Brakuje nam czasu na pielęgnację trawnika? Chcemy wprowadzić do ogrodu więcej koloru? A może zależy nam na podziwianiu z bliska barwnych motyli? Zamiast trawnika możemy założyć w ogrodzie łąkę kwietną. Pozwoli nam nie tylko urozmaicić otoczenie, ale również przyciągnąć do ogrodu pożyteczne zwierzaki i ograniczyć czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne.
Dlaczego warto założyć łąkę kwietną w ogrodzie?
Łąka kwietna zamiast trawnika to jeden z najpopularniejszych trendów w ogrodnictwie ostatnich lat. Dzięki niej można z łatwością w przydomowym ogrodzie odwzorować bogactwo naturalnego ekosystemu i cieszyć się pięknem kwitnących roślin.
Trawnik łąkowy znacznie wzbogaca ogrodowy krajobraz i umożliwia tworzenie ciekawych kompozycji. Pozwala podziwiać barwne rośliny, słuchać dźwięku trzmieli czy upajać się zapachem kwiatów. Pozytywne doznania zmysłowe sprzyjają relaksowi na świeżym powietrzu.
Oprócz walorów dekoracyjnych łąka kwietna w ogrodzie ma również liczne zalety przyrodnicze. Jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Wysokie trawy i barwne, pachnące rośliny dostarczają schronienia oraz pokarmu owadom, ptakom, ssakom. Wytwarzają też więcej tlenu niż standardowy trawnik. Zakładając trawnik z kwiatami, możemy zwabić do ogrodu pożyteczne stworzenia i przyczynić się do wzrostu bioróżnorodności. Kwietna łąka pomaga także oszczędzać wodę – ze względu na rozbudowany system korzeniowy i zdolność do asymilacji wody rośliny łąkowe są odporne na suszę i nie potrzebują systematycznego podlewania.
Łąka kwietna w ogrodzie jest łatwa w pielęgnacji i tania w utrzymaniu. Nie wymaga częstych ani pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwala ograniczyć nakłady finansowe, oszczędzić czas i zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska związane ze stosowaniem maszyn i nawozów sztucznych w ogrodzie.
Gdzie założyć łąką kwietną?
Łąka kwietna nie ma wysokich wymagań siedliskowych. Nadaje się na skarpy, tereny suche, mało urodzajne i zdegradowane. Najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych. Może być zakładana zarówno w ogrodach miejskich, jak i wiejskich. Sprawdza się także na obszarach uprawnych – w sadach, warzywnikach, na polach. Jej pięknem mogą cieszyć się jednak nawet osoby dysponujące wyłącznie balkonem czy tarasem – wystarczy posiać ją w skrzyni czy donicy.
Kwietna łąka najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach rustykalnych i naturalistycznych. Można stosować ją jako tło dla rzeźb i elementów architektury ogrodowej. Trawnik z kwiatami warto założyć w mało uczęszczanej części ogrodu, na jego skraju, w pobliżu ogrodzenia. Można utworzyć z niego pas zieleni, np. przy drodze, na miedzy. Łąki kwietnej lepiej jednak nie siać w pobliżu wypielęgnowanego, uporządkowanego trawnika – po pewnym czasie może przekształcić się on w kwitnący dywan.
Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie?
Stanowisko pod łąkę kwietną wymaga wcześniejszego przygotowania. Jeśli chcemy założyć łąkę kwietną zamiast trawnika, powinniśmy najpierw oczyścić glebę z nasion traw i chwastów oraz korzeni roślin. W małych ogrodach wystarczy usunąć darń w sposób mechaniczny, na głębokość 5-10 cm. Na większych terenach lepiej przekopać teren (na głębokość około 40 cm) za pomocą glebogryzarki. Głęboka orka jest zalecana także w przypadku gleb żyznych i intensywnie nawożonych – pozwala pozbyć się wierzchniej warstwy ziemi bogatej w substancje odżywcze, stymulujące wzrost chwastów i traw. Aby wyjałowić ziemię, można przed wysiewem łąki kwietnej posadzić rośliny silnie wykorzystujące azot (np. rzepak). Po wstępnym przekopaniu ziemi pod łąkę z kwiatami należy odczekać około 2-3 tygodnie i dokonać ponownego usunięcia pozostałych chwastów.
Ziemi pod trawnik z kwiatami nie należy nawozić. Gleby gliniaste warto rozluźnić za pomocą piasku. Gleby suche można wzbogacić kompostem. Łąka kwietna w ogrodzie najlepiej rozwija się na podłożu lekko zasadowym, dlatego w przypadku ziemi o odczynie kwaśnym warto przeprowadzić wapnowanie terenu.
Przed wysiewem nasion ziemię należy spulchnić i wyrównać. Materiał siewny warto wymieszać z piaskiem lub wermikulitem – pomoże to równomiernie rozprowadzić nasiona. Na 1 m2 powierzchni powinno przypadać 1-5 g nasion mieszanki łąkowej. Siew najlepiej wykonać metodą „na krzyż”. Aby uchronić nasiona przed wywiewaniem i wymywaniem, teren powinniśmy zwałować. Niewskazane jest przysypywanie nasion ziemią – utrudni to kiełkowanie.
Kwietną łąkę najlepiej zakładać wiosną (kwiecień/maj) lub jesienią (listopad). Możliwy jest także wysiew letni – należy jednak wtedy szczególnie dbać o odpowiednią wilgotność podłoża.
Rodzaje łąk kwietnych
Do utworzenia łąki kwietnej najlepiej wykorzystać gotową mieszankę roślin łąkowych. Można też skomponować ją samodzielnie. Mieszanka na łąkę kwietną powinna składać się z traw o różnym tempie wzrostu, roślin ozdobnych, bylin i roślin motylkowych. Do najpopularniejszych roślin łąkowych należą: mak polny, chaber bławatek, koniczyna biała, koniczyna czerwona, lucerna, łubin trwały, złocień, jaskier ostry, rumianek pospolity, wrotycz pospolity, firletka poszarpana, krwawnik pospolity, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, konietlica łąkowa, grzebienica pospolita. Dla zwiększenia różnorodności gatunkowej łąkę kwietną można wzbogacić szybko rosnącymi roślinami jednorocznymi (np. czarnuszką, facelią, ostróżką, kosmosem) i bylinami (np. dziewanną, bodziszkiem).
Dla uzyskania optymalnych efektów rośliny na trawnik łąkowy warto dostosować do warunków oświetleniowych i wilgotnościowych panujących w ogrodzie. Wyróżnić można mieszanki na:
- łąki kwietne na tereny suche – zawierają m.in.: macierzankę, szałwię łąkową, lebiodkę pospolitą, dzwonek okrągłolistny, dziewannę pospolitą, rozchodnik, goździk kropkowany, rogownicę.
- łąki kwietne na tereny mokre – zawierają m.in.: bodziszek łąkowy, niezapominajkę błotną, firletkę poszarpaną, miętę polną, rdest wężownik, rzeżuchę łąkową, wiązówkę błotną, żywokost lekarski.
- łąki kwietne na tereny pośrednie – zawierają m.in.: złocień właściwy, komonicę zwyczajną, łubin trwały, jaskier ostry, wykę kosmatą, krwawnik pospolity, chaber łąkowy, mak polny, koniczynę białą, koniczynę czerwoną.
W zależności od tego, czy zależy nam na szybkim czy trwałym efekcie, możemy założyć łąkę kwietną jednoroczną lub wieloletnią. Pięknem tej pierwszej będziemy mogli cieszyć się już po kilkudziesięciu dniach, ale tylko w roku wysiewu. Łąka kwietna wieloletnia kwitnienie rozpoczyna dopiero w drugim roku po wysiewie. Nie wymaga jednak corocznego odtwarzania, a z roku na rok kwitnie coraz bardziej intensywnie.
Dzięki specjalnej kompozycji roślin trawnik z kwiatami może pełnić w naszym ogrodzie dodatkowe funkcje użytkowe. Jeśli chcemy przyciągnąć do ogrodu pożyteczne owady i wielobarwne motyle, powinniśmy zdecydować się na założenie łąki kwietnej miododajnej. Jeżeli naszym utrapieniem w ogrodzie są szkodniki, dobrym wyborem będzie łąka kwietna z ziołami (np. cząbrem, majerankiem, wrotyczem, bylicą piołun, czosnkiem, tymiankiem, szałwią, miętą). Na terenach porośniętych wysokimi drzewami dobrze sprawdzą się łąki leśne lub łąki kwietne do cienia – z roślinami takimi jak: zawilec gajowy, przytulia leśna, fiołek wonny, dąbrówka rozłogowa, dzięgiel leśny, czyściec leśny, bluszczyk kurdybanek.
Jak pielęgnować łąkę kwietną?
Pielęgnacja łąki kwietnej nie jest skomplikowana. Trawnik kwietny nie wymaga regularnego podlewania. Aby jednak uniknąć jego nadmiernego przesuszenia i wspomóc wzrost roślin, warto podlewać łąkę kwietną w okresie kiełkowania (przez miesiąc od wysiewu) i na początku sezonu wegetacyjnego (wiosną). Nawadnianie może być niezbędne także w czasie długotrwałej letniej suszy.
Łąkę kwietną wystarczy kosić 1-2 razy w roku. Pierwsze koszenie warto przeprowadzić w czerwcu/lipcu, a drugie w sierpniu/wrześniu. Koszenie powinno odbywać się po przekwitnięciu roślin i wytworzeniu przez nie nasion – dzięki temu w kolejnym sezonie znów będą zachwycały swoim pięknem. Trawnik z kwiatami najlepiej kosić przy użyciu kosy, na wysokość około 8-10 cm. Skoszoną trawę należy pozostawić na 3-10 dni na łące, aby nasiona mogły się obsypać.
Nawożenie łąki kwietnej nie jest zalecane – może doprowadzić do bujnego wzrostu chwastów i traw zagłuszających kwitnące rośliny.
Jeśli na naszej łące kwietnej zaobserwowaliśmy intensywny wzrost chwastów, powinniśmy ściąć ją na wysokość około 10-15 cm. Uzyskany pokos należy usunąć – pozwoli to obniżyć żyzność trawnika kwietnego i ograniczyć rozwój chwastów.
Aby przywrócić łące kwietnej wieloletniej piękny wygląd, co kilka lat warto przeprowadzić dosiewkę roślin jednorocznych (np. maki, chabry bławatki). Pomoże ona uzupełnić trawnik łąkowy o rośliny, które przemarzły lub zanikły. Efektownym wzbogaceniem łąki kwietnej mogą być rośliny cebulowe (narcyzy, tulipany, żonkile, krokusy), które kwitną już wczesną wiosną.