Nowinki technologiczne w ogrodnictwie

Świat zmienia się w ekspresowym tempie. Zmiany nie omijają także przydomowych ogrodów. Jeszcze nie tak dawno właściciele ogrodów skazani byli na żmudne, ręcznie wykonywane prace ogrodnicze oraz samodzielne doglądanie wszystkich roślin i skrupulatne pilnowanie terminów prac. Dziś większość prac mogą wykonać nowoczesne maszyny, a pielęgnację ogrodu ułatwić skomplikowane algorytmy. Jak będą wyglądały ogrody przyszłości? Przedstawiamy nowinki technologiczne w ogrodnictwie, które pomogą zadbać o zieloną oazę.

Inteligentne ogrody – technologia przyszłości

Inteligentne ogrody mają stanowić przedłużenie smart domów. Podobnie jak nowoczesne budynki wyposażone są w czujniki, które monitorują zmiany zachodzące w otoczeniu i – w sposób praktycznie automatyczny – dostosowują działanie poszczególnych urządzeń i instalacji do zmieniających się warunków. Nowoczesne technologie pozwalają kontrolować ogród nawet wtedy, gdy domownicy znajdują się poza domem.

Jak nowe technologie pomagają zadbać o ogród?

Choć w ostatnim czasie wiele osób zwraca się ku naturze i ekologicznym rozwiązaniom, technologia nie jest wcale wrogiem ogrodów. Nowoczesne technologie ograniczają częstotliwość prac w ogrodzie i ułatwiają ich przeprowadzanie. Dzięki nowoczesnym maszynom ogrodniczym można przy minimalnym wysiłku skosić trawnik czy nawodnić cały ogród. 

Nowoczesne technologie w ogrodzie często pełnią funkcję mobilnego ogrodnika, który informuje o tym, co wymaga poprawy, kiedy przeprowadzić kolejne prace, czego potrzebują rośliny. Pozwalają więc lepiej i sprawniej zarządzać ogrodem. Zgromadzone dane mogą posłużyć do zaplanowania zmian w ogrodzie i jego ulepszenia. Nowinki technologiczne w ogrodnictwie sprawiają, że zamiast spędzać czas na pracochłonnych zabiegach, można cieszyć się z pięknego ogrodu. To świetna opcja dla zapracowanych miłośników roślin, którzy marzą o pięknym ogrodzie, lecz nie mogą poświęcić wiele czasu na jego pielęgnację. Nowe technologie nie mają jednak odbierać przyjemności z obcowania z ogrodem.

Nowinki technologiczne w ogrodnictwie

Ogrodnicze nowinki technologiczne ułatwiają ponadto stworzenie efektownego ogrodu nawet na niewielkiej przestrzeni, np. w mieście. Dzięki nim można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń (uprawiając rośliny w ogrodach wertykalnych) oraz zazielenić nawet takie obszary, gdzie w standardowych warunkach większość roślin nie mogłaby rosnąć. 

Nowinki technologiczne w ogrodzie pomagają w większym stopniu korzystać z dobrodziejstw zielonej oazy – ułatwiają kompostowanie, wykorzystanie wody deszczowej czy energii słonecznej. Umożliwiają więc stworzenie własnego mikroekosystemu. 

Nowinki technologiczne w ogrodnictwie

Jakie nowe technologie w ostatnim czasie zyskały szczególne uznanie miłośników roślin?

Narzędzia akumulatorowe

W czasie prac ogrodniczych nie musimy już wdychać toksycznych spalin. Coraz więcej producentów proponuje wygodne, ciche i łatwe w użytkowaniu narzędzia akumulatorowe. Aby urządzenia nadawały się do pracy, wystarczy naładować akumulator. Wśród narzędzi akumulatorowych bez problemu znajdziemy m.in.: kosy, podkaszarki, nożyce, opryskiwacze, kosiarki. 

Roboty koszące

Roboty koszące to hit ogrodniczy ostatnich lat. Dzięki nim utrzymanie równego trawnika nie wymaga już wielu godzin spędzonych na koszeniu. Roboty koszące pracują na wyznaczonym (za pomocą przewodu) obszarze trawnika i wykrywają przeszkody i przewężenia, dzięki czemu nie wychodzą poza strefę koszenia. Po pracy wracają do stacji ładującej, a po naładowaniu mogą ponownie rozpocząć koszenie. Dzięki nawigacji GPS czy timerowi pogodowemu dostosowują swoją pracę do warunków terenowych i pogodowych oraz tempa wzrostu trawy, co poprawia efektywność koszenia.

Nowinki technologiczne w ogrodnictwie

Growboxy

Ekologiczne warzywa i owoce pochodzące z własnych upraw dziś są dostępne dla każdego. By cieszyć się ich smakiem, nie trzeba mieć własnego sadu, warzywnika, ani budować szklarni. Uprawę roślin na niewielkiej przestrzeni – na balkonie, tarasie czy w domu – w ściśle kontrolowanych warunkach umożliwiają małe szklarnie ogrodowe oraz growboxy. Namioty uprawowe wyposażone są w elementy zapewniające prawidłowy przebieg wegetacji, takie jak: materiały refleksyjne, oświetlenie, lampy HPS, system wentylacji, filtry.

Kamery do obserwacji zwierząt

W ogrodzie przyroda jest niemal na wyciągnięcie ręki. By jednak nie przegapić ani chwili z życia mieszkańców ogrodu, można skorzystać z zestawu do wideomonitoringu. Dzięki bezprzewodowym kamerom, które można umieścić w ptasich gniazdach, nie ominą nas najpiękniejsze momenty z życia skrzydlatych podopiecznych, takie jak wysiadywanie jaj, wykluwanie się piskląt i ich wylot z gniazda. Systemy do monitoringu pozwalają też śledzić z bliska życie innych gości ogrodu, np. jeży, wiewiórek. 

Centrale deszczowe

Ze zmianami klimatycznymi zmaga się cały świat. W obliczu rosnącego zagrożenia suszą istotne stało się odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie wody deszczowej. System zagospodarowania wody deszczowej za pomocą pompy transportuje zebraną deszczówkę ze zbiornika retencyjnego do instalacji znajdującej się w ogrodzie lub w budynku. Dzięki temu woda może zostać wykorzystana do podlewania roślin, mycia pojazdów, celów sanitarnych. 

Zielone dachy

Dziś wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na rośliny przestało być problemem. Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na stworzenie ogrodu na dachu. Zielone dachy składają się z warstwy hydroizolacyjnej, termoizolacyjnej, zabezpieczającej, drenażowej i filtrującej. Stanowią nie tylko ciekawy element ozdobny, ale również miejsce do wypoczynku. Pozwalają oszczędzać energię, filtrują powietrze i tłumią hałas. 

Nowinki technologiczne w ogrodnictwie

Czujniki wilgotności i deszczu

Zapewnienie prawidłowego nawodnienia ogrodu może być znacznie łatwiejsze za sprawą czujników wykrywających opady deszczu i kontrolujących wilgotność gleby, natężenie światła, temperaturę. Detektory zintegrowane z systemem automatycznego nawadniania i aplikacjami ogrodniczymi pomagają dostosować częstotliwość podlewania do warunków wilgotnościowych i w ten sposób oszczędzać wodę.

Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne to propozycja dla wszystkich, którzy lubią spędzać nastrojowe wieczory w ogrodzie. Dzięki zmianie intensywności i barwy światła można łatwo odmienić charakter ogrodu i dostosować go do okazji. Inteligentne oświetlenie można zaprogramować w taki sposób, by reagowało na ruch, zachód i wschód słońca lub włączało i wyłączało się o określonej porze.

Zestawy hydroponiczne 

Aby mieć ogród marzeń, nie trzeba dysponować rozległym terenem. Nowoczesne technologie ogrodnicze pozwalają na uprawę roślin na niewielkiej przestrzeni. Modułowe zestawy z systemem nawadniania umożliwiają tworzenie ogrodów wertykalnych na ścianach i balkonach. Zestawy kroplujące dostarczają odpowiednią ilość wody do doniczek, a spryskiwacze pożywkę do korzeni. 

Nowinki technologiczne w ogrodnictwie

Aplikacje ogrodnicze

Aplikacje ogrodnicze znacząco ułatwiają planowanie prac i dbanie o rośliny. Często zastępują kalendarz i książki ogrodnicze. Podpowiadają, kiedy przeprowadzić nawożenie, sadzenie czy przycinanie. Ułatwiają dostosowanie planu pracy do warunków pogodowych. Pozwalają również utworzyć profile poszczególnych roślin znajdujących się w ogrodzie – dzięki czemu można łatwo sprawdzić, jakie są ich wymagania. Dostępne są również aplikacje ogrodnicze umożliwiające rozpoznawanie roślin po zdjęciach oraz ułatwiające projektowanie ogrodu i dokumentowanie prac. Niektóre z nich mogą stanowić swoisty pamiętnik ogrodniczy. 

Monitory roślin

Monitory roślin to łatwe w obsłudze urządzenia, które na podstawie mierzonych parametrów (wilgotności i żyzności podłoża, natężenia światła, temperatury) wykrywają, czego potrzebują rośliny. Monitory sygnalizują, gdy wymagane jest nawożenie czy podlewanie. 

Nagłośnienie do ogrodu

Aby móc cieszyć się słuchaniem relaksującej muzyki w ogrodzie lub zorganizować zabawę taneczną, warto zainwestować w nagłośnienie do ogrodu. Nagłośnienie można zamontować na ścianach lub drzewach. Doskonale rozprasza dźwięk na otwartej przestrzeni, dzięki czemu słuchanie muzyki pod gołym niebem jest prawdziwą przyjemnością. 

Pergole i markizy z napędem elektrycznym

Automatyczne pergole i markizy to propozycja dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, a w gorące dni szukają osłony przed słońcem. Urządzenia sterowane są przez smartfon, za pomocą kliknięcia lub głosowo. Czujnik nasłonecznienia sprawia, że markizy automatycznie opuszczają się po przekroczeniu określonego progu. Taki system pozwala stworzyć dogodne warunki do relaksu w każdych okolicznościach, a przy okazji efektywnie korzystać z energii słonecznej. 

Czy nowinki technologiczne w ogrodzie zrewolucjonizują świat miłośników roślin? Niewykluczone – z pewnością nic jednak nie zastąpi czujnego oka ogrodnika, który jak żadne urządzenie wie, czego potrzebują jego rośliny.