Jak założyć trawnik z rolki? Poradnik krok po kroku

Trawa z rolki to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Nic dziwnego, bo gwarantuje natychmiastowy efekt. Zamiast czekać tygodniami na trawę z wysiewu, możemy rozłożyć gotową darń i jeszcze tego samego dnia cieszyć się piękną, soczyście zieloną murawą. Założenie trawnika z rolki jest łatwiejsze i mniej pracochłonne niż tradycyjny wysiew nasion, ale trzeba przestrzegać kilku zasad, które pozwolą uniknąć błędów i niechcianych niespodzianek. Zobacz, jak krok po kroku założyć trawnik z rolki i o czym pamiętać na każdym etapie pracy.

Kiedy rozłożyć trawę z rolki?

Trawnik najlepiej rozkładać wczesną wiosną (kwiecień, maj) lub późnym latem (wrzesień, październik). Obfite opady i niższa temperatura, które występują o tej porze roku, sprzyjają ukorzenieniu się trawy. Jeśli wolimy zaplanować pracę na inny miesiąc, nic nie stoi na przeszkodzie – trawa z rolki może być rozkładana w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego. Gotowa darń przyjmie się nawet w listopadzie, bo w przeciwieństwie do trawy z siewu, jest odporna na przymrozki. W czasie największych upałów (czerwiec, lipiec, sierpień) musimy pamiętać o częstym i obfitym podlewaniu, aby zapobiec przesuszaniu trawy.

Przygotowanie podłoża

Zanim zabierzemy się za rozkładanie trawy, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. To konieczne, aby trawnik dobrze rósł i ładnie się prezentował. Teren należy dokładnie wyrównać i oczyścić z korzeni, kamieni, śmieci czy pozostałości po budowie. W dalszej kolejności musimy przekopać podłoże przy pomocy szpadla lub glebogryzarki (jeśli teren jest duży) i usunąć chwasty. Chwastów możemy pozbyć się mechanicznie (pomagając sobie widłami) lub sięgając po przeznaczone do tego celu środki chemiczne. Warto pamiętać, że stosowanie preparatów chemicznych nie pozostaje bez wpływu na środowisko (którego jesteśmy częścią) i w pierwszej kolejności rozważyć mechaniczne usunięcie chwastów.

Przygotowując teren pod trawnik, należy zadbać o odpowiednią kwasowość gleby. Podłoże powinno mieć lekko kwaśny odczyn (pH 5,5-6,5), być średnio wilgotne, próchnicze i przepuszczalne. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, należy wykonać zabieg wapnowania, dodając do niej mielonej kredy lub dolomitu. Wapnowanie najlepiej przeprowadzić jesienią, minimum 2-3 tygodnie przed założeniem trawnika. Ziemię słabej jakości warto użyźnić nawozem organicznym lub mineralnym. Wapnowania i nawożenia nie wolno łączyć – między tymi dwiema czynnościami należy zachować co najmniej 2-3 tygodnie przerwy. Ostatni etap przed rozłożeniem trawy to wyrównanie terenu przy użyciu walca ogrodowego.

Rozkładanie trawy z rolki

Trawa z rolki powinna być rozkładana jak najszybciej po dostawie. Najlepiej zabrać się do pracy tuż po dostarczeniu zamówienia. Przed rozłożeniem należy dokładnie obejrzeć trawę. Powinna być ładna, gęsta, pozbawiona chwastów, plam i innych oznak chorobowych. Zdarza się, że na dostarczonej trawie widoczny jest biały nalot, który pojawił się w trakcie transportu. W takiej sytuacji po rozłożeniu należy opryskać trawnik środkiem grzybobójczym. Trawa w rolce musi mieć odpowiednią, zwartą strukturę.

Podłużne kawałki trawy należy układać ciasno, jeden przy drugim w taki sposób jak układa się panele podłogowe. Pierwszą rolkę w szeregu rozwijamy całą, drugą tniemy na pół, trzecią układamy w całości, kolejną znów przecinamy itd. Dzięki temu trawnik będzie wyglądał ładnie i jednolicie, a miejsca, w których płaty trawy łączą się ze sobą, pozostaną mniej widoczne. Trawę w rolce trzeba dokładnie docisnąć do podłoża – w przeciwnym razie wytworzą się pęcherze powietrza w postaci brzydkich wybrzuszeń.

W dalszej kolejności należy przyciąć brzegi trawnika ostrym narzędziem, a ucięte miejsca w razie potrzeby uzupełnić ziemią, która uchroni je przed usychaniem. Rozłożona trawa powinna być wyrównana przez wałowanie i obficie podlewana przez kolejne 2-3 tygodnie. Dziennie musimy przeznaczyć ok. 10-15 l wody na m2 trawnika. Musimy podlewać tak, aby woda docierała do podłoża, a nie tylko zraszać trawę. Więcej o podlewaniu trawnika można przeczytać TUTAJ. Jeśli pomiędzy płatami darni pojawią się przerwy oznacza to, że niewystarczająco podlewamy trawnik, należy wypełnić je ziemią i uzupełnić kawałkami trawy lub obsiać mieszanką nasion i zadbać o porządne podlewanie.

Pielęgnacja trawnika

Jeśli chcemy cieszyć się piękną, gęstą i soczyście zieloną murawą, musimy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Warto zaczekać z chodzeniem po trawniku, a tym bardziej z jego intensywnym użytkowaniem, ok. 2-3 tygodnie. W tym czasie trawa zdąży się ukorzenić, stanie się mocniejsza i unikniemy ryzyka jej przesuszenia. Bardzo ważne jest obfite i częste podlewanie trawy w pierwszych tygodniach po rozłożeniu. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w miesiącach letnich, podczas fali największych upałów. Najlepiej podlewać trawnik wczesnym rankiem. Trawnik z rolki jest łatwy w utrzymaniu i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.