Prawidłowy montaż trawnika z rolki to tylko połowa sukcesu. Aby darń zachowała ładny, zdrowy wygląd, musimy zadbać o jej właściwą pielęgnację. Jak pielęgnować trawnik z rolki w pierwszych tygodniach po rozłożeniu i na późniejszym etapie eksploatacji? Z jaką częstotliwością podlewać murawę? Kiedy przeprowadzić pierwsze koszenie i nawożenie trawy? Dowiesz się z naszego poradnika.
Trawnik z rolki w pierwszych tygodniach po rozłożeniu
Bezpośrednio po rozłożeniu trawy z rolki należy przeprowadzić wałowanie i obficie podlać murawę. Jeśli zlecimy montaż fachowcom, bardzo prawdopodobne, że wyręczą nas w pracy i wykonają obydwie czynności w ramach świadczonej usługi.
Pamiętajmy jednak, że los trawnika wciąż leży w naszych rękach. Właściwa pielęgnacja darni w pierwszych dniach po rozłożeniu to warunek konieczny, żeby trawa ładnie rosła, zachowała soczyście zieloną barwę i przyjęła się w naszym ogrodzie.
Przede wszystkim pozwólmy trawnikowi na spokojną aklimatyzację w nowym miejscu. Zaczekajmy ok. 2-3 tygodnie, zanim zaczniemy z niego intensywnie korzystać. W tym czasie trawnik zdąży się ukorzenić i przystosować do nowych warunków. Oczywiście możemy przejść po murawie, ale z grillem, graniem w piłkę czy opalaniem na trawie, lepiej się wstrzymać. Pamiętajmy również o dwóch kluczowych zabiegach: obfitym nawadnianiu i systematycznym koszeniu.
Montaż trawnika z rolki latem
Ze względu na to, że w pierwszych dniach po rozłożeniu, musimy podlewać trawę codziennie (w zależności od rodzaju podłoża, teren może być stale wilgotny), a temperatury latem bywają wysokie, istnieje ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. Dlatego przy montażu trawy w cieplejsze zaleca się wykonanie profilaktycznego oprysku na grzyby.
Pamiętajmy, że opryski stosujemy tylko wieczorem. Nie należy stosować oprysków w słoneczny (upalny) dzień, ani w deszczowy. Po zastosowaniu oprysku powinniśmy odczekać 2 godziny zanim zaczniemy podlewanie trawnika.
Podlewanie trawnika z rolki
Zanim trawnik zdąży się ukorzenić, należy go regularnie i obficie podlewać: w pierwszych tygodniach przynajmniej raz dziennie, a w późniejszym czasie co 2-3 dni (w zależności od pogody i wilgotności podłoża). Jeśli zaniedbamy tę czynność, zwłaszcza w pierwszych dniach po rozłożeniu, możemy doprowadzić do przesuszenia darni. Trawnik zacznie się wybrzuszać i żółknąć, a między płatami powstaną widoczne szczeliny.
Zamiast podlewać murawę często i oszczędnie, lepiej robić to rzadziej, ale obficie. Delikatne zraszanie trawy nie przyniesie pożądanych rezultatów, bo woda zdąży odparować zanim trafi do podłoża i zasili system korzeniowy.
Trawnik należy podlewać o odpowiedniej porze – najlepiej z samego rana. Ważne, by nie robić tego w godzinach popołudniowych, gdy słońce świeci najmocniej, a na zewnątrz panują największe upały. Jeśli zignorujemy tę zasadę, możemy doprowadzić do poparzenia źdźbeł i uschnięcia trawy. A co jeśli zdecydujemy się na podlewanie wieczorem? Latem może to doprowadzić do powstawania chorób grzybowych. Miejmy to na uwadze planując podlewanie.
Ile wody potrzebuje trawnik w pierwszych tygodniach po założeniu? Przyjmuje się, że jednorazowe podlewanie wymaga zużycia ok. 10-15 l na m2, a woda powinna przeniknąć na głębokość ok. 10 cm. Aby skontrolować stan podłoża, wystarczy nadepnąć na murawę i zobaczyć, czy woda podsiąka do góry. Jeśli tak – poziom nawodnienia jest wystarczający.
W późniejszym czasie, gdy trawnik zrośnie się z podłożem, możemy podlewać go nieco rzadziej (w miarę potrzeb). Pamiętajmy jednak o regularnym i obfitym nawadnianiu murawy w sezonie letnim, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu trawy i długotrwałych upałów.
Koszenie trawnika z rolki
Pierwsze koszenie trawnika z rolki możemy przeprowadzić już po kilku dniach od montażu, gdy źdźbła trawy się podniosą. Trawę należy przycinać delikatnie, każdorazowo jedynie o około 1/3 z wysokości.
Jak często kosić trawę z rolki? Częstotliwość koszenia musi być dostosowana do warunków pogodowych i tempa, w jakim rośnie murawa. Z reguły wystarczy powtarzać zabieg raz na 7-10 dni. Należy pamiętać o tym, że jeśli chcemy utrzymywać niższą murawę, o wysokości około 4-5cm, będzie ona wymagała większej częstotliwości podlewania i częstszych zabiegów nawożenia. Wiosną i wczesnym latem, w okresie intensywnego wzrostu trawy, możemy zwiększyć częstotliwość koszenia. Z kolei gdy na zewnątrz panuje susza, należy ograniczyć koszenie do minimum i pozostawiać trawę trochę wyższą, o wysokości około 6-7cm.
Przed rozpoczęciem koszenia, upewnijmy się, że noże do kosiarki są równe i wystarczająco ostre. Jeśli użyjemy tępego narzędzia, źdźbła trawy zostaną postrzępione – to zaś popsuje wygląd trawnika, zwiększy ryzyko jego przesuszenia i może zmniejszyć odporność na pojawienie się chorób.
Ponieważ trawa z rolki jest wyjątkowo gęsta, jej ścięte resztki gromadzą się i zalegają między żywymi źdźbłami. W ten sposób tworzy się filc, czyli zbita warstwa obumarłych traw, która hamuje dopływ tlenu i składników odżywczych do podłoża, osłabiając układ korzeniowy. Aby uniknąć podobnych problemów, stosujmy kosiarkę lub traktor ogrodowy z koszem. Dzięki temu resztki trawy będą zbierane na bieżąco, a my unikniemy ich mozolnego grabienia. Równie dobrze sprawdzi się robot koszący, który pozwala na częste i krótkie koszenie, a tym samym likwiduje problem zalegających w trawniku obumarłych roślin.
Nawożenie trawy z rolki
Proces ukorzenienia przebiegnie szybciej, jeśli – tuż po rozłożeniu rolek – zasilimy murawę specjalnym nawozem do zakładania trawników lub biostymulatorem dolistnym.
Uwaga! Nawóz sypiemy na już rozłożoną trawę, nigdy pod nią! Pamiętajmy również później o regularnym nawożeniu, aby dbać o odpowiednią zawartość składników odżywczych niezbędnych do zdrowego wzrostu traw.
W kolejnych sezonach pielęgnacja trawnika z rolki przebiega tak samo jak pielęgnacja trawnika sianego. Murawa wymaga regularnego nawożenia (zgodnie z zaleceniami producentów trawy z rolki, najlepiej co miesiąc w okresie od wiosny do jesieni), koszenia i nawadniania. W drugim roku po założeniu trawnika możemy przeprowadzić aerację i wertykulację, czyli dwa zabiegi, które pozwalają rozluźnić podłoże, usunąć warstwę filcu i zapewnić lepszy dopływ wody, powietrza i składników odżywczych do systemu korzeniowego. Uwaga! Jeśli pod trawnikiem z rolki została zamontowana siatka na krety, zrezygnujmy z użycia aeratora rurkowego, który może doprowadzić do jej uszkodzenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji trawnika, zachęcamy do lektury artykułów:
Jak dbać o trawnik? Pielęgnacja trawnika w pigułce
Regeneracja trawnika po zimie: aeracja, wertykulacja, nawożenie
Mech na trawniku – przyczyny, zwalczanie, zapobieganie
Jak zakwaszone podłoże wpływa na wygląd trawnika