Ogród przed domem – zasady aranżacji

Ogródek przed domem to wizytówka posesji. Pięknie urządzony, barwny i zadbany nie tylko zdobi otoczenie i zachęca do wejścia do środka, ale również wpływa na pozytywne postrzeganie samych mieszkańców. Warto więc zadbać o to, by ogródek frontowy zawsze prezentował się efektownie. Jak urządzić ogród przed domem? Jakie rośliny wybrać do przedogródka?

Czym jest ogródek frontowy?

Ogród frontowy to część zielonej przestrzeni znajdująca się tuż przed wejściem do domu / na teren posesji. Przedogródek może znajdować się przy ścianie budynku, furtce, na schodkach wejściowych czy przy ścieżce prowadzącej do domu. Ogród przed domem – w przeciwieństwie do innych części działki – jest strefą publiczną, w pewien sposób otwartą nie tylko dla domowników i gości, ale również przypadkowych spacerowiczów lub sąsiadów. To właśnie przedogródek decyduje o tym, jak odbierany jest nasz ogród. Czy jawi się jako miejsce przyjazne i przytulne, czy raczej niegościnne i chaotyczne. Ogród frontowy świadczy zawsze o gospodarzach posesji. Pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak są postrzegani przez innych. 

Od przedogródka zwykle zaczyna się zwiedzanie ogrodu. Ogródek frontowy stanowi więc swoistą zapowiedź tego, co znajduje się dalej. Od jego aranżacji zależy, czy inni będą z ciekawością zerkać do naszego ogrodu, czy raczej miną go zupełnie obojętnie. Przedogródek, jako strefa dostępna dla wzroku innych, pośrednio wpływa także na postrzeganie całej okolicy i tworzy specyficzny klimat miejsca. Nie ma zatem lepszej wizytówki dla nas, naszej posesji i całej okolicy niż zadbany ogród przed domem. 

Zasady aranżacji ogrodu przed domem

Ogródek frontowy pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Musi więc przyciągać uwagę i wyróżniać się licznymi walorami wizualnymi. Aranżacja przedogródka powinna nawiązywać do stylu całego ogrodu. Prawidłowo urządzony ogród przed domem musi tworzyć też spójną kompozycję z budynkiem, w którego bezpośrednim sąsiedztwie się znajduje. Dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie dekoracji czy elementów architektonicznych utrzymanych w podobnej kolorystyce lub wykonanych z takich samych materiałów jak dom. 

Projektując ogród przed domem, nie możemy zapomnieć, że jego użytkownikami będą nie tylko mieszkańcy posesji, ale również goście i przedstawiciele różnych służb publicznych. Ogródek frontowy trzeba więc urządzić w taki sposób, by znajdujące się w nim rośliny i dekoracje nie utrudniały przemieszczania się po posesji, identyfikacji jej numeru czy korzystania ze skrzynki pocztowej.

Niezbędnym elementem ogrodu przed domem są szlaki komunikacyjne, które prowadzą gości do drzwi wejściowych. Warto zaplanować w przedogródku prosty układ ścieżek. Wytyczone szlaki powinny pozwolić gościom dotrzeć do drzwi najkrótszą i najprostszą drogą, bez konieczności obchodzenia całego ogrodu czy przemieszczania się między roślinami. Główna ścieżka powinna być na tyle szeroka (min. 1,5 m), by goście odwiedzający posesję mogli swobodnie się na niej minąć i nie musieli bezpośrednio stykać się z roślinami znajdującymi się w jej pobliżu. Spore znaczenie dla komfortu użytkowników i wyglądu ogrodu przed domem ma też wybór odpowiednich nawierzchni. Najlepiej zdecydować się na gładkie, trwałe i łatwe w czyszczeniu powierzchnie (np. beton, kostkę brukową).

W ogrodzie przed domem nie może zabraknąć oryginalnego elementu dekoracyjnego, który będzie swoistym znakiem rozpoznawczym naszej posesji. Ozdobą przedogródka może być nietypowa roślina posadzona jako soliter lub efektowna rzeźba.

Choć ogród przed domem ma przyciągać uwagę, należy zachować umiar przy tworzeniu kompozycji. Przedogródek z mnóstwem efektownych dekoracji i roślin często traci swój urok. Aby uniknąć chaosu, warto zdecydować się na stonowaną kolorystykę. Najlepiej wybrać maksymalnie 2-3 główne kolory i materiały. 

W ogródku frontowym nie należy umieszczać niepotrzebnych elementów, takich jak kosze na śmieci czy kompostowniki. Ogród przed domem, jako strefa publiczna, to nieodpowiednie miejsce dla elementów wypoczynkowych (np. leżaków). Jeśli nie możemy zmienić ich lokalizacji, postarajmy się zamaskować je roślinnością. Aby wyeksponować ogródek frontowy, warto oddzielić go od innych części ogrodu płotkiem.

Ogródek frontowy powinien zachowywać dekoracyjny charakter przez cały rok. Do jego aranżacji najlepiej wykorzystać różne rodzaje roślin (drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne). Warto wybierać gatunki odznaczające się długim czasem kwitnienia lub prezentujące się atrakcyjnie przez cały sezon (z pięknymi kwiatami, dekoracyjnymi owocami i przebarwiającymi się liśćmi). Udane kompozycje można stworzyć też z kilku gatunków roślin kwitnących o różnych porach roku. Przedogródek to dobre miejsce dla sezonowych kompozycji w donicach – dzięki nim można urozmaicić jego wygląd. Ozdobić mogą go również rośliny w wiszących, stojących lub ustawionych na parapetach kwietnikach. Ciekawym wzbogaceniem ogródka frontowego mogą być pachnące rośliny, których przyjemna woń już od wejścia do ogrodu wprowadzi gości w relaksujący nastrój. 

Bardzo ważną funkcję w ogródku przed domem spełnia oświetlenie, które sprawia, że jest on dobrze widoczny także wieczorem. Warto podświetlić zwłaszcza rzeźby lub solitery, by w ten sposób je wyeksponować. Lampy oświetleniowe powinny ponadto pomóc gościom przemieszczać się po ogrodzie po zmroku – należy więc ustawić je przy ścieżce i drzwiach. 

Rośliny do ogrodu przed domem

Do przedogródka należy wybierać rośliny wyróżniające się szczególnymi walorami ozdobnymi. Dobrze sprawdzą się więc gatunki o okazałych kwiatach, ozdobnych liściach, jaskrawych kolorach, nietypowych pokrojach (na pniu, bonsai).

Ogród przed domem mogą udekorować m.in. azalie, hortensje, funkie, żurawki, tawułki, budleje Dawida, pelargonie, begonie, surfinie, krzewuszki, jeżówki, języczki, piwonie, pęcherznice, trzmieliny, liliowce. Jako solitery można posadzić takie gatunki jak: klon palmowy, dereń biały, trawa pampasowa, juka karolińska, miskant chiński, cyprysik nutkajski, magnolia. Do sezonowych kompozycji w donicach warto wykorzystać: hiacynty, tulipany, stokrotki, bratki, wrzosy. Wygląd przedogródka urozmaicą pnącza oplatające ściany czy ogrodzenie (np. powojniki). Bazą w ogrodzie frontowym mogą być rośliny zimozielone (np. bukszpany, tuje, cyprysiki), które zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok. 

Jeśli zależy nam na oryginalnym wyglądzie ogrodu przed domem, możemy umieścić w nim roślinne rzeźby (topiary) zwierząt czy postaci. Roślinne kompozycje świetnie dopełni też soczyście zielony, równy trawnik – warto więc wygospodarować na niego chociaż odrobinę przestrzeni. 

W przedogródku warto sadzić rośliny łatwe w pielęgnacji, którym odpowiada stanowisko, jakim dysponujemy. Gatunki powinny się wzajemnie uzupełniać – gdy jedne przekwitają, swoje walory ukazują inne. W ogrodzie przed domem lepiej unikać gatunków wrażliwych na mróz, choroby i szkodniki – zamiast ozdobić otoczenie, mogą je oszpecić.

W ogrodzie frontowym nie powinniśmy raczej sadzić roślin ekspansywnych, silnie rozrastających się – po kilku latach mogą przesłonić budynek lub zarosnąć ścieżki. Nie najlepszym wyborem będą także kłujące rośliny (np. berberysy, świerki kłujące, akacje) – raniące ciernie mogą sprawić, że goście wyniosą z wizyty u nas niezbyt miłe wspomnienia. Jeśli nie chcemy rezygnować z tego typu gatunków, umieśćmy je z dala od ścieżek czy drzwi, np. w głębi, na drugim planie. 

Dekoracje do ogrodu przed domem

W ogródku przed domem powinien znaleźć się akcent powitalny, dzięki któremu goście poczują się u nas mile widziani. Warto umieścić w przedogródku ozdoby z napisem: „witamy/zapraszamy/welcome”. Elementem powitalnym może być żeliwny napis, rzeźba, kredowa tablica, kwietnik, zawieszka. Na ogrodzeniu lub furtce można też zawiesić koszyk z kwiatami. 

Ciekawym wzbogaceniem przedogródka będą ozdobne donice lub kwietniki, betonowe rzeźby, głazy, kule oświetleniowe. Jako element przyciągający wzrok warto wykorzystać fontannę. Należy jednak unikać przesytu – jeden czy dwa elementy dekoracyjne w przedogródku w zupełności wystarczą.

Ogródek frontowy – pielęgnacja

Choć pielęgnacja ogrodu przed domem jest podobna jak innych części zielonej przestrzeni, ze względu na jego reprezentacyjny charakter należy szczególnie zadbać o estetykę. Trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu krzewów, usuwaniu przekwitłych kwiatów czy zamiataniu opadających liści. By rośliny bujnie kwitły i zachowywały piękny wygląd, należy je regularnie podlewać i zasilać nawozami. Jeśli częścią przedogródka jest trawnik, warto pamiętać o jego regularnym koszeniu, nawadnianiu i nawożeniu.