Nasz trawnik nie zachwyca już swoim wyglądem tak jak dawniej? Nie możemy poradzić sobie z wszechobecnymi chwastami czy żółknącą darnią? Gruntowne zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Najwyższa pora, by założyć nowy trawnik w miejsce starego. Podpowiadamy, jak kroku po kroku założyć trawnik od nowa.
Kiedy warto założyć nowy trawnik?
Odpowiednio pielęgnowany trawnik, rosnący na żyznym podłożu, może zachować piękny wygląd przez długie lata. Niejednokrotnie niegdyś gęsta i zielona murawa z czasem zaczyna jednak tracić swoje walory. Pod wpływem niekorzystnych warunków środowiskowych (np. mrozów, silnego słońca), intensywnego użytkowania czy chorób (np. pleśni śniegowej) może dojść do znacznego osłabienia lub zniszczenia trawnika.
Jakie są najczęstsze sygnały problemów z trawnikiem? Żółknięcie lub brązowienie źdźbeł, osłabienie wzrostu trawy, powstawanie pustych pól na murawie czy intensywny wzrost chwastów to poważne sygnały alarmowe. Jeśli je zauważymy, powinniśmy jak najszybciej podjąć się renowacji trawnika. Często jest ona niezbędna, by przywrócić trawnikowi piękny wygląd po zimie.
Renowacja trawnika jest też zalecana, jeśli minęło już sporo lat od założenia trawnika. Niestety, nie zawsze zabiegi renowacyjne są w stanie poprawić wygląd i kondycję zniszczonej murawy.
Założenie nowego trawnika w miejsce starego jest konieczne, gdy uszkodzenia są poważne lub obejmują większość murawy. Dodatkowo warto je rozważyć, jeśli jednocześnie zmagamy się z wieloma problemami z trawnikiem (np. chwastami, chorobami, uszkodzeniami mechanicznymi).
O założeniu nowego trawnika najlepiej pomyśleć wiosną: na przełomie kwietnia i maja. Dobrą porą na przeprowadzenie prac jest też wczesna jesień – wrzesień/październik. Trawnik z rolki można jednak zakładać niemal przez cały sezon, dlatego znalezienie dogodnego terminu na przeprowadzenie prac nie powinno być dla nas problemem.
Czy można założyć nowy trawnik na starym?
Zakładanie nowego trawnika na starym wymaga odpowiedniego przygotowania. Wysiew trawy lub rozkładanie trawy z rolki na starym trawniku to nie najlepszy pomysł. Oba zabiegi powinny odbywać się na odpowiednio przygotowanym i wyrównanym podłożu. Jeśli prace przeprowadzimy bezpośrednio na starym trawniku, nowy trawnik po założeniu może być pełen nierówności lub pustych pól. Dodatkowym problemem mogą stać się chwasty, które szybko zaatakują nową murawę. Zanim więc założymy nowy trawnik, zawsze powinniśmy najpierw pozbyć się starej darni.
Nowy trawnik – z rolki czy z siewu?
Nowy trawnik na starym możemy założyć zarówno z siewu, jak i z rolki. Warto jednak pamiętać, że najpierw musimy usunąć starą murawę. W przypadku trawnika z siewu na końcowy efekt przyjdzie nam poczekać nawet kilka miesięcy. Brak gęstej, zielonej murawy może przez ten czas znacząco obniżyć walory wizualne już istniejącego ogrodu. Dodatkowo ostateczny rezultat jest niepewny – trawa może wzrastać nierównomiernie, przez co niezbędne mogą być dosiewki.
Jeśli więc zależy nam na szybkim efekcie, znacznie lepszym rozwiązaniem jest założenie trawnika z rolki, który dostarczany jest od razu w dojrzałej postaci i zapewnia natychmiastowy efekt gęstego, soczyście zielonego dywanu. Dzięki trawnikowi z rolki nasz ogród w okamgnieniu odzyska piękny wygląd.
Zakładanie nowego trawnika w miejsce starego – krok po kroku
Założenie nowego trawnika w miejsce starego jest podobne do zakładania murawy od zera. Obejmuje więc prace związane z oczyszczeniem terenu, przygotowaniem podłoża i wyrównaniem świeżo założonej murawy. Oto, jak założyć nowy trawnik na już istniejącym, krok po kroku.
1. Usuwanie starej darni
Pierwszy etap zakładania nowego trawnika na starym to całkowite usunięcie starej darni. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w sposób mechaniczny, odcinając korzenie od podłoża przy pomocy szpadla i obsypując ziemię. Starej trawy można pozbyć się także za pomocą specjalnych środków chemicznych – są one jednak szkodliwe dla środowiska i mogą przenikać do podłoża, dlatego nie zaleca się ich używania.
2. Przekopanie podłoża
Po usunięciu starej trawy należy dokładnie przekopać całe podłoże na głębokość szpadla – ręcznie lub przy pomocy glebogryzarki. Zabieg ten pozwoli rozluźnić podłoże i poprawić jego strukturę.
3. Rozłożenie żyznej ziemi pod trawnik
Kolejnym krokiem zakładania nowego trawnika w miejsce starego jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Na oczyszczonym terenie warto rozłożyć warstwę żyznej ziemi pod trawnik. Optymalne dla trawnika byłoby ok. 20cm żyznej ziemi. Podłoże można wzbogacić torfem lub specjalnym nawozem startowym do trawników.
4. Wyrównanie podłoża
Gdy przygotowaliśmy już podłoże pod trawnik, powinniśmy je dokładnie wyrównać przy użyciu grabi. W ten sposób pozbędziemy się nierówności, w których może gromadzić się woda. Po wyrównaniu podłoża należy zwałować cały teren.
5. Wysiew nasion lub rozkładanie trawy z rolki
Ostatni etap zakładania nowego trawnika na starym to wysiew nasion lub montaż trawy z rolki na odpowiednio przygotowanym podłożu. Wysiew nasion najlepiej wykonać metodą „na krzyż” – siewnikiem lub ręcznie. Montaż trawy z rolki powinien zostać przeprowadzony w ciągu 24 godzin od dostarczenia darni. Trawę z rolki układa się w sposób podobny jak cegły w murze – tak, by krótsza krawędź każdego pasa leżała w połowie poprzedniego. Oba zabiegi nie są skomplikowane. Jeśli nie mamy jednak doświadczenia, możemy skorzystać z pomocy fachowców.
Jak odmłodzić stary trawnik?
Nie zawsze całkowita wymiana trawnika na nowy jest konieczna. Jeśli uszkodzenia na trawniku są niewielkie lub jedynie miejscowe, warto przeprowadzić zabiegi, które odmłodzą zniszczony lub stary trawnik. Najlepiej zacząć od niskiego skoszenia całego trawnika, co pobudzi jego regenerację. Po zimie trzeba też dokładnie wygrabić trawnik, by oczyścić go z obumarłych źdźbeł i filcu.
Aby odnowić stary trawnik, warto przeprowadzić wertykulację i aerację, co pomoże pozbyć się zalegającego filcu i mchu, poprawić strukturę i napowietrzenie podłoża. W przypadku gleb ciężkich dodatkowo warto wykonać piaskowanie trawnika. Niewielkie ubytki w trawniku można uzupełnić, przeprowadzając dosiewki trawy. W tym celu należy w pustych miejscach wysypać żyzne podłoże pod trawnik, a następnie je wyrównać i równomiernie wysiać nasiona.
Dodatkowo warto dostarczyć trawom substancji odżywczych. Wiosną należy nawieźć trawnik nawozem azotowym stymulującym wzrost traw, który pobudzi jego odbudowę po zimie.
Założenie nowego trawnika na starym wymaga ponownego przygotowania terenu i usunięcia starej darni. Staranne przeprowadzenie całego procesu pozwala jednak stworzyć wymarzoną murawę i przywrócić ogrodowi młody, atrakcyjny wygląd.