Pielęgnacja tarasu drewnianego po zimie

Jeszcze przed nadejściem wiosny warto pomyśleć o przygotowaniu miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Porządkując ogród po zimie, nie możemy pominąć sprzątania naszego tarasu. Zimowe warunki często dotkliwie odbijają się na wyglądzie i kondycji drewnianego tarasu. Zanim wiosna na dobre zagości w naszym ogrodzie, powinniśmy więc poddać go renowacji. Jak odnowić drewniany taras po zimie? Podpowiadamy!

   

Taras z drewna po zimie – o czym warto pamiętać?

Drewniane tarasy są stylowe i ponadczasowe. Świetnie komponują się z różnymi ogrodowymi stylami i aranżacjami w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Nic więc dziwnego, że są chętnie budowane. Niestety, drewno, jako materiał naturalny, jest dosyć podatne na niszczenie i działanie szkodliwych czynników środowiskowych. Szczególnie widać to po zimie. Wilgoć, opady śniegu i utrzymujące się niskie temperatury mogą spowodować zmianę koloru, powstawanie odkształceń i ubytków w drewnianych deskach tarasowych. 

Renowacja tarasu po zimie w dużej mierze uzależniona jest od jego stanu. W przypadku większych uszkodzeń konieczne jest przeprowadzenie gruntownego odnowienia drewnianych powierzchni. Dobrze zabezpieczony przed zimą taras z drewna często nie potrzebuje jednak żadnych radykalnych zabiegów. Jeśli nie widać na nim większych uszkodzeń, zwykle można ograniczyć się do podstawowych prac porządkowych oraz konserwacyjnych.

Pielęgnacja tarasu drewnianego po zimie

Czyszczenie tarasu drewnianego po zimie

   

Drewniany taras po zimie najczęściej nie wygląda estetycznie ze względu na zgromadzone na nim resztki roślinności, liście, piach i brud. Wiosenne prace w ogrodzie warto więc rozpocząć od dokładnych porządków na tarasie. Czym czyścić taras drewniany? Taras można wyczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej, węża ogrodowego lub twardej szczotki włosianej. 

Powierzchniowe zanieczyszczenia najlepiej usunąć przy pomocy samej wody. W przypadku bardziej opornych zanieczyszczeń warto sięgnąć natomiast po specjalny środek do czyszczenia drewna w postaci koncentratu. Pomoże on przywrócić drewnu naturalny kolor i usunąć poszarzenia. Preparat można nanieść przy pomocy szczotki. Po wyczyszczeniu tarasu należy dokładnie spłukać go wodą. 

Przed nałożeniem preparatu do czyszczenia drewna warto lekko zeszlifować powierzchnię desek, a następnie oczyścić je z pyłu. Szlifowanie jest też niezbędne, by pozbyć się nieestetycznych łuszczących się lub odbarwionych elementów. Do szlifowania najlepiej użyć papieru ściernego o ziarnistości 60-80. Oszlifowane powierzchnie należy pokryć bezbarwnym impregnatem gruntującym, który zabezpieczy je przed działaniem grzybów, pleśni i szkodników. 

Ocena stanu tarasu drewnianego

Gdy uda nam się już pozbyć zanieczyszczeń z drewnianego tarasu, możemy dokładniej ocenić jego stan. Warto przyjrzeć się deskom drewnianym. Należy upewnić się, czy nie uległy odkształceniom i pozostają stabilne. Następnie należy obejrzeć drewno pod kątem ubytków i uszkodzeń. Ostatnim elementem oceny stanu tarasu po zimie jest sprawdzenie wszystkich mocowań i śrub. 

Pielęgnacja tarasu drewnianego po zimie

Naprawa tarasu z drewna po zimie

Jeśli na naszym drewnianym tarasie po zimie są widoczne uszkodzenia, przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych, powinniśmy je naprawić. Wszelkie powstałe ubytki należy uzupełnić szpachlówką. Poluzowane śrubki trzeba dokręcić lub wymienić na nowe. 

Konserwacja tarasu z drewna po zimie

Najważniejszym elementem pielęgnacji tarasu drewnianego po zimie jest jego konserwacja. Aby zabezpieczyć drewno przed działaniem wilgoci, zabrudzeniami i promieniowaniem UV, należy przeprowadzić olejowanie tarasu. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni tarasu specjalnym olejem do drewna. Środek tego typu wnika w głąb drewna, nie pozostawiając na jego powierzchni nieprzepuszczalnej powłoki. 

Oleje do drewna dostępne są zarówno w wersji bezbarwnej, jak i barwiącej. Dzięki temu można użyć ich niezależnie od tego, czy zależy nam na podkreśleniu naturalnego piękna drewnianego tarasu, czy nadaniu mu nowej barwy. Niektóre oleje dodatkowo zawierają biocydy, które chronią drewno przed atakiem grzybów, pleśni i szkodników. Po ich nałożeniu drewno jest gładkie, a rysunek słojów podkreślony. Preparaty tego typu są łatwe w aplikacji i nie wymagają usuwania przed kolejną wiosenną renowacją tarasu. 

Jak odnowić taras z drewna po zimie? Olejowanie tarasu należy wykonywać dopiero po jego dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu. Zabieg ten powinien być przeprowadzany, gdy temperatura na zewnątrz wynosi minimum 10°C. Olejowanie najlepiej przeprowadzić dwukrotnie. Olej do drewna nanosi się za pomocą bawełnianej szmatki lub szerokiego pędzla dostosowanego wielkością do szerokości desek. Najlepiej nanosić go zgodnie z przebiegiem włókien drewna. Do olejowania tarasu nie należy używać wałka. Ilość preparatu trzeba dostosować do rodzaju drewna. W przypadku miękkich gatunków zwykle musimy zastosować więcej oleju. Jeśli olej całkowicie się nie wchłonął, możemy usunąć jego nadmiar bawełnianą szmatką. Kolejną warstwę oleju powinniśmy nałożyć dopiero wtedy, gdy pierwsza już całkowicie wyschnie, czyli zwykle po upływie co najmniej 12 godzin. 

Pielęgnacja tarasu drewnianego po zimie

Wiosenna aranżacja tarasu z drewna

Po uporządkowaniu drewnianego tarasu po zimie i jego impregnacji możemy przystąpić do ponownej aranżacji naszej przydomowej oazy wypoczynkowej. To odpowiednia pora na wyciągnięcie i ustawienie mebli ogrodowych. Jeśli nasze meble w czasie zimy pokryły się kurzem, powinniśmy je najpierw oczyścić (np. myjką ciśnieniową). Początek sezonu ogrodniczego to również dobry moment na zakup nowych dekoracji na taras. Tekstylia, kwietniki, oryginalne donice czy lampiony świetnie wzbogacą aranżację tarasu. Z drewnem idealnie współgrają zwłaszcza dekoracje z betonu, rattanu, wikliny czy cegły. 

Aby nasz drewniany taras szybko odzyskał dawny blask po zimie, możemy udekorować go również sezonowymi roślinami. Kompozycje z tulipanów, hiacyntów i pierwiosnków idealnie ożywią aranżację drewnianego tarasu na wiosnę.

Choć renowacja tarasu z drewna po zimie pozwala dobrze przygotować go do intensywnego sezonu wypoczynkowego na świeżym powietrzu, o nasz zakątek do relaksu powinniśmy dbać przez cały rok. Nie zapominajmy więc o regularnym czyszczeniu i kontrolowaniu jego stanu. Dzięki temu drewniany taras w ogrodzie zachowa atrakcyjny wygląd przez lata.