Kwiaty w domu: przegląd najładniejszych doniczek, osłonek i wazonów

Jeszcze kilka lat temu, szukając ładnych doniczek na prywatny użytek, bezradnie załamywaliśmy ręce. Koszmarne wzory, marna jakość, zero oryginalności. Znalezienie czegoś przyzwoitego zakrawało o cud. Po tamtych czasach pozostało tylko przykre wspomnienie. Wybór akcesoriów do roślin jest aktualnie bardzo bogaty i zróżnicowany. Zobacz nasze propozycje doniczek, osłonek i ozdobnych wazonów, które mają w sobie to coś.

Hit sezonu: betonowe doniczki

Kto by pomyślał, że beton tak dobrze odnajdzie się we wnętrzach polskich mieszkań? Jeszcze niedawno jego piękno dostrzegali tylko inżynierowie i architekci. Teraz to jeden z najpopularniejszych materiałów dekoracyjnych. Przyjmuje postać betonowych płyt na ścianę, zdobi posadzki salonów i kuchenne blaty. Wykorzystujemy go do tworzenia dekoracji do domu: wazonów, szkatułek, mis i pater na owoce, a przede wszystkim – donic i doniczek.

Kwiaty w domu: przegląd najładniejszych doniczek, osłonek i wazonów

Fot. Fóbe/materiały własne

Betonowe doniczki cieszą się ogromną popularnością. Na czym polega ich fenomen? Są trwałe, pasują do wnętrz nowoczesnych i rustykalnych, pięknie podkreślają zieleń roślin. Świetnie współgrają z naturalnym drewnem, stalą, miedzianymi i złotymi dodatkami. W sprzedaży znajdziemy betonowe donice na taras i małe doniczki ozdobne – idealne do hodowania sukulentów czy kaktusów.

Czy beton musi być szary? W żadnym razie. Wystarczy rzucić okiem na betonowe doniczki z Pracowni Artystycznej Pasiasty Stworek. Edyta Gałan, założycielka pracowni, dostrzegła w tym materiale ogromny potencjał. Doniczki, które tworzy, mają nieregularną, mocno chropowatą strukturę i fantazyjne kolory. Ceramika betonowa pozwala artystce na połączenie dwóch dziedzin sztuki, które lubi najbardziej: rzeźby i malarstwa. Każda doniczka jest formowana ręcznie, a następnie barwiona i odpowiednio zabezpieczana.

Kwiaty w domu: przegląd najładniejszych doniczek, osłonek i wazonów

Fot.Pasiasty Stworek

Cuda z ceramiki: ręcznie robione wazony i osłonki

Dekoracje z ceramiki to małe dzieła sztuki. Powstają w niewielkich pracowniach, są ręcznie formowane i zdobione, a każda z osobna opowiada własną historię. Uwielbiamy piękne przedmioty, zwłaszcza, gdy są tworzone przez ludzi z pasją, dlatego oczarowała nas autorska ceramika studia Hadaki. Wazony z poznańskiej pracowni są wykonywane ręcznie i pokryte malarskim wzorem, który zdradza silną inspirację światem natury. Przedmioty z kolekcji Moon i Cactu cieszą oko intrygującymi kształtami i eleganckim, matowym wykończeniem. Ceramiczne wazony i osłonki Hadaki nie potrzebują towarzystwa kwiatów – mogą być traktowane jako samodzielna dekoracja.

Kwiaty w domu: przegląd najładniejszych doniczek, osłonek i wazonów

Fot. Hadaki

Sporym zainteresowaniem cieszy się ceramika japońska. Jedną z jej ciekawszych odmian jest Raku (w języku japońskim “radość”). Technika Raku została wynaleziona w XVI wieku przez garncarza – Chojiro. Tradycyjnie służyła do wypalania czarek, używanych w trakcie ceremonii picia herbaty, ale pod wpływem kultury amerykańskiej, zaczęto wykorzystywać ją do różnych celów. Zmianie uległa również sama metoda wypału. Co ciekawe, współcześni potomkowie Chojiro wciąż zajmują się tworzeniem ceramiki Raku i od pokoleń robią to według tej samej, starej receptury. Tradycyjna metoda polega na ręcznym uformowaniu naczynia, pokryciu go szkliwem, a następnie szybkim wypale. W fazie stopnienia szkliwa naczynie jest wyciągane przy pomocy szczypców i schładzane. Wykonane w ten sposób przedmioty charakteryzują się prostotą i ascetycznym pięknem. Amerykanie wzbogacili metodę wypału m.in. o proces redukcji, który sprawia, że na powierzchni naczyń pojawiają się drobne spękania, tzw. krakle. Technika Raku, zarówno w wydaniu japońskim, jak i zachodnim, znalazła uznanie wśród polskich twórców. Jednym z jej propagatorów jest artysta Maciej Szczypka. Jego prace to wyjątkowe przedmioty codziennego użytku: ceramiczne doniczki, osłonki czy karmniki dla ptaków.

Kwiaty w domu: przegląd najładniejszych doniczek, osłonek i wazonów

Fot. Maciej Szczypka

Plastik fantastik czyli doniczki z tworzywa

Cenimy piękno naturalnych materiałów, ale tworzywa sztuczne też mają swoje zalety. Pozwalają na niczym nieograniczone eksperymenty z formą i kolorem. Są trwałe, lekkie, praktyczne i stosunkowo niedrogie. Wiele zależy od rodzaju tworzywa. Zapomnijmy o cienkich plastikowych doniczkach, które wyglądają brzydko i nijako. Wybierzmy donice i doniczki z tworzywa wysokiej jakości, nieco grubszego, o ciekawej fakturze i eleganckim wykończeniu.

Kwiaty w domu: przegląd najładniejszych doniczek, osłonek i wazonów

Fot. Pdconcept

Najważniejszy jest kształt! Lata 60. oszalały na punkcie opływowych mebli z tworzywa, dzisiaj rządzą proste, geometryczne formy. Doskonale wiedzą o tym marki takie jak Monumo i Pdcocnept, które oferują nowoczesne doniczki z polietylenu: w kształcie walca, stożka czy dwunastościanu. Donice, wykonane z tego tworzywa, pasują do przestronnych mieszkań, przestrzeni biurowych i publicznych. Są odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenie, więc można używać ich w ogrodzie albo na tarasie.

Kwiaty w domu: przegląd najładniejszych doniczek, osłonek i wazonów

Fot. Monumo

Jeśli, tak jak nam, leży Ci na sercu dobro domowych roślin, chcesz, żeby wyglądały pięknie i kwitnącą, zajrzyj do kategorii Wnętrza. W zakładce Doniczki oraz Wazony czekają na Ciebie najciekawsze prace polskich twórców oraz produkty renomowanych marek. Nie musimy przypominać, że zbliżają się święta, a to idealna pora, żeby sprawić prezent zielonym podopiecznym 😉