Chcemy, aby nasz ogród prezentował się atrakcyjnie przez cały rok? Szukamy roślin, które zimą przełamią wszechobecną szarość żywą zielenią? Przedstawiamy najciekawsze krzewy zimozielone liściaste do ogrodu, dzięki którym przydomowe otoczenie będzie zachwycało zielenią o każdej porze roku.
Ostrokrzew kolczasty
Ostrokrzew kolczasty to dekoracyjny wysoki zimozielony krzew liściasty ogrodowy, wyróżniający się ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi o kolczastym kształcie. Dodatkową ozdobą ostrokrzewu są czerwone, kuliste owoce, które pojawiają się na roślinie jesienią i pozostają na niej nawet przez całą zimę. Roślina osiąga wysokość 3-6 m.
Ostrokrzew preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste, o lekko wilgotnej, przepuszczalnej, kwaśnej glebie. Jest rośliną dwupienną – by pojawiły się owoce, niezbędne jest posadzenie zarówno żeńskich, jak i męskich okazów. Ostrokrzew nadaje się do formowania, jako krzew liściasty zimozielony na żywopłot. Świetnie prezentuje się w ogrodach leśnych i na wrzosowiskach. Można sadzić go pod drzewami i w pojemnikach.
Trzmielina Fortune’a
Trzmielina Fortune’a to efektowny i łatwy w uprawie liściasty zimozielony krzew o ozdobnych liściach. Roślina zwykle osiąga wysokość do 1 m. Może przybierać różne formy – płożącą, krzaczastą, pnącą. Trzmielina przyciąga uwagę za sprawą eliptycznych, skórzastych liści, które mogą być dwukolorowe, zielone czy białe. Jesienią liście trzmieliny przebarwiają się na czerwono.
Trzmielina Fortune’a należy zapewnić ciepłe, zaciszne, słoneczne lub półcieniste stanowisko, o umiarkowanie wilgotnej i lekko kwaśnej glebie. Trzmielinę można wykorzystać jako roślinę okrywową lub rabatową. Ciekawe efekty dekoracyjne uzyskamy, sadząc ją przy podporach. Nadaje się też do formowania.
Mahonia pospolita
Mahonia pospolita to liściasty zimozielony krzew ozdobny do ogrodu, który ubarwi otoczenie przez cały rok. Roślina dorasta zwykle do 1,5 m. Ma rozłożysty, nieregularny pokrój. Liście mahonii są duże, sztywne, skórzaste, ciemnozielone, pofałdowane i kolczaste na brzegach. Jesienią przybierają jaskrawy – czerwony kolor. Mahonia kwitnie dosyć wcześnie (kwiecień/maj), wprowadzając do ogrodu powiew wiosennej świeżości. Ma żółte, niewielkie kwiaty, zebrane w grona. W sierpniu wytwarza kuliste lub eliptyczne, ciemnoniebieskie owoce. Stanowią one prawdziwy rarytas dla ptaków.
Mahonia nie ma dużych wymagań. Może rosnąć w cieniu i półcieniu. Najlepiej zapewnić jej lekko wilgotną, przepuszczalną, żyzną ziemię. Ma płytki system korzeniowy, dlatego lepiej jej nie przesadzać. Mahonia jest rośliną uniwersalną. Pięknie prezentuje się w większych grupach oraz w połączeniu z bylinami i innymi krzewami.
Różanecznik
Różaneczniki to jedne z najpiękniejszych zimozielonych krzewów liściastych do ogrodu. Rośliny te osiągają wysokość nawet do 2,5 m. Mają duże, skórzaste, zielone liście. Największą ozdobą krzewów są jednak okazałe, dzwonkowate kwiaty, które pojawiają się w maju.
Różaneczniki preferują stanowiska półcieniste, osłonięte od wiatru. Wymagają kwaśnego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Należy pamiętać o regularnym obrywaniu przekwitłych kwiatostanów. Rododendrony można sadzić na rabatach z niskimi krzewami, bylinami i iglakami. Atrakcyjne kompozycje stworzymy, łącząc je z roślinami wrzosowatymi.
Ognik szkarłatny
Ognik to rozłożysty zimozielony krzew liściasty o dekoracyjnych żółtych lub czerwonych, kulistych owocach. Roślina osiąga szerokość do 1,8 m i wysokość do 3 m. Ma lancetowate, skórzaste liście, o piłkowanych brzegach. Kwitnie w maju/czerwcu, wytwarzając niewielkie, białe kwiaty. Owoce ognika utrzymują się od sierpnia do grudnia. Smakują ptakom.
Ognikowi warto zapewnić słoneczne stanowisko i żyzne podłoże o odczynie zasadowym lub obojętnym. W czasie silnych mrozów liście ognika mogą stracić dekoracyjny charakter i przybrać barwę brązową. By uchronić roślinę przed mrozami, najlepiej sadzić ją w miejscach zacisznych, w pobliżu murów i ścian budynków. Krzew ten jest odpowiedni na żywopłoty i podpory. Ognik jest rośliną odporną na zanieczyszczenia i skrajne warunki pogodowe. Choruje na zarazę ogniową i parcha jabłoni.
Laurowiśnia wschodnia
Laurowiśnia wschodnia to mało znana, ale warta uwagi roślina zimozielona do ogrodu. Osiąga wysokość do 3-4 m. Jej liście są duże, eliptyczne, skórzaste, błyszczące i ciemnozielone z wierzchu, a matowe i jasnozielone od spodu. Laurowiśnia wschodnia nie jest w pełni mrozoodporna – w chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać. W maju na roślinie pojawiają się drobne, pachnące, białe kwiaty zebrane w wyprostowane grona o długości 15 cm. Latem ozdobą krzewu są czarne, kuliste owoce. W naszym klimacie pojawiają się jednak rzadko.
Krzew preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, o odczynie zasadowym, umiarkowanie wilgotne. Najlepiej uprawiać go w miejscach osłoniętych, półcienistych. Laurowiśnia może być sadzona zarówno jako soliter, jak i w większych grupach. Sprawdzi się jako tło dla innych roślin. Ze względu na odporność na zanieczyszczenia polecana jest do nasadzeń miejskich.
Pieris japoński
Pieris japoński to wolno rosnący krzew zimozielony liściasty idealny na wrzosowisko. W Polsce zwykle dorasta do 2 m. Skórzaste liście pierisa skupione są na szczytach pędów. Początkowo mają kolor czerwony, z czasem przebarwiają się na zielono. Dzbaneczkowate kwiaty pierisa zebrane są w długie, zwisające grona. Choć pojawiają się już jesienią, rozwijają się dopiero na wiosnę (w kwietniu/maju).
Pieris należy do roślin dość wymagających. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznej próchnicznej ziemi, o kwaśnym odczynie. Jest wrażliwy na suszę. Należy regularnie nawozić go nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych. Najlepiej posadzić go na stanowisku półcienistym, osłoniętym od wiatru. Pieris pasuje do ogrodów skalnych i japońskich.
Kiścień wawrzynowy
Kiścień wawrzynowy to niewielki (ok. 1,5 m), wolno rosnący zimozielony krzew ogrodowy liściasty o łukowatych pędach, zachwycający dekoracyjnymi kwiatami. Roślina ma skórzaste, lancetowate, ciemnozielone liście. Jej największą ozdobą są jednak białe, dzwonkowate kwiaty, zebrane w zwisające grona.
Kiścień wawrzynowy wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie. Nie jest w pełni mrozoodporny – w czasie srogich zim może przemarzać. Kiścień wawrzynowy atrakcyjnie wygląda posadzony w towarzystwie innych roślin z rodziny wrzosowatych, np. wrzosów, wrzośców, pierisów, azalii. Może być ciekawym uzupełnieniem ogrodu w stylu japońskim.
Bukszpan wieczniezielony
Bukszpan wieczniezielony (zwyczajny) to jeden z najpopularniejszych liściastych krzewów zimozielonych do ogrodu. Osiąga zwykle wysokość do 3-5 m, rośnie bardzo powoli, dlatego polecany jest do małych ogrodów. Niewątpliwą ozdobą bukszpanu są drobne, błyszczące, ciemnozielone, eliptyczne liście, które gęsto pokrywają całą roślinę. Krzew ma zwarty, kulisty pokrój. Kwitnie w marcu/kwietniu, jego kwiaty są jednak niepozorne. Bukszpany to idealne krzewy liściaste zimozielone na żywopłot, topiary, obwódki. Można uprawiać je również w pojemnikach.
Bukszpan nie należy do roślin wymagających. Preferuje stanowiska cieniste lub półcieniste, osłonięte przed wiatrem. Nie należy sadzić go w pełnym słońcu – jest wrażliwy na poparzenia słoneczne. Wystarczy mu standardowe podłoże ogrodowe, jednak warto zapewnić mu ziemię o lekko zasadowym odczynie. Poważnym zagrożeniem dla bukszpanów jest ćma bukszpanowa, którą można wyeliminować jedynie silnymi środkami chemicznymi.
Runianka japońska
Runianka japońska to niski zimozielony krzew liściasty do ogrodu, o płożącym pokroju, blisko spokrewniony z bukszpanem. Osiąga ok. 30 cm. Runianka szybko rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów, tworząc efektowne zielone dywany. Główną ozdobą rośliny są ząbkowane, skórzaste, błyszczące liście układające się w okółki na kształt parasolek. W kwietniu/maju na roślinie pojawiają się drobne kremowe kwiaty o delikatnym zapachu, zebrane w grona.
Runianka dobrze czuje się na stanowiskach półcienistych i cienistych. Może być sadzona pod drzewami, na skarpach i murkach. Pasuje do ogrodów leśnych i skalnych. Wymaga żyznej, stale wilgotnej gleby, o lekko kwaśnym odczynie.
Zimozielone krzewy liściaste są niezastąpione w ogrodowych aranżacjach. Nadają się na żywopłoty, obwódki czy rabaty. Z pewnością warto mieć je w swoim ogrodzie.