Nowoczesny ogród przydomowy
Nowoczesny ogród przydomowy

Nowoczesne trendy aranżacyjne coraz częściej przenikają do przydomowych ogrodów. Obecnie wielu miłośników ogrodnictwa pragnie, by ich zielony zakątek idealnie współgrał z domem i nie nastręczał trudności w utrzymaniu. Odpowiedzią na potrzeby współczesnych zabieganych miłośników roślin jest prosty, estetyczny i funkcjonalny ogród w stylu nowoczesnym. Kiedy warto pomyśleć o jego założeniu? Jak zaaranżować nowoczesny ogród?

Ogród w stylu nowoczesnym – zasady aranżacji

Ogród w stylu nowoczesnym nawiązuje do aktualnych trendów wnętrzarskich. Charakteryzuje się minimalizmem i prostotą. W ogrodzie nowoczesnym wszystko musi być idealnie zaplanowane i uporządkowane. Dzięki specjalnemu doborowi elementów architektonicznych, dodatków i roślin w zielonym zakątku panuje harmonia i ład. W ogrodach nowoczesnych nadrzędną rolę odgrywają odpowiednie rozwiązania przestrzenne. Jedną z głównych zasad jest oszczędne używanie form i kolorów. W stylu nowoczesnym dominują proste geometryczne formy – kwadraty, koła, trójkąty, prostokąty, stożki, kule. Idealnie zarysowane i proste muszą być ścieżki oraz chodniki. Ogród nowoczesny można zaaranżować zarówno na małej, jak i na dużej przestrzeni. 

Nowoczesny ogród uwzględnia obecność wielu wymiarów. Planowany jest nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Często zdobią go murki oporowe, podwyższone rabaty, dwupoziomowe żywopłoty, podesty. Do ogrodów nowoczesnych pasują też zielone ściany.

Z założenia otoczenie ma być dopełnieniem budynków – musi więc być do niego dopasowane. Nowoczesne kompozycje powinny tworzyć spójną całość z elementami architektonicznymi. Nie mogą wysuwać się na pierwszy plan. Roślinność ma być podporządkowana architekturze. 

Nowoczesny ogród przydomowy

Spośród materiałów często wybierane są: surowy beton, kamień, szkło, tworzywa sztuczne, stal, drewno. Jako ogrodzenia wykorzystuje się gabiony, panele lub żywopłoty. W ogrodach nowoczesnych stosuje się punktowe oświetlenie, podkreślające wyjątkowe rośliny oraz ozdoby.

W stylu nowoczesnym nie może zabraknąć wody. Najczęściej tworzy się proste, geometryczne oczka wodne i kanały (otoczone betonem i zieloną roślinnością) lub ściany ze spływającą wodą. Można sięgnąć także po nietypowe fontanny w formie kul. 

Walory dekoracyjne ogrodu nowoczesnego zwiększa umiejętna gra świateł. Ciekawe efekty można osiągnąć dzięki nasadzeniom w pobliżu tafli wodnej, stalowym i szklanym elementom odbijającym światło. 

Styl nowoczesny w ogrodnictwie ma jednak nie tylko wymiar ozdobny, ale także praktyczny. Nowoczesne aranżacje mają ułatwiać wypoczynek i ograniczać nakład pracy związany z utrzymaniem pięknego wyglądu otoczenia. W nowoczesnych ogrodach bardzo ważną funkcję spełnia specjalnie wydzielona strefa relaksu. Część wypoczynkowa i rekreacyjna jest zwykle bardzo rozbudowana. W projekcie uwzględnia się obecność basenu oraz obszernego tarasu z prostymi i wygodnymi meblami wypoczynkowymi. W nowoczesnych aranżacjach szczególną uwagę zwraca się na okolice bram wjazdowych i wejść do domu. Centralnym punktem części frontowej ogrodu mogą być oryginalne rzeźby lub rośliny. 

Aranżowanie ogrodu nowoczesnego powinno odbywać się według starannie opracowanej koncepcji. Aby otoczenie idealnie współgrało z budynkami, trzeba dokładnie przemyśleć dobór roślin, nawierzchni i dodatków, a także ich rozmieszczenie względem siebie i elementów architektonicznych. Wszelkie niedociągnięcia, ze względu na geometryczny wygląd ogrodu, są bardzo widoczne. Należy unikać przypadkowych aranżacji, które mogą zburzyć cały ład przestrzenny. W odróżnieniu od ogrodów naturalistycznych czy wiejskich nie ma tu miejsca dla łąki kwietnej i rabat ze swobodnie przenikającymi się roślinami o różnych pokrojach i kolorach. Nowoczesne kompozycje zwykle nie są dziełem samej natury, ale człowieka. W ogrodach modernistycznych dba się nie tylko o dobór roślinności, ale również o nadanie jej odpowiedniej formy (np. za pomocą strzyżenia). Inspiracje do tworzenia udanych aranżacji można czerpać z ogrodów japońskich czy miejskich.

Rabaty w ogrodzie nowoczesnym najczęściej projektowane są na planie kwadratów, prostokątów czy kół. Roślinność otoczona jest kamienistymi lub żwirowymi nawierzchniami i silnie z nimi kontrastuje. Bardzo często przybiera postać symetrycznych jednogatunkowych nasadzeń. Nowoczesne aranżacje może wspaniale dopełnić starannie przystrzyżony zielony trawnik układający się w geometryczne wzory. Trawnik w ogrodzie można jednak zastąpić żwirowiskiem. 

Nowoczesny ogród przydomowy

Rośliny do ogrodu nowoczesnego 

Do ogrodu nowoczesnego wybiera się rośliny łatwe w pielęgnacji. Dominują w nim gatunki zimozielone, które zachowują piękny wygląd przez cały rok. Unika się łączenia roślin o różnych kolorach czy formach. Rezygnuje się z gatunków wrażliwych na zmieniające się warunki, wymagających kłopotliwych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz kwitnących jednorocznych (typowych dla ogrodów wiejskich). Ogród nowoczesny jest raczej ubogi pod względem gatunkowym i kolorystycznym. Tworzy się w nim duże plamy kolorystyczne i fakturowe z roślin jednego rodzaju. Nasadzenia w stylu nowoczesnym mają podkreślić elegancki charakter ogrodu oraz kontrastować z nawierzchniami i budynkami. Rabaty w nowoczesnym ogrodzie przybierają formę jednobarwnych dywanów. Rośliny na rabatach muszą być podobne pod względem wielkości i pokroju.

Rośliny do ogrodu w stylu nowoczesnym powinny szybko się rozrastać i tworzyć zwarte kompozycje. Idealne do formowania – na żywopłoty i topiary – są m.in. bukszpany, cisy, żywotniki zachodnie, berberysy, trzmieliny, cyprysiki, jałowce. Rośliny zimozielone często wykorzystywane są do nadawania określonych form i podziału przestrzennego ogrodu, np. jako obwódki.

Do ogrodu nowoczesnego warto wybierać rośliny egzotyczne, np. jukę, różanecznik, bambus, rojnik. Dobrą ozdobą mogą być też drzewa i krzewy o efektownych kwiatach lub liściach, sadzone jako solitery (np. magnolia, hortensja, perukowiec) czy nietypowych kształtach (np. formowane jako bonsai, na pniu – dereń biały, klon palmowy, świerk biały, surmia, mahonia, śliwa wiśniowa). Solitery można umieszczać w pojemnikach. Ogrody nowoczesne udekorują ponadto trawy ozdobne (miskanty, trzcinniki, rozplenice). Sprawdzą się w nich także rośliny o ozdobnych liściach (np. funkie, bergenie, żurawki) oraz niewielkie byliny (np. lawenda, barwinek pospolity, rozchodnik). Do zagospodarowania pionowych powierzchni można wykorzystać np. bluszcz.

Nowoczesny ogród przydomowy

Dekoracje do ogrodu nowoczesnego

W ogrodzie w stylu nowoczesnym należy oszczędnie używać ozdób. W nowoczesnych ogrodach rezygnuje się z fantazyjnych i wielobarwnych dekoracji. Zamiast nich sięga się po niebanalne wzory i faktury oraz pojedyncze akcenty kolorystyczne. W tym stylu detale są bardzo ważne, mogą bowiem zaważyć na odbiorze całego otoczenia. By uniknąć wrażenia chaosu, można sięgnąć po jeden wyrazisty element i kilka powtarzalnych dekoracji. Najlepsze będą dodatki w kolorach szarości, bieli czy czerni. Warto pokusić się także o pojedyncze, przyciągające wzrok dodatki w wyrazistych kolorach, np. pomarańczowe. Dobrym wyborem do nowoczesnego ogrodu będą ponadto duże kule oświetleniowe czy wysokie, jednokolorowe donice.