Otoczaki do ogrodu – rodzaje, zastosowanie

Otoczaki to ponadczasowe kamienie ozdobne do ogrodu. Za sprawą specyficznego kształtu i bogatej kolorystyki mogą stanowić piękne wzbogacenie ogrodowych aranżacji. Otoczaki ogrodowe szczególnie efektownie wyglądają w połączeniu z wodą. W ogrodach znajdują jednak także szereg innych zastosowań. Czym charakteryzują się otoczaki? W jakich aranżacjach będą niezastąpione? 

   

Otoczaki – rodzaje

Otoczaki to kamienie ozdobne do ogrodu wyróżniające się zaokrąglonym kształtem i gładkimi, nieostrymi krawędziami. Ten rodzaj kruszywa jest naturalnie formowany przez wodę. Podczas transportu z nurtem wodnym odłamki skalne, ocierając się o dno i o siebie, ulegają rozcieraniu i obtaczaniu. W ten sposób zyskują ostateczną formę i jednolity wygląd. Otoczaki ogrodowe produkowane są metodą obróbki mechanicznej w specjalnych bębnach, które nadają kamieniom odpowiednią formą i efektowny wygląd. 

Kamienie otoczaki są bardzo wytrzymałe, dlatego mogą zdobić ogród przez lata. Nie tracą swoich kolorów pod wpływem działania wilgoci. Można więc w razie potrzeby łatwo je umyć. Ich niewątpliwym walorem jest wysoka przepuszczalność wodna. Otoczaki w ogrodzie nie zakłócają naturalnego obiegu wody. Umożliwiają jej wnikanie w podłoże i zapobiegają tworzenie się kałuż po ulewnych deszczach.

Dużą zaletą tych naturalnych kamieni ogrodowych jest bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki gładkim brzegom kontakt z otoczakami nie powoduje bolesnych zranień ani urazów. Z tego powodu otoczaki można z powodzeniem wykorzystać w ogrodach, z których korzystają dzieci czy zwierzęta domowe. 

Kamienie do ogrodu otoczaki dostępne są w szerokiej palecie kolorów: od białego, przez beżowy i brązowy, po grafitowy i czerwony. Dodatkowo kamienie dzielą się na różne frakcje – od 0,5 cm do nawet 25 cm. Pozwala to na ich wszechstronne wykorzystanie w ogrodzie. Warto wiedzieć, że właściwości otoczaków mogą nieco się różnić w zależności od skały, z jakiej pochodzą. Wyróżnia się m.in. otoczki z marmuru, granitu, bazaltu.

Otoczaki do ogrodu – rodzaje, zastosowanie

Rodzaje otoczaków do ogrodu

Wielbiciele kamieni ozdobnych mogą wybierać spośród wielu ciekawych rodzajów otoczaków m.in.:

  • THASSOS – kamień ozdobny o śnieżnobiałej barwie, wytwarzany z marmuru pochodzącego z Grecji. Kruszywo wyróżnia się połyskującymi w słońcu drobinkami. Wspaniale prezentuje się na rabatach i w donicach. 
  • NERO EBANO – dekoracyjne kruszywo wytwarzane z włoskich skał wulkanicznych. Wyróżnia się intensywnym czarno-grafitowym kolorem i wysoką wytrzymałością. Ze względu na mocną kolorystykę kamień ten można stosować w kontrastujących zestawieniach z roślinnością lub elementami architektonicznymi. W ogrodach często wykorzystywany jest do budowy ścieżek i podjazdów
  • GIALLO MORI – kamień dekoracyjny w różnych odcieniach żółci. Zapewnia naturalny efekt. Polecany zwłaszcza do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Można ozdobić nim rabaty, klomby czy ścieżki. 
  • CHERRY – ozdobny kamień o bordowo-wiśniowym odcieniu z intrygującymi białymi przebarwieniami. Efektownie prezentuje się w połączeniu z wodą (np. w oczkach wodnych). Warto zastosować go również do wytyczania obrzeży czy budowy gabionów. 

Zastosowanie otoczaków w ogrodzie

Otoczaki od lat cieszą się popularnością jako kamienie dekoracyjne do ogrodu. Ze względu na swoje walory wizualne mogą być ciekawym wzbogaceniem aranżacji zielonej przestrzeni. Te gładkie kamienie ozdobne są szczególnie polecane do ogrodów japońskich, śródziemnomorskich, nowoczesnych i naturalistycznych. Bardzo dobrze sprawdzają się także w warunkach miejskich – w parkach, na skwerach, w kompozycjach w donicach.

Otoczaki ogrodowe znajdują zastosowanie zarówno jako uzupełnienie rabat, jak i samodzielna dekoracja. Z powodzeniem zastąpią tradycyjną ściółkę – wypełniając wolne przestrzenie między roślinami i ograniczając wzrost chwastów. Białe otoczaki pozwalają rozjaśnić przestrzeń ogrodu. Rozsypane wokół roślin podkreślą ich szczególne walory. Z otoczaków można stworzyć także obwódki rabat. 

Otoczaki do ogrodu – rodzaje, zastosowanie

Kamienie otoczaki idealnie komponują się z wodą. Ze względu na gładkie, zaokrąglone brzegi można wykorzystać je jako bezpieczne dla ryb podłoże do oczka wodnego. Przydadzą się również przy tworzeniu innych aranżacji z wodą w roli głównej, np. do budowy fontann czy strumyków. 

Do czego jeszcze można wykorzystać otoczaki? Te wyjątkowe kamienie dekoracyjne do ogrodu mogą służyć do budowy ścieżek, podjazdów, ogrodzeń gabionowych i elementów architektury ogrodowej. Kamienie otoczaki duże polecane są do budowy skalniaków. Po otoczaki warto sięgnąć również przy aranżacji tarasu i balkonu. Dzięki nim kompozycje w donicach nabiorą wyjątkowego charakteru. 

Artykuł rozpoczyna serię na temat rodzajów otoczaków do użycia w ogrodzie.