Któż nie chciałby choć na chwilę przenieść do tropikalnej dżungli albo na palmową rajską plażę? By cieszyć się bliskością roślin egzotycznych, nie trzeba wcale odbywać dalekich wojaży. Ciekawe rośliny egzotyczne możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie. Jakie ciepłolubne gatunki wzbogacą ogrodowe aranżacje? Jak pielęgnować rośliny egzotyczne w ogrodzie?
Egzotyczne rośliny do ogrodu – zalety i zastosowanie
Rośliny egzotyczne do ogrodu to szeroka grupa gatunków, których naturalne stanowiska znajdują się poza naszym krajem. Zaliczyć można więc do nich zarówno rośliny śródziemnomorskie, jak i afrykańskie czy orientalne. Większość osób, myśląc o roślinach egzotycznych do ogrodu, ma jednak przed oczami gatunki pochodzące z gorących rejonów tropikalnych.
Piękne rośliny egzotyczne w ogrodzie mogą stanowić ciekawe uzupełnienie aranżacji. Wiele gatunków ciepłolubnych wyróżnia się okazałymi liśćmi lub wyjątkowymi kwiatami. Z tego powodu egzotyczne okazy silnie przykuwają uwagę i mogą stanowić największą atrakcję ogrodu. Idealnie nadają się też do sadzenia jako solitery. Świetnym pomysłem może być także uprawa roślin egzotycznych w pojemnikach. To więc nie lada gratka dla wszystkich, którzy chcieliby założyć ogród kolekcjonerski. Oprócz funkcji ozdobnej ogrodowe rośliny egzotyczne mogą pełnić również funkcję użytkową – dostarczając pysznych owoców.
Egzotyczne gatunki wspaniale dopełnią aranżację ogrodów w stylu nowoczesnym. Niektóre z nich można wykorzystać również do stworzenia ogrodu żwirowego lub śródziemnomorskiego. Wysokie egzotyczne gatunki będą także idealnym wzbogaceniem strefy wypoczynkowej w ogrodzie – zapewnią scenerię niczym z rajskich wczasów. W mniejszych ogrodach ciekawym rozwiązaniem może okazać się za to stworzenie rabaty z roślinami egzotycznymi.
Roślinny egzotyczne w ogrodzie – najpopularniejsze gatunki
Wbrew pozorom wybór roślin egzotycznych do ogrodu jest naprawdę szeroki. Jakie rośliny egzotyczne do ogrodu w Polsce będą najlepsze? Poniżej przedstawiamy ciekawe gatunki egzotyczne, które zachwycają pięknym kwitnieniem, nietypową formą czy okazałymi liśćmi.
Juka karolińska
Juka karolińska to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych roślin egzotycznych do ogrodu w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim zjawiskowym kwiatostanom z białymi, dzwonkowatymi kwiatami. Juka karolińska jest ponadto rośliną ozdobną z liści, która atrakcyjnie prezentuje się przez cały rok. Jej liście są długie, wąskie, ostro zakończone i rozwłóknione na końcach. Juka jest łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, z piaszczystą i dobrze przepuszczalną glebą. Jest dobrze przystosowana do znoszenia suszy. Polecana jest do sadzenia w ogrodach śródziemnomorskich, żwirowych i alpinariach. Sprawdzi się również jako soliter i roślina do uprawy w pojemnikach.
Kamelia japońska
Kamelia japońska to azjatycki gatunek, w Polsce uprawiany przede wszystkim w donicach. Obecnie, ze względu na zmiany klimatyczne, kamelie coraz częściej spotkać można również w uprawie ogrodowej. Kamelia japońska czaruje okazałymi kwiatami, które mogą mieć kolor czerwony, biały czy różowy. Kamelia najlepiej czuje się na stanowisku częściowo zacienionym i podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Roślina ta nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego na zimę należy przenieść ją do pomieszczenia lub dobrze zabezpieczyć przed mrozami. Można uprawiać ją na tarasie lub balkonie.
Bambus
Kolejną ciekawą propozycją do egzotycznego ogrodu są bambusy. Rośliny te zaliczane do rodziny traw dodadzą dynamiki aranżacjom i wzbogacą strukturę ogrodu. W ogrodzie można uprawiać różne gatunki bambusów drzewiastych i kępowych. Bambusy wyróżniają się szybkim tempem wzrostu i bujnym krzewieniem się. Wymagają ciepłych i wilgotnych stanowisk. Polecane są głównie do dużych ogrodów. Można tworzyć z nich zielone ściany i żywopłoty.
Palmy
Z pewnością żadne rośliny nie wniosą do ogrodu tyle egzotyki co palmy. Rośliny te przyciągają uwagę ze względu na smukły pokrój i ozdobne, wachlarzowate liście. Chociaż palmy są nierozerwalnie związane z gorącym klimatem, niektóre gatunki potrafią przetrwać również w polskich warunkach. Do palm mrozoodpornych zalicza się m.in. szorstkowiec Fortunego. Nawet on wymaga jednak ochrony przed mrozami podczas srogich zim. Palmy w ogrodzie należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, osłoniętych przed wiatrem, o żyznym, przepuszczalnym podłożu. Trzeba również pamiętać o ich obfitym podlewaniu. Palmy pięknie prezentują się sadzone jako solitery, zwłaszcza w pobliżu strefy wypoczynkowo-rekreacyjnej.
Czystek
Czystek to piękna roślina egzotyczna, dawniej uprawiana w oranżeriach. Krzew ten przyciąga uwagę za sprawą efektownych, zwykle różowych lub białych, początkowo lekko pogniecionych, kwiatów, które otwierają się o poranku, a wieczorem opadają. Na roślinie sukcesywnie pojawiają się nowe pąki, co zapewnia długie kwitnienie. Czystek w ogrodzie potrzebuje ciepłego, silnie nasłonecznionego i suchego stanowiska.
Aukuba japońska
Jeśli szukamy egzotycznej rośliny do cienia, idealnym wyborem może okazać się aukuba japońska. W naturze roślina ta rośnie pod wysokimi drzewami, dzięki czemu dobrze czuje się na stanowiskach zacienionych. Niewątpliwą ozdobą aukuby japońskiej są ciemnozielone, ząbkowane, błyszczące liście, które dodatkowo mogą być plamiste. Roślinę zdobią również czerwone owoce. Aby jednak aukuba owocowała, należy umieścić w ogrodzie egzemplarze żeńskie i męskie. Aukuba ogrodowa, po odpowiednim zabezpieczeniu, może zimować w ogrodzie. Rośliny uprawiane w pojemnikach na tarasach na zimę należy jednak przenieść do pomieszczenia.
Paciorecznik
Paciorecznik ogrodowy, zwany kanną, to kolejny gatunek, który spodoba się miłośnikom roślin egzotycznych. Może być wspaniałą dekoracją ogrodu ze względu na ozdobne kwiatostany znajdujące się na szczytach grubych pędów oraz duże, jajowato-podłużne liście w kolorze ciemnozielonym lub czerwonobrązowym. Pacioreczniki osiągają wysokość nawet 2 m. Polecane są do sadzenia w trawniku, w pobliżu oczek wodnych i na rabatach. Wymagają żyznego podłoża i ciepłego, osłoniętego stanowiska. Te egzotyczne rośliny nie są odporne na mróz, dlatego późną jesienią należy wykopać kłącza i umieścić w pomieszczeniu o temperaturze 5-8oC.
Banan
Wśród ciekawych roślin egzotycznych do ogrodu nie może zabraknąć bananów. Te okazałe byliny zachwycają przede wszystkim ogromnymi, przewieszającymi się liśćmi. W naszym klimacie banany zakwitają dopiero po upływie kilku sezonów. Po wydaniu owoców rośliny te zamierają, jednak zanim to się stanie, wytwarzają odrosty, które umożliwiają ich dalszą uprawę. W Polsce można uprawiać m.in. Musa basjoo. Niestety uprawa bananów w ogrodzie nie należy do najłatwiejszych. Rośliny te potrzebują ciepłych, słonecznych i wilgotnych stanowisk oraz żyznego podłoża. Można uprawiać je również w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Na zimę banany najlepiej wykopać i przesadzić do donic, a następnie umieścić w pomieszczeniu o temperaturze 5-10℃. Niektóre gatunki po zabezpieczeniu mogą jednak zimować w gruncie.
Do innych ciekawych roślin do egzotycznego ogrodu należą:
- krynia,
- hibiskus,
- kaktusy,
- oleander,
- paproć drzewiasta,
- mimoza,
- agawa,
- araukaria,
- datura,
- magnolie,
- hortensje,
- cytrusy,
- męczennice,
- figi,
- azalie,
- rododendrony.
Jak pielęgnować rośliny egzotyczne w ogrodzie?
Chociaż rośliny egzotyczne w ogrodzie bez wątpienia cieszą oko, ich uprawa wymaga sporo wysiłku. Czy w Polsce da się uprawiać rośliny egzotyczne? Tak, jednak kluczowe znaczenie ma zapewnienie im odpowiedniego stanowiska. Większość gatunków egzotycznych wymaga silnego nasłonecznienia, dlatego najlepiej sadzić je od strony zachodniej lub południowej. By uchronić rośliny przed silnym wiatrem, warto umieścić je w pobliżu ścian budynków, wysokich drzew lub w innych osłon.
Trzeba również pamiętać, że egzotyczne okazy często zajmują znaczną przestrzeń i mogą szybko się rozrastać. Z tego powodu, jeśli dysponujemy małym ogrodem, powinniśmy uprawiać je w pojemnikach lub wykorzystać bariery korzeniowe. Podłoże dla roślin egzotycznych powinno charakteryzować się dobrą przepuszczalnością, dlatego niezbędne jest wykonanie drenażu. Należy zadbać również o odpowiednią wilgotność. Zwykle konieczne jest nie tylko obfite podlewanie roślin egzotycznych uprawianych w ogrodzie, ale także regularne zraszanie ich liści. Często gatunki tropikalne mają wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego nie można zaniedbywać ich nawożenia.
Szczególnie trudnym okresem dla egzotycznych roślin w ogrodzie jest zima. Nawet teoretycznie mrozoodporne rośliny egzotyczne w czasie srogich zim mogą przemarzać. Z tego powodu przed nastaniem chłodów musimy odpowiednio je zabezpieczyć. Okazałe liście roślin warto związać, a bryłę korzeniową, pień i koronę zabezpieczyć matami trzcinowymi, agrowłókniną czy siatkami cieniującymi. Gatunki najbardziej wrażliwe można też wykopać i przesadzić do donic. Zimowanie roślin egzotycznych z reguły powinno odbywać się w temperaturze 5-10℃, w jasnym pomieszczeniu. Na zimę można więc umieścić je w nieogrzewanym pomieszczeniu domowym. Gatunki, które nie wymagają jasnego światła, mogą zimować również w garażu lub innym budynku gospodarczym.
Rośliny egzotyczne są wyjątkową ozdobą ogrodu. Chociaż ich pielęgnacja bywa pracochłonna, z pewnością warto włożyć trochę wysiłku, by mieć we własnym ogrodzie namiastkę tropikalnej dżungli.