Ogród w stylu romantycznym – aranżacja i rośliny
Ogród w stylu romantycznym – aranżacja i rośliny

Kwiatowe bogactwo, delikatność i nuta tajemnicy w tle – ogród romantyczny to wyjątkowo nastrojowe miejsce. Chociaż styl romantyczny narodził się w XVIII w., dziś także stanowi wspaniałą inspirację do tworzenia niepowtarzalnych ogrodowych aranżacji. Ogród w stylu romantycznym może stać się wymarzonym miejscem do wypoczynku na łonie natury i podziwiania piękna kwiatów. Podpowiadamy, jak urządzić ogród romantyczny i jakie ozdoby oraz rośliny wybrać, by stworzyć nostalgiczny klimat w otoczeniu domu. 

Historia ogrodów romantycznych

Nurt romantyczny w sztuce ogrodowej  narodził się pod koniec XVIII w., jako nawiązanie do panujących wówczas tendencji kulturalnych. Pod względem stylistycznym ogrody romantyczne były zbliżone do ogrodów angielskich. Wyraźnie widoczne w nich było zainteresowaniem wiejskim życiem i dziką naturą. Zwracano się także ku średniowieczu. 

W ogrodach w stylu romantycznym nacisk kładziono na kameralność oraz dużą liczbę detali. Dostrzec można w nich było coraz większe skupienie na roślinach, którego przejawem stała się różnorodność ich odmian i gatunków. Charakterystyczna dla ogrodów romantycznych była także malowniczość. Wyjątkowe pejzaże tworzono dzięki nieregularności i nagłej zmienności aranżacji. 

W ogrodach inspirowanych epoką romantyzmu nie mogło ponadto zabraknąć elementów ściśle związanych z narodem i historią kraju. Typowe dla romantycznych założeń były więc pomniki, popiersia i pamiątkowe obeliski. Ważną rolę w ogrodach z XVIII i XIX w. odgrywały również elementy architektoniczne takie jak ruiny, groty, świątynie czy  pustelnie. 

Ogród w stylu romantycznym – aranżacja i rośliny

Najbardziej znane ogrody romantyczne w Polsce znajdują się w: Wilanowie (nowa część), Puławach i Opinogórze. W Warszawie można dodatkowo podziwiać urządzone w tym stylu Ogród Belwederski i Królikarnię.

Dla kogo ogród romantyczny?

Romantyczna sceneria sprzyja refleksjom, wspomnieniom oraz kontemplacji. Z tego powodu ogród w stylu romantycznym to doskonała propozycja dla osób, które pragną prawdziwie odpocząć na łonie natury. Baśniowa sceneria takiego ogrodu z pewnością przypadnie do gustu melancholikom oraz romantykom. 

Z piękna romantycznych ogrodów mogą ponadto czerpać wielbiciele kwitnących roślin oraz wiejskich krajobrazów. Romantyczny zakątek w ogrodzie może być również idealnym miejscem do spotkań towarzyskich czy spędzania wieczorów z ukochaną osobą na świeżym powietrzu. Ogród romantyczny bardzo dobrze współgra ze starodawnym, wiejskim budownictwem. 

Jak zaprojektować ogród romantyczny krok po kroku?

Ogród romantyczny ma stwarzać wrażenie naturalnego, zatopionego w przyrodzie i jednocześnie pełnego intrygujących tajemnic. Przy projektowaniu takiego ogrodu duże znaczenie ma okoliczny krajobraz. Najlepsze warunki do urządzenia ogrodu romantycznego panują w ustronnych miejscach, położonych na uboczu, pośród gęstej roślinności. Ducha romantyzmu można jednak wprowadzić do ogrodu nawet wtedy, gdy okoliczna sceneria raczej nie nastraja do refleksji. W takim przypadku trzeba jednak zadbać o ścisłe odgrodzenie ogrodu od otoczenia

Ogród w stylu romantycznym – aranżacja i rośliny

W ogrodzie w stylu romantycznym dominują nieformalne, asymetryczne i swobodne kompozycje. Podstawową formą stosowaną w ogrodach urządzonych w romantycznym stylu jest łuk. Linie rabat i trawnika warto poprowadzić w sposób nieregularny. Najlepiej odejść od ścisłych granic między rabatami i trawnikiem czy różnymi typami roślinności. Rośliny posadzone na rabatach powinny się swobodnie przenikać i ze sobą mieszać, stwarzając wrażenie dzikości. Pnie drzew i elementy małej architektury ogrodowej mogą otulać pnącza. 

Romantyczne ogrody to wspaniałe miejsce do spacerów. Nie może więc w nich zabraknąć alejek spacerowych, które często mogą mieć kręty, nietypowy przebieg i prowadzić w niedostępne, tajemnicze strefy ogrodu. Ścieżki ogrodowe nie powinny być utwardzone. Dobrym rozwiązaniem mogą być zielone nawierzchnie, porośnięte mchem lub niską roślinnością okrywową. 

Aranżacja ogrodu romantycznego powinna sprzyjać relaksowi na świeżym powietrzu. Nie najlepszym pomysłem jest jednak planowanie rozbudowanej strefy wypoczynkowej w centrum takiego ogrodu. Elementy architektoniczne i meble wypoczynkowe powinny być rozproszone po całym ogrodzie i zatopione w okolicznej roślinności. Najlepiej umieścić je w miejscach zacisznych, ustronnych, zapewniających intymność, ukrytych przed wzrokiem sąsiadów i innych użytkowników ogrodu. 

Pod względem kolorystycznym ogród romantyczny powinien być utrzymany w tonacji zieleni, połączonej z delikatnymi pastelami. Spośród materiałów do tego stylu najlepiej wybierać te naturalne, takie jak drewno, wiklina, kamień, cegła, żwir. Dekoracje w ogrodzie romantycznym mogą być inspirowane minionymi epokami lub wiejskim krajobrazem. Warto postawić na te starodawne lub celowe postarzane, noszące ślady upływu czasu. By dodać lekkości i subtelności ogrodowi, warto wzbogacić jego aranżację również ozdobami wiszącymi, powiewającymi na wietrze oraz różnymi elementami o ażurowych formach. 

Ogród w stylu romantycznym – aranżacja i rośliny

Ogród w stylu romantycznym ma być sensualny. Przy planowaniu jego aranżacji należy zatem uwzględnić obecność elementów stymulujących zmysły. W ogrodzie romantycznym powinien się znaleźć element wodny. Idealnie pasować będzie do niego urokliwy strumień lub klasyczna fontanna. Dobrym pomysłem może być też umieszczenie w ogrodzie dzwonków wietrznych. Warto ponadto urządzić kącik zapachowy z pachnącymi roślinami – zapach niezwykle działa na zmysły i przywołuje wspomnienia. By cieszyć się pięknem ogrodu po zmroku, należy zadbać również o nastrojowe oświetlenie ogrodowe

Rośliny do ogrodu romantycznego

W budowaniu romantycznej atmosfery w ogrodzie kluczową rolę odgrywają rośliny. Jakie rośliny do ogrodu romantycznego wybrać? W ogrodach romantycznych dominującym elementem powinny być rośliny kwitnące, o dekoracyjnych kwiatach i przyjemnym aromacie. Najlepiej wybierać gatunki obficie i długo kwitnące, w subtelnych, pastelowych barwach – białe, fioletowe, różowe. Należy zadbać o dużą różnorodność gatunków i odmian roślin w ogrodzie

W romantycznych kompozycjach dobrze sprawdzą się również pnącza, drzewa i krzewy o nietypowym pokroju. Ciekawym uzupełnieniem takiego ogrodu mogą być rośliny o dzwonkowatych i wiechowatych kwiatostanach czy przewieszających się pędach. W romantycznym ogrodzie powinny ponadto znaleźć się gatunki o delikatnych, drobnych kwiatach, które dodadzą kompozycjom subtelności i lekkości. Warto pomyśleć również o posadzeniu ziół i drzew owocowych. Aby stworzyć w ogrodzie tajemnicze zakątki, można posadzić w nim także rośliny szybko rozrastające się, o rozłożystym pokroju.

Za królowe romantycznego ogrodu uznawane są róże (Rosa). Warto sięgnąć zwłaszcza po historyczne i nostalgiczne odmiany. W romantyczne aranżacje idealnie wpiszą się róże pnące, które można poprowadzić przy pergoli lub trejażu. Ozdobą romantycznego ogrodu mogą stać się również: piwonie (Paeonia), dzwonki (Campanula), orliki (Aquilegia), serduszki (Dicentra), lawendy (Lavandula), bodziszki (Geranium), naparstnice purpurowe (Digitalis purpurea), konwalie (Convallaria), jeżówki (Echinacea), barwinki pospolite (Vinca minor), ostróżki (Delphinium), floksy (Phlox), astry (Aster), zawilce (Anemone), lilie (Lilium), stokrotki (Bellis), firletki (Lychnis), niezapominajki (Myosotis), malwy (Alcea).

Aby ozdobić altany, ogrodzenia, pergole, mury czy inne podpory, można posadzić przy nich glicynie (Wisteria), wiciokrzewy (Lonicera), powojniki (Clematis) czy groszki pachnące (Lathyrus odoratus). Również przy wyborze krzewów i drzew do ogrodu romantycznego warto zdecydować się na gatunki o dekoracyjnych kwiatach. Z pewnością w stworzeniu wyjątkowego nastroju pomogą magnolie (Magnolia), hortensje (Hydrangea), azalie (Rhododendron), migdałki (Prunus), rajskie jabłonie (Malus), budleje Davida (Buddleja davidii), jaśminowce (Philadelphus), kaliny (Viburnum), mahonie (Mahonia). 

W romantycznym ogrodzie warto umieścić drzewa o płaczącym pokroju (‘Pendula’) takie jak np. grab pospolity (Carpinus betulus) czy wierzba (Salix). Uzupełnieniem kompozycji mogą być rośliny cebulowe np. szafirki (Muscari), tulipany (Tulipa), narcyzy (Narcissus), czosnki olbrzymie (Allium giganteum), hiacynty (Hyacinthus), przebiśniegi (Galanthus nivalis).

Meble i dekoracje do ogrodu w stylu romantycznym

Nieodłącznym elementem ogrodów w stylu romantycznym jest architektura ogrodowa. Jeśli na działce jest wystarczająco dużo miejsca, można pomyśleć o zbudowaniu altany do wypoczynku. Koniecznie należy zadbać też o podpory dla pnączy takich jak pergole czy trejaże. Pergolę można umieścić przy wejściu do ogrodu lub w alei spacerowej. 

W ogrodzie romantycznym ważną rolę odgrywają elementy wypoczynkowe. Świetnie sprawdzą się w nim żeliwne lub drewniane ławeczki i huśtawki, wiklinowe lub rattanowe krzesła i fotele oraz bawełniane hamaki. Miejsca wypoczynku można osłonić za pomocą zwiewnych zasłon lub baldachimów. W strefie wypoczynkowej warto umieścić również miękkie poduchy i narzuty z frędzlami  w pastelowych kolorach. 

Trudno wyobrazić sobie ogród romantyczny bez nastrojowych dekoracji. Tutaj liczy się każdy detal. Wielbiciele ozdób mogą więc puścić wodze fantazji. Niektóre dekoracje warto ukryć wśród roślinności, wprowadzając do ogrodu element zaskoczenia. Ogród romantyczny można udekorować m.in. kamiennymi rzeźbami i kolumnami, wiklinowymi koszami, drewnianymi skrzynkami, żeliwnymi poidełkami dla ptaków, drewnianymi mostkami, metalowymi dzbanami i wazami. Do romantycznych aranżacji idealnie pasują również wszelkie stare lub celowo postarzone elementy typowe dla wiejskiego krajobrazu. Mogą to być np. metalowe konewki, wiadra czy rowery. 

Ogród w stylu romantycznym – aranżacja i rośliny

Wieczory spędzane w romantycznym ogrodzie staną się jeszcze bardziej nastrojowe za sprawą oświetlenia. W romantycznym ogrodzie można pokusić się o zawieszenie girlandy świetlnej lub umieszczenie lampionów czy świec. Światło emitowane przez elementy oświetleniowe powinno mieć ciepłą barwę i niezbyt duże natężenie. 

Jak zaaranżować romantyczny zakątek w ogrodzie?

By wnieść do swojego otoczenia odrobinę romantyzmu, nie trzeba wcale dysponować dużą przestrzenią. Romantyczny zakątek w ogrodzie można z powodzeniem stworzyć na skraju działki, w miejscu niewidocznym z ulicy (np. ukrytym za ścianą budynku). Taka aranżacja może być bardzo prosta. Często wystarczy niewiele – pergola lub rzeźba opleciona różami czy pnączami, wygodna ławeczka i mały zbiornik wodny, by wieczory spędzane w ogrodzie nabrały magii. 

Ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy lubią pogrążać się w świecie marzeń, może być także balkon w stylu romantycznym. Można zawiesić na nim zwiewne zasłony i girlandę oświetleniową oraz postawić pachnące zioła i kwiaty w wiklinowych koszach czy drewnianych skrzyniach. 

Ogrody romantyczne zachwycają kwiatowymi kompozycjami, subtelnymi detalami i wyjątkową atmosferę. Jeśli marzy nam się klimatyczne miejsce do wieczornych spotkań i długich spacerów, romantyczna aranżacja ogrodu może okazać się idealnym wyborem.