Luty to miesiąc, w którym wciąż króluje zima. Tęgie mrozy i obfite opady śniegu zwykle nie zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie. W lutym nie można jednak zaniedbywać ogrodniczych obowiązków. To właśnie w tym miesiącu warto zacząć intensywne przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego, by już w marcu poczuć przyjemny powiew wiosny w ogrodzie. Jakie prace ogrodnicze trzeba wykonać w lutym?
Luty w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
W lutym w ogrodzie zwykle panują jeszcze dość trudne warunki. Często właśnie w tym miesiącu notuje się rekordowo niskie temperatury, który stanowią poważne zagrożenie dla roślin. Z drugiej strony pod koniec miesiąca na ogół można już wyczuć przebijające się pierwsze promienie wiosennego słońca. Dni stają się coraz dłuższe, a spod śniegu wyłaniają się pierwsze kwitnące zwiastuny wiosny. W lutym zaczynają kwitnąć przebiśniegi, ciemierniki czy oczary.
W lutym trzeba więc zadbać zarówno o ochronę roślin przed mrozami, jak i przygotowanie ich do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacyjnego. Luty w ogrodzie to najlepszy czas, by dokonać niezbędnych ogrodniczych zakupów, przeprowadzić cięcie krzewów i drzew, wysiać rośliny na rozsadę czy dokonać pierwszych prac porządkowych w ogrodzie jeszcze przed nastaniem wiosny.
Kalendarz prac ogrodniczych trzeba jednak dostosować do aktualnych warunków. Niektóre prace ogrodnicze w lutym można wykonać dopiero po ustaniu mrozów. Jeśli do końca miesiąca utrzymują się ujemne temperatury, lepiej przełożyć zatem ich przeprowadzenie na kolejny miesiąc. Co zrobić w lutym w ogrodzie? Oto lista niezbędnych prac.
Prace w ogrodzie – luty
Sprawdzanie stanu osłon
W lutym w ogrodzie, podobnie jak w styczniu, powinniśmy regularnie kontrolować stan osłon naszych roślin. Silne mrozy mogą szybko uszkodzić delikatniejsze okazy, dlatego regularnie sprawdzajmy, czy osłony nie zostały przesunięte przez wiatr lub uszkodzone przez gryzonie. W razie silnych mrozów sięgnijmy też po dodatkowe zabezpieczenia.
Przygotowanie budek lęgowych dla ptaków
W lutym powinniśmy kontynuować dokarmianie ptaków. Zwłaszcza w trakcie srogich mrozów należy także wystawiać wodę dla ptaków. W tym miesiącu warto jednak pomyśleć również o przygotowaniu mieszkanek dla przyszłych pierzastych rodziców. Jeśli w naszym ogrodzie są rozwieszone budki lęgowe dla ptaków, koniecznie skontrolujmy ich stan i dokładnie oczyśćmy, by wiosną były gotowe do ponownego użytku.
Pod koniec miesiąca możemy też powiesić nowe budki dla ptaków. Umieśćmy je na wysokości przynajmniej 2-4 m, w miejscu ustronnym, cichym i mało uczęszczanym przez ludzi. Skierujmy otwór wejściowy na północ, by był zacieniony. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości między budkami (ok. 25 m).
Domowy zielnik
Z pewnością każdy z nas chciałby poczuć wiosenną świeżość nie tylko w ogrodzie, ale także na swoim talerzu. W lutym na kuchennym parapecie możemy rozpocząć uprawę smakowitych warzyw i kiełków. W domowym zielniku warto zasiać nasiona rzeżuchy czy rzodkiewki.
Rozbijanie skorupy lodowej na trawniku
W lutym na trawniku często tworzy się skorupa lodowa, która ogranicza dopływ powietrza do podłoża. Powstaje ona na skutek zamarzania topniejącego w ciągu dnia śniegu. Zalegająca na trawniku skorupa lodowa może przyczyniać się do tworzenia się pleśni śniegowej, która powoduje spore zniszczenia na murawach po zimie. Aby temu zapobiec, należy regularnie rozbijać skorupę lodową. Lepiej też unikać chodzenia po ośnieżonym trawniku – może to spowodować jego ubijanie. Zalegający na trawniku śnieg warto delikatnie odgarnąć pod drzewa.
Wycinka drzew
Zimą w ogrodzie panują dogodne warunki do przeprowadzenia wycinki dużych drzew. Gdy ziemia jest skuta lodem i twarda, wycinka jest dużo bezpieczniejsza i łatwiejsza do wykonania.
Wysiew nasion i przygotowanie sadzonek
Aby już wczesną wiosną cieszyć się pięknymi kwiatami, warto w lutym pomyśleć o przygotowaniu sadzonek roślin jednorocznych i bylin. W tym miesiącu możemy wysiać do pojemników m.in.: lewkonię, petunię, lwią paszczę, ostróżkę ogrodową, aksamitkę, żeniszek meksykański, lobelię, heliotrop, begonię. Do wysiewu nasion najlepiej użyć mieszanki torfu i piasku. Po wysianiu nasion powinniśmy delikatnie zwilżyć podłoże, a następnie przykryć pojemnik folią lub pokrywką, aby przyspieszyć kiełkowanie. Rośliny najlepiej umieścić na ciepłym parapecie.
Luty to też odpowiednia pora na przygotowanie sadzonek roślin balkonowych, np. pelargonii i fuksji. Do ukorzeniania przeznaczamy pędy o długości 6-8 cm, które umieszczamy w mieszance torfu i piasku (1:1). Sadzonki przesadzamy do doniczek, a następnie umieszczamy w ciepłym (18-20℃) i słonecznym pomieszczeniu.
Kontrola rabat
Już w lutym w ogrodzie warto wypatrywać pierwszych zwiastunów wiosny. Podczas prac w ogrodzie w lutym warto więc spojrzeć na rabaty – być może pojawiły się na nich przebiśniegi lub inne kwiaty. Uważajmy, więc, by ich nie uszkodzić.
Uzupełnianie ściółki
W lutym warto dosypać ściółki pod iglaki i inne roślin rabatowe.
Porządki w warzywniku
Do niezbędnych prac ogrodniczych w lutym należą również porządki w warzywniku. Jeśli pozostawiliśmy na grządkach liście, zagrabmy je i wykorzystajmy do przygotowania kompostu. Usuńmy z warzywnika pozostałe pędy roślin. Pod koniec miesiąca spulchnijmy ziemię i rozprowadźmy na grządkach kompost.
Rozsada warzyw
Dodatkowo w lutym możemy przygotować rozsadę niektórych warzyw takich jak np. cebula, por, sałata, seler. Nasiona wysiewamy do skrzynek, które ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu. Do przygotowania sadzonek najlepiej wykorzystać specjalną ziemię przeznaczoną do warzyw.
Zakup nasion i cebulek
Do końca lutego warto nabyć w sklepach ogrodniczych cebulki i nasiona roślin, które wysiewa lub sadzi się już na początku sezonu ogrodniczego.
Jak dbać o rośliny w lutym?
Jakie prace w ogrodzie wykonać w lutym, by utrzymać roślin w dobrej kondycji? Oto nasze podpowiedzi.
Powtórne bielenie drzew
Luty to ostatni moment na wykonanie bielenia drzew, które ma zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mrozowymi. Jeśli nie wykonaliśmy tego zabiegu w styczniu, koniecznie przeprowadźmy go na początku miesiąca. Czasami w lutym w ogrodzie niezbędne może być też powtórne bielenie drzew. Upewnijmy się więc, czy wapno nie zostało zmyte przez padający śnieg lub deszcz i w razie potrzeby ponownie wykonajmy zabieg tam, gdzie to niezbędne.
Cięcie żywopłotu
W lutym warto przeprowadzić odmładzające cięcie żywopłotu, które pozwoli przywrócić mu atrakcyjny i młody wygląd.
Cięcie drzew i krzewów owocowych
Pod koniec lutego w ogrodzie możemy przeprowadzić cięcie drzew i krzewów owocowych. Wstrzymajmy się jednak z zabiegiem, jeśli prognozowane są silne mrozy lub na zewnątrz wciąż utrzymują się bardzo niskie temperatury. W lutym powinniśmy dokonać cięcia jabłoni i grusz. Możemy wykonać także cięcie prześwietlające krzewów owocowych. Przed rozwojem pąków przycinamy porzeczki, agrest, maliny. Usuńmy gałęzie krzyżujące się i rosnące do środka. Powstałe rany zabezpieczmy specjalną maścią grzybobójczą.
Pobudzanie roślin do wznowienia wegetacji
Jeśli zdecydowaliśmy się na zimowanie roślin ogrodowych (np. fuksji, złocieni), możemy stopniowa zacząć pobudzać ich wegetację. Przesadźmy je do nowych doniczek. Przenieśmy z miejsca zimowania do cieplejszego pomieszczenia i stopniowo zwiększajmy częstotliwość podlewania.
Kontrola stanu drzew owocowych
Do prac, które warto wykonać w ogrodzie w lutym, należy też kontrola stanu roślin w sadzie. Jeśli zauważymy objawy chorób lub bytowania szkodników, już teraz rozpocznijmy leczenie.
Oprysk drzew owocowych
W lutym należy przeprowadzić oprysk brzoskwiń przeciw kędzierzawości liści. Zabieg ten należy przeprowadzić przy temperaturze +6℃ , tuż przed pękaniem pąków.
Nawożenie iglaków
Co robić w lutym w ogrodzie? Po ustaniu mrozów i rozmarznięciu ziemi warto zasilić iglaki nawozem wieloskładnikowym. Dzięki temu szybko odzyskają kondycję po zimie i będą bujnie rosły od początku nowego sezonu.
Sprawdzanie gałązek na iglakach
Po stopnieniu śniegu warto przyjrzeć się iglakom. Jeśli gałązki pod naporem śniegu uległy uszkodzeniu, powinniśmy je usunąć. Zdeformowane gałązki możemy przywiązać, by powróciły do pierwotnego kształtu.
Cięcie krzewów liściastych
Luty w ogrodzie to dobry czas na przycinanie krzewów liściastych kwitnących latem, takich jak hortensja, tawuła japońska, jaśminowiec, budleja Dawida. Zabieg ten pobudza rozkrzewianie się krzewów. Usuwamy chore, zdeformowane, uschnięte i przemarznięte gałązki. Skracamy wszystkie pędy o około 1/3, a u starszych okazów nawet o 2/3. Nie przycinamy jednak krzewów kwitnących przed rozwojem liści, na pędach zeszłorocznych (np. forsycji, migdałka).
Podlewanie roślin zimozielonych
Aby chronić rośliny zimozielone rosnące w gruncie i pojemnikach przed suszą fizjologiczną, w czasie odwilży należy je obficie podlewać.
Usunięcie suchych pędów bylin i traw ozdobnych
Jeszcze zimą możemy wykonać pierwsze porządki na rabatach. W lutym usuńmy stare pędy bylin i traw ozdobnych.
Sprawdzanie stanu przechowywanych karp i bulw
Podobnie jak w styczniu warto teraz sprawdzić stan przechowywać karp i bulw (np. mieczyków, dalii) i wyrzucić chore egzemplarze.
Luty to dla ogrodnika bardzo ważny miesiąc. Od wykonywanych w tym miesiącu prac w dużej mierze zależy wygląd i kondycja ogrodu wiosną. Warto więc podejść do nich z dużą starannością.