Naturalne kamienie do ogrodu od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Duża różnorodność kruszyw ozdobnych pozwala na wykorzystanie ich zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Wielbiciele kamieni dekoracyjnych powinni zwrócić szczególną uwagę na łupek. Ten szlachetny kamień wyróżnia się naturalnym pięknem i dużą wytrzymałością. Podpowiadamy, do czego wykorzystać łupek ogrodowy.
Kamień łupek – czym się wyróżnia?
Łupki ogrodowe to grupa skał metamorficznych i osadowych powstała na skutek procesów naturalnych. Wspólną cechą tych skał jest dobra łupliwość, czyli zdolność do mechanicznego rozwarstwiania się na cienkie płytki. Cecha ta decyduje o charakterystycznej teksturze skał. Łupki mogą jednak znacznie różnić się składem mineralnym, pochodzeniem i zastosowaniem.
Ze względu na budowę wyróżnia się m.in. łupki kwarcowe, krzemionkowe, amfibolowe, grafitowe, bentonitowe, serycytowe. Tego typu kamienie dekoracyjne do ogrodu najczęściej mają kolor szary bądź grafitowy, ale dostępne są również kruszywa wielobarwne.
W Polsce głównym miejscem wydobycia łupków jest Dolny Śląsk. Po pozyskaniu skały poddawane są obróbce i podziałowi na mniejsze fragmenty. Odłamane płytki mają nieregularny kształt i nierówną powierzchnię. W takiej formie są dostępne w sprzedaży. W zależności od potrzeb łupki do ogrodu są czasami dodatkowo formowane.
Właściwości łupków ogrodowych
Łupek to ceniony kamień ozdobny do ogrodu. Zyskał dużą popularność przede wszystkim ze względu na swoje walory ozdobne. Nietypowy kształt sprawia, że kamień łupek ogrodowy może stanowić wspaniałą dekorację przydomowej przestrzeni.
Z uwagi na naturalny wygląd i uniwersalną kolorystykę łupki łatwo wpisują się w różnorodne ogrodowe aranżacje i dobrze komponują z elementami wykonanymi z różnych materiałów. Można więc wykorzystać je w ogrodach urządzonych w różnych stylach. Surowa i minimalistyczna forma tych kamieni sprawia, że idealnie sprawdzają się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach oraz w miejskich terenach zieleni.
Kamień łupek do ogrodu jest jednak nie tylko piękny, ale również niezwykle funkcjonalny. Jego dużą zaletą jest odporność na działanie czynników atmosferycznych, ścieranie i uszkodzenia mechanicznie. Łupki są mrozoodporne i nie nasiąkają wodą, dzięki czemu nadają się do budowy nawierzchni ogrodowych. Można bezpiecznie z nich korzystać nawet po deszczu – nawierzchnie łupkowe nie są śliskie. Ze względu na swoją wytrzymałość łupek jest materiałem długowiecznym, który nie traci swoich walorów nawet przez setki lat. Nie wymaga przy tym specjalnej konserwacji.
Kamienie dekoracyjne łupki – rodzaje
Do najpopularniejszych łupków stosowanych w ogrodzie należą:
- KORA GNEJSOWA – powstaje ze skał gnejsowych. Charakteryzuje się naturalnym wyglądem i szaro-brązowym lub szaro-zielonym kolorem, często z błyszczącymi drobinkami. Kora gnejsowa stanowi idealny naturalny zamiennik dla kory drzewiastej. Podobnie jak ona ma kwaśny odczyn, dzięki czemu nadaje się do stosowania jako ściółka dla roślin kwasolubnych i iglastych. Dodatkowo kora kamienna jest znacznie trwalsza i cięższa od kory drzewiastej. Dzięki temu nie ulega wywiewaniu ani butwieniu. Jest materiałem przepuszczalnym, umożliwiającym wsiąkanie wody w podłoże. Nadaje sią na rabaty, skalniaki i do budowy nawierzchni. Warto wykorzystać ją w ogrodach nowoczesnych i w przestrzeni miejskiej.
- ŁUPEK MULTICOLOR – kamień ozdobny o zróżnicowanej kolorystyce – szarej, brązowej, zielonej, złotej. Ze względu na szeroką paletę barw prezentuje się niezwykle stylowo i naturalnie. Łupek multicolor polecany jest do budowy ścieżek i architektury ogrodowej. Szczególnie dobrze sprawdzi się w aranżacjach rustykalnych i naturalistycznych.
Łupek ogrodowy – zastosowanie
Łupki są od lat szeroko wykorzystywane w budownictwie. Stosuje się je zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i do budowy elewacji czy dachów. Kamień ozdobny łupek może również wzbogacić aranżację ogrodu. Warto wykorzystać go do budowy grilli ogrodowych, kaskad wodnych, murków, obrzeży, ogrodzeń, schodów kamiennych, tarasów.
Kamienie łupki znajdują zastosowanie także jako materiał do budowy ścieżek ogrodowych. Można stworzyć je zarówno na podbudowie z betonu, jak i bezpośrednio na trawie. Płyty z łupku ułożone na trawniku ograniczą wydeptywanie trawy i ułatwią poruszanie się po ogrodzie. Łupek w ogrodzie sprawdzi się również przy budowie skalniaków. Można wykorzystać go ponadto jako samodzielną dekorację. Kora gnejsowa przyda się także na rabatach –jako tło dla roślin i wypełnienie wolnych przestrzeni.