Kwiecień w ogrodzie to miesiąc, na który większość wielbicieli roślin czeka z prawdziwym utęsknieniem. Po zimie zwykle nie ma już śladu, a rośliny na dobre wybudziły się z długiego snu. Cała przyroda ożywa i kwitnie. Dla ogrodników kwiecień to więc niezwykle pracowity miesiąc. Podpowiadamy, jakie prace wykonać w kwietniu w ogrodzie.
Kwiecień w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Kwiecień w ogrodzie to jeden z najciekawszych i najbardziej barwnych miesięcy. W kwietniu wszystkim udziela się radosna atmosfera. Rozkwitająca przyroda daje nową nadzieję, zaraża optymizmem i energią. Świt nastaje coraz wcześniej, a zmrok coraz później, przez co jest coraz więcej czasu na oddawanie się ogrodniczej pasji.
Zwykle w kwietniu średnie temperatury oscylują wokół 10℃, choć nie brakuje dni, gdy przekraczają nawet 15℃. Mimo że pogoda w kwietniu zwykle jest już typowo wiosenna, zdarza się, że zima daje jeszcze o sobie znać i pojawiają się lokalne przymrozki. Rośliny wznawiają wegetację, a wiele gatunków właśnie w tym miesiącu obsypuje się kwiatami, prezentując cały swój urok. W kwietniu w ogrodzie obserwować można kwitnące tulipany, hiacynty, narcyzy, sasanki, pierwiosnki, magnolie czy migdałowce.
Do końca miesiąca z zimowisk wraca większość ptaków lęgowych. Coraz częściej można usłyszeć więc rozlegające się ptasie trele. Niektóre gatunki ptaków (np. szpaki) już w kwietniu rozpoczynają lęgi i znoszą pierwsze jaja. Podczas wieczornego spaceru po ogrodzie w kwietniu natrafić możemy również na jeża, który już wybudził się z zimowego snu i intensywnie szuka pożywienia.
Kwiecień to przede wszystkim czas wdrażania swoich ogrodniczych planów. Właśnie w tym miesiącu możemy siać i sadzić rośliny, tworzyć nowe rabaty i aranżacje roślinne. Kwiecień to też dobry czas na ostateczne pożegnanie zimy i wykonanie niezbędnych porządków oraz prac renowacyjnych w ogrodzie. W tym miesiącu koniecznie trzeba wybrać się na zakupy ogrodnicze. Warto ponadto wykorzystać wiosenne rośliny do stworzenia pięknych sezonowych dekoracji.
Prace w ogrodzie – kwiecień
Jakie prace ogrodnicze powinniśmy wykonać w kwietniu?
Zakupy ogrodnicze
W kwietniu sklepy ogrodnicze zwykle są już wypełnione po brzegi. To więc dobry czas, by wybrać się na zakupy. W kwietniu możemy kupić nasiona, nawozy i sadzonki roślin. To również ostatnia chwila, by zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia ogrodnicze.
Usunięcie zimowych osłon z roślin
Większość roślin nie potrzebuje zimowych osłon już w marcu. Jeśli jednak mamy w swoim ogrodzie szczególnie wrażliwe okazy (np. budleje), ze zdjęciem osłon powinniśmy poczekać nawet do końca kwietnia, gdy zagrożenie mrozem już całkowicie ustąpi.
Wysiew nasion
W kwietniu w ogrodzie warto posiać do gruntu nasiona. To odpowiednia pora na wysiew maciejek, słoneczników, aksamitek, chabrów, kosmosów, godecji.
Zakładanie łąki kwietnej
Jeśli marzy nam się, by nasz ogród latem skrzył się kolorami, w kwietniu możemy założyć łąkę kwietną w ogrodzie. To świetna ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego trawnika.
Sadzenie roślin
W kwietniu pejzaż naszego ogrodu możemy szybko ożywić kwitnącymi roślinami. Już w tym miesiącu warto posadzić na miejsca stałe bratki, niezapominajki czy stokrotki. Wiosną możemy stworzyć też nowe nasadzenia z krzewów i drzewek liściastych, róż i iglaków
Sadzenie i sianie warzyw
Kwiecień w warzywniku to intensywny czas. W tym miesiącu możemy wysiać do gruntu m.in. marchew, pietruszkę, groch, bób, koper, rzodkiewkę. Pamiętajmy też o wysadzeniu przygotowanej rozsady sałaty, cebuli, kalarepy.
Oprysk przeciw szkodnikom
Wśród kwietniowych prac w ogrodzie bardzo ważną rolę odgrywa zabezpieczenie roślin przeciwko szkodnikom. Wiosną można wykonać opryski jabłoni przeciwko kwieciakowi jabłkowcowi i mączniakowi jabłoni oraz wiśni i śliw przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych.
Sadzenie letnich roślin cebulowych
Pod koniec miesiąca powinniśmy posadzić na rabatach rośliny cebulowe kwitnące latem, takie jak mieczyki i dalie. Przed posadzeniem przechowywanych cebulek upewnijmy się, że są w dobrym stanie i usuńmy chore lub uschnięte.
Porządki w oczku wodnym
W kwietniu w ogrodzie powinniśmy dokończyć porządki w naszym oczku wodnym. Dokładnie oczyśćmy je z mułu i resztek roślinnych. Posadźmy nowe rośliny. Gdy temperatura wody osiągnie 12℃, możemy zacząć karmić ryby.
Zakładanie trawnika
W kwietniu warto pomyśleć o trawniku. Jeśli nie wykonaliśmy jeszcze jego renowacji po zimie, to ostatni moment na przeprowadzenie wertykulacji i aeracji oraz zasilenie go nawozem azotowym. Warto uzupełnić też ubytki w trawniku. Jeżeli jednak wygląd naszej murawy jest daleki od idealnego, możemy w kwietniu w ogrodzie założyć trawnika od nowa.
Pierwsze koszenie trawnika
Co robić w kwietniu w ogrodzie? W tym miesiącu przychodzi czas na pierwsze koszenie trawnika. Warto się za to zabrać, gdy trawa osiągnie około 6-8 cm. Pamiętajmy, by przed koszeniem dobrze naostrzyć kosiarkę.
Konserwacja i czyszczenie mebli ogrodowych
Kwietniowa pogoda często zachęca już do wypoczynku na łonie natury. By napawać się wiosną, warto wcześniej przygotować meble ogrodowe. Koniecznie sprawdźmy ich stan, wyczyśćmy je i w razie potrzeby naprawmy.
Pielenie chwastów
W kwietniu w ogrodzie często zauważyć można pierwsze chwasty. Nie warto czekać, aż się rozwiną i wydadzą nasiona – ich regularne usuwanie zaoszczędzi nam sporo pracy i ułatwi utrzymanie porządku w ogrodzie.
Domki dla owadów
Wiosną w ogrodzie warto umieścić domki, w których będą mogły zamieszkać pożyteczne owady.
Jak dbać o rośliny w kwietniu?
Wykonując prace ogrodnicze w kwietniu, szczególną troską powinniśmy otoczyć budzące się do życia rośliny. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny w kwietniu.
Wiosenne nawożenie roślin
W kwietniu, po rozmarznięciu ziemi, możemy wykonać pierwsze nawożenie roślin. W tym okresie warto zasilić nawozem róże, azalie, krzewy liściaste, byliny i wiosenne rośliny cebulowe.
Przesadzanie roślin balkonowych i doniczkowych
Wiosną ożywają nie tylko rośliny rosnące w ogrodzie, ale również te uprawiane w domu lub na balkonie. W kwietniu powinniśmy przesadzić je do nowych pojemników. By wspomóc ich rozwój, warto pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu.
Przygotowanie sadzonek pelargonii i fuksji
Jeśli przechowaliśmy przez zimę pelargonie i fuksje, możemy teraz przygotować z nich sadzonki do naszego ogrodu.
Rozmnażanie i podział bylin
Wiosną warto rozmnożyć przez podział byliny takie jak floksy, rozchodniki, astry, przetaczniki czy rudbekie. Aby rozmnożyć byliny, powinniśmy wykopać całą kępę, a następnie podzielić ją na kilka mniejszych fragmentów, uważając, by nie uszkodzić korzeni.
Cięcie forsycji
Po przekwitnięciu powinniśmy przyciąć forsycje. Przekwitłe pędy skracamy o ⅓, a starsze nawet o połowę.
Rozmnażanie roślin przez odkłady
W kwietniu możemy przystąpić do rozmnażania roślin przez odkłady. Metoda ta jest niezwykle prosta i efektywna – wystarczy przygiąć gałązkę do ziemi i obsypać podłożem. W ten sposób możemy rozmnażać np. maliny i porzeczki.
Wiosenne dekoracje roślinne
Tulipany, hiacynty, forsycje, wierzbowe bazie – w kwietniu nie brakuje roślin, które można wykorzystać do przyozdobienia domu lub tworzenia sezonowych dekoracji.
Szczepienie drzew owocowych
W kwietniu warto przeprowadzić szczepienie drzewek owocowych poprzez połączenie odmian szlachetnych i odpornych na choroby oraz zmienne warunki środowiskowe.
Cięcie roślin zimozielonych
Wykonując prace ogrodnicze w kwietniu, pamiętajmy także o roślinach zimozielonych. W tym miesiącu warto przeprowadzić cięcie formujące bukszpanów i kształtowanie rzeźb roślinnych (topiarów).
Cięcie pielęgnacyjne krzewów
Kwiecień w ogrodzie to już najwyższy czas na przeprowadzenie cięcia sanitarnego i pielęgnacyjnego drzew i krzewów. W tym miesiącu powinniśmy przyciąć jeżyny, śliwy, morele, brzoskwinie, winorośle. Pamiętajmy o usunięciu przemarzniętych i porażonych pędów.
Ściółkowanie roślin
Jakie prace w ogrodzie są niezbędne w kwietniu? By ograniczyć utratę wilgoci i rozrost chwastów, w tym miesiącu warto uzupełnić ściółkę pod krzewami.
Przegląd porzeczek
Wiosną nie zapomnijmy o porzeczkach. Koniecznie dokonajmy przeglądu krzewów i usuńmy pędy porażone przez wielkopąkowca porzeczkowego.
W kwietniu pracy w ogrodzie z pewnością nam nie zabraknie. Pielęgnacja roślin i wiosenne porządki to jednak świetna okazja, by patrzeć, jak ogród na nowo rozkwita i cieszyć się wiosną.