Pachnące kwiaty, owoce z własnych drzewek, szum wody, kojąca muzyka ptaków i trzmieli – sielska kraina błogiego dzieciństwa nie musimy być jedynie pięknym wspomnieniem. Każdy miłośnik natury może stworzyć ją we własnym ogrodzie, decydując się na styl rustykalny. Jak zaprojektować przepełniony barwami i zapachami ogród wiejski?
Ogród wiejski – podstawowe zasady aranżacji
Ogród wiejski kojarzony jest przede wszystkim z naturalnością. Przeplatają się w nim różne barwy, faktury, zapachy, kształty. Odchodzi się od geometrycznych form, wyrównanych trawników, uformowanych drzew i krzewów, starannie wytyczonych ścieżek, plastikowych figur czy egzotycznych roślin. W ogrodzie rustykalnym główną zasadą jest różnorodność. Charakterystyczne dla niego są wielobarwne rabaty kwiatowe, roślinne obwódki, pnącza oplatające drzewa i budynki, kwiaty rosnące wśród traw, wijące się ścieżki. Wiejski ogród sprawia wrażenie nieco nieuporządkowanego, ale jednocześnie doskonale zatopionego w samej naturze. Rezygnuje się w nim ze ścisłych granic – rośliny często przerastają ogrodzenie, mieszają się ze sobą. Ogród rustykalny jest wyjątkowo malowniczy, kolorowy, tajemniczy, romantyczny, silnie przyciągający wzrok.
W rustykalnym ogrodzie warto zadbać o odpowiedni podział przestrzeni. W najbardziej reprezentacyjnej frontowej części ogrodu wiejskiego powinny znajdować się rabaty kwiatowe, z roślinami o silnych, kontrastujących ze sobą, barwach. Rabaty muszą być szerokie (około 2 m) i gęsto obsadzone. Kwiaty warto umieścić także bezpośrednio przy ścianach budynków oraz w donicach na parapecie czy przy wejściu do domu. Główną część ogrodu rustykalnego zajmuje podwórko – z kącikiem wypoczynkowym i rekreacyjnym. Miejsce do wypoczynku można otoczyć wysokimi drzewami, zapewniającymi cień lub ozdobić zarośniętą pnączami pergolą. W kąciku wypoczynkowym warto postawić huśtawkę i stół. Należy pamiętać, że ogród rustykalny powinien spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również użytkową. W tylnej części wiejskiego ogrodu, za budynkami, warto więc założyć warzywnik lub ogródek ziołowy. Rozległe ogrody rustykalne są też idealne do stworzenia sadu.
Wiejski ogród powinien być ekologiczny i przyjazny dla dzikich zwierząt. Warto stosować w nim wyłącznie naturalne nawozy i środki ochrony rośliny. W rustykalnym ogrodzie dobrze pozostawić gęsto zarośnięte chaszcze czy kępy wysokich traw, które będą stanowić świetne kryjówki i stołówki dla odwiedzających okolicę ssaków i ptaków. W wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć też roślin miododajnych (wabiących owady), budek lęgowych oraz poidełek dla ptaków. W malowniczy wiejski krajobraz świetnie wpisze się ponadto naturalny staw, gęsto obrośnięty roślinnością przybrzeżną (np. kaczeńcami, kosaćcami).
Naturalność w ogrodzie wiejskim powinna dotyczyć także wszystkich dodatków i nawierzchni. Ścieżki w ogrodzie rustykalnym warto formować w kształty łuków lub zakoli. Mogą rozwidlać się, urywać, wnikać w roślinność. Jako nawierzchnię najlepiej wykorzystać żwir lub kamień. Dobrze sprawdzą się zielone nawierzchnie, porośnięte mchem, trawą czy niskimi, odpornymi na deptanie bylinami (np. tojeść rozesłana). Również otoczenie ścieżek powinno być porośnięte roślinnością. Spośród dodatków do ogrodu wiejskiego najlepiej wybierać te wykonane z drewna, wikliny, cegły, kamienia i innych naturalnych materiałów.
Ogród wiejski zwykle najlepiej prezentuje się na większej przestrzeni. Jeśli chcemy urządzić go na niewielkiej działce, powinniśmy pamiętać o zachowaniu umiaru w doborze roślinności i ozdób. Choć rustykalne ogrody idealnie współgrają z wiejskim otoczeniem – zwłaszcza pól czy łąk – z powodzeniem można projektować je także w miastach, a nawet na balkonach.
Rośliny do ogrodu rustykalnego
Wyjątkowy charakter ogrodu wiejskiego to w dużej mierze zasługa specyficznej roślinności. Najważniejszą rolę odgrywają w nim kwiaty. Do ogrodu w stylu rustykalnym idealnie pasują polskie kwiaty, które spotkać można na polach czy łąkach. Podstawę powinny stanowić rośliny jednoroczne. Warto posadzić kwitnące rośliny o intensywnej woni i nasyconych barwach. Jako tło, z tyłu rabat czy wzdłuż ogrodzeń, odpowiednie będą: malwy, dziewanny, ostróżki, rudbekie, słoneczniki, łubiny. Rabaty kwiatowe warto ozdobić: nagietkami, kosmosami, astrami, nasturcjami, maciejkami, bratkami, cyniami, goździkami, lewkoniami, lwimi paszczami, niezapominajkami, orlikami, naparstnicami, daliami, firletkami, funkiami, złocieniami, chabrami, kosaćcami, dzielżanami, makami. Obwódki rabat można stworzyć z heliotropów, lobelii, aksamitek, smagliczek, bodziszków, kocimiętek.
Tradycyjne żywopłoty w rustykalnym ogrodzie warto zastąpić pnączami (np. powojnikiem, winobluszczem, różą pnącą, groszkiem, bluszczem, winobluszczem) czy krzewami owocowymi (np. malinami, jeżynami). Pnącza mogą wspinać się po ściankach budynków czy okiennicach.
W ogrodzie rustykalnym można posadzić ozdobne krzewy i okazałe drzewa, np. forsycje, hortensje, jaśminowce, kaliny, lilaki, wierzby, sosny, brzozy, głogi, rokitniki, czeremchy, jarzęby, jałowce, modrzewie, lipy, jesiony. W małych ogrodach warto sadzić drzewa jako solitery, w większych można stworzyć z nich urokliwą alejkę.
W wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć drzew owocowych, warzyw i ziół. Jabłonie, grusze, grządki lub skrzynki z lubczykiem, lawendą, szałwią, melisą, ogórecznikiem lekarskim, czosnkiem, miętą, koprem, sałatą, pomidorami, szczypiorkiem, marchewką, burakami czy patisonami to nieodłączny atrybut wiejskiego ogrodu.
Równo przystrzyżony trawnik nie pasuje do ogrodu w stylu rustykalnym. Zamiast trawnika w wiejskim ogrodzie warto więc założyć łąkę kwietną. W mniejszych ogrodach na trawie można posadzić stokrotki czy rośliny cebulowe (np. krokusy). Świetnie prezentować będą się wyspy kwietne w trawniku.
Dekoracje do ogrodu wiejskiego
Dekoracje w ogrodzie rustykalnym powinny podkreślać jego naturalny charakter i idealnie współgrać z roślinnością. Wiejski ogród warto ozdobić wiklinowymi koszami, drewnianymi skrzyniami i glinianymi donicami, które można wykorzystać jako kwietniki. Wygląd ogrodu mogą ponadto urozmaicić elementy powszechnie kojarzące się z wiejskim krajobrazem, np. taczki, beczki, blaszane konewki. W rustykalnym ogrodzie świetnie będą wyglądać murki z otoczaków czy niskie drewniane bądź wiklinowe płotki. Warto wybierać dekoracje postarzane, z widocznymi przebarwieniami. Niepowtarzalnymi dekoracjami wiejskiego ogrodu mogą stać się też naturalne korzenie czy konary drzew.