Nie tylko trawnik i tuje – jak zaaranżować polski ogródek?

Wiele państw może poszczycić się własnymi stylami ogrodowymi, które znane są na całym świecie. Ogród w stylu japońskim? Naturalistyczne kompozycje, minimalizm, woda i skałki. Ogród francuski? Idealna harmonia, symetria, rośliny uformowane w geometryczne wzory. A z czym najczęściej kojarzy się współczesny polski ogródek? Z żywopłotem z tui i rozległym trawnikiem. Polski ogród nie musi być jednak nudny. Wystarczy sięgnąć do korzeni lub umiejętnie wykorzystać najnowsze trendy. Podpowiadamy, jak zaaranżować polski ogródek w dobrym stylu.

Polski ogródek w przeszłości

Polskie ogrody zmieniają się tak samo jak ich właściciele. W średniowieczu w Polsce wykształcił się charakterystyczny typ ogrodu klasztornego, który był przede wszystkim miejscem kontemplacji i spacerów. Sadzone rośliny często miały wymiar symboliczny. Chętnie sięgano po gatunki lecznicze i przyprawowe. 

Staropolskie ogrody ukształtowały się głównie pod wpływem nurtów włoskich i francuskich. Charakterystyczne dla nich były wydzielone kwatery i zadrzewienia. Polskie ogrody pełniły jednak nie tylko funkcję estetyczną. Miały przede wszystkim dostarczać pożywienia mieszkańcom. Zwykle wyróżniały się więc rozbudowaną częścią użytkową. Typowy dla nich był duży warzywnik i sad. W staropolskich ogrodach nie brakowało ponadto miejsc odosobnienia, przeznaczonych m.in. do modlitwy. Ogród był również miejscem spotkań sąsiedzkich, stąd często ustawiono w nim ławki.

Wiele osób z pewnością ma w pamięci, bardziej współczesny, polski ogród w stylu wiejskim, wyróżniający się reprezentacyjnym przedogródkiem i swobodnymi kompozycjami z barwnych kwiatów. Z rustykalnych inspiracji polscy ogrodnicy chętnie czerpią do dziś.

Nie tylko trawnik i tuje – jak zaaranżować polski ogródek?

Czym wyróżnia się polski ogródek?

A jak prezentują się dzisiejsze polskie ogrody na tle tych tradycyjnych? Niestety nie zawsze najlepiej. Z pewnością można zauważyć, że Polacy kochają rośliny zimozielone, które są łatwe w pielęgnacji i prezentują się atrakcyjnie przez cały rok. Królują one w większości ogrodów, często stanowiąc ich główny element. W ostatnich latach standardem w polskich ogrodach stały się tuje ‘Smaragd’ i ‘Brabant’, sadzone zwykle gęsto wzdłuż ogrodzenia. Tuje stanowią swoistą zasłonę przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów i są wyrazem silnej potrzeby intymności. 

Kolejnym charakterystycznym elementem polskich ogrodów jest równo przystrzyżony trawnik, który zajmuje często znaczną część działki. O ile więc w polskim ogrodzie nie brakuje żywej zieleni, często jest on ubogi w inne barwy. 

Przez wiele lat modne w polskich ogrodach były skalniaki, które często jednak raziły swoją sztucznością. Uroku polskim ogrodom nie dodają też plastikowe dekoracje zakupione w hipermarketach. 

W żadnym wypadku nie można jednak stwierdzić, że Polacy nie dbają o swoje ogrody. Wręcz przeciwnie – coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do wyglądu swojego przydomowego otoczenia i szuka kreatywnych rozwiązań do wykorzystania w swoim ogrodzie. 

Nie tylko trawnik i tuje – jak zaaranżować polski ogródek?

Jak urządzić polski ogródek?

Aranżacja polskiego ogrodu uzależniona jest od jego wielkości, warunków terenowych i środowiskowych oraz czasu, jaki możemy poświęcić na jego pielęgnację. Aby dobrze zaprojektować polski ogródek, warto sięgnąć do korzeni i zaczerpnąć inspiracji z ogrodów staropolskich i wiejskich. Nie należy ograniczać się tylko do roślin zimozielonych. Warto wprowadzić do ogrodu trochę barw i zaaranżować efektowne rabaty kwiatowe z bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich. 

Projektując ogród, powinniśmy uwzględnić wygląd otoczenia. Obecnie dużą popularnością cieszą się ogrody naturalistyczne, które doskonale współgrają z okoliczną przyrodą i wpisują się w naturalny pejzaż.

  • Podział na strefy

W Polsce przeważają małe ogródki, które pełnią jednocześnie funkcję ozdobną, wypoczynkową oraz użytkową. Niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, postarajmy się wydzielić w ogrodzie strefę do wypoczynku i spotkań towarzyskich, część użytkową (z ogródkiem ziołowym i warzywnikiem) i kącik dziecięcy. W dużym ogrodzie warto pokusić się o stworzenie alejek spacerowych z wysokimi drzewami. Dzięki temu w ogrodzie każdy członek rodziny będzie mógł zaspokoić swoje potrzeby.

  • Ozdobny przedogródek

Planując polski ogród, nie możemy zapomnieć o szczególnej roli przedogródka. W reprezentacyjnej części ogrodu najlepiej umieścić oryginalne rośliny, które staną się prawdziwą wizytówką posesji. Odmiany szczepione na pniu czy roślinne rzeźby (topiary) to coś, co z pewnością przyciągnie uwagę i wyróżni nasz ogród. 

  • Różne poziomy

Polski ogródek często prezentuje się monotonnie ze względu na płaską powierzchnię. Aby poprawić jego wygląd, warto zadbać o urozmaiconą rzeźbę terenu i uformować w ogrodzie różne poziomy. Skarpaskalniak, pagórek, wzniesiona rabata mogą stać się idealnym wzbogaceniem polskiego ogrodu.

  • Żywopłot inaczej

Żywopłot to coś, bez czego wiele osób, nie wyobraża sobie polskiego ogrodu. Kto jednak powiedział, że żywopłot musi przypominać monotonną zieloną ścianę? Niewątpliwą ozdobą ogrodu może być żywopłot nieformalny stworzony z kwitnących krzewów. Ciekawym rozwiązaniem jest też zaaranżowanie niskiego żywopłotu pełniącego funkcję obwódki (np. z bukszpanu, berberysu).

Nie tylko trawnik i tuje – jak zaaranżować polski ogródek?
  • Woda w nowoczesnej oprawie

Zbiornik wodny w polskim ogrodzie nie musi mieć formy okrągłego oczka wodnego czy betonowej fontanny. Dobrym pomysłem jest stworzenie w ogrodzie strumyka, a dla miłośników nowoczesnych rozwiązań – ściany wodnej ze swobodnie spływającą wodą. 

  • Inny sposób na tuje

Jeśli nie chcemy rezygnować z tui, możemy stworzyć z nich bardziej oryginalne aranżacje niż typowy żywopłot. Warto sadzić je pojedynczo lub w połączeniu z innymi roślinami. Iglaki w polskim ogrodzie można zastąpić zimozielonymi krzewami liściastymi, które również wyglądają atrakcyjnie przez cały rok, a przy tym są idealne do tworzenia ciekawych kompozycji. 

  • Łąka kwietna w ogrodzie

Modną i ekologiczną alternatywą dla trawnika jest łąka kwietna w ogrodzie. Dzięki niej można nie tylko zwiększyć bioróżnorodność i ograniczyć zużycie wody, ale również wprowadzić więcej barw do ogrodu i ożywić jego wygląd. 

Jeśli chcemy zachować ład w swoim ogrodzie, nie musimy całkowicie rezygnować z zielonej murawy. Łąkę kwietną można z powodzeniem zaaranżować w niezagospodarowanej części ogrodu, np. wzdłuż ogrodzenia. Ciekawe efekty kolorystyczne uzyskamy, tworząc kobierce z roślin okrywowych. Dobrym pomysłem bywa urozmaicenie wyglądu trawnika poprzez stworzenie w nim wysp kwiatowych. Dzięki temu na pewno nie będzie wyglądał nudno. 

Nie tylko trawnik i tuje – jak zaaranżować polski ogródek?

Rośliny do polskiego ogrodu

   

W polskich ogrodach świetnie prezentują się kwiaty znane z wiejskich łąk i pól. Świetnym wyborem z pewnością okażą się takie gatunki jak: malwa, dziewanna, maciejka, kosmos, nagietek, floks wiechowaty, mak, goździk, krwawnik, łubin, serduszka okazała, orlik, ostróżka, szałwia, narcyz, aster, jeżówka, konwalia, lewkonia, nasturcja, dzielżan, słonecznik, cynia. 

W Polskim ogrodzie nie powinno zabraknąć rodzimych gatunków i tradycyjnych, szlachetnych odmian. Spośród drzew warto wybrać m.in. grab zwyczajny, buk pospolity, modrzew, lipę, jarząb pospolity, wierzbę.

Wielbiciele iglaków – zamiast tui – mogą zdecydować się na: cyprysik groszkowy, cyprysik Lawsona, świerk kłujący, sosnę górską, świerk serbski, cis, świerk biały ‘Conica’ czy jodłę koreańską. 

W polskim ogrodzie powinno się znaleźć również miejsce dla ozdobnych krzewów, np. forsycji, hortensji, lilaków, jaśminowców. 

Jeśli chcemy urządzić polski ogródek w bardziej nowoczesnym stylu, możesz sięgnąć po rośliny egzotyczne, które dobrze rosną w naszym klimacie. Juki czy hibiskusy z pewnością będą dobrym wyborem. 

Nie tylko trawnik i tuje – jak zaaranżować polski ogródek?

Polski ogródek – dekoracje 

W polskim ogrodzie urządzonym w tradycyjnym stylu doskonale sprawdzą się drewniane, ceglane i wiklinowe dekoracje. Lepiej zrezygnować z plastikowych elementów, które zwykle dodają sztuczności. W nowoczesnych aranżacjach dobrze wyglądać będą dekoracje z gabionów, technorattanu, surowego kamienia i szarego betonu.

W stworzeniu nastrojowej atmosfery w polskim ogrodzie pomoże odpowiednie oświetlenie. Zamiast lamp solarnych wbijanych w ziemię warto pokusić się o girlandy świetlne lub lampki zawieszane na drzewach – takie dekoracje z pewnością będą wyglądać niebanalnie.

Nie tylko trawnik i tuje – jak zaaranżować polski ogródek?

Polski ogródek może być barwny i stylowy. Wystarczy odrobina kreatywności w doborze roślin i dekoracji, by cieszyć się z pięknych i oryginalnych aranżacji.