Maj w ogrodzie to jeden z najbarwniejszych miesięcy. Skrzące się kolorami rabaty, kwitnące krzewy i soczyście zielony trawnik zachwycają swoim pięknem. Aby jednak ogród w maju wyglądał kwitnąco, nie możemy zaniedbywać prac ogrodniczych, których w tym miesiącu z pewnością nam nie zabraknie. Jakie prace w ogrodzie wykonać w maju? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika na maj.
Maj w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Maj to dla wielu ogrodników ulubiony miesiąc. Gdy wiosna w pełni, można czerpać w końcu pełną radość z prac ogrodniczych i podziwiania na nowo rozkwitającej przyrody. W maju pogoda jest zwykle wyjątkowo sprzyjająca – nie brakuje ciepłych i słonecznych dni, a nie dokuczają jeszcze uciążliwe upały. W tym miesiącu średnie temperatury oscylują wokół 13℃, ale często dni są znacznie cieplejsze.
Maj w ogrodzie to czas kwitnienia wielu roślin. Właśnie w tym miesiącu możemy podziwiać kwitnące rośliny wiosenne: tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki, sasanki, zawilce, pierwiosnki. Rozkwitają także stokrotki, bratki, begonie, bodziszki, barwinki pospolite, niecierpki, werbeny, dzwonki ogrodowe. Majowy pejzaż w ogrodzie ubarwiają obsypane kwiatami krzewy, pnącza i drzewa: glicynie, jaśminowce, kaliny koralowe, lilaki, magnolie, mahonie, pigwowce japońskie, głogi czy czeremchy.
Choć w maju wciąż można usłyszeć ptasie trele, większość ptaków w tym czasie jest już pochłonięta lęgami, przez co obserwacja pierzastych gości w ogrodzie staje się utrudniona.
Choć maj uznawany jest za jeden z najpiękniejszych miesięcy w całym kalendarzu ogrodnika, nie brakuje w nim także pułapek. Jedną z nich jest ostatni powiew zimy, który może jeszcze zaszkodzić wiosennym roślinom i wyrządzić spore szkody w warzywniku. Z pewnością każdy ogrodnik słyszał o tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach, czyli majowych przymrozkach przypadających na połowę miesiąca (12-15 maja) .
W kalendarzu ogrodnika maj to gorący czas. W tym miesiącu możemy wzbogacić nasze rabaty i posadzić nowe rośliny. Wiosną ogród i rośliny wymagają ponadto szczególnej opieki. Niezbędne jest wykonywanie wielu prac pielęgnacyjnych, np. regularnego nawożenia, podlewania i odchwaszczania. Nie możemy zapomnieć także o pielęgnacji trawnika. W maju w ogrodzie powinniśmy zająć się również przekwitłymi wiosennymi roślinami, by w kolejnym sezonie na nowo zachwycały swoim pięknem. Dużo pracy czeka nas ponadto w warzywniku i sadzie. W tym miesiącu warto więc wygospodarować sporo czasu na prace ogrodnicze.
Jakie prace wykonać w maju w ogrodzie?
Do najważniejszych prac ogrodniczych w maju należą:
Sadzenie drzew i krzewów z pojemników
W maju możemy wysadzić do gruntu drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach. Zadbajmy o prawidłowe przygotowanie podłoża i obfite podlewanie roślin po posadzeniu.
Wysiew roślin jednorocznych i wieloletnich
Maj to dobry czas na wysiew bezpośrednio do gruntu roślin, które ubarwią letni pejzaż, takich jak: nasturcje, nagietki, słoneczniki, maciejki, ostróżki, groszek, goździki brodate czy malwy.
Sadzenie i sianie roślin w warzywniku
W połowie maja, po ustaniu przymrozków, możemy wysiać do gruntu lub wysadzić rozsadę warzyw wrażliwych na mrozy. To odpowiednia pora na wysiew: rzodkiewki, kopru, późnych odmian buraków i marchwi, cukinii, kukurydzy, kabaczka, dyni oraz sadzenie: pomidorów, papryki, ogórków, selerów.
Sadzenie roślin cebulowych niezimujących w gruncie
Maj w ogrodzie to odpowiedni moment na posadzenie do gruntu roślin cebulowych niezimujących w gruncie, takich jak: dalie, pacioreczniki, mieczyki.
Sadzenie roślin ozdobnych
Jeśli chcemy ożywić nasz ogród letnimi kwiatami, w maju w ogrodzie możemy posadzić astry chińskie, lwie paszcze, kocanki, szałwie, aksamitki, cynie, petunie, lobelie, niecierpki.
Pielenie chwastów
W maju w ogrodzie nie powinniśmy zaniedbywać regularnego odchwaszczania rabat i trawnika. Szybkie usunięcie chwastów, jeszcze przed kwitnieniem i wydaniem nasion, znacznie zwiększy szansę na ich skuteczne wyeliminowanie.
Zbiór warzyw
Już w maju możemy cieszyć się pierwszymi warzywami spod osłon i tuneli foliowych. W tym miesiącu możemy dokonać zbioru rzodkiewki, sałaty czy cebuli. W maju zbieramy też warzywa wieloletnie np. szparagi, rabarbar.
Pielęgnacja oczka wodnego
Wiosną powinniśmy pamiętać o pielęgnacji oczka wodnego. To dobry czas na sadzenie nowych roślin i dzielenie rozrośniętych. Konieczne jest także regularne karmienie ryb i usuwanie glonów porastających zbiornik.
Nawożenie trawnika
W maju warto przeprowadzić wiosenne nawożenie trawnika. By pobudzić trawę do wzrostu, należy zastosować nawóz azotowy.
Koszenie trawnika
Wiosną trawnik wznawia wegetację i rośnie wyjątkowo intensywnie. Aby zachował piękny wygląd, należy kosić go przynajmniej raz w tygodniu, skracając jednorazowo źdźbła o 1/3.
Wysiew nawozów zielonych
W maju warto przeprowadzić wysiew roślin na nawozy zielone, które pozwolą nam poprawić jakość podłoża w ogrodzie. Do roślin, które możemy wysiać, należą m.in.: facelia, gorczyca, łubin, peluszka, owies.
Podział bylin
Wiosną warto dokonać rozmnażania przez podział bylin, m.in. rozchodników, skalnic, funkii, floksów czy rojników.
Dekoracja balkonu
Jeśli do tej pory na naszym balkonie królowały wiosenne rośliny cebulowa, najwyższy czas, by zmienić kompozycję. W maju balkon możemy udekorować petuniami, pelargoniami czy lobeliami.
Zakupy ogrodnicze
Zakupy ogrodnicze w maju to coś, o czym nie możemy zapomnieć. W tym miesiącu koniecznie zakupmy nawozy dla roślin, nasiona i sadzonki lub brakujące narzędzia ogrodnicze.
Podlewanie roślin i trawnika
Choć w maju nie występują jeszcze afrykańskie upały, rośliny i trawa są narażone na niedobór wody. Wśród prac ogrodniczych w maju nie powinniśmy więc pomijać regularnego podlewania trawnika i roślin na rabatach.
Zakładanie trawnika
Początek maja to doskonała pora na założenie trawnika. Jeśli nasza murawa nie wygląda atrakcyjnie, w tym miesiącu możemy założyć zarówno trawnik z siewu, jak i z rolki. Pamiętajmy jednak o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod trawnik – znacznie ułatwi to jego wzrost i późniejszą pielęgnację.
Zbiór ziół
Jeśli jesteśmy wielbicielami darów natury, w maju powinniśmy dokonać zbioru mniszka lekarskiego i pokrzywy. Zioła te będą niezastąpione do przyrządzenia syropów i innych leczniczych przetworów.
Jak dbać o rośliny w maju?
W maju w ogrodzie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rośliny – zarówno te, które dopiero przygotowują się do kwitnienia, jak i te, które zdążyły już przekwitnąć. Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować rośliny w maju.
Przycinanie wiosennych krzewów
Po przekwitnięciu powinniśmy przyciąć wiosenne krzewy, takie jak forsycja, migdałowiec, czy tawuły. Dzięki temu kolejnej wiosny znów obsypią się kwiatami.
Ściółkowanie krzewów
Wykonując majowe prace w ogrodzie, nie zapominajmy o ściółkowaniu roślin (np. korą). Dzięki temu ograniczymy rozwój chwastów, poprawimy warunki do wzrostu roślin i dodamy świeżości wiosennym kompozycjom.
Okrywanie roślin
Wiosenne słońce nie powinno uśpić naszej czujności. W maju na bieżąco sprawdzajmy prognozę pogody i w razie zapowiadanych przymrozków okryjmy rośliny szczególnie wrażliwe na niskie temperatury włókniną.
Podwiązywanie roślin
Delikatne młode pędy roślin są szczególnie wrażliwe, dlatego wymagają odpowiednich podpór. W maju warto podwiązać maliny, jeżyny czy pomidory.
Usuwanie przekwitłych kwiatów
Gdy wiosenne rośliny (np. azalie, narcyzy) już przekwitną, usuńmy z nich kwiaty. Dzięki temu zapobiegniemy zawiązywaniu się nasion i sprawimy, że w kolejnym sezonie nasze rośliny znów będą bujnie kwitły.
Wystawienie roślin doniczkowych na zewnątrz
Gdy na zewnątrz zrobi się już ciepło, możemy wystawić do ogrodu, na taras i balkon rośliny, które przetrwały zimę w pomieszczeniach (np. pelargonie, datury, oleandry, agawy, mirty, lantany).
Nawożenie roślin
Wśród prac ogrodniczych w maju ważną rolę odgrywa regularne zasilanie roślin nawozami, które pobudzą ich wzrost i kwitnienie.
Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami
Gdy przyroda budzi się do życia, budzą się także szkodniki. Wiosną szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ochronę roślin przed szkodnikami i chorobami. W tym miesiącu warto wykonać opryski jabłoni, grusz, śliw czy wiśni i przeglądać rośliny pod kątem występowania chorób grzybowych i szkodników.
Już w maju w ogrodzie często pojawiają się mszyce. Aby uniknąć ich inwazji, trzeba zawczasu zwalczać zauważone szkodniki. Porażone liście i pędy usuwamy. Dodatkowo możemy wykonać oprysk przeciw mszycom ze skrzypu, pokrzywy lub krwawnika.
Przesadzanie roślin doniczkowych
Wiosna to okres przebudzenia nie tylko dla roślin ogrodowych, ale również doniczkowych. W maju warto przesadzić je do większych doniczek i zasilić nawozami.
Maj to miesiąc, który z pewnością warto spędzić w ogrodzie. Gdy kwiaty czarują barwami i zapachami, a ogród znów tętni życiem, prace ogrodnicze przestają być uciążliwym obowiązkiem, a stają się przyjemnością. Jedno jest pewne – w maju nuda w ogrodzie z pewnością nie będzie nam grozić.