Neongarden i hortifuturyzm – ogrody w stylu science fiction
Neongarden i hortifuturyzm – ogrody w stylu science fiction

Ogrody zmieniają się na naszych oczach. Wraz z nadejściem nowego roku specjaliści prognozują, jakie trendy podbiją ogrodniczy rynek w najbliższym czasie. Jak będą wyglądały ogrody przyszłości? Niewykluczone, że nie będą już wcale przypominały naturalnych zbiorowisk roślinnych, ale raczej krainy znane dotychczas tylko z fantastyki. Zakładanie ogrodów rodem z science fiction już niedługo może stać się ogrodniczym hitem. Wyjaśniamy, na czym polega hortifuturyzm i jak stworzyć neongarden? 

Neongarden i hortifuturyzm – baśniowe ogrody przyszłości

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój nowych technologii. To, co jeszcze nie tak dawno wydawało się tylko marzeniem futurystów, dziś jest już rzeczywistością. Sztuczną inteligencję wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia, a jej potencjalny dalszy rozwój budzi jednocześnie duże nadzieje i obawy. Nic więc dziwnego, że fascynacja fantastyką naukową zaczyna przenikać także do ogrodnictwa. Wielbicielom baśniowych krain z pewnością spodobają się najnowsze trendy ogrodnicze: hortifuturyzm i neongarden. Co kryje się tymi tajemniczo brzmiącymi określeniami?

Hortifuturyzm to nowy styl projektowania ogrodów inspirowany filmami science fiction i wizjami futurystów. Nurt ten odchodzi od tradycyjnego spojrzenia na ogrody. Teraz inspiracji do urządzania przydomowej przestrzeni ogrodnicy nie mają już szukać w naturze, lecz raczej w baśniach i fantastyce naukowej. Hortifuturyzm sięga po nietypowe rośliny, jasne, żywe kolory, fantazyjne formy i nastrojowe oświetlenie nadające ogrodowi magiczny, bajkowy klimat. 

Ogrody futurystyczne mają jednak być nie tylko efektowne, ale również nowoczesne pod względem technologicznym i zrównoważone ekologicznie. Pożądane jest wykorzystanie w nich inteligentnych systemów i robotów ułatwiających pracę. W przyszłości ogrody mają stać się również minifarmami – zapewniającymi świeżą, naturalną żywność całej rodzinie. 

Jak przewidują eksperci, wraz z upowszechnianiem się hortifuturyzmu, coraz więcej osób będzie decydowało się na zakładanie ogrodów wertykalnych, nocnych, w szkle czy zakup roślin egzotycznych i odmian w jaskrawych kolorach.

Neongarden i hortifuturyzm – ogrody w stylu science fiction

Drugim interesującym trendem ogrodniczym 2024 r. jest neongarden, który można też uznać za element hortifuturyzmu. Polega on na wykorzystaniu w ogrodzie żywych, przykuwających wzrok, widocznych z oddali, neonowych kolorów. Od tej pory w ogrodach mają dominować rośliny i dekoracje w kolorach takich jak: fuksja, intensywna zieleń, słoneczna żółć, purpura czy soczysta pomarańcza. Tak urządzony ogród z pewnością nie zostanie niezauważony. 

Jak urządzić ogród rodem z science fiction?

Ogrody futurystyczne to bez wątpienia propozycja dla odważnych. Czym kierować się, urządzając bajkową przestrzeń w swoim ogrodzie?

  • Dobry projekt

Zaprojektowanie futurystycznej przestrzeni nie jest łatwe i wymaga dobrej koncepcji. Aby uniknąć rozczarowań, powinniśmy zatem skonsultować swoje pomysły z doświadczonym projektantem ogrodów. 

Zamiast od razu przekształcać cały ogród w futurystyczną krainę, spróbujmy najpierw przearanżować tylko część zielonego zakątka. Ciekawym pomysłem może być również wykorzystanie założeń hortifuturyzmu na balkonie lub w domu. By stworzyć projekt ogrodu przyszłości, warto poszukać grafik z filmów science fiction lub z baśni, które posłużą nam jako inspiracja. 

  • Odpowiednia kolorystyka

W futurystycznych ogrodach to kolor gra pierwszoplanową rolę. Nie musimy obawiać się więc żywych i mocnych barw oraz kontrastujących zestawień. Zamiast pasteli wybierajmy energetyczne, neonowe kolory. Sięgnijmy również po białe lub srebrzyste meble i rośliny. Zwróćmy uwagę na kolorystykę liści – limonkowa zieleń to kolor, którego nie może zabraknąć w ogrodzie w stylu hortifuturyzmu. Dobrym wyborem będą też rośliny o dwubarwnych kwiatach lub nakrapianych liściach

Neongarden i hortifuturyzm – ogrody w stylu science fiction
  • Stymulacja zmysłów

Rajską krainę można nie tylko podziwiać, ale też odkrywać wszystkimi zmysłami. Właśnie dlatego w ogrodzie futurystycznym nie może zabraknąć elementów stymulujących zmysły. Ukryta pośród roślinności fontanna pozwoli nam wsłuchać się w relaksujący szum wody. Pachnące rośliny przeniosą nas na chwilę w inną rzeczywistość. Dzięki wprowadzeniu do ogrodu roślin miododajnych naszą zieloną oazę chętnie odwiedzą motyle. Krzewy owocowe przyciągną natomiast do ogrodu ptaki, których śpiew będzie rozlegał się w ogrodzie. 

  • Zaskakujące formy 

W ogrodach hortifuturystycznych odchodzi się od naturalistycznych kompozycji. Można tutaj bez przeszkód bawić się kształtami i formami. Rośliny powinny mieć różnorodne, nietypowe formy, często nawiązujące do futurystycznych, kosmicznych i baśniowych obiektów. Warto więc zdecydować się na rośliny formowane na kształt kul, stożków czy bonsai.

Neongarden i hortifuturyzm – ogrody w stylu science fiction
  • Nastrojowe oświetlenie

Bardzo ważną rolę w ogrodach przyszłości odgrywa oświetlenie. Ogrody w stylu hortifuturystycznym mają być bowiem atrakcyjne nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy. Z tego powodu elementy oświetleniowe powinny znajdować się w niemal każdej części takich ogrodów. W ogrodach science fiction dobrze sprawdzą się zarówno lampy LED (emitujące jasne, białe światło), jak i oświetlenie neonowe

Aby stworzyć baśniowy klimat w ogrodzie, warto sięgnąć po oświetlenie ogrodowe w formie girland świetlnych, urokliwych latarenek czy kul oświetleniowych. Nie można zapomnieć o podświetleniu szczególnie atrakcyjnych elementów ogrodu – rzeźby, altany czy zbiornika wodnego. 

  • Baśniowe akcenty

Jeśli chcemy, żeby w naszym ogrodzie panowała magiczna atmosfera, powinniśmy zadbać o oryginalne dodatki. Rzeźby elfów, skrzatów czy wróżek, wiatrak lub dzwonki wietrzne z pewnością wprowadzą do naszego otoczenia nieco magii. Dodatkowo możemy stworzyć w swoim ogrodzie nietypowe ścieżki wiodące wśród gęstej roślinności, kamienne schody czy przejścia w formie ażurowych bram i pergoli. 

Neongarden i hortifuturyzm – ogrody w stylu science fiction

Do ogrodu futurystycznego idealnie pasują również ozdoby wykonane z materiałów odbijających światło (np. metalu). Dodatkowo warto dobrać odpowiednie meble. Najlepiej sprawdzą się te w nowoczesnych, minimalistycznych formach – w białych lub neonowych kolorach. Dobrym wyborem będą m.in. meble z technorattanu

Ogród jak z bajki – jakie rośliny wybrać? 

W ogrodach futurystycznych rośliny zaskakują – wyrazistymi kolorami, nietypowymi kwiatostanami czy dekoracyjnymi liśćmi. Nie znajdziemy tu większości gatunków znanych z naszych rodzimych łąk, lasów czy pól. W aranżacje ogrodów w stylu hortifuturystycznym z pewnością dobrze wpiszą się za to rośliny egzotyczne. Do ogrodów science fiction warto również poszukać nietypowych i nowych odmian popularnych roślin. 

Efektowne rabaty rodem z science fiction można stworzyć z roślin o kwiatostanach w kształcie kłosów, dzwonków czy pomponów. Dobrym wyborem do ogrodu w baśniowym stylu będą np.:

  • tawułka Arendsa (Astilbe ×arendsii) – przykuwająca uwagę pierzastymi liśćmi i puszystymi kwiatostanami; 
  • serduszka okazała (Dicentra spectabilis) – z kwiatami w kształcie serduszek;
  • pysznogłówka (Monarda) – z kwiatostanami w kształcie pomponów/pióropuszów;
  • miodunka pospolita (Pulmonaria saccharata) – z dzwonkowatymi, różowymi i fioletowymi, kwiatami oraz nakrapianymi liśćmi. 

Krajobraz ogrodu science fiction mogą wzbogacić także: azalie (Rhododendron), lilie (Lilium), liliowce (Hemerocallis), ciemierniki (Helleborus), niezapominajki (Myosotis) czy magnolie (Magnolia). 

Do swoich ogrodowych kompozycji możemy również włączyć stokrotkę afrykańską (Osteospermum ecklonis) ‘Margarita White Spoon’ – wyróżniającą się oryginalnymi biało-fioletowymi kwiatami przypominającymi łyżeczki lub petunię (Petunia ×hybrida‘Night Sky’ – o ciemnofioletowych, biało nakrapianych kwiatach przypominających rozgwieżdżone niebo. W ogrodzie hortifuturystycznym warto umieścić także rośliny o białych lub kremowych kwiatach takie jak np. jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) czy kalina koralowa (Viburnum opulus).

W kompozycjach science fiction równie ważne jak kwiaty są liście. W stylu hortifuturystycznym powinniśmy więc wykorzystać rośliny o ozdobnych liściach – zarówno te o nietypowych kształtach, jak i mocnych barwach. W stworzeniu oryginalnych roślinnych kompozycji z pewnością pomogą nam: 

  • paprocie (Polypodiopsida);
  • limonkowe żurawki (Heuchera);
  • hakonechloa smukła (Hakonechloa macra); 
  • brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla);
  • wielobarwne koluesy (Coleus). 
Neongarden i hortifuturyzm – ogrody w stylu science fiction

W ogrodzie przyszłości nie powinno zabraknąć również nutki egzotyki. Aranżację ogrodu możemy uzupełnić roślinami egzotycznymi uprawianymi w pojemnikach. Kaktusy, palmy, oplątwy czy cytrusy będą ciekawym akcentem nowoczesnego ogrodu. 

W ogrodzie w stylu futurystycznym nie musimy jednak skupiać się tylko na roślinach ozdobnych. W ramach hortifuturyzmu można założyć ogród użytkowy z aromatycznymi ziołami czy krzewami owocowymi

Nowoczesne technologie w ogrodach

Ogrody przyszłości w dużej mierze będą zautomatyzowane. Większość żmudnych i czasochłonnych prac wykonają za nas roboty i inteligentne systemy. Jeśli chcemy urządzić ogród hortifuturystyczny, powinniśmy więc zadbać o system automatycznego nawadniania i zdalnie sterowane oświetlenie ogrodowe. Utrzymanie pięknego ogrodu z pewnością ułatwią nam również roboty koszące. 

Neongarden i hortifuturyzm – ogrody w stylu science fiction

Jeżeli zależy nam na sprawnym zarządzaniu ogrodem, możemy także skorzystać z aplikacji, które podpowiedzą nam, jak zaprojektować ogród i kiedy przeprowadzić niezbędne zabiegi. 

Co przyniesie przyszłość ogrodnictwa? Jak będą wyglądały ogrody za 10-20 lat? Być może właśnie tak jak w filmach science fiction – będą zachwycały żywymi kolorami i nietypowymi roślinami. A może ogrody przyszłości będą zupełnie inne, niż obecnie się nam wydaje? Jedno jest pewne – inspiracji nigdy dość. Dlaczego więc nie spróbować już dziś nadać fantastycznego charakteru swojemu ogrodowi?