Oryginalność, swoboda, nuta artyzmu i egzotyki – taka mieszanka doskonale sprawdza się nie tylko we wnętrzach. Ogród w stylu boho prezentuje się niezwykle oryginalnie, przytulnie i kolorowo. Daje też ogromne pole do popisu wszystkim miłośnikom zieleni, którzy chcą stworzyć ogród wymykający się ze sztywnych schematów. Podpowiadamy, jak zaprojektować ogród w stylu boho.
Styl boho w ogrodzie – skąd się wziął?
Podbił świat mody, a później przeniknął do wnętrz i przydomowych ogrodów – styl boho w ostatnich latach zdobywa coraz więcej zwolenników. Stanowi przeciwwagę dla gotowych, szablonowych rozwiązań, monotonii, wszechobecnej szarzyzny. Wbrew pozorom nie jest jednak odkryciem ostatnich lat.
Styl boho narodził się w XIX w. we Francji. Jego prekursorów należy szukać wśród awangardowych francuskich artystów, znanych pod nazwą „la bohème” (fr. cyganeria). Przeciwni konwenansom, niezamożni, ale jednocześnie niczym nieograniczeni, zaczęli tworzyć ubrania z wszystkich dostępnych materiałów, fantazyjnie łącząc wzory i kolory. W ten sposób zapoczątkowali nowy styl, pozbawiony sztywnych norm, kolorowy, podkreślający indywidualizm. Kontynuatorami tradycji boho w latach 60. XX w. stali się hipisi, których znakiem rozpoznawczym stały się barwne, kwieciste stroje.
Trendy boho stały się inspiracją również do tworzenia oryginalnych wnętrz mieszkalnych. Pomieszczenia utrzymane w tej artystycznej konwencji wyróżniają się naturalnością, lekkością, bogactwem wzorów i kolorów. We wnętrzach w stylu boho nie brakuje również motywów orientalnych, etnicznych i baśniowych, które nadają im nastrojowy klimat. Ważną rolę odgrywają ponadto tekstylia, które zdobią nie tylko podłogi, ale również ściany i meble. Przede wszystkim styl boho daje jednak dużą dowolność projektantom. Mile widziane są w nim własnoręcznie wykonane ozdoby, pamiątki czy staromodne przedmioty „z duszą”.
Ogród boho – jak go zaprojektować?
W ostatnich latach w ogrodnictwie można zauważyć wyraźny zwrot ku naturze i ekologii. Łąki kwietne zamiast trawników, swobodnie przenikające się kompozycje roślinne, nasadzenia z roślin rodzimych – to tylko niektóre pomysły na stworzenie ogrodu przyjaznego naturze. Z naturalnymi trendami w ogrodzie idealnie współgra styl boho. Dzięki niemu można stworzyć przytulny zielony zakątek do relaksu, zatopiony w przyrodzie, nieformalny, a zarazem oryginalny.
Ogród w stylu boho ma pełnić przede wszystkim funkcję użytkową. Z tego względu kluczową rolę odgrywa w nim rozbudowana strefa wypoczynkowa, która może zajmować nawet większą część ogrodu. W tym stylu świetnie sprawdzi się więc taras boho lub altana. Warto wygospodarować również miejsce do wspólnego biesiadowania ze znajomymi. Zamiast tradycyjnego grilla lepiej stworzyć tam palenisko.
Miejsca do wypoczynku w ogrodzie boho nie muszą mieć jednak wyłącznie formy stałych, starannie wydzielonych obszarów. Można w każdej chwili stworzyć je z rozłożonych koców, puf czy rozkładanych leżaków, umieszczonych w dowolnym miejscu. Warto zaaranżować również strefy relaksu niewidoczne dla oczu (np. wśród gęstej roślinności), zapewniające intymny relaks na łonie natury. Jeśli z ogrodu będą korzystać dzieci, można zbudować dla nich kryjówkę w formie szałasu lub namiotu. Warto znaleźć także miejsce na ogródek ziołowy czy warzywnik.
Przestrzeń w ogrodzie boho nie ogranicza się tylko do powierzchni działki. Trzeba patrzeć na nią szerzej. Warto rozbudować ogród o elementy wiszące i konstrukcje wertykalne. Dobrym pomysłem jest też tworzenie różnych warstw za pomocą tekstyliów.
Funkcja ozdobna w ogrodzie w stylu boho często schodzi na drugi plan. Nie znaczy to jednak wcale, że taka przestrzeń nie może prezentować się atrakcyjnie. Wręcz przeciwnie – styl boho nierozerwalnie łączy się z oryginalnością. Jego aranżacja ma odzwierciedlać styl życia i osobowość mieszkańców. Przestrzeń nie jest zatem tu tworzona na wzór z katalogu, lecz ma spersonalizowany charakter. Mile widziane są wszelkie nieszablonowe rozwiązania.
Aranżacje ogrodu boho powinny mieć swobodny i dynamiczny charakter. Odchodzi się tutaj od symetrii, prostych linii, sztywnych granic czy statycznych form. Usytuowanie poszczególnych elementów ma stwarzać wrażenie przypadkowego, czasami nawet nieco chaotycznego. Nie trzeba więc tworzyć żadnych ram dla kompozycji roślinnych, mogą one wzajemnie się przenikać i mieszać. Nasadzenia mogą mieć formę wijących się rabat czy łąk kwietnych. Polecane są rośliny i dodatki o lekkich, ażurowych formach, kołyszące się na wietrze.
W ogrodzie w stylu boho można bawić się formami i kolorami. Dozwolone są niemal wszystkie połączenia – warto zatem korzystać z całej palety barw. Polecane są zwłaszcza kontrastujące zestawienia i kompozycje w odcieniach pomarańczu i czerwieni. Podstawę aranżacji boho w ogrodzie powinny stanowić jednak naturalne barwy: beże, brązy i zielenie. Również spośród materiałów do budowy mebli czy nawierzchni ogrodowych najlepsze będą te naturalne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by połączyć kilka materiałów.
Warto wprowadzić do ogrodu boho wzory orientalne, afrykańskie, a nawet ludowe. Aby stworzyć w ogrodzie artystyczny klimat, nie można zapomnieć również o dodatkach. W ogrodzie w stylu boho nie trzeba bać się przesytu – im większa różnorodność dekoracji, tym ciekawszy efekt.
Styl boho można z powodzeniem łączyć z innymi np. wiejskim czy nowoczesnym. Aranżacje tego typu świetnie prezentują się nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach i tarasach.
Co posadzić w ogrodzie w stylu boho?
Jak urządzić ogród w stylu boho? Wybierając rośliny, możemy puścić wodze fantazji. Rośliny boho powinny przyciągać uwagę intensywnymi kolorami czy atrakcyjnymi liśćmi. Wskazane jest łączenie ich na zasadzie kontrastu – barw, wysokości, faktur. Warto wybierać gatunki stosunkowo odporne, które nie wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny w ogrodzie boho można sadzić zarówno w gruncie, przy podporach, jak i w donicach. Należy unikać roślin formowanych i strzyżonych – ich forma nieco kłóci się ze swobodą tego artystycznego stylu.
Do etnicznej stylistyki idealnie pasują rośliny egzotyczne. W ogrodzie boho warto więc posadzić jukę karolińską, rojniki, kaktusy, eszewerie czy tropikalne palmy. Dobrze sprawdzą się również gatunki o ozdobnych liściach (np. paprocie) i pnące (np. bluszcze czy wiciokrzewy). Szczególnie polecane do ogrodów boho są trawy ozdobne (np. trawa pampasowa, miskant chiński, proso rózgowate).
W stylu boho nie trzeba jednak ograniczać się do roślin egzotycznych. Ciekawe kompozycje, łączące inspiracje boho ze stylem wiejskim, możemy tworzyć z rodzimych gatunków krzewów i bylin (np. jaśminowców, bzów, kalin, krwawników, floksów, złocieni, rudbekii, maków, kosaćców, ostróżek, dziewann, malw). Warto pamiętać również o roślinach użytkowych. Aromatyczne zioła (np. rozmaryn, mięta, bazylia), warzywa czy owoce będą stanowiły świetną świeżą przekąskę podczas biesiadowania na świeżym powietrzu.
Meble w stylu boho do ogrodu
Ogród boho ma być miejscem zapewniającym idealne warunki do wypoczynku. Z tego powodu przy wyborze mebli należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność. Meble ogrodowe w stylu boho powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. wikliny, drewna, rattanu. Warto wybrać modele w neutralnych barwach: beżowe, brązowe lub białe. Najlepiej sprawdzą się te o prostych, lekkich, ażurowych formach. Ciekawie w aranżacjach boho będą wyglądać również meble plecione. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie mebli z odzysku, wyróżniających się niepowtarzalnym designem.
Oprócz standardowych mebli wypoczynkowych warto zakupić również hamaki, huśtawki czy ławki. By stworzyć wrażenie bliskości natury, można umieścić w ogrodzie również niskie siedziska (np. w formie puf).
Dodatki boho do ogrodu
W ogrodzie boho nie może zabraknąć intrygujących dekoracji. To właśnie dodatki w dużej mierze odpowiadają za ostateczny efekt wizualny. Dzięki nim można nadać ogrodowi nastrojowy, tajemniczy, niemal magiczny, klimat. Jakie dodatki pasują do ogrodu w stylu boho? Powinniśmy postawić przede wszystkim na dekoracje wiszące. Niepowtarzalny nastrój w ogrodzie pozwolą nam stworzyć girlandy świetlne lub wiszące lampiony. Ciekawie prezentować się będą również makramy. Idealną dekoracją do ogrodu boho będą ponadto zwiewne zasłony, z których można stworzyć baldachim lub przysłonę. W ogrodzie inspirowanym stylem boho można umieścić również pamiątki czy dekoracje handmade – nadadzą przestrzeni indywidualny charakter.
Warto nadać wyjątkową oprawę także swoim roślinom. Można umieścić je w donicach z terakoty czy wiklinowych koszykach. Doskonale w ogrodzie boho będą wyglądać również rośliny umieszczone w wiszących donicach czy kwietnikach wertykalnych.
By ożywić aranżację i dodać przestrzeni przytulności, na meblach powinniśmy ułożyć miękkie poduszki, pledy lub serwety, a na podłożu orientalne dywaniki. Szczególnie polecane są dodatki w wyrazistych kolorach (czerwone, pomarańczowe), z motywami etnicznymi i egzotycznymi, frędzlami, pomponami, ręcznie tkane czy wyszywane.
Ogród w stylu boho to wyjątkowa przestrzeń, skrząca się kolorami i wzorami. Ze względu na dużą dowolność aranżacji taki zielony zakątek będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które marzą o niepowtarzalnym miejscu, idealnie odzwierciedlającym ich osobowość.