Ogrodnicze trendy zmieniają się z roku na rok. Jeszcze do niedawna w wielu ogrodach królowały tuje i trawniki. Dziś klienci coraz częściej korzystają z całego bogactwa świata roślin ogrodowych. W nowoczesnych aranżacjach pojawiają się już nie tylko iglaki i rośliny zimozielone, ale również ozdobne krzewy i byliny. Jakie rośliny do ogrodu są obecnie na topie? Przedstawiamy najczęściej wybierane gatunki roślin ogrodowych.
Od projektu do wymarzonego ogrodu
Pierwszym etapem zakładania ogrodu jest przygotowanie projektu, który stanowi graficzne przedstawienie planu przyszłych nasadzeń. W Spa4Garden zajmujemy się zarówno zakładaniem ogrodu od zera – na podstawie przygotowanego przez nas projektu, jak i wykonywaniem prac na podstawie projektów opracowanych przez inne firmy.
Wiele osób na długo przed założeniem ogrodu ma już wizję swojej wymarzonej zielonej oazy. Czasami wystarczy dopasować ją do istniejących warunków, by cieszyć się pięknym ogrodem przez lata. Co jednak zrobić, jeśli nie wiemy, na jakie rośliny się zdecydować?
Jeszcze do niedawna wielu świeżo upieczonych ogrodników wybierało rośliny, które zobaczyć można było w niemal każdym polskim ogrodzie. Kwintesencją rodzimych aranżacji stały się więc – uchodzące za łatwe w pielęgnacji – tuje (m.in. ‘Smaragd’ i ‘Braband’), sadzone zwykle w postaci żywopłotów wzdłuż ogrodzenia. Niezawodnym dopełnieniem ogrodu był także równo przystrzyżony trawnik, często zajmujący znaczną część działki. Polski ogród nie musi jednak wcale tak wyglądać.
Przy odrobinie kreatywności można urządzić ogród w znacznie oryginalniejszy sposób. Niezwykle bogata oferta roślin ogrodowych pozwala znaleźć te idealnie pasujące zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Odmian i gatunków roślin jest tak dużo, że wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z możliwości wyboru. Warto więc skorzystać z pomocy fachowców. Specjaliści ze Spa4Garden chętnie pomagają klientom w pełnym wykorzystaniu możliwości aranżacyjnych ich ogrodów. Przedstawiają różnorodne propozycje nasadzeń, wśród których każdy klient może znaleźć coś dla siebie.
O czym pamiętać, wybierając rośliny do ogrodu?
Wybór odpowiednich roślin ogrodowych to najważniejszy czynnik wpływający na przyszły wygląd zielonego otoczenia. Gatunki roślin powinny być dobrane do warunków panujących w ogrodzie, sposobu jego aranżacji i stylu.
Kluczem do stworzenia udanych kompozycji często okazuje się różnorodność. Niezależnie od wybranego stylu ogrodowego należy zadbać o to, by w ogrodzie znalazły się rośliny z różnych grup: drzewa, krzewy, rośliny zimozielone, byliny i kwiaty jednoroczne. Warto wybierać także odmiany o nietypowych formach i pokrojach – np. szczepione na pniu, formowane, które urozmaicą wygląd otoczenia.
Przy zakupie roślin do ogrodu należy pamiętać również o ekologii. Nasadzenia w ogrodzie powinny sprzyjać bioróżnorodności, czyli zróżnicowaniu gatunków żyjących w naszym otoczeniu. By tak się stało, należy unikać monotonii. Zamiast tworzyć jednogatunkowe formowane żywopłoty, warto postawić na naturalistyczne, nieformowane – stworzone z różnych gatunków roślin. W ogrodzie warto sadzić gatunki rodzime i szlachetne, szczególnie te naturalnie występujące w otoczeniu – odporne na choroby i działania szkodników. Aby ogród tętnił życiem, powinniśmy uwzględnić w nim obecność roślin przyjaznych dla ptaków i owadów. W ogrodzie nie może więc zabraknąć miododajnych bylin, krzewów i drzew owocowych.
Popularne rośliny do ogrodu – trendy 2022
Jak zmieniały się trendy ogrodnicze na przestrzeni ostatnich lat? Przez wiele lat w polskich ogrodach panował minimalizm. Dużą popularnością cieszyły się aranżacje tworzone z traw ozdobnych, iglaków i roślin zimozielonych. Takie kompozycje często wyglądały jednak niezbyt atrakcyjnie. W ostatnich latach coraz częściej zauważyć można inną tendencję. Przybywa osób, które cenią sobie naturalistyczne aranżacje – idealnie współgrające z otoczeniem. Ogrody stają się też bardziej kolorowe za sprawą wielogatunkowych rabat bylinowych.
Jednym z hitów ostatnich lat stało się tworzenie łąk kwietnych, które z powodzeniem zastępują trawniki, wspierają bioróżnorodność i ubarwiają otoczenie. Klienci chętnie sięgają również po gatunki użytkowe – zioła czy krzewy owocowe, które pozwalają cieszyć się smakowitymi i zdrowymi plonami z własnego ogrodu. Często wybierane do ogrodów są także kwitnące ozdobne drzewa, takie jak magnolie, bzy czy wiśnie ozdobne. Sporą popularnością spośród drzew cieszą się rodzime brzozy. Jako rośliny na żywopłoty zamiast tui wybierane są coraz częściej inne rośliny, np. graby czy cisy. Wciąż nie brakuje jednak zwolenników roślin zimozielonych.
Najchętniej wybierane rośliny ogrodowe – przegląd gatunków
Jakie rośliny ogrodowe cieszą się największym zainteresowaniem wśród naszych klientów? Do najchętniej wybieranych gatunków należą:
- Miskant chiński – popularna azjatycka trawa ozdobna, osiągającej wysokość około 1-2,5 m. Miskant chiński wyróżnia się długimi, zwisającymi liśćmi o białym nerwie oraz puszystymi kwiatostanami barwy srebrnej, różowej lub beżowej. Gatunek ten jest łatwy w uprawie i odporny na choroby. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na umiarkowanie wilgotnym i żyznym podłożu. Miskant chiński świetnie prezentuje się na obrzeżach rabat i w otoczeniu zbiorników wodnych.
- Rozplenica japońska – kolejna chętnie wybierana trawa ozdobną do ogrodu. Gatunek ten osiąga zwykle wysokość do 80 cm. Ma szarozielone, wąskie, długie liście oraz brunatne, pierzaste kwiatostany. Rozplenica japońska preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte przed wiatrem. Można sadzić ją na obrzeżach rabat, na rabatach razem z bylinami czy w pojemnikach.
- Jałowiec płożący – gatunek rośliny okrywowej o szerokim zastosowaniu w ogrodzie. Jałowiec płożący wyróżnia się rozłożystym pokrojem, długimi płożącymi pędami i niewielką wysokością (ok. 30 cm). Jest idealny na skarpy, skalniaki, rabaty, wrzosowiska. Roślina ta nie jest wymagająca i dobrze znosi nawet trudne warunki. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na piaszczystej i suchej glebie
- Irga ‘Major’ – spośród roślin okrywowych na kobierce duże zainteresowanie klientów budzi irga płożąca Major. Ten zimozielony krzew dorasta zaledwie do 10-15 cm. Ma rozłożyste, płożące się pędy, które po pewnym czasie ukorzeniają się. Ozdobą gatunku są także białe kwiaty oraz czerwone owoce, które stanowią rarytas dla ptaków. Irga Major dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych i cienistych, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Nadaje się na skarpy, rabaty, murki. Można sadzić ją też zamiast trawnika.
- Hortensje – w ostatnich latach na topie są hortensje. Te piękne krzewy mogą być wspaniałą dekoracją ogrodu za sprawą ozdobnych – kulistych lub stożkowych – kwiatostanów. W uprawie ogrodowej najczęściej spotykane są hortensje ogrodowe i bukietowe. Hortensje osiągają najczęściej wysokość ok. 1,5 m. Większość gatunków preferuje stanowiska półcieniste i gleby kwaśne, żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne. Hortensje pięknie wygląda sadzona pojedynczo, jak i w towarzystwie innych roślin kwasolubnych (np. na wrzosowiskach). Sprawdzają się również jako rośliny tarasowe.
- Tawuły – tawuły to efektowne, średnie krzewy (do 2 m), przykuwające uwagę ozdobnymi liśćmi (przebarwiającymi się jesienią) i drobnymi kwiatami zebranymi w baldachy. Tawuły nie są wymagające, ale najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, na żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej glebie. Doskonale sprawdzają się jako rośliny na żywopłoty. Mogą być też ozdobą rabat czy ogrodów skalnych. Znanych jest wiele odmian tych krzewów, spośród których najpopularniejsze to: tawuła japońska, tawuła nippońska, tawuła wczesna, tawuła brzozolistna.
- Różaneczniki – do popularnych w ostatnich latach roślin ogrodowych należą rododendrony. Te spore krzewy (ok. 1,5-3 m) wyróżniają się dekoracyjnymi kwiatami w kształcie dzwonków – w szerokiej palecie kolorów. Niewątpliwym atutem rododendronów są też błyszczące skórzaste liście, które pozostają na roślinie przez całą zimę. Różaneczniki potrzebują kwaśnego i lekko wilgotnego podłoża. Preferują stanowiska półcieniste lub cieniste. Doskonale prezentują się sadzone jako solitery oraz w połączeniu z innymi roślinami na rabatach.