Potrzebujesz porady? | Chcesz złożyć zamówienie przez telefon? | Zadzwoń: 728 885 855!
Ściany z mchu – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Baza wiedzy
Ściany z mchu – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jedni chcą się go pozbyć, drudzy płacą, żeby “wyrósł” im na ścianie. Niepozorny mech narobił sporego zamieszania. Czy warto go polubić i zaprosić do własnego domu?

    

Ściana z mchu – co to właściwie jest?

Ściana porośnięta mchem to coraz częściej spotykany widok. Wbrew temu, co by się mogło wydawać, jej wykonanie jest banalnie proste. Żeby uzyskać efekt zielonego kobierca, wystarczy przykleić do ściany gotowe panele z mchem dekoracyjnym.

Zielone Ściany Z Mchu

    

Jak powstają panele z mchem? Mech jest zbierany ręcznie, a następnie poddawany specjalnej obróbce. Dzięki temu zachowuje swój kolor i strukturę, innymi słowy: wygląda jak żywy. Spreparowany mech jest przyklejany do płyty MDF lub PCV, i w takiej postaci trafia do naszych sypialni oraz salonów.

   

   

     Fot. MOSSDECOR

     

Gotowe panele są mocowane do ściany przy pomocy kleju montażowego. Pamiętajmy, że powierzchnia, do której zostaną przytwierdzone, musi być odpowiednio przygotowana: oczyszczona i zagruntowana. Proces montażu przebiega szybko i sprawnie, więc z łatwością wykonamy go samodzielnie, bez pomocy fachowca.

   

Czym konkretnie ozdabiane są panele? Na ścianach mogą zagościć różne odmiany mchu, np. mech leśny, mech poduszkowy, mech trawiasty. Bardzo popularnym materiałem jest chrobotek reniferowy – rodzaj porostu o gąbczastej strukturze, rosnący na terenie Skandynawii. W zależności od tego, jaką odmianę mchu zastosujemy, uzyskamy inny efekt wizualny. Mech poduszkowy tworzy na ścianie efektowne wybrzuszenia, mech leśny (płaski)nawiązuje do wyglądu ściółki leśnej [zobacz wybór paneli z mchem].

   
   

Jak pielęgnować ścianę z mchu?

Mamy wspaniałą wiadomość dla wiecznie zajętych i zapominalskich. Ściana z mchu nie potrzebuje żadnej pielęgnacji! Pozwala zapomnieć o przycinaniu, podlewaniu oraz innych uciążliwych zabiegach. Jedyne, o co musimy się zatroszczyć, to odpowiednia wilgotność powietrza – ok. 40-60%. W normalnych warunkach pokojowych wilgotność utrzymuje się właśnie na takim poziomie.

    

Wiemy już, czego robić nie trzeba, więc pora wspomnieć o tym, czego robić nie wolno. Po pierwsze pod żadnym pozorem nie pryskajmy mchu wodą! To prosta droga do uszkodzenia zielonej ściany – mech zacznie od niej zwyczajnie odpadać. Po drugie unikajmy stawiania zielonych ścian w pobliżu kominka, pieca i w miejscach silnie nasłonecznionych. Mech nie lubi wysokich temperatur. Czuje się znacznie lepiej w umiarkowanych warunkach. Po trzecie wykażmy się delikatnością. Pamiętajmy, że mech dekoracyjny nie odrasta, więc skubanie, drapanie i tym podobne pieszczoty mogą zielonej ścianie wyłącznie zaszkodzić.

   
Fot. MOSSDECOR

  

Mech na ścianie – jakie ma zalety?

Zalet zielonej ściany jest całe mnóstwo. Przede wszystkim wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie domowników. Widok zielonej ściany działa uspokajająco i zwyczajnie poprawie humor. Bo czy można być nieszczęśliwym, gdy ma się w domu swój własny kawałek lasu?

   

Mech na ścianie to produkt całkowicie bezpieczny i przyjazny, również dla alergików. Nie przyciąga kurzu ani różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jest pozbawiony szkodliwych substancji i chemikaliów. Ten fakt docenią w szczególności rodzice małych dzieci, a także właściciele niesfornych psów i kotów.

   
   

Zielone ściany z mchu mają doskonałe właściwości akustyczne. Pomagają wyciszyć pomieszczenie, co stanowi ogromną zaletę, zwłaszcza dla osób mieszkających w bloku.

   

Co tu dużo mówić – mech na ścianie wygląda po prostu bajkowo! Wprowadza radość i energię do sterylnie urządzonych wnętrz. Dogaduje się z każdym stylem i materiałem. Pasuje do kuchni, łazienki, salonu i korytarza. Na dodatek dostarcza wielozmysłowej przyjemności – jest miły w dotyku i delikatnie pachnie lasem.

   
   

Zastosowanie ściany z mchu

Coraz więcej osób dostrzega zalety i piękno zielonych ścian. Pojawiają się w domach, mieszkaniach, biurach, recepcjach i restauracjach. Mech może zdobić całą ścianę albo tylko jej niewielki fragment. Pozwala na stworzenie dowolnej dekoracji. Bez problemu wykonamy z niego logo, napis albo obraz – w wersji płaskiej bądź trójwymiarowej. Żeby uzyskać efekt 3D wystarczy użyć minimum dwóch rodzajów mchu, o zróżnicowanej barwie i strukturze.

   

Warto wiedzieć, że mech w wersji “naturalnej” – czyli zielonej – to tylko jeden z możliwych wariantów. Popularny chrobotek występuje w różnych wersjach kolorystycznych: od czerwonej, przez niebieską, po żółtą i różową. Dzięki temu daje nieograniczone możliwości dekoracyjne.

   
   

      

Ile kosztuje ściana z mchu?

Ceny mchu wahają się od ok. 1100-2200 zł za m2. Biorąc pod uwagę liczne zalety i długowieczność zielonych ścian, ta kwota nie należy do wygórowanych. Panele są dostępne w kilku standardowych rozmiarach (m.in. 0,2x0,2 m, 0,5x0,5 m, 1x1 m). Możemy wybrać jeden z nich lub poprosić o przycięcie płyty do określonego kształtu/formatu.{* *}