Po długich i szarych zimowych miesiącach ogród znów zaczyna skrzyć się kolorami. Z ziemi wyłaniają się pierwsze kwiaty, a w tle rozlegają się radosne trele ptaków, które właśnie powróciły z dalekiej podróży. Marzec w ogrodzie to niezwykle pracowity miesiąc. Jak przygotować ogród na nadejście wiosny? Jakie prace wykonać w marcu w ogrodzie?
Marzec w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Początek marca to czas przedwiośnia. Dni często są słoneczne, a ciepłe promienie stanowią dla roślin znak do wznowienia wegetacji. Zbyt wczesne wejście w ten okres nie jest jednak dla roślin korzystne. W tym czasie szczególne zagrożenie stwarzają pojawiające się w nocy przymrozki.
W marcu w ogrodzie przyroda zaczyna powoli budzić się do życia. Już wtedy do Polski wracają niektóre gatunki ptaków. Jako pierwsze z dalekich podróży powracają m.in. skowronki, czajki, jaskółki, trznadle, żurawie. Wczesną wiosną wiele gatunków zaczyna rozglądać się za miejscami do gniazdowania. Ptaki zaznaczają swoje rewiry lęgowe i wabią potencjalne partnerki swoim śpiewem.
Równie dużo, co w świecie zwierząt, dzieje się w świecie roślin. Właśnie w marcu w ogrodzie rozkwitają pierwsze kwiaty – przylaszczki, zawilce, ranniki, krokusy, przebiśniegi. Ogrodowy pejzaż w tym miesiącu ożywiają również kwitnące drzewa – dereń, leszczyna i wierzby z baziami. Pod koniec miesiąca rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, przez co zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Marzec w ogrodzie to przede wszystkim czas intensywnych porządków po zimie i renowacji. To dobry moment na wykonywanie nowych nasadzeń. W tym miesiącu warto zwrócić szczególną uwagę na stan trawnika i rabat kwiatowych. W marcu w ogrodzie można również dokonywać wysiewu do gruntu pierwszych kwiatów i warzyw. Marcowa pogoda niejednokrotnie jednak zaskakuje. Szybko zmieniające się warunki atmosferyczne wymuszają na ogrodnikach regularne śledzenie prognozy pogody – by ustrzec rośliny przed pogodowymi zawirowaniami. Kalendarz ogrodnika trzeba więc dopasować do warunków panujących na zewnątrz. Jakie prace w ogrodzie w marcu są niezbędne?
Prace w ogrodzie – marzec
Do najważniejszych prac ogrodniczych w marcu należą:
Zdjęcie osłon z roślin
Jeśli w marcu w ogrodzie utrzymują się dodatnie temperatury, możemy już zdjąć osłony okrywające nasze rośliny. Pamiętajmy jednak, by kontrolować prognozę pogody i w razie powrotu mrozów ponownie je założyć. Zdjęte osłony powinniśmy wysuszyć i schować w suchym miejscu, by w przyszłym roku nadawały się do ponownego użytku. Okrycia najlepiej zdejmować, gdy niebo spowijają chmury – zmniejszy to szok roślin wywołanych nagłą zmianą temperatury.
Przygotowanie grządek w warzywniku
Podczas prac ogrodniczych w marcu nie możemy zapomnieć o przygotowaniu grządek w warzywniku. W tym miesiącu powinniśmy spulchnić oraz wyrównać podłoże na grządkach, a także rozłożyć kompost.
Przygotowanie rozsady warzyw
W marcu warto przygotować rozsadę warzyw. Do pojemników możemy wysiać: pomidory, paprykę, sałatę, seler, kalafior, brokuły.
Pierwsze koszenie trawnika
Co robić w marcu w ogrodzie? Koniec miesiąca to zwykle odpowiedni czas na pierwsze koszenie trawnika. Czasami, gdy pogoda jest niepewna, z zabiegiem tym lepiej jednak poczekać do kwietnia. Koszenie trawnika na wiosnę należy przeprowadzić, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 6-8 cm.
Dosiewka trawy
Jeśli po stopnieniu okrywy śnieżnej nasz trawnik jest pełen pustych pól, powinniśmy przeprowadzić dosiewkę trawy. Dzięki temu trawnik stopniowo się zagęści i zregeneruje.
Dokarmianie ptaków
W marcu ptaki wciąż potrzebują naszej pomocy. Choć najcięższy czas już za nimi, pokarmu dla pierzastych zwierzaków wciąż nie jest pod dostatkiem. Zadbajmy więc o to, by na ptaki czekały smaczne przekąski. Stopniowo możemy jednak zmniejszać porcje pozostawianego pokarmu.
Zdjęcie wiązań z iglaków
Jeśli związaliśmy kolumnowe iglaki, aby chronić je przed odkształceniami spowodowanymi naporem śniegu, marzec w ogrodzie to najwyższa pora na zdjęcie wiązań. W marcu warto uzupełnić też ściółkę pod iglakami i usunąć uszkodzone gałęzie
Podział bylin
W marcu możemy rozmnożyć niektóre byliny ogrodowe. To odpowiednia pora na podział astrów, liliowców, jeżówek, tawułek, ostróżek, dzielżanów, żagwinów.
Wysiew warzyw do gruntu
Wiosna w ogrodzie to gorący czas w warzywniku. W marcu możemy wysiać do gruntu niektóre warzywa, m.in. marchewkę, groch, koper, cebulę, pietruszkę, rzodkiewkę.
Wertykulacja i aeracja trawnika
Trawnik na wiosnę często nie wygląda najlepiej. Aby przywrócić mu piękny wygląd, niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zacząć od dokładnego wygrabienia zalegających na trawniku liści, gałązek i innych zanieczyszczeń. W marcu, jeśli pogoda na to pozwala, możemy przeprowadzić też wertykulację i aerację trawnika. Zabiegi te pozwolą poprawić przepływ wody i powietrza do podłoża, pozbyć się zalegającego filcu, a w konsekwencji pobudzić trawę do wzrostu. Na ciężkich i zbitych glebach po aeracji warto wykonać również piaskowanie trawnika, które poprawi strukturę podłoża. Dodatkowo w marcu możemy zwałować trawnik.
Pikowanie roślin
Jeśli posialiśmy rośliny na rozsadę w lutym, teraz powinniśmy przeprowadzić ich pikowanie. Sadzonki przesadzamy do niewielkich pojemników lub skrzynek.
Nawożenie trawnika
W marcu, jeśli panują odpowiednie do tego warunki, możemy wykonać także pierwsze nawożenie trawnika. Do wiosennego nawożenia powinniśmy wykorzystać nawóz o wysokiej zawartości azotu – pobudzającego wegetację traw.
Sadzenie drzew i krzewów owocowych i ozdobnych
Czym jeszcze możemy zająć się w ogrodzie w marcu? W tym miesiącu warto posadzić nowe drzewka, a także przesadzić już rosnące okazy. Po całym zabiegu zadbajmy o obfite podlewanie. Nowe nasadzenia najlepiej zaplanować na koniec miesiąca.
Zakładanie żywopłotów z krzewów i drzew liściastych
W marcu możemy wykonać nasadzenia drzew i krzewów liściastych. Początek sezonu ogrodniczego to dobry czas na zakładanie żywopłotów z roślin liściastych.
Uruchomienie oczka wodnego
Po ustaniu mrozów powinniśmy sprawdzić stan naszego oczka wodnego. Wiosną należy dokładnie oczyścić go z suchych roślin i zanieczyszczeń. Pod koniec marca możemy także uruchomić pompę i filtr oraz posadzić nowe rośliny.
Wysiew nasion do gruntu
Już w marcu możemy posiać do gruntu pierwsze kwiaty. To dobry czas na wysiew nagietków, chabrów, groszku, aksamitek, maków, smagliczek, gęsiówek.
Przygotowanie gleby na rabatach
Aby rośliny bujnie rosły i zachwycały kolorami, w marcu w ogrodzie musimy zadbać o poprawę jakości podłoża. W tym celu należy spulchnić ziemię na rabatach i wzbogacić ją kompostem.
Usuwanie resztek bylin
Wczesną wiosną pojawiają się pierwsze kwiaty. To więc ostatni moment na uporządkowanie rabat. Jeśli zalegają na nich jeszcze jesienne liście, suche pędy bylin i traw, koniecznie je usuńmy, uważając, by nie uszkodzić nowych pędów i cebulek roślin. Zebrane resztki bylin możemy przeznaczyć na kompost.
Dekoracje z wiosennych roślin
Wiosenne rośliny ożywiają ogrodowy pejzaż. Do stworzenia barwnych kompozycji w pojemnikach możemy wykorzystać m.in. bratki, pierwiosnki i rośliny cebulowe.
Jak dbać o rośliny w marcu?
W marcu w ogrodzie nie możemy zaniedbać pielęgnacji roślin. Oto, jakie prace powinniśmy wykonać w tym miesiącu.
Kontrola stanu drzew i wykonanie oprysków
Wiosną warto zwrócić uwagę na stan drzew i krzewów. Sprawdźmy, czy nie są na nich widoczne ślady chorób lub uszkodzeń mrozowych i w razie potrzeby przeprowadźmy niezbędne leczenie. Usuńmy z drzew także tzw. mumie i zbierzmy owoce zalegające pod drzewami. W tym miesiącu możemy wykonać także opryski drzew przeciw szkodnikom.
Wiosenne nawożenie roślin
By pobudzić rośliny do wzrostu i poprawić ich kondycję po zimie, w marcu w ogrodzie powinniśmy przeprowadzić pierwsze nawożenie krzewów, iglaków i bylin.
Cięcie drzew i krzewów owocowych
W połowie miesiąca powinniśmy przyciąć młode drzewka owocowe – posadzone jesienią.
Podlewanie roślin zimozielonych
Wiosenna pogoda nie sprzyja roślinom zimozielonym. Gdy słońce grzeje intensywniej, a ziemia wciąż jest jeszcze zamarznięta, roślinom szczególnie zagraża susza fizjologiczna. W tym czasie musimy więc pamiętać o podlewaniu iglaków i roślin zimozielonych.
Cięcie krzewów
W marcu powinniśmy przyciąć krzewy i drzewa owocowe. To czas na wykonanie cięcia prześwietlającego jabłoni, grusz, śliw, jeżyn, malin, porzeczek, winorośli. Marzec to też ostatni moment na przycięcie krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną lub latem (np. budlei, krzewuszek, hortensji, lawendy, tawuł).
Pielęgnacja roślin balkonowych
W marcu nie możemy zapomnieć o roślinach balkonowych. Jeśli jeszcze nie przygotowaliśmy sadzonek pelargonii lub funkii, najwyższa pora, by nadrobić zaległości. Przygotowane sadzonki regularnie podlewamy i nawozimy.
Cięcie róż
Pod koniec miesiąca, już po ustaniu mrozów, przed wypuszczeniem nowych pędów i wznowieniem wegetacji, powinniśmy przeprowadzić wiosenne cięcie róż. Cięcie wykonujemy około 0,5-1 cm nad ostatnim pąkiem, ukośnie. Usuwamy przy tym wszystkie przemarznięte i porażone pędy.
Marzec to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie. Wreszcie można w pełni powrócić do ogrodniczej pasji i napawać się budzącą się do życia przyrodą. Warto więc maksymalnie wykorzystać ten miesiąc, by później przez cały sezon cieszyć się pięknem roślin.