Rośliny do suchego cienia – przegląd

Słoneczne rabaty z umiarkowanie wilgotnym podłożem to wymarzone miejsce dla większości roślin ogrodowych. Wielu miłośników zieleni ma jednak problem z zagospodarowaniem miejsc cienistych i suchych w ogrodzie, które nie sprzyjają uprawie roślin. Nawet w tak trudnych warunkach można jednak stworzyć efektowne kompozycje roślinne. Przedstawiamy przegląd najlepszych roślin do suchego cienia. 

Jakie rośliny wybrać do suchego cienia?

Miejsca zacienione i suche w ogrodzie występują głównie pod koronami wysokich drzew, okapami oraz przy północnych ścianach budynków. Na takich stanowiskach są w stanie poradzić sobie tylko niektóre gatunki. Do suchego cienia najlepiej wybierać rośliny o palowym systemie korzeniowym, który pozwala im czerpać wodę z głębszych warstw podłoża. Warto zwrócić uwagę także na liście. W miejscach cienistych i suchych można sadzić rośliny o ciemnozielonych, błyszczących lub srebrzystych liściach – z reguły są one odporniejsze na utratę wody. Również rośliny o wąskich liściach powinny poradzić sobie w suchym cieniu. Należy unikać natomiast roślin o barwnych liściach – nawet jeśli będą rosły w cieniu, stracą atrakcyjne wybarwienie. 

Warto pamiętać, że chociaż wiele gatunków jest się w stanie przystosować do suchego cienia, nie są to dla nich warunki optymalne. Przed posadzeniem roślin należy więc odpowiednio przygotować stanowisko. Jeśli chcemy stworzyć rabatę pod drzewami, postarajmy się prześwietlić korony, by więcej światła docierało do roślin. Zadbajmy również o żyzność podłoża – wzbogaćmy je kompostem lub obornikiem. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża, powinniśmy wyściółkować rabaty. Nie zaniedbujmy ponadto obfitego podlewania roślin w czasie suszy. 

Jakie rośliny nadają się do suchego cienia? Poniżej przedstawiamy najlepsze gatunki roślin na miejsca suche i zacienione w ogrodzie.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty to dekoracyjny zimozielony krzew do cienia. Gatunek ten osiąga wysokość do 3 m. Wyróżnia się błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi o kolczastych, pofałdowanych brzegach. Ozdobą krzewu są również czerwone owoce, które pojawiają się jesienią i utrzymują przez całą zimę. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki. 

Ostrokrzew jest dwupienny, dlatego by owocował, niezbędne jest posadzenie w ogrodzie roślin męskich i żeńskich. Krzew ten ma średnią mrozoodporność. Należy zapewnić mu miejsce osłonięte, a na zimę zabezpieczyć go przed mroźnymi wiatrami. Ostrokrzew preferuje gleby kwaśne. Nadaje się do formowania – jest polecany na żywopłoty. Z powodzeniem można sadzić go pod wysokimi drzewami. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Śnieguliczka

Kolejnym ciekawym krzewem do suchego cienia jest śnieguliczka (\’Symphoricarpos\’). Roślina ta łatwo przystosowuje się do różnych warunków, dzięki czemu może rosnąć nawet na stanowiskach zacienionych, o suchej i ubogiej glebie. 

Śnieguliczka dorasta do około 2 m. Ma sztywne, przewieszające się pędy z eliptycznymi liśćmi o długości nawet 5 cm. Kwitnie w okresie od czerwca do września, a jej białe lub różowe kwiaty przyciągają owady. Największą ozdobą śnieguliczki są jednak jej – białe lub różowe – okrągłe owoce, przypominające jagody. Śnieguliczka jest odporna na mróz i zanieczyszczenie powietrza. Może być uprawiana nawet przez początkujących ogrodników. Warto tworzyć z niej żywopłoty – zarówno formowane, jak i nieformowane.

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Mahonia pospolita

Szukając roślin do suchego cienia, powinniśmy zwrócić uwagę również na mahonię pospolitą. Ta efektowna, zimozielona roślina przykuwa uwagę za sprawą dużych, ciemnozielonych, błyszczących liści, o ząbkowanych brzegach. Już wiosną (od kwietnia) na mahonii pojawiają się jaskrawożółte, drobne kwiaty, zebrane w grona. Po przekwitnięciu roślinę zdobią granatowe, kuliste owoce, które dodatkowo przyciągają ptaki. Jesienią liście rośliny przebarwiają się na czerwono. 

Mahonia preferuje gleby lekkie i piaszczyste. Aby zachowała atrakcyjny wygląd, należy ją regularnie przycinać. Ze względu na niewielkie rozmiary (ok. 1 m) mahonia nadaje się do tworzenia obwódek i szpalerów. Ładnie prezentuje się również na rabatach w połączeniu z innymi krzewami. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Irga Dammera

Spośród roślin okrywowych do suchego cienia na szczególną uwagę zasługuje irga Dammera. Ten zimozielony krzew osiąga wysokość 10-50 cm. Intensywnie rozrasta się na boki, tworząc gęste kobierce. Irga Dammera ma niewielkie, błyszczące, eliptyczne liście i drobne, białe kwiaty. Ozdobą rośliny są także czerwone owoce, które pojawiają się pod koniec lata i utrzymują aż do zimy. 

Irga Dammera nie ma dużych wymagań. Preferuje lekkie i przepuszczalne podłoże. Jest odporna na zanieczyszczenia, dlatego dobrze sprawdza się w warunkach miejskich. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Czytasz i czytasz i nadal nie masz pomysłu jakie rośliny posadzić w swoim ogrodzie? Profesjonalnie opracowany projekt może zdecydowanie w tym pomóc. Kliknij i zobacz jak wygląda u nas proces projektowy.

    

Cebulica syberyjska

Aby stworzyć barwne wiosenne kobierce pod drzewami i krzewami, warto zdecydować się na cebulicę syberyjską. Ta niewielka (ok. 10-15 cm) bylina cebulowa ma delikatne (białe lub niebieskie), zwisające kwiaty w kształcie dzwonków. Cebulica syberyjska kwitnie w okresie od marca do kwietnia. Dobrze czuje się na stanowiskach zacienionych, o przepuszczalnej, żyznej – obojętnej lub lekko kwaśnej – glebie. Jest też odporna na suszę, chociaż w czasie kwitnienia należy pamiętać o jej podlewaniu. 

Cebulki sadzi się jesienią, na głębokości ok. 6-10 cm. Co kilka lat warto je przesadzać. Cebulica nadaje się na skalniaki w cieniu i do ogrodów leśnych. Można tworzyć z niej również obwódki rabat. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Bergenia sercowata

Niezwykle łatwą w uprawie i dekoracyjną rośliną do suchego cienia jest bergenia sercowata. Ozdobą tej zimozielonej byliny są duże (nawet 30 cm), skórzaste – zaokrąglone lub sercowate – liście. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Bergenia kwitnie w okresie od kwietnia do maja. Ma drobne, różowe kwiaty zebrane w wiechy, znajdujące się na końcach grubych, czerwonych pędów. Roślina szybko się rozrasta. Jest odporna na mróz i toleruje nawet słabe podłoże. Dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa.  

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Orlik

Na rabaty w cieniu polecane są także orliki. Rośliny te wytwarzają silne, długie korzenie, dzięki czemu są bardzo odporne na suszę. Orliki wyróżniają się fantazyjnymi, pięciopłatkowymi kwiatami z ostrogami. Mogą mieć różne kolory i formy. Ich ozdobne, powcinane liście są zebrane w rozety. 

Byliny te kwitną w okresie od kwietnia do lipca. Ich kwiaty przyciągają owady. Orliki łatwo rozmnażają się przez samosiew, można także je dzielić. Pasują idealnie do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznymi, gdzie warto łączyć je z innymi bylinami wiosny i lata. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Dąbrówka rozłogowa

W ogrodzie w cieniu warto posadzić dąbrówkę rozłogową. Roślina ta dorasta do 20 cm. Ma dekoracyjne – ciemnozielone lub purpurowe – liście tworzące rozety oraz fioletowoniebieskie kwiaty zebrane w grona. Dąbrówka rozłogowa kwitnie w okresie od maja do sierpnia. Łatwo rozmnaża się poprzez rozłogi. W ogrodzie można wykorzystać ją do tworzenia obwódek lub jako roślinę okrywową. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Naparstnica purpurowa

Piękną ozdobą rabaty w cieniu może być naparstnica purpurowa. Ta dwuletnia roślina osiąga wysokość do 1,2 m. Kwitnie w okresie od czerwca do września, wytwarzając duże, dzwonkowate, plamiste kwiaty. Naparstnica purpurowa preferuje żyzne i dobrze przepuszczalne gleby. Jest stosunkowo odporna na suszę i dobrze znosi umiarkowane zacienienie. Roślina łatwo rozmnaża się przez samosiew, dzięki czemu raz posadzona na rabacie będzie zdobić ją co roku. Naparstnica purpurowa polecana jest do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Na rabacie może tworzyć górne piętro. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Konwalia majowa

Atrakcyjną byliną do suchego cienia jest konwalia majowa. Swoje walory dekoracyjne zawdzięcza białym, dzwonkowatym, zwisającym kwiatom oraz wydłużonym, ostro zakończonym liściom. Konwalia majowa osiąga wysokość 20-30 cm. Kwitnie w maju. Uznawana jest za roślinę łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach o żyznej, przepuszczalnej, obojętnej lub lekko kwaśnej glebie. Polecana jest do sadzenia pod koronami drzew. Może być również doskonałym wzbogaceniem ogrodów leśnych czy naturalistycznych.

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Ciemiernik

By ogród w cieniu był kolorowy nawet zimą, warto posadzić w nim ciemierniki. Te długowieczne rośliny kwitną już w lutym. Dostępnych jest wiele odmian ciemierników – o białych, różowych, purpurowych, a nawet czarnych kwiatach. Dodatkową ozdobą tych roślin są zimozielone – owalne lub lancetowate – liście. Ciemierniki najlepiej rosną w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Mają wrażliwy system korzeniowy, dlatego należy unikać ich przesadzania. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Zawilec gajowy

Zawilce to piękne wiosenne kwiaty do cienia. Chociaż większość gatunków preferuje stanowiska umiarkowanie wilgotne, niektóre zawilce poradzą sobie również w cieniu. Szczególnie polecany do suchego cienia jest zawilec gajowy. Gatunek ten zakwita już w marcu i zdobi ogród białymi kwiatami aż do czerwca. Po kwitnieniu część nadziemna rośliny zamiera. Zawilec gajowy wymaga przepuszczalnego i żyznego podłoża, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Pasuje do ogrodów naturalistycznych i leśnych. Warto sadzić go pod koronami drzew. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Bodziszek korzeniasty

Kolejną byliną do suchego cienia jest bodziszek korzeniasty. Gatunek ten osiąga wysokość 30-50 cm. Ma duże, ząbkowane liście o silnym zapachu. Kwiaty bodziszka są różowe, pięciopłatkowe. Okres kwitnienia rośliny przypada od maja do czerwca. Bodziszki korzeniaste tolerują praktycznie każdy rodzaj gleby. Łatwo rozprzestrzeniają się poprzez kłącza, tworząc zwarte kobierce. Bodziszki korzeniaste nadają się na rabaty w cieniu. Można wykorzystać je również do tworzenia obwódek lub jako rośliny okrywowe pod drzewa i krzewy. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Bluszcz pospolity

Najpopularniejszym pnączem do suchego cienia jest bluszcz pospolity. Chociaż najlepiej rośnie na glebach zasadowych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych, jest w stanie przystosować się również do suchego i ubogiego podłoża. Bluszcz pospolity może osiągnąć wysokość nawet do 20 m. Ozdobą pnącza są ciemnozielone, skórzaste, sercowate liście z widocznym unerwieniem. Bluszcz można wykorzystać do sadzenia przy północnych ścianach budynków czy pniach drzew. Sprawdzi się też jako roślina okrywowa. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

Barwinek pospolity

Jako roślina do suchego cienia odpowiedni będzie również barwinek pospolity. Ta niska krzewinka (10-15 cm) idealnie nadaje się do sadzenia pod drzewami i krzewami oraz jako roślina zimozielona do cienia. Barwinek pospolity ma ozdobne, błyszczące, owalne, skórzaste liście oraz drobne, fioletowe kwiaty. Jest rośliną łatwą w uprawie. Można z powodzeniem rozmnażać go poprzez podział – jego pędy łatwo ukorzeniają się w podłożu. 

Rośliny do suchego cienia – przegląd

SZUKASZ MIEJSCA GDZIE KUPISZ WSZYSTKIE POTRZEBNE ROŚLINY? KLIKNIJ I ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ KOMPLETOWANIA I DOSTAWY ROŚLIN