Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja

Rośliny cebulowe zwykle stanowią pierwszy zwiastun wiosny w ogrodzie. Często wyłaniają się już spod śniegu, przełamując wszechogarniającą szarość i wnosząc do ogrodu mnóstwo kolorów. Ich uprawa nie jest trudna. Aby stworzyć efektowne rabaty z kwiatami cebulowymi, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim sadzeniu i przechowywaniu cebulek. Jak uprawiać rośliny cebulowe w ogrodzie? Przedstawiamy najważniejsze informacje o sadzeniu, przechowywaniu i pielęgnacji ogrodowych kwiatów cebulowych.

Najładniejsze kwiaty cebulowe do ogrodu – najpopularniejsze gatunki

Rośliny cebulowe do ogrodu to duża grupa gatunków ozdobnych wytwarzających cebule. Czasami dodatkowo zaliczane są do niej również rośliny posiadające inne podziemne organy przetrwalnikowe (np. bulwy czy kłącza). Ogrodowe kwiaty cebulowe znacznie różnią się wysokością, formami czy kolorami. Większość z nich znana jest jednak z dekoracyjnych i barwnych kwiatów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wiosenne rośliny cebulowe do ogrodu, które wzbogacają aranżacje już w marcu/kwietniu, gdy większość gatunków dopiero wybudza się z zimowego snu. Do najpopularniejszych roślin cebulowych do ogrodu należą m.in.:

  • tulipany, 
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • narcyzy,
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • hiacynty,
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • szafirki,
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • przebiśniegi,
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • krokusy, 
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • zimowity jesienne,
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • cebulice,
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • irysy,
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • lilie,
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja
  • czosnki olbrzymie.
Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja

Rośliny cebulowe do ogrodu – zastosowanie

Ogrodowe rośliny cebulowe są szczególnie cenione za swoje walory dekoracyjne i bogatą kolorystykę. Świetnie sprawdzą się więc jako element rabat kwiatowych. Można tworzyć z nich zarówno jednogatunkowe, jak i wielogatunkowe kompozycje. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną warto łączyć również z gatunkami kwitnącymi latem – dzięki temu rabata przez cały sezon będzie wyglądać atrakcyjnie. 

Kwiaty cebulowe do ogrodu są idealne do tworzenia sezonowych kompozycji w donicach: na balkonach, tarasach oraz w kwietnikach sezonowych. Niektóre gatunki (np. irysy) polecane są do sadzenia przy zbiornikach wodnych. Małe kwiaty cebulowe pięknie prezentują się za to sadzone bezpośrednio w trawniku. 

Rośliny cebulowe pasują zwłaszcza do ogrodów nieformalnych, naturalistycznych i wiejskich. Cebulki ogrodowe warto ponadto wykorzystać przy aranżacji ogrodu skalnego. 

Cięte kwiaty cebulowe nadają do tworzenia bukietów i sezonowych dekoracji wnętrz. 

Kiedy sadzić kwiaty cebulowe w ogrodzie?

   

Termin sadzenia roślin cebulowych w ogrodzie uzależniony jest głównie od pory ich kwitnienia. Gatunki wiosenne potrzebują zimowego spoczynku w ziemi. Z tego powodu rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy sadzić już jesienią. Dla większości gatunków optymalny termin sadzenia to koniec września lub początek października. W zależności od pogody cebulki można jednak często sadzić już od połowy sierpnia aż do początku listopada. Wcześniej warto posadzić np. narcyzy. 

Sadzenie roślin cebulowych kwitnących latem należy natomiast przeprowadzić wiosną – od połowy kwietnia do początku maja. W przypadku gatunków kwitnących latem odpornych na mrozy (np. lilii) można również przeprowadzić sadzenie cebulek jesienią – od września do połowy października. Kwiaty cebulowe kwitnące jesienią (np. zimowity) najlepiej natomiast sadzić późnym latem – od początku sierpnia do września. 

Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja

Jakie cebulki wybrać do ogrodu?

Przed zakupem cebulek kwiatowych zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzić ich stan. Najlepiej wybierać cebulki dorodne, jędrne i twarde, z widocznymi korzeniami, całkowicie pokryte łuskami. Należy natomiast unikać cebulek: miękkich, przebarwionych, pozbawionych łusek, pokrytych pleśnią, zawilgoconych lub zwiędłych i całkowicie wyschniętych. Prawdopodobnie i tak nie zakwitną, a mogą spowodować rozprzestrzenianie się chorób w ogrodzie. Przed sadzeniem cebulki kwiatowe można namoczyć w środku grzybobójczym. Aby zabezpieczyć je przed szkodnikami, warto użyć też specjalnych koszyczków do sadzenia.

Sadzenie roślin cebulowych – podstawowe zasady

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin cebulowych, musimy przygotować dla nich odpowiednie podłoże. Warto zacząć od usunięcia chwastów. Najlepiej zrobić to w sposób mechaniczny. Następnie należy przekopać ziemię na głębokość około 30 cm i wyrównać teren. Aby poprawić strukturę podłoża, można wzbogacić je torfem odkwaszonym, kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Przygotowanie podłoża pod cebulki kwiatowe najlepiej przeprowadzić minimum 2-3 tygodnie przed ich sadzeniem. 

Cebulki kwiatowe należy sadzić na głębokości odpowiadającej ich trzykrotnej wielkości. Krokusy, przebiśniegi i inne małe rośliny cebulowe powinniśmy więc sadzić na głębokości ok. 5 cm. Z kolei większe gatunki (np. tulipany) sadzi się na głębokości ok. 15 cm. 

Warto zadbać również o odpowiedni rozstaw cebulek. Małe kwiaty cebulowe zaleca się sadzić w odległości 3-7 cm od siebie, natomiast duże co ok. 10-20 cm. Jeszcze więcej miejsca musimy zapewnić koronie cesarskiej i czosnkowi olbrzymiemu. Cebulki tych roślin trzeba sadzić co minimum 30 cm. 

Trzeba pamiętać, że kwiaty cebulowe w ogrodzie najbardziej atrakcyjnie prezentują się grupach. Najlepiej więc sadzić je na rabatach po kilka/kilkanaście sztuk. Przy sadzeniu roślin cebulowych lepiej jednak unikać tworzenia symetrycznych kompozycji, które wyglądają niezbyt naturalnie.

Gdzie sadzić rośliny cebulowe w ogrodzie?

Rośliny cebulowe zwykle wytwarzają okazałe kwiaty, dlatego najlepiej czują się na stanowiskach dobrze oświetlonych i ciepłych. Warto więc sadzić je w miejscach słonecznych lub półcienistych. Kwiatom cebulowym do ogrodu zwykle trzeba zapewnić żyzne, dobrze przepuszczalne podłoże, o umiarkowanej wilgotności i obojętnym odczynie. Należy unikać sadzenia cebulek kwiatowych w miejscach, gdzie może gromadzić się woda opadowa. Lepiej nie sadzić ich też na stanowiskach, na których wcześniej rosły pomidory, ogórki, truskawki czy fasola. 

Dobierając stanowiska dla roślin cebulowych, musimy mieć na uwadze, że ich piękno szybko przemija. Powinny być więc sadzone w takim miejscu, gdzie już po przekwitnięciu nie będą szpeciły całej kompozycji. Dobrymi sąsiadami dla roślin cebulowych mogą być więc rośliny o ozdobnych liściach (np. funkie), które zasłonią, nieestetyczne więdnące kwiaty. 

Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja

Rośliny cebulowe w ogrodzie – pielęgnacja

  

Kwiaty cebulowe kwitnące wiosną i latem uznawane są za stosunkowo łatwe w uprawie. Aby jednak bujnie kwitły i długo zdobiły nasze rabaty, powinniśmy pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.

  • Podlewanie kwiatów cebulowych

Nawadnianie roślin cebulowych należy rozpocząć, gdy zaczną wypuszczać pędy. Największe zapotrzebowanie na wodę mają jednak w okresie kwitnienia. Nie należy wtedy dopuszczać do wysychania podłoża. Podlewanie kwiatów cebulowych nie może jednak nigdy prowadzić do zalewania cebulek. Nawadnianie należy zakończyć, gdy liście roślin zaczną więdnąć. 

  • Nawożenie roślin cebulowych w ogrodzie

By poprawić kwitnienie roślin cebulowych, warto zasilać je 2 razy w sezonie nawozem uniwersalnym lub kompostem. Nawożenie najlepiej przeprowadzić zaraz po rozpoczęciu wzrostu roślin i na początku kwitnienia. 

  • Ogławianie kwiatów cebulowych

Gdy rośliny cebulowe zaczynają przekwitać, należy regularnie obrywać zwiędłe kwiaty i torebki nasienne. Można to robić ręcznie lub przy użyciu sekatora. Zabieg ten wpłynie korzystnie na rozwój cebulek. Nie należy natomiast usuwać więdnących liści – powinny one uschnąć w sposób naturalny. 

  • Zabezpieczenie cebulek kwiatowych przed mrozami

Chociaż rośliny cebulowe zimujące w gruncie w większości są odporne na niskie temperatury, warto zabezpieczyć je na wypadek silnych mrozów. Cebulki ogrodowe najlepiej wyściółkować korą lub torfem i przykryć gałązkami drzew iglastych. Zabieg ten należy przeprowadzić dopiero po pierwszych przymrozkach. 

  • Przesadzanie cebulek kwiatowych 

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób w ogrodzie i poprawić kwitnienie roślin cebulowych, należy co kilka lat przesadzać je na nowe stanowiska. Cebulki możemy wykopać dopiero po całkowitym zaschnięciu liści. Tulipany i hiacynty należy przesadzać co ok. 1-2 lata, z kolei w przypadku innych roślin (np. lilii, narcyzów czy krokusów) wystarczy robić to co 3-4 lata. Przesadzanie cebulek kwiatowych jest też niezbędne, jeśli rośliny się nadmiernie zagęściły. 

Rośliny cebulowe w ogrodzie – sadzenie, przechowywanie, pielęgnacja

Cebulki kwiatowe – przechowywanie

  

Cebulki kwiatowe najlepiej wykopać w chłodny i bezdeszczowy dzień. Po wykopaniu powinniśmy oczyścić je z ziemi i pozostawić do wysuszenia na kilka dni w ciepłym i przewiewnym miejscu. Następnie możemy oddzielić mniejsze cebulki przybyszowe, które w kolejnym roku jeszcze nie zakwitną. 

Wysuszone cebulki kwiatowe umieszczamy w ażurowych pojemnikach wysypanych piaskiem lub torfem. Na czas letniego odpoczynku możemy umieścić je w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura ok. 15-20℃. Z kolei cebulki roślin wrażliwych na mrozy, które sadzimy wiosną, najlepiej przechowywać w temperaturze 5-10℃. Cebulek kwiatowych nie powinniśmy przechowywać w miejscu, gdzie znajdują się owoce i warzywa – wydzielany przez nie etylen może być szkodliwy. Należy regularnie sprawdzać stan cebulek i na bieżąco usuwać porażone okazy.

Kwiaty cebulowe to barwny i efektowny element ogrodowych aranżacji. Wbrew pozorom nie są one jedynie wiosenną ozdobą. Można cieszyć się nimi niemal przez cały sezon – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Z pewnością warto więc zasadzić je w swoim ogrodzie.