowadzących działalność w tym zakresie. Obecnie najłatwiej znaleźć projektanta ogrodów, wertując internet. Większość pracowni projektowych ma swoje internetowe wizytówki, gdzie można zapoznać się z ich ofertą czy dotychczasowymi realizacjami. Jeśli chcemy znaleźć projektanta ogrodów w okolicy, możemy również poszukać informacji w lokalnej prasie lub na forum miasta/gminy w mediach społecznościowych.
Dobrym pomysłem może okazać się także odwiedzenie pobliskiej szkółki roślin, centrum ogrodniczego, sklepu budowlanego lub producenta nawierzchni ogrodowych. Takie miejsca zwykle mają swoją bazę fachowców, z którymi stale współpracują. Nierzadko specjaliści od projektowania ogrodów pozostawiają tam swoje wizytówki. Często także profesjonalne firmy ogrodnicze współpracują z projektantami ogrodów. Nie zaszkodzi więc zapytać o projekt ogrodu wybraną firmę, z której usług zamierzamy skorzystać.
Dodatkowo warto popytać znajomych. Być może będą oni w stanie pomóc nam znaleźć architekta krajobrazu lub projektanta ogrodów, z którego usług sami korzystali.
Dobry projektant ogrodu – cechy i kwalifikacje
Profesjonalny projektant ogrodu to zarówno przekonujący doradca, jak i utalentowany twórca, który potrafi przelać wizję klientów na papier. Z jednej strony musi więc posiadać odpowiednie cechy charakteru i umiejętności interpersonalne, z drugiej natomiast – powinien dysponować wiedzą, doświadczeniem, zmysłem technicznym i artystycznym. Dodatkowo specjalista od projektowania ogrodów musi być osobą, którą darzymy zaufaniem. Spełnienie tych wszystkich wymagań nie jest łatwe, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór osoby, której powierzymy pracę nad naszym przyszłym ogrodem.
Na co zwrócić uwagę, wybierając projektanta ogrodu? Oto elementy, które warto uwzględnić przy wyborze osoby projektującej ogrody.
- Wiedza i kwalifikacje
Niezależnie od tego, czy planujemy założyć mały ogród przydomowy, czy zależy nam na stworzeniu ogrodu dla hotelu lub innego obiektu usługowego, nasz doradca powinien umieć w fachowy sposób spojrzeć na naszą przestrzeń.
Dobry projektant ogrodów musi posiadać szeroką wiedzę teoretyczną dotyczącą roślin, uwarunkowań przyrodniczych (m.in. nasłonecznienia, gleby) i zasad projektowania. Należy więc zawsze sprawdzić kwalifikacje danej osoby. W przypadku niezbyt skomplikowanych projektów ogrodów przydomowych wystarczające mogą okazać się ukończone kursy lub studia podyplomowe.
Jeśli projekt ogrodu ma być bardziej skomplikowany, niezbędna może być jednak współpraca z osobą o gruntownym przygotowaniu, czyli np. absolwentem studiów z architektury krajobrazu. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe kursy i szkolenia, które świadczą o tym, że specjalista cały czas rozwija swoją wiedzę i jest na bieżąco z najnowszymi trendami ogrodniczymi.
- Doświadczenie
Kolejnym ważnym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze projektanta ogrodów, jest jego dotychczasowe doświadczenie. Warto sprawdzić, jak długo jest na rynku i jakie projekty do tej pory zrealizował. Firmy z ugruntowaną pozycją – realizujące nie tylko projekty ogrodów przydomowych, ale również terenów zieleni i ogrodów komercyjnych – zazwyczaj cechuje profesjonalizm i szeroki zakres usług.
Osoby z niewielkim doświadczeniem lub działające dorywczo, które do tej pory projektowały głównie dla znajomych, mogą natomiast nie być w stanie poradzić sobie z bardziej złożonymi projektami. Jeśli potrzebujemy specyficznego projektu ogrodu (np. sensorycznego, terapeutycznego), powinniśmy poszukać firm działających w danej niszy.
- Profesjonalizm
Zaprojektowanie i założenie ogrodu wymaga wcześniejszej inwentaryzacji terenu, wykonania pomiarów oraz gruntownej analizy potrzeb i oczekiwań klienta. Należy zatem z dużą ostrożnością podchodzić do ofert projektowania przez internet, w oderwaniu od uwarunkowań terenu.
- Kreatywność i zmysł estetyczny
Specjalista projektujący ogrody powinien być osobą wyróżniająca się dużą kreatywnością. Projektowanie ogrodów wymaga wyczucia stylu i rozwiniętego zmysłu estetycznego. Projektant musi nie tylko wiedzieć, jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną przestrzeń. Powinien także umieć przelać tę wizję na papier. Kreatywne podejście do pracy jest niezbędne, by ogród spełnił oczekiwania inwestorów i był dopasowany do ich gustu. Konieczna jest przy tym znajomość różnych stylów ogrodniczych, a także umiejętność łączenia kolorów, faktur czy materiałów. Dobry specjalista jest więc po części również artystą.
- Elastyczność
Projektowanie ogrodu to pewien proces. Bardzo rzadko to pierwsza koncepcja ogrodu okazuje się tą ostateczną. Znacznie częściej do opracowania ostatecznego kształtu ogrodu, a później do stworzenia projektu wykonawczego, konieczna jest dłuższa współpraca między klientem a projektantem. Część założeń trzeba porzucić, wprowadzając w ich miejsce inne.
Nie obejdzie się zatem bez elastycznego podejścia do pracy. Profesjonalny projektant ogrodu nie może całkowicie odrzucać pomysłów swoich klientów ani narzucać im swojej wizji. Jeśli warunki lub budżet nie pozwalają na realizację założeń, powinien zaproponować inne rozwiązania, które pozwolą uzyskać zbliżone efekty.
- Komunikatywność
Kolejna ważna cecha dobrego projektanta ogrodów to komunikatywność. Osoba zajmująca się projektowaniem powinna w jasny sposób komunikować swoje pomysły. Musi być w stanie wyjaśnić wszystkie rozwiązania w sposób zrozumiały dla klienta, dopasowując odpowiedni sposób komunikacji. Ważna jest również umiejętność słuchania propozycji klienta i przekonywania go do swoich propozycji. Warto zatem poszukać osoby, z którą po prostu dobrze nam się rozmawia – to z pewnością znacznie ułatwi współpracę.
- Uczciwość
Każda udana współpraca wymaga obustronnego zaufania. Istotne jest więc, by specjalista projektujący ogrody już na początku wyjaśnił nam wszelkie wątpliwości, przedstawił konkretne terminy prac i umowę współpracy.
Przy wyborze osoby do zaprojektowania ogrodu musimy uwzględnić również nasze możliwości finansowe. Skorzystanie z usług renomowanych pracowni architektury krajobrazu wiąże się zazwyczaj ze znacznie wyższymi kosztami niż zamówienie usługi u osoby bez wyrobionej marki osobistej, realizującej jedynie niewielkie zlecenia.
Jak wybrać dobrego projektanta ogrodu?
Wiemy już, jakie cechy powinien mieć dobry projektant ogrodów, ale jak sprawdzić, czy rzeczywiście jest osobą, której szukamy?
Podstawą przy wyborze specjalisty do projektowania ogrodów jest portfolio. Często na stronie internetowej biur projektowych znaleźć można przykładowe realizacje ogrodów – rzuty i wizualizacje. Jeśli przykłady prac nie zostały udostępnione, warto o nie poprosić podczas rozmowy z projektantem. Dodatkowo można sprawdzić opinie klientów na temat pracowni projektowania ogrodu. Najbardziej wartościowe z pewnością będą jednak rekomendacje znajomych, którzy korzystali już z usług danej firmy.
Nigdy nie należy podejmować decyzji o współpracy w pośpiechu. Jeśli zależy nam na profesjonalnym efekcie, skontaktujmy się z kilkoma specjalistami. Powiedzmy im o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Często już taka wstępna rozmowa pozwoli nam określić, komu możemy powierzyć nasz przyszły ogród, a z kim współpraca może okazać się zbyt problematyczna.
Dobry projekt ogrodu pozwala cieszyć się uporządkowanym i estetycznym otoczeniem przez długie lata. Przy projektowaniu zielonej przestrzeni ważną rolę odgrywają wiedza, doświadczenie, kreatywność czy umiejętności komunikacyjne projektanta. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalisty, by stworzyć ogród na miarę swoich potrzeb.