Lipiec nierozerwalnie kojarzy się z początkiem lata i czasem upragnionego odpoczynku. Gdy żar leje się z nieba, każdy marzy o chwili relaksu i błogiego lenistwa. Lipiec w ogrodzie nie jest jednak wolny od obowiązków. Zanim udamy się na urlop, powinniśmy zadbać o rośliny, które w tym miesiącu muszą radzić sobie z ekstremalnymi warunkami. Jakie prace ogrodnicze należy wykonać w lipcu? Przedstawiamy kolejną część naszego cyklu; kalendarz ogrodnika – lipiec w ogrodzie.
Lipiec w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Lipiec to miesiąc, na który wiele osób czeka z utęsknieniem. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Również dla ogrodników jest to czas nieco większego spokoju.
Latem w ogrodzie nie musimy już podejmować się intensywnych prac renowacyjnych i pielęgnacyjnych. W upalne dni nie zaleca się też przesadzania roślin, dlatego z pomysłami na nowe rabaty i nasadzenia powinniśmy się nieco wstrzymać.
Prace ogrodnicze w lipcu ograniczają się głównie do tych podstawowych (podlewania, przycinania, odchwaszczania), które pomagają utrzymać ogród w nienagannym stanie. Nie znaczy to jednak, że w lipcu w ogrodzie nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Lipiec to miesiąc, w którym możemy napawać się pięknem naszego ogrodu i cieszyć się z darów natury.
Co kwitnie w lipcu? Właśnie teraz w ogrodzie kwitnie mnóstwo roślin, np. aksamitki, malwy, goździki, naparstnice, lilie, heliotropy, niecierpki, maki, słoneczniki, dziewanny, firletki, funkie, jeżówki, juki, macierzanki, rudbekie, budleje Dawida, róże, krzewuszki, hortensje bukietowe i ogrodowe, lipy, mieczyki, powojniki. W lipcu możemy cieszyć się także plonami zebranymi z warzywnika i sadu.
W tym miesiącu ptaki chronią się przed upałami w cieniu drzew, dlatego często trudno je dostrzec. Ogród w lipcu tętni jednak życiem za sprawą motyli i owadów zapylających.
Lipiec to najgorętszy miesiąc w roku, w którym średnie temperatury wynoszą ponad 20℃. Zarówno nam, jak i zwierzętom oraz roślinom ogrodowym doskwierają tropikalne upały. Z tego powodu w tym miesiącu musimy szczególnie zatroszczyć się o odpowiednie nawadnianie ogrodu oraz ochronę roślin przed poparzeniami słonecznymi. Warto zadbać także o zwierzęta dzikie i domowe, by uchronić je przed udarem słonecznym i odwodnieniem.
Nie można zapominać o tym, że lipcowa pogoda jest niezwykle dynamiczna. Burze z gradem i porywistym wiatrem mogą zniweczyć wysiłek wkładany w pielęgnację roślin. By uchronić się przed stratami cennych roślin czy plonów, trzeba więc reagować bardzo szybko.
Wraz z nadejściem lata większość osób rozpoczyna przygotowania do długo wyczekiwanego urlopu. Na czas nieobecności w domu musimy odpowiednio zabezpieczyć rośliny ogrodowe.
Lipiec w ogrodzie to idealna pora na pełne wykorzystanie strefy wypoczynkowej, jadalnej, rekreacyjnej czy placu zabaw dla dzieci. Postarajmy się więc tak zaplanować ich wyposażenie, by wypoczynek w ogrodzie był przyjemny i bezpieczny.
Jakie prace ogrodnicze wykonać w lipcu w ogrodzie?
Choć w lipcu w ogrodzie z pewnością znajdziemy czas na relaks, również w tym miesiącu nie zabraknie nam obowiązków. Do najważniejszych prac ogrodniczych w lipcu należą:
Zbiór owoców i warzyw
Nic nie może równać się ze smakiem sezonowych owoców i warzyw z własnego ogrodu. Właśnie teraz nadchodzi czas zbiorów smakowitych darów natury. W lipcu możemy dokonać zbioru malin, porzeczek, wiśni, czereśni, truskawek, borówek amerykańskich, pomidorów, cukinii czy ogórków.
Odchwaszczanie i ściółkowanie rabat
W lipcu szybko rosną nie tylko rośliny ogrodowe, ale też chwasty. Nie zaniedbujmy więc regularnego odchwaszczania i ściółkowania rabat.
Pobranie sadzonek półzdrewniałych
W lipcu z drzew i krzewów liściastych możemy pobrać sadzonki półzdrewniałe.
Zbiór deszczówki
Podczas gwałtownych burz na 1 m2 może spaść nawet 30 litrów wody. Ziemia nie jest w stanie jednorazowo wchłonąć takiej ilości. Aby ograniczyć straty wody, warto w ogrodzie ustawić zbiornik na deszczówkę. Dzięki niemu zgromadzoną wodę będziemy mogli wykorzystać np. do podlewania roślin.
Koszenie trawnika
Soczyście zielona murawa dodaje uroku ogrodowemu pejzażowi. W lipcu w ogrodzie koszenie należy przeprowadzać średno co 7 dni. W trakcie upałów lepiej jednak zrezygnować z niskiego koszenia trawy i pozostawić ją na wysokość ok. 6 cm.
Wysiew roślin na nawóz zielony
Jeśli rośliny na naszych rabatach zdążyły już przekwitnąć, a warzywnik częściowo opustoszał, możemy zapełnić wolne miejsca roślinami na nawóz zielony (np. łubinem, wyką, seradelą), które użyźnią podłoże przed kolejnym sezonem.
Sezonowe kompozycje do wazonu
Pięknymi kwiatami z własnego ogrodu możemy ubarwić swoje mieszkanie. Do stworzenia kompozycji w wazonie świetnie nadają się mieczyki, które najlepiej ściąć w momencie, gdy rozwija się pierwszy pąk.
Wysiew warzyw na zbiór jesienny
W lipcu w warzywniku możemy przeprowadzić wysiew warzyw na zbiór jesienny. W tym miesiącu wysiewamy m.in.: marchew, buraka ćwikłowego, pietruszkę, fasolę szparagową, sałatę.
Wysiew roślin dwuletnich
Co robić w lipcu w ogrodzie? Ten miesiąc to odpowiednia pora na wysiew nasion roślin dwuletnich takich jak: bratki, malwy, niezapominajki, stokrotki.
Pielęgnacja oczka wodnego
W czasie lipcowych upałów powinniśmy szczególnie zadbać o oczko wodne. Niezbędne jest uzupełnianie parującej wody, napowietrzanie zbiornika i usuwanie glonów.
Uporządkowanie grządek truskawek
Po zakończonych zbiorach truskawek musimy uporządkować grządki owocowe. Przytnijmy liście truskawek, usuńmy chwasty, uzupełnijmy ściółkę i w razie potrzeby przeprowadźmy nawożenie.
Zbiór i suszenie ziół
W lipcu w ogrodzie czekają na nas nie tylko pyszne owoce i warzywa, ale również aromatyczne zioła. Teraz możemy dokonać zbioru i suszenia m.in.: tymianku, oregano, mięty, estragonu, bazylii.
Zabezpieczenie ogrodu na czasu urlopu
Jeśli wybieramy się na urlop, odpowiednio zabezpieczmy nasz ogród na czas nieobecności. Jeszcze przed wyjazdem obejrzymy rośliny i wykonajmy niezbędne prace pielęgnacyjne. Koniecznie obficie podlejmy rośliny. W razie potrzeby skorzystajmy też ze zdalnego zarządzania ogrodem i automatycznych systemów (np. nawadniania).
Woda dla ptaków
Latem pragnienie doskwiera nie tylko nam, ale też ptakom. By pomóc naszym pierzastym gościom, ustawmy w ogrodzie poidełka i regularnie uzupełniamy w nich wodę.
Jak dbać o rośliny w lipcu?
Co robimy w ogrodzie w lipcu, by zachować jak najdłużej piękno naszych roślin? Oto najważniejsze zasady lipcowej pielęgnacji roślin.
Przygotowanie podpór dla wysokich bylin
Jeśli mamy w naszym ogrodzie wysokie byliny (np. ostróżki czy mieczyki), przygotujmy dla nich odpowiednie podpory. Dzięki temu uchronimy je przed złamaniem pod naporem kwiatów lub podczas nawalnego deszczu.
Przycinanie przekwitłych bylin
W lipcu w ogrodzie powinniśmy przyciąć byliny, które już przekwitły. Wpłynie to korzystnie na ich wygląd i pobudzi do ponownego kwitnienia.
Przycinanie roślin iglastych i liściastych
Lipiec to dobra pora na cięcie formujące roślin iglastych i krzewów liściastych (np. bukszpanów, ligustrów).
Podlewanie roślin ogrodowych i trawnika
Jedną z najważniejszych prac ogrodniczych w lipcu jest podlewanie roślin i trawnika. Latem zabieg ten trzeba wykonywać częściej niż zwykle. Podlewanie roślin najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem albo wieczorem – ograniczy to straty wody na skutek parowania i zmniejszy ryzyko poparzeń słonecznych.
Pielęgnacja roślin uprawianych w pojemnikach
W lipcu w ogrodzie rośliny w pojemnikach, na balkonach i tarasach, potrzebują szczególnej uwagi. Konieczne jest ich podlewanie nawet dwa razy dziennie. Dodatkowo należy zwracać uwagę na stan roślin i na bieżąco usuwać uschnięte liście i przekwitłe kwiaty. W trakcie upałów warto przestawić rośliny balkonowe w miejsce zacienione lub osłonić je przed prażącym słońcem. Rośliny balkonowe powinniśmy również regularnie zasilać nawozami.
Kontrola obecności szkodników
Latem w ogrodzie pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu naszych roślin pod kątem obecności szkodników.
Zabezpieczenie gałęzi drzew owocowych
Latem gałęzie drzew owocowych często uginają się pod ciężarem owoców. Aby uchronić je przed złamaniem, warto podeprzeć je drewnianymi tyczkami lub podwiązać.
Przycięcie drzew i krzewów owocowych
W drugiej połowie miesiąca możemy przyciąć wiśnie, czereśnie i niektóre odmiany jabłoni. Po zakończonym owocowaniu przycinamy również maliny i truskawki.
Nawożenie azotowe
Połowa miesiąca to ostatni moment na zasilenie roślin nawozem azotowym.
Odmładzanie irysów
Jeśli nasz ogród zdobią irysy, teraz możemy przeprowadzić ich odmładzanie (2-4 tygodnie po kwitnieniu). W tym celu wykopujemy, oczyszczamy i dzielimy kłącza, a następnie sadzimy rośliny na nowych stanowiskach.
Cieniowanie roślin
W trakcie silnych upałów warto zabezpieczyć rośliny balkonowe i warzywa przed prażącym słońcem. Warto okryć je białą agrowłókniną.
Lipiec w ogrodzie to dosyć spokojny miesiąc, w którym nie zabraknie nam czasu na wypoczynek na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak o niezbędnych pracach ogrodniczych, a wtedy nasz ogród nadal będzie cieszył nasze oczy, gdy wrócimy do codziennych obowiązków.