Odpowiednie wykończenie ogrodu pozwala podkreślić jego wyjątkowe atuty. De dekoracji zielonej przestrzeni warto wykorzystać kamień ozdobny do ogrodu. Ten ponadczasowy materiał jest ceniony ze względu na liczne walory dekoracyjne i użytkowe. Przedstawiamy rodzaje kamieni ozdobnych ogrodowych i ich najważniejsze zalety.
Kamień ozdobny w ogrodzie – do czego można go wykorzystać?
Kamień ozdobny do ogrodu to uniwersalny materiał dekoracyjny i użytkowy. W ogrodzie można wykorzystać go na wiele sposobów. Drobne kruszywo bardzo dobrze sprawdza się jako wypełnienie wolnych przestrzeni między roślinami na rabatach oraz jako tło dla roślin. Kamień naturalny pozwala wyeksponować rosnące rośliny. Połączenie kamieni o różnej kolorystyce umożliwia tworzenie fantazyjnych wzorów, przypominających ozdobne mozaiki. Ciekawie prezentuje się również monochromatyczne tło kamienne.
Kamienie dekoracyjne w ogrodzie można wykorzystać też do podziału przestrzeni na strefy, wydzielania rabat i miejsc o różnym przeznaczeniu. Duże kamienie ozdobne do ogrodu mogą służyć do budowy skalniaków, murków, oczek wodnych, kamiennych ogrodzeń (gabionów) lub schodów. Żwir i grys polecane są także do tworzenia naturalnych ścieżek kamiennych i podjazdów w ogrodzie.
Kruszywo ogrodowe może ponadto pełnić funkcję typowo użytkową – jako opaska filtracyjna wokół budynków. Dekoracyjne kamienie ogrodowe warto stosować również jako samodzielną ozdobę – zwłaszcza ogrodów skalnych, naturalistycznych i urządzonych w stylu japońskim. Przy użyciu drobnych kamieni i żwiru można stworzyć ponadto efektowne rabaty żwirowe z roślinami śródziemnomorskimi i egzotycznymi.
FOT. materiały własne
Zalety kamieni ozdobnych ogrodowych
Kamienie ozdobne to niewielkie fragmenty skalne, wyróżniające się szczególnymi walorami dekoracyjnymi. Kruszywo, jako materiał naturalny, znajduje wszechstronne zastosowanie w ogrodowych aranżacjach. Łatwo wpisuje się w różnorodne kompozycje z roślinami, budynkami, elementami architektonicznymi i nie zaburza charakteru ogrodu. Dodatkowo kamień ogrodowy dostępny jest w wielu rodzajach i wersjach kolorystycznych, które można łatwo dopasować do aranżacji ogrodu.
Dekoracyjne kamienie są eleganckie i ponadczasowe. Wiele z nich ma oryginalny wygląd. Mogą stanowić więc przykuwającą uwagę dekorację ogrodu oraz efektowne wykończenie jego aranżacji. Dzięki temu można wykorzystać je w ogrodach urządzonych w różnych stylach – zarówno wiejskich i naturalistycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Dodatkowo kamień w ogrodzie dobrze współgra z innymi naturalnymi materiałami i nawierzchniami (np. kostką brukową, drewnem, cegłą).
Dużą zaletą kamieni ozdobnych jest ich trwałość. Kruszywa naturalne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy mróz. Zachowują więc swoje walory dekoracyjne przez wiele lat. Dodatkowo nie wymagają specjalnej konserwacji ani zabezpieczenia przed zimą. Kamienie, ze względu na swoją naturalność, są przyjazne dla środowiska i nie wydzielają szkodliwych związków do otoczenia.
Kamień w ogrodzie może też mieć pozytywny wpływ na rośliny. Pozwala modyfikować odczyn podłoża. Umieszczony na rabatach zapobiega nadmiernemu wzrostowi chwastów. Kamienie ogrodowe oddziałują dobroczynnie na stosunki wodne w ogrodzie – umożliwiają przesiąkanie wody do podłoża, zapobiegają jej nadmiernemu parowaniu i zaleganiu na powierzchni. Warstwa kamieni na rabatach chroni także korzenie roślin przed przemarzaniem zimą. Dodatkowo kamienie dekoracyjne bardzo dobrze stabilizują podłoże, zapobiegają jego wywiewaniu lub osuwaniu się. W przeciwieństwie do innych lekkich materiałów (takich jak kora) nie przesuwają się pod wpływem podmuchów silnego wiatru.
Kamienie ozdobne do ogrodu – rodzaje
Jakie są kamienie ozdobne? Kamienie dekoracyjne do ogrodu różnią się pochodzeniem, jak i metodą produkcji. W zależności od skały, z jakiej powstają, wyróżnić można kruszywa pochodzenia wulkanicznego (np. bazalt, granit), osadowe (np. wapień, dolomit, piaskowiec) i przeobrażone (np. kwarcyt, serpentynit, marmur). Skały wulkaniczne są najbardziej odporne na działanie czynników środowiskowych, z kolei osadowe najszybciej ulegają zniszczeniu.
Kruszywa po wydobyciu, zanim trafią do sprzedaży, przechodzą szereg procesów, wpływających na ich trwałość i walory dekoracyjne. Obróbka kamieni składa się z rozdrabniania, przesiewania (dzielenia na mniejsze frakcje) i płukania (oczyszczania z pyłów). Dodatkowo kamienie naturalne mogą zostać uszlachetnione.
Do podstawowych typów kamieni ozdobnych do ogrodu należą:
- – GRYS – wyróżnia się kanciastymi brzegami i chropowatą fakturą. Otrzymywany jest poprzez rozdrabnianie skały w kruszarkach. Charakteryzuje się dużą wydajnością i niską ceną.
- – OTOCZAKI – kamienie o wygładzonych brzegach i okrągłym kształcie. Imitują kamienie powstałe na skutek oddziaływania wody. Powstają w specjalnych bębnach. Odznaczają się dobrą przepuszczalnością i bezpieczeństwem użytkowania (nie powodują zranień).
- – ŁUPKI – skały o zróżnicowanym kształcie i niejednorodnej teksturze. Wyróżniają się niską ceną, łatwością ubijania i naturalną formą.
- – GNEJS – jego cechą charakterystyczną jest brązowo-szary kolor oraz mieniące się ziarna kwarcytu, które nadają mu szczególne walory ozdobne.
Kamień dekoracyjny do ogrodu – jaki wybrać?
Kamień ozdobny należy dobrać do wielkości ogrodu, przeznaczenia oraz oczekiwanych efektów wizualnych. Im mniejsza jest powierzchnia działki, tym drobniejszą frakcję kamienia należy wybrać. Zbyt duże kamienie na małej przestrzeni mogą zaburzać proporcje w ogrodzie i sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się jeszcze mniejsza. Do małych ogrodów warto wybierać kamienie w jasnych kolorach, które optycznie go powiększą. Większe kruszywo jest przydatne do budowy nawierzchni narażonych na silny nacisk (np. podjazdów).
Kolorystyka kamieni ogrodowych powinna być dopasowana do elewacji budynków i innych elementów aranżacji. Aby kamienie nie zaburzały kompozycji, najlepiej wybierać te w kolorach naturalnych – szare czy beżowe. Jeśli zależy nam na dodaniu elegancji ogrodowi lub wyeksponowaniu jego części, dobrym wyborem będą białe kamienie dekoracyjne.
Jakie kamienie wybrać na rabaty, ścieżki czy do oczka wodnego? Oto kilka podpowiedzi.
- – grys jest szczególnie polecany do budowy ścieżek, podjazdów i jako wypełnienie wolnych przestrzeni na rabatach i między roślinami.
- – otoczaki są idealne do budowy oczka wodnego, skalniaków czy kamiennych murków. Pięknie prezentują się także w ogrodach japońskich jako dekoracja. Można wykorzystać je również do oddzielenia poszczególnych części ogrodu.
- – gnejs znajduje zastosowanie jako materiał na rabaty i skalniaki. Może służyć również do budowy gabionów lub jako samodzielna dekoracja ogrodu.
- – łupki można wykorzystać do budowy ścieżek, ogrodów skalnych i murków. Ze względu na naturalny wygląd pasują ponadto do naturalistycznych kompozycji.
- – przy wyborze kamieni na rabaty należy uwzględnić wymagania roślin dotyczące pH podłoża. W otoczeniu roślin kwasolubnych najlepiej stosować kamienie o odczynie kwasowym (np. granit lub kwarcyt). W przypadku rabat z roślinami preferującymi zasadowe podłoże lepiej postawić na wapień lub marmur.
- – kamień ozdobny do budowy ścieżek, tarasów, podjazdów i elementów architektonicznych powinien być szczególnie wytrzymały i odporny na ścieranie. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będą kamienie takie jak granit i serpentynit.
Kamień ogrodowy – czyszczenie i konserwacja
Chociaż kamień ogrodowy jest materiałem odpornym na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, warto zadbać o jego właściwą konserwację. Ze względu na porowatą strukturę pod wpływem wilgoci w głąb kamieni mogą wnikać zanieczyszczenia. Powodują one powstawanie nieestetycznych nalotów, które są szczególnie widoczne na białych kamieniach ogrodowych. Na skutek oddziaływania metali kamienie czasem przebarwiają się na żółto, z kolei glony i mchy powodują powstawanie na nich zielonego nalotu.
Aby uniknąć trudnych do usunięcia zanieczyszczeń na kamieniach, warto zaimpregnować je przed umieszczeniem w ogrodzie. Impregnację kamienia można wykonać metodą natryskową lub poprzez kąpiel wodną w impregnacie. Zabieg ten trzeba powtarzać co kilka lat.
Oprócz impregnacji ważne jest również zabezpieczenia kamienia ozdobnego ogrodowego przed kontaktem z podłożem. W tym celu, przed ułożeniem kamieni, rabaty najlepiej wyłożyć agrowłókniną. Aby drobny kamień nie rozsypywał się wokół, warto oddzielić go od krawędzi trawnika lub rabat za pomocą niskich obrzeży ogrodowych. Ułatwi to prowadzenia prac pielęgnacyjnych w ogrodzie (np. koszenie trawnika).
Czyszczenie kamienia naturalnego zwykle wystarczy przeprowadzić raz w roku – jesienią lub wiosną. W przypadku białych kamieni ogrodowych konieczne może być przeprowadzenia tego zabiegu częściej. Powierzchniowe zanieczyszczenia i naloty zwykle można łatwo usunąć wodą pod ciśnieniem przy pomocy myjki ciśnieniowej lub węża z końcówką zraszającą. W przypadku trudniejszych zanieczyszczeń niezbędne może być czyszczenie kruszywa przy użyciu twardej szczotki włosianej i specjalnych preparatów czyszczących przeznaczonych do kamienia ogrodowego.