Kalendarz ogrodnika: sierpień w ogrodzie.

Sierpień w ogrodzie to szczególny miesiąc. Z jednej strony wciąż można cieszyć się ogrodem w pełnej krasie, a z drugiej w powietrzu czuć już, że lato powoli chyli się ku końcowi. Prace ogrodnicze w sierpniu nie tylko pomagają więc utrzymać otoczenie w nienagannym stanie, ale stanowią też przygotowanie do kolejnego sezonu. Co robić w sierpniu w ogrodzie? Przedstawiamy kolejną część z cyklu kalendarz ogrodnika: sierpień. 

Sierpień w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Sierpień to kolejny letni, ciepły miesiąc, który jest wyjątkowo lubiany przez wielu ogrodników. W tym miesiącu średnie temperatury w ostatnich latach oscylowały zwykle wokół 17℃ – 20℃. Wciąż nie brakuje jednak upalnych dni, gdy można w pełni cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury. Wiele osób właśnie w tym miesiącu wybiera się na upragniony urlop, co wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania ogrodu na czas nieobecności w domu. 

Sierpień to również jeden z najbardziej deszczowych miesięcy w roku. Co prawda zwykle opady nie występują wcale często, ale są za to bardzo intensywne, połączone z nawałnicami, co przekłada się na wysoką średnią sumę opadów. W sierpniu wciąż trzeba więc być na bieżąco z prognozą pogody, by w razie potrzeby zabezpieczyć delikatne okazy przed nawałnicami. 

Kolejny miesiąc lata jest niezwykle barwny. Co kwitnie w sierpniu w ogrodzie? W tym miesiącu możemy podziwiać m.in.: dzielżany, heliotropy, cynie, goździki chińskie, groszki pachnące, niecierpki, dziewanny, naparstnice purpurowe, begonie, dalie, mieczyki, pacioreczniki, lilie, jeżówki purpurowe, pysznogłówki, rozchodniki, lawendy, malwy, nagietki, lobelie, astry chińskie, aksamitki, floksy wiechowate, rudbekie. 

Wspaniale teraz prezentują się także kwitnące krzewy takie jak: budleja Dawida, hibiskus, hortensja, róża, pięciornik krzewiasty. W sierpniu możemy cieszyć się również wieloma smakowitymi plonami z sadu i warzywnika. Aby wszystkie rośliny pięknie kwitły i owocowały, nie możemy teraz zaniedbywać prac pielęgnacyjnych. 

W świecie przyrody można zauważyć już pierwsze zwiastuny nieubłaganie zbliżającej się jesieni. Dni stają się coraz krótsze. Prawdziwe poruszenie panuje w świecie ptaków, które zaczynają szykować się do odlotu. W sierpniu zaobserwować można m.in. sejmiki bocianów, które już pod koniec miesiąca odlatują do Afryki. Z naszą ojczyzną w tym miesiącu żegnają się również jerzyki, kukułki czy jaskółki. 

W sierpniu w ogrodzie przychodzi pora na rozpoczęcie przygotowań do kolejnego sezonu ogrodniczego. To idealny czas na snucie dalekosiężnych planów. Spójrzmy zatem na nasz ogród krytycznym okiem i zastanówmy się, jak chcemy, aby wyglądał w kolejnym roku. Już teraz warto pomyśleć, jak zmienić aranżację rabat, by wyglądały jeszcze lepiej. W tym miesiącu możemy również zakupić niektóre rośliny, które ubarwią nasz ogród jesienią albo już w kolejnym sezonie. 

Prace ogrodnicze w sierpniu

Co robić w sierpniu w ogrodzie? Do najważniejszych prac ogrodniczych, jakie musimy wykonać w tym miesiącu, należą:

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Po zakończonych zbiorach należy przeprowadzić cięcie prześwietlające krzewów jagodowych, takich: jak maliny, jeżyny czy porzeczki. Podobnego zabiegu wymagają także drzewka owocowe – wiśnie, morele, brzoskwinie, czereśnie, śliwki.

Zbiór kwiatów na suche bukiety

Sierpień to dobra pora na przygotowanie suchych bukietów. Do takich kompozycji idealne będą rośliny, które możemy pozyskać właśnie teraz m,in. miechunka, kocanka, zatrwian, krwawnik, czarnuszka damasceńska. Rośliny na suche bukiety suszymy w przewiewnym i ciemnym miejscu.

Zbiór nasion

Pod koniec lata warto pomyśleć, jakimi kwiatami ubarwimy nasze przyszłoroczne rabaty. W tym miesiącu możemy pobrać nasiona roślin jednorocznych i wieloletnich do przyszłorocznego siewu. 

Pobieranie i ukorzenianie sadzonek krzewów i drzew

W sierpniu warto pobrać sadzonki iglaków, krzewów wiecznie zielonych oraz drzew i krzewów liściastych.

Przesadzanie iglaków, roślin zimozielonych oraz krzewów liściastych

Jeśli chcemy dokonać zmian w aranżacji ogrodu, druga połowa miesiąca to odpowiednia pora na przesadzenie drzew i krzewów liściastych, iglastych oraz krzewów zimozielonych. 

Sadzenie truskawek

W sierpniu możemy posadzić nowe sadzonki truskawek lub przesadzić na nowe miejsca te, które znajdują się w naszym ogrodzie. 

Zbiór warzyw

Sierpień w warzywniku obfituje w dary natury. W tym miesiącu regularnie zaglądajmy do ogrodu warzywnego, by dokonać zbioru pomidorów, ogórków, cukinii, kabaczków, papryk, cebuli, czosnku.

Zbiór owoców

Nadal możemy cieszyć się smakiem letnich owoców. W sierpniu owocują jeszcze borówki amerykańskie, jeżyny, brzoskwinie, grusze czy jabłonie. Pamiętajmy więc o ich regularnym zbiorze.

Sadzenie warzyw na zbiór jesienny

By dłużej cieszyć się smacznymi i zdrowymi warzywami, w sierpniu w warzywniku warto dokonać wysiewu warzyw na zbiór jesienny. To odpowiedni moment na wysiew sałaty, rzodkiewki czy kapusty pekińskiej. Możemy teraz także wysiać cebulę na zbiór przyszłoroczny.

Pielęgnacja oczka wodnego

W czasie gorących dni powinniśmy szczególnie zadbać o oczko wodne. Nie obejdzie się więc bez uzupełniania parujące wody, intensywnego napowietrzania zbiornika oraz o regularnego usuwania glonów.

Zakładanie trawnika

Koniec sierpnia to dobry moment na założenie trawnika. W tym czasie możemy założyć zarówno trawnik z siewu, jak i z rolki. Pamiętajmy jednak o intensywnym nawadnianiu murawy zaraz po założeniu – zwłaszcza jeśli wciąż panują wysokie temperatury, a podłoże szybko wysycha.

Jak dbać o rośliny w sierpniu?

W drugiej połowie lata wciąż powinniśmy pamiętać o pielęgnacji roślin ozdobnych i użytkowych. Jakie prace w ogrodzie w sierpniu są niezbędne?

Pielęgnacja roślin balkonowych

Do końca lata nie zaniedbujmy pielęgnacji roślin balkonowych. Pamiętajmy o spulchnianiu ziemi w donicach i skrzynkach, regularnym podlewaniu i zraszaniu roślin oraz przycinaniu zbyt rozrośniętych okazów. Dzięki temu aż do późnej jesieni będą cieszyć nasze oczy.

Przycinanie lawendy

W sierpniu warto przyciąć lawendę, by zyskała ładny pokrój i dobrze się rozkrzewiała. Niezdrewniałe pędy lawendy skracamy o połowę.

Przycinanie żywopłotów liściastych i iglaków

Sierpień w ogrodzie to już ostatni miesiąc na przycięcie żywopłotu liściastego. W drugiej połowie miesiąca powinniśmy przyciąć także iglaki takie jak: żywotniki, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie.

Pobranie sadzonek pelargonii

W sierpniu warto przygotować sadzonki pelargonii. W tym celu ścinamy pędy wierzchołkowe o długości około 5-10 cm, które następnie oczyszczamy i umieszczamy w odpowiednim podłożu (np. z piasku i torfu w proporcji 1:1). 

Kontrola obecności szkodników

Jeszcze przed nadejściem jesieni, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się naszym roślinom. Obejrzyjmy wszystkie okazy pod kątem obecności chorób i szkodników. W razie potrzeby usuńmy chore i porażone okazy, by uniknąć rozprzestrzeniania się problemów w naszym ogrodzie.

Sadzenie roślin cebulowych

Jeśli chcemy, by nasz ogród skrzył się barwami kolejnej wiosny, już teraz możemy posadzić wiosenne rośliny cebulowe, takie jak przebiśniegi, narcyzy i szachownice. W sierpniu warto posadzić też jesienne zimowity, które zakwitną jeszcze w tym roku.

Rozmnażanie wrzosów

W sierpniu w ogrodzie możemy rozmnożyć wrzosy. W tym celu, jeszcze przed kwitnieniem, pobieramy sadzonki pędowe o długości około 5-8 cm. Po usunięciu liści sadzonki umieszczamy w wilgotnym podłożu z torfu i piasku. 

Zbiór ziół

Sierpień w kalendarzu ogrodnika to również czas zbioru aromatycznych i leczniczych ziół. Pod koniec lata możemy zebrać i wysuszyć m.in. miętę, nagietka, jeżówkę purpurową, tymianek, szałwię lekarską.

Pielęgnacja roślin na rabatach

Jakie prace ogrodnicze wykonać w sierpniu? W sierpniu nie powinniśmy zaniedbywać pielęgnacji roślin na rabatach. Pamiętajmy o regularnym usuwaniu chwastów, spulchnianiu ziemi oraz o podlewaniu i nawożeniu roślin. 

Koszenie i podlewanie trawnika

W sierpniu trzeba regularnie kosić i podlewać trawnik. Koszenie zwykle wystarczy przeprowadzać raz w tygodniu, z kolei nawadnianie co 2-3 dni. W trakcie upałów lepiej nie kosić trawnika zbyt krótko, tylko pozostawić go na wysokość około 6 cm. 

Nawożenie trawnika

W tym miesiącu stosujemy nadal nawozy letnie.

Dzielenie bylin

W sierpniu warto dokonać podziału bylin. To dobry czas na pobranie sadzonek m.in. barwinków, dąbrówek, smagliczek, floksów, rojników. W drugiej połowie miesiąca możemy rozmnożyć przez podział również piwonie. 

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów

Aby pobudzić do kwitnienia róże i byliny ogrodowe, w tym miesiącu na bieżąco obrywajmy przekwitłe kwiaty. 

Sierpień w ogrodzie to dosyć intensywny czas. Od tego, jak zadbamy o naszą zieloną oazę właśnie teraz, w dużej mierze zależy jej wygląd w przyszłym roku. Warto więc dobrze wykorzystać ten letni czas nie tylko na wypoczynek na łonie natury, ale również na pielęgnację ogrodu.