Trawa z rolki pozwala znacznie ograniczyć nakład pracy związany z zakładaniem trawnika. By jednak utworzona murawa wyglądała efektownie, a jej późniejsza pielęgnacja nie przysparzała problemów, należy starannie przygotować miejsce pod trawnik. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie przed założeniem trawnika? Podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować teren pod trawnik z rolki.
Krok 1 – wstępna analiza warunków terenowych
Zakładanie trawnika z rolki zawsze powinno być poprzedzone gruntowną analizą warunków panujących w ogrodzie. Trawnik najlepiej zakładać w miejscach dobrze nasłonecznionych i umiarkowanie wilgotnych. Na obszarach silnie zacienionych lub takich, gdzie gromadzi się woda, można zastąpić trawnik roślinami okrywowymi. Warto przemyśleć usytuowanie trawnika względem rabat – aby trawa ich nie zarastała, powinny być oddzielone od murawy.
Krok 2 – oczyszczenie terenu
Przygotowanie terenu pod trawnik z rolki trzeba rozpocząć od gruntownego oczyszczenia ogrodu. Podczas prac porządkowych należy usunąć wszelkie pozostałości budowlane, gruz, korzenie, kamienie oraz inne niepotrzebne elementy. Wstępne porządki w ogrodzie pozwalają pozbyć się elementów, które mogą utrudniać wzrost trawom lub powodować problemy w czasie pielęgnacji trawnika.
Krok 3 – usunięcie chwastów
Przygotowując teren pod trawnik, musimy zadbać o usunięcie chwastów i pozostałości po starej murawie. W małych ogrodach najlepiej zrobić to w sposób mechaniczny – przekopując podłoże. Jeśli jednak nasz ogród jest duży lub silnie zachwaszczony, konieczne może być zastosowanie herbicydów. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie – zawsze powinna być to ostateczność. Jeśli tylko to możliwe, polecamy mechaniczne usuwanie chwastów. Zabieg odchwaszczania warto powtórzyć po upływie kilku tygodni. Po zastosowaniu herbicydów należy odczekać 3-4 tygodnie przed przystąpieniem do kolejnych prac w ogrodzie.
Krok 4 – przekopanie podłoża pod trawnik
Aby zapewnić darni optymalne warunki do ukorzenia się i ułatwić wzrost trawom, powinniśmy przekopać ziemię pod trawnik na głębokość ok. 20 cm. Zabieg ten pozwala rozluźnić strukturę podłoża, poprawić jego napowietrzenie i nawodnienie. Dzięki niemu można również usunąć chwasty, które jeszcze pozostały w ziemi. Należy rozbić wszystkie duże grudy ziemi. Na niewielkim terenie można spulchnić glebę, wykorzystując szpadel lub widły, lecz w większych ogrodach lepiej skorzystać z pomocy glebogryzarki.
Krok 5 – ukształtowanie terenu pod trawnik
Jeśli teren, na którym chcemy założyć trawnik, jest nierówny czy pofałdowany, musimy odpowiednio ukształtować jego powierzchnię. Należy wyrównać wszystkie istniejące nierówności, ukształtować pagórki i wzniesienia. W przypadku płaskich terenów warto utworzyć 1-3% spadek, który ułatwi spływanie wody z powierzchni murawy w czasie intensywnych opadów deszczu.
Krok 6 – montaż podziemnych instalacji
W czasie przygotowania terenu pod trawnik warto zamontować podziemne instalacje, które ułatwią pielęgnację murawy. Na terenach podmokłych należy zainstalować rury drenarskie, które umożliwiają odprowadzenie wody do zbiornika. Drenaż montuje się na głębokości ok. 40-50 cm. Warstwę drenującą, o grubości 5-10 cm, można też utworzyć ze żwiru lub gruboziarnistego piasku, ułożonego ok. 30 cm pod powierzchnią ziemi.
W dużych ogrodach, zwłaszcza położonych na terenach o silnym nasłonecznieniu lub przepuszczalnej ziemi, przydatne może być zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania. Pozwala on dobrać optymalny dla trawnika sposób nawadniania i zautomatyzować proces podlewania murawy. Montuje się go na głębokości ok. 20-30 cm.
Jeśli zależy nam, by murawa zachowała piękny wygląd, powinniśmy zabezpieczyć ją przed kretami. Pomoże w tym siatka na krety zamontowana do 10 cm pod powierzchnią podłoża.
W trakcie przygotowań terenu pod trawnik z rolki należy poprowadzić też niezbędne instalacje elektryczne. Na etapie prac ziemnych można ponadto zamontować obrzeża trawnikowe.
Krok 7 – przygotowanie ziemi pod trawnik
Aby trawnik w ogrodzie zachwycał soczystą zielenią i bujnym wzrostem, musimy zapewnić mu odpowiednie podłoże do wzrostu.
Przed przystąpieniem do zakładania trawnika warto zbadać odczyn gleby. Badanie pH można wykonać w Okręgowej Stacji Chemiczno–Rolniczej. Trawa najlepiej rośnie na podłożu o pH 5,5-6,5. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest zbyt kwaśna, powinniśmy przeprowadzić zabieg wapnowania przy użyciu kredy nawozowej lub dolomitu. Aby zmniejszyć odczyn gleby zasadowej, można wzbogacić ją torfem lub siarczanem amonu.
Ziemia pod trawnik powinna być także żyzna i przepuszczalna. Na etapie przygotowania podłoża należy sprawdzić strukturę gleby i w przypadku ciężkiej gleby gliniastej podłoże wymieszać z piaskiem płukanym o grubszej frakcji. Zawsze warto użyźnić ziemię kompostem, zwłaszcza jeśli na terenie przeznaczonym na trawnik coś już wcześniej rosło, bo rośliny jak np. stary trawnik, który był regularnie koszony z pewnością wyjałowił glebę.
Dobrym pomysłem na poprawienie właściwości podłoża pod trawnik jest zastosowanie zielonego nawozu. Na nawóz zielony nadaje się m.in. facelia i peluszka. Rośliny te wysiewa się na terenie przeznaczonym pod trawnik, a następnie ścina przed kwitnieniem, rozdrabnia i miesza z podłożem.
Dla pobudzenia trawy do wzrostu i zagęszczania się, kilka tygodni przed zakładaniem trawnika z rolki można wzbogacić podłoże nawozem startowym do trawników. Należy jednak pamiętać o kilkutygodniowych przerwach między stosowaniem różnych nawozów – nigdy nie należy łączyć wapnowania z nawożeniem mineralnym.
Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest nieurodzajna, przygotowane podłoże powinniśmy przykryć 5-10-centymetrową warstwą żyznej ziemi pod trawnik.
Krok 8 – wyrównanie i wałowanie terenu pod trawnik
Po odpowiednim przygotowaniu ziemi pod trawnik musimy dokładnie wyrównać teren. Ziemię można rozgrabić grabiami, a następnie użyć walca do wałowania terenu.
Krok 9 – przygotowanie terenu do montażu trawy z rolki
Bezpośrednio przed rozkładaniem trawy z rolki jeśli ziemia jest sucha, należy lekko ją zwilżyć. Na tak przygotowanym terenie pod trawnik można z łatwością przeprowadzić montaż trawy z rolki.