Mieszkańcom miast niejednokrotnie doskwiera tęsknota za naturą, której nie jest w stanie ukoić nawet wielogodzinne przesiadywanie w parku. Nawet niewielki własny skrawek zieleni w mieście jest na wagę złota. Coraz popularniejsze staje się kupowanie mieszkań z ogrodem, które pozwalają na wypoczynek na łonie natury. By jednak mały ogródek przy bloku był estetyczny, a zarazem funkcjonalny, warto dobrze przemyśleć jego urządzenie. Jak zaaranżować niewielki ogródek przy mieszkaniu? Jakie rośliny warto posadzić w ogródku przy bloku?
Dlaczego warto kupić mieszkanie z ogródkiem?
Hałas, tłok, beton i unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia – to tylko niektóre z niedogodności, jakich na co dzień doświadczają mieszkańcy wielkich miast. Nie każdy może jednak zdecydować się na przeprowadzkę na wieś.
By cieszyć się bliskością natury w mieście, warto zdecydować się na mieszkanie z ogródkiem. Ogród przy bloku rozszerza przestrzeń mieszkania. W letnie dni stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi, posiłków na świeżym powietrzu. Można w nim stworzyć przestrzeń do zabaw dla dzieci czy czworonogów. Mały ogródek przy mieszkaniu pozwala także cieszyć się pięknem roślin, rozwijać ogrodniczą pasję i czerpać radość z pielęgnacji zieleni. Przebywanie w ogrodzie świetnie relaksuje po wyczerpującym dniu pracy. W odróżnieniu od parku własna zielona oaza daje poczucie swobody i prywatności.
Mały ogródek przy mieszkaniu – specyfika
Choć ogródek przy mieszkaniu spełnia podobne funkcje jak ten usytuowany przy domu jednorodzinnym, zwykle istnieją pewne ograniczenia w jego aranżacji – wynikające ze specyfiki terenu czy zarządzeń spółdzielni mieszkaniowych. Zanim więc przystąpimy do aranżacji ogrodu przed blokiem, upewnijmy się, czy możemy zaprojektować go według własnego pomysłu.
Jeśli nie zakupiliśmy mieszkania wraz z ogrodem, nie mamy wyłącznego prawa do korzystania z terenu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie naszego okna. Jest on bowiem własnością wszystkich mieszkańców. Nawet jeśli chcemy obsadzić tylko skrawek zieleni znajdujący się pod naszym oknem, powinniśmy skonsultować to zarządcami nieruchomości i sąsiadami. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych konfliktów. Ogródek przy mieszkaniu, który ma charakter wspólnotowy, najlepiej zaaranżować w porozumieniu z innymi mieszkańcami.
Nawet jeśli mamy wyłączne prawo do korzystania z ogródka przy mieszkaniu w bloku, nie zawsze możemy zrealizować wszystkie swoje pomysły. Nasadzenia nie mogą zmniejszać widoczności innym mieszkańcom czy stwarzać zagrożenia dla fundamentów budynku. Zabronione może być budowanie niektórych konstrukcji (np. altan) czy wykonywanie podziemnych instalacji. Aranżacja ogrodu zwykle musi się wpisywać w ogólny plan zagospodarowania przestrzeni, co nakłada na nas pewne ograniczenia przy wyborze materiałów. Zawsze trzeba mieć na uwadze również potrzeby innych mieszkańców – silnie uczulające czy kłujące rośliny w naszym ogródku mogą sprawić, że nasi sąsiedzi nie będą czuć się komfortowo.
Ogródek przy mieszkaniu na parterze zwykle ma niewielki rozmiar i regularny, prostokątny kształt. Dodatkowo często zlokalizowany jest nad podziemnym garażem, co sprawia, że znajduje się w nim jedynie płytka warstwa gleby. Ogródek w mieście nie jest też strefą w pełni prywatną – obserwują go sąsiedzi, a nawet przypadkowi przechodnie. Z tego względu szczególnie ważne jest, by zawsze wyglądał estetycznie. Ogródek przed blokiem bardzo często pełni kilka funkcji jednocześnie – reprezentacyjną, wypoczynkową i rekreacyjną. Wszystko to sprawia, że jest dość trudny w aranżacji. Kluczowe znaczenie mają: maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni, staranny podział na strefy i wykorzystanie zasad perspektywy.
Ogródek przy bloku – zasady aranżacji
Aby ogród przed blokiem stwarzał dogodne warunki do relaksu i jednocześnie zdobił otoczenie, warto podzielić go na strefy o różnym przeznaczeniu. Jeśli ogródek przy mieszkaniu ma niewielką powierzchnię, najlepiej wydzielić jedynie strefę wypoczynkową (z meblami ogrodowymi i utwardzoną powierzchnią), kawałek trawnika i strefę reprezentacyjną (z rabatą kwiatową). W większych ogrodach można dodatkowo stworzyć strefę dziecięcą (z huśtawką, piaskownicą), jadalną (z grillem), czy użytkową (z warzywnikiem, drzewkami owocowymi). Do wydzielenia poszczególnych części mogą posłużyć np. niskie obrzeża ogrodowe. Szkielet ogrodu mogą stanowić krzewy.
Ze względu na niewielki rozmiar i geometryczny kształt ogródek przy bloku jest idealny do tworzenia formalnych kompozycji. Dobrze prezentować się w nim będą jednogatunkowe i jednokolorowe nasadzenia układające się w proste linie. Warto tworzyć symetryczne kompozycje. Mieszkania z ogródkiem na ogół są częścią nowych osiedli, dlatego aranżacje w stylu nowoczesnym zwykle bardzo dobrze współgrają z budynkami.
Jeśli chcemy zaaranżować mały ogród przy mieszkaniu w bloku w nieco bardziej oryginalny sposób, możemy stworzyć skalniak, podwyższoną rabatę czy wyspę kwiatową w trawniku. Swobodne nasadzenia w niewielkim ogrodzie przy bloku zwykle nie wyglądają najlepiej – ich wygląd nie jest spójny z otoczeniem. Kompozycje z wielu roślin różniących się rozmiarami, kolorami i fakturami (np. łąki kwietne) na małej przestrzeni, zamiast sprawiać wrażenie naturalności, wydają się chaotyczne i nieuporządkowane.
Bardzo dobrym pomysłem na wzbogacenie wyglądu ogrodu przy bloku jest stworzenie sezonowych kompozycji w donicach i kwietnikach. Dzięki nim miejska zielona oaza nigdy nie będzie wyglądać monotonnie. W ogródku przy mieszkaniu można też umieścić skrzynkę z aromatycznymi ziołami. W dużych donicach warto natomiast posadzić zimozielone iglaki (np. świerki, tuje) czy krzewy (np. bukszpany).
Aby optycznie powiększyć mały ogród przy mieszkaniu w bloku, można posadzić roślinność piętrowo – większe okazy z tyłu, a mniejsze z przodu. Bezpośrednio przy budynku najlepiej umieścić rośliny o dużych liściach i intensywnych kolorach, a te o chłodnych kolorach i delikatnych listkach na obrzeżach, dzięki czemu przestrzeń ogrodu będzie wyglądała na większą.
Rośliny do ogrodu przed blokiem
W małym ogrodzie przy mieszkaniu w bloku powinny rosnąć rośliny wyróżniające się szczególnymi walorami ozdobnymi, łatwe w pielęgnacji i pięknie prezentujące się o różnych porach roku. Należy unikać egzotycznych czy wrażliwych gatunków. W niewielkim ogrodzie przy bloku lepiej nie sadzić też wysokich drzew czy silnie rozrastających się krzewów – po kilku lat mogą nadmiernie zacienić ogród i ograniczyć wolną przestrzeń. Dużo lepszym rozwiązaniem są odmiany karłowate lub szczepione na pniu.
W ogrodzie przy mieszkaniu na parterze jako solitery można posadzić drzewa lub krzewy o ozdobnych kwiatach (np. magnolie, wiśnie ozdobne, azalie, krzewuszki, forsycje) czy liściach (np. klon palmowy). Drzewa liściaste lepiej zastąpić iglastymi – nie będą zaśmiecać okolicy jesienią i zachowają ładny wygląd zimą. Ze względu na cienką warstwę ziemi w ogrodzie nad garażem warto umieścić rośliny okrywowe i byliny o płytkich korzeniach, takie jak np. barwinek pospolity, lawenda wąskolistna, dzwonek karpacki, jałowiec, irga rozkrzewiona, trzmielina Fortune\’a. Można sięgnąć również po rośliny pnące, które zajmują niewiele miejsca, a rozszerzają zieloną przestrzeń w pionie.
Przy wyborze roślin do ogrodu przed blokiem zawsze należy uwzględnić warunki panujące w otoczeniu -– nasłonecznienie, pH i żyzność gleby.
Mały ogród przy mieszkaniu – dekoracje
Aby mały ogródek przy mieszkaniu wyglądał estetycznie, nie należy przesadzać z liczbą dekoracji. Ozdoby powinny pełnić także funkcje użytkowe. Dobrze sprawdzą się więc ozdobne donice, kwietniki czy meble. Zamiast lamp solarnych wbijanych w ziemię można oświetlić ogród przy użyciu girlandy świetlnej, świec czy lampionów zawieszonych na drzewach. Materiały dekoracyjne powinny być starannie dobrane do tych użytych na osiedlu – dzięki temu ogród wpisze się w otoczenie.
Mały ogród przy mieszkaniu, dzięki umiejętnej aranżacji, może wnieść do otoczenia mnóstwo barw i zapachów. Nawet w mieście nie warto więc rezygnować z własnej zielonej oazy.
Potrzebujesz pomocy w założeniu ogródka? Przeczytaj więcej o naszych usługach