Każdy ogród ma swój urok. Na świecie nie brakuje jednak prawdziwych ogrodniczych perełek, które stały się ikonami architektury krajobrazu. Ogrody w Wersalu czy Keukenhof do dziś są niedoścignionym wzorem dla wielu projektantów. Szukasz inspiracji do stworzenia idealnego ogrodu? Poznaj najpiękniejsze ogrody na świecie.
Ogród Królewski w Wersalu (Francja)
Ogród w Wersalu uznawany jest za jedno z największych osiągnięć barkowej sztuki ogrodowej. Projekt ogrodu stworzył w XVII w. André Le Nôtre — na zlecenie Ludwika XIV. Charakterystyczną cechą wersalskiego ogrodu jest podporządkowanie całej aranżacji zasadom geometrii. Centralna aleja wyznacza oś symetrii i porządkuje pozostałe elementy.
W ogrodach w Wersalu nie ma miejsca na przypadkowość — natura jest tutaj starannie kontrolowana przez człowieka. Rośliny uformowane są w geometryczne kształty — kule, stożki czy prostopadłościany. Równo przystrzyżone krzewy i drzewa wyznaczają przestrzenny podział ogrodu — tworząc alejki, labirynty, boskiety, gabinety i partery. Projekt ogrodu wzbogacają elementy wodne i rzeźby. Powierzchnia ogrodów w Wersalu wynosi aż 95 ha — nic więc dziwnego, że robią one duże wrażenie na turystach.
Kenroku-en, Kanazawa (Japonia)
Projektowanie ogrodu japońskiego nie zawsze jest łatwe. Aby stworzyć piękny zielony zakątek w stylu japońskim, warto więc spojrzeć na ogród Kenroku-en w Kanazawie, w prefekturze Ishikawa. W zajmującym ponad 11 ha ogrodzie podziwiać można aż 183 gatunki roślin.
Ogród został stworzony w XVII w. przez Tsunanoriego Maedę. W założeniu miał on prezentować cechy doskonałego ogrodu, takie jak: przestronność, odosobnienie, połączenie twórczej działalności człowieka z tym co jest niezmienne i trwa od wieków, obecność elementów wodnych i możliwość podziwiania całego otoczenia. Znakami rozpoznawczymi japońskiego ogrodu są latarnie, stawy, strumienie i domy herbaciane. Pejzaż ogrodu w Kanazawie zmienia się wraz z porami roku, co wpływa na jego wyjątkowość. Zimowy krajobraz urozmaicają yukitsuri, czyli specjalne liny chroniące drzewa przed złamaniem pod ciężarem śniegu.
Butchart Gardens (Kanada)
Butchart Gardens to nie tylko narodowa duma Kanady, ale również jeden z najpiękniejszych ogrodów na świecie. Zajmujący 22 ha ogród podzielony jest na mniejsze ogrody tematyczne: włoski, japoński czy różany.
W Butchart Gardens spotkać można liczne gatunki ptaków. Oprócz roślin ogród zdobią fontanny i rzeźby. Wyjątkowy pejzaż ogrodu warto podziwiać zwłaszcza jesienią — gdy przebarwiające się rośliny czarują barwami. Butchart Gardens nie stworzył tylko jeden projektant ogrodu. W projektowaniu jego różnych części brali udział m.in. Isaburo Kishida, Butler Sturtevant, Samuel Maclure.
Ogród Claude’a Moneta w Giverny (Francja)
Natura od wieków była inspiracją dla artystów. Tak było też ze słynnym ogrodem Claude’a Moneta, w którym ten wielki impresjonista stworzył wiele swoich obrazów. Od 1883 roku, gdy Monet wynajął dom w Giverny, sam stał się projektantem ogrodu, wprowadzając do niego nowe elementy. W swoim ogrodzie Monet z powodzeniem łączył gatunki rodzime z egzotycznymi, sprowadzonymi z różnych rejonów świata.
Ogród Claude’a Moneta zachwyca kolorami, które przywodzą na myśl obrazy artysty. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów ogrodu w Giverny jest staw z nenufarami, uwieczniony na obrazie Lilie wodne.
Kew Garden w Londynie (Wielka Brytania)
Miłośnicy roślin powinni odwiedzić londyński Kew Garden. Ogród rozciąga się na powierzchni 132 ha i gromadzi największą na świecie 50-tysięczną kolekcję roślin. Historia ogrodu sięga 1759 roku. Początkowo zajmował on jedynie 3,6 ha i służył wypoczynkowi rodziny królewskiej. Z czasem, za sprawą podróżników i naukowców, kolekcja roślin w ogrodzie zaczęła się rozrastać.
Do największych atrakcji ogrodu botanicznego Kew Garden należą szklarnie z palmami i roślinami egzotycznymi (The Palm House i Temperate House), wieża Pagoda oraz herbarium. Obiekt w 2003 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
The Garden of Cosmic Speculation (Szkocja)
O tym, że ogród to nie tylko rośliny, najlepiej świadczy fenomen Ogrodu Kosmicznych Spekulacji, położonego w okolicach Dumfries, w południowo-zachodniej Szkocji. Ogród zajmuje powierzchnię 12 ha i wyróżnia się nietypową rzeźbą terenu.
Architekt krajobrazu (Charles Jencks) inspirację do stworzenia niezwykłego ogrodu znalazł w świecie nauki. Projekt ogrodu nawiązuje do czarnych dziur i fraktali. Nie brakuje w nim abstrakcyjnych rzeźb, mostów i schodów, które często mają symboliczne znaczenie. Kosmiczny ogród ma charakter prywatny i jest otwierany dla zwiedzających tylko raz w roku, dlatego stanowi szczególną gratkę dla turystów.
Keukenhof (Holandia)
Wiosną trudno wyobrazić sobie piękniejszy pejzaż niż ten, który można podziwiać w holenderskim ogrodzie kwiatowym Keukenhof w Lisse. Na 32 ha znajduje się ponad 7 milionów wiosennych roślin, m.in. tulipanów, hiacyntów, narcyzów. Projekt ogrodu wzbogacają stare drzewa, rzeźby, fontanny i stawy.
Wyjątkowy ogród w stylu angielskim został stworzony tu już w 1850 r. przez architekta krajobrazu Jan Davida Zochera i jego syna Louisa Paula Zochera. Jednak prawdziwy rozkwit Keukenhof zapoczątkowali w 1949 r. hodowcy i eksporterzy roślin cebulowych, którzy szukali miejsca do ich prezentacji.
Tradycja organizacji wystaw kwiatowych w Keukenhof przetrwała do dziś. Można tam oglądać nie tylko wystawy tulipanów, ale również lilii czy orchidei. Dodatkową atrakcją holenderskiego ogrodu są ogródki inspirujące — urządzone w różnych stylach — które mają dostarczyć ogrodnikom pomysłów do projektowania ogrodu. W Keukenhof warto udać się także na rejs wśród pól tulipanów, co z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem.
Nong Nooch Tropical Botanical Garden (Tajlandia)
Nong Nooch Tropical Botanical Garden to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Tajlandii. Początkowo ogród miał służyć jedynie do uprawy drzew owocowych — mango, pomarańczy i kokosów. Twórca Nong Nooch (Nongnooch Tansacha), pod wpływem wizyt w ogrodach botanicznych, postanowił jednak założyć własny ogród z roślinnością tropikalną.
Od 1840 r. ogród jest otwarty dla zwiedzających. Można w nim obejrzeć przede wszystkim bogatą kolekcję roślin tropikalnych m.in. sagowców, palm, kaktusów i storczyków. Nong Nooch podzielony jest na ogrody tematyczne (m.in. francuski, dinozaurów, Stonehenge, na wysokości, włoski i kaktusów). W ogrodzie odbywają się ponadto pokazy kultury tajskiej.
Ogród Majorelle (Maroko)
Jeśli lubisz wyraziste kolory i egzotyczne rośliny, z pewnością spodoba Ci się ogród Mojorelle, znajdujący się Marrakeszu, w Maroko. Projektantem ogrodu był francuski artysta Jacques Majorelle, który w 1923 r. zakupił posiadłość w Marrakeszu. Doskonalił on swój ogród przez niemal 40 lat. W latach 80. ogród zakupili Yvesa Saint-Laureta i Pierre Bergé, którzy przeprowadzili jego renowację.
W aranżacji ogrodu Majorelle dominuje kolor niebieski, nazywany bleu Majorelle. W marokańskim ogrodzie można zobaczyć wiele tropikalnych roślin. Rosną w nim m.in. kaktusy, juki, bugenwille, palmy, bananowce, bambusy. W ogrodzie Majorelle znajdują się również muzea: Muzeum Yvesa Saint-Laureta, Muzeum Berberów i Islamskie Muzeum Sztuki w Marrakeszu.
Ogród Giardino di Ninfa (Włochy)
Wielbiciele romantycznych zakątków nie mogą przeoczyć włoskiego ogrodu Giardini Ninfa. Położony około 50 km od Rzymu ogród w stylu angielskim nie bez powodu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów na świecie.
Ogród został zbudowany na ruinach średniowiecznej osady Ninfa. Jego początki sięgają 1921 r., kiedy to Gelasius Caetan rozpoczął odbudowę średniowiecznych budowli i posadził rośliny przywiezione z podróży zagranicznych. Giardini Ninfa wyróżnia się wyjątkowym wilgotnym mikroklimatem, który sprzyja uprawie egzotycznych gatunków. W ogrodzie rośnie ponad 1000 gatunków roślin, takich jak m.in. róże, magnolie, cyprysy, hortensje, powojniki, jaśminy, glicynie, topole, juki, klony, sosny, bambusy. Krajobraz ogrodu Ninfa jest niezwykle malowniczy również ze względu na pozostałości średniowiecznych budowli i przepływające tu strumienie oraz źródełka.