Niezwykłe działanie kolorów doceniają nie tylko psycholodzy, ale również miłośnicy roślin. Urządzanie rabat lub ogrodów monochromatycznych to świetny sposób na oryginalną aranżację przestrzeni. Aby stworzyć przyjemne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu, warto zdecydować się na rośliny kwitnące na niebiesko. Błękitne gatunki wprowadzą do otoczenia powiew błogiego niebiańskiego spokoju i morskiego orzeźwienia. Przedstawiamy popularne niebieskie kwiaty do ogrodu.
Ogród niebieski – zalety
Ogród w kolorze niebieskim to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie lekkość, elegancję i orzeźwiający chłód. Błękitne rabaty wnoszą do otoczenia wakacyjny klimat – przywodzą na myśl bezchmurne błękitne niebo lub morskie fale. Dodatkowo ogród z niebieskimi kwiatami korzystnie oddziałuje na psychikę – wycisza, relaksuje i pomaga pozbyć się stresu.
Niebieskie kwiaty do ogrodu sprawdzają się zarówno w formalnych, uporządkowanych aranżacjach, jak i sielskich, swobodnych i wiejskich kompozycjach. Warto sadzić je w większych grupach – tworząc z nich plamy kolorystyczne. Ze względu na rzadkość występowania niektóre niebieskie rośliny ogrodowe będą efektownie prezentować się również w roli soliterów.
Niebieskie rośliny są polecane zwłaszcza do niewielkich ogrodów. Dzięki nim można optycznie powiększyć przestrzeń. Warto posadzić je także w pobliżu kącika wypoczynkowego – niebieska barwa będzie nastrajać do relaksu. Ciekawym wzbogaceniem aranżacji ogrodu niebieskiego mogą być również sezonowe kompozycje w donicach.
Niebieskie rośliny do ogrodu – jak je wykorzystać?
Urządzając ogród niebieski, powinniśmy unikać zbytniej monotonii. Aby monochromatyzm nie wydawał się smutny, warto zadbać o dużą różnorodność gatunków roślin. Oprócz niebieskich kwiatów jednorocznych i bylin warto umieścić w ogrodzie również drzewa i krzewy o niebieskich owocach, igłach czy szyszkach. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w ogrodzie roślin w różnych odcieniach niebieskiego – błękitnych, granatowych, szafirowych. Niebieskie rośliny w ogrodzie powinny ponadto różnić się wielkością, kształtem kwiatów czy pokrojem. Warto zwrócić uwagę również na termin ich kwitnienia, by błękitny ogród prezentował się atrakcyjnie przez cały rok.
Rośliny kwitnące na niebiesko można z powodzeniem łączyć z gatunkami w innych kolorach. Szczególnie atrakcyjnie i elegancko prezentują się w połączeniu z białymi i fioletowymi roślinami. Jeśli chcemy nieco ożywić nasze rabaty, możemy również połączyć niebieskie kwiaty z żółtymi czy pomarańczowymi.
Kwiaty kwitnące na niebiesko – najpopularniejsze gatunki
Chociaż niebieskie kwiaty nie są często spotykane w ogrodach, istnieje sporo ciekawych gatunków w tym kolorze, które mogą wzbogacić aranżację zielonej przestrzeni. Oto najpopularniejsze gatunki roślin kwitnących na niebiesko do ogrodu.
Chaber (Centaurea)
Chabry to jedne z najbardziej znanych niebieskich kwiatów, nierozerwalnie związanych z wiejskim krajobrazem. W Polsce rośliny te pospolicie występują na polach uprawnych wśród zbóż, na łąkach i przy drogach. Błękitne chabry bławatki (Centaurea cyanus) są roślinami jednorocznymi, dorastającymi do ok. 80 cm. Ich rurkowate kwiaty przyciągają motyle i inne pożyteczne owady. Chabry bławatki kwitną w okresie od maja do sierpnia. Nie należą do roślin wymagających – najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, o przepuszczalnym podłożu. Bławatki idealnie pasują do naturalistycznych kompozycji. Mogą być elementem łąk kwietnych.
Oprócz chabra bławatka w niebieskim ogrodzie można umieścić również chabra górskiego (Centaurea montana). Jest to gatunek wieloletni, tworzący kępy o wysokości do 50 cm. Kwiatostany w formie koszyczków składają się z niebieskich kwiatów brzeżnych oraz ciemnoróżowych kwiatów obupłciowych znajdujących się w środku. Chabry górskie kwitną od maja do czerwca, a po ścięciu kwiatostanów powtarzają kwitnienie. Preferują podłoże przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne oraz słoneczne stanowiska. Można sadzić je na rabatach bylinowych czy skalniakach.
Len trwały (Linum perenne)
Jeśli szukamy niebieskich kwiatów do ogrodu, dobrym wyborem może okazać się len trwały. Ta błękitna bylina osiąga wysokość do 60-100 cm. Len trwały ma pięciopłatkowe kwiaty zebrane w baldachogrona. Kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, o piaszczystym, przepuszczalnym podłożu. Len sprawdzi się na rabatach, murkach, skalniakach, łąkach kwietnych oraz w pojemnikach. Jego kwiaty nadają się również na suche bukiety.
Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare)
Kolejną interesującą rośliną kwitnącą na niebiesko jest żmijowiec zwyczajny. Ten dwuletni gatunek w pierwszym roku wytwarza rozetę liści, a w drugim sztywny, owłosiony pęd. Prawdziwą dekoracją żmijowca są lejkowate kwiaty, tworzące kwiatostan typu skrętka. Kwiaty zmieniają barwę podczas kwitnienia z purpurowej, przez różową, do niebieskiej. Roślina kwitnie od czerwca do października. Nie ma dużych wymagań dotyczących podłoża. Najlepiej rośnie na ciepłych i słonecznych stanowiskach i lekkiej, przepuszczalnej glebie. Żmijowiec polecany jest do ogrodów wiejskich i na łąki kwietne.
Niezapominajka (Myosotis)
Niezapominajka to niebieski kwiat wiosenny, który może dodać uroku ogrodowi na początku sezonu. Najczęściej uprawiane w ogrodach są: niezapominajka leśna (Myosotis sylvaticai) i niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides), które osiągają zwykle wysokość ok. 20-40 cm. Niezapominajki wyróżnia się długim czasem kwitnienia – kwitnie od wiosny do jesieni. Rośliny te najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych, o lekko wilgotnej glebie. Niezapominajki warto posadzić w okolicach zbiorników wodnych. Mogą również wzbogacić aranżację niebieskich rabat lub wypełnić wolne przestrzenie między krzewami.
Bodziszek (Geranium)
Miłośnicy niebieskich roślin do ogrodu mogą zdecydować się również na bodziszka. Kwiaty w kolorze niebieskim mają odmiany ‘Rozanne’, ‘Baby Blue’ i ‘Johnson’s Blue’. Bodziszek jest niezawodną rośliną okrywową – tworzy zwarte kobierce. Oprócz drobnych kwiatów, o promienistej budowie, bodziszek ma również dekoracyjne – pierzaste lub klapowane – liście. Utrzymują się one na roślinie przez cały sezon, a jesienią mogą efektownie się przebarwiać. Kwitnienie roślin przypada od czerwca do września. Bodziszki akceptują różne stanowiska i typy gleb. Pasują do ogrodów naturalistycznych. Można sadzić je pod drzewami oraz tworzyć z nich obwódki.
Ostróżka ogrodowa (Delphinium elatum)
Popularną w ogrodach wiejskich rośliną kwitnącą na niebiesko jest ostróżka ogrodowa. Ta piękna bylina może osiągnąć wysokość nawet 1,8 m. Ostróżka przykuwa uwagę ze względu na ażurowe, dłoniasto-pierzaste liście oraz strzeliste kwiatostany z okazałymi kwiatami. Niebieska bylina kwitnie od czerwca do września. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrem. Ostróżka preferuje żyzne, zasadowe gleby. Wyższe odmiany należy palikować. Bylina efektownie prezentuje się zarówno w grupach jednogatunkowych, jak i w połączeniu z innymi kwiatami lata. Do niebieskich odmian ostróżki należą m.in.: \’Capri\’, \’Piccolo\’, \’Polarnacht\’, Blue Bird\’, \’Magic Fountain’, \’Dunkelblau\’.
Dzwonek karpacki (Campanula carpatica)
Aby wprowadzić do swojego ogrodu niebieską barwę, można sięgnąć również po dzwonek karpacki. Ta górska bylina dorasta do 30-40 cm. Swoje walory ozdobne zawdzięcza przede wszystkim dzwonkowatym – najczęściej jasnoniebieskim – kwiatom, osadzonym na cienkich, wysokich, wzniesionych łodyżkach. Najlepsze warunki do uprawy dzwonka karpackiego to stanowiska słoneczne, o przepuszczalnym, zasadowym podłożu. Dzwonek karpacki nadaje się do uprawy na rabatach, skalniakach, murkach i w ogrodach żwirowych. Można sadzić go również w pojemnikach.
Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus)
Przegorzan kulisty to dwuletnia roślina kwitnąca na niebiesko, która może osiągnąć wysokość nawet 2 m. Pięknie prezentuje się zarówno jako soliter, jak i w połączeniu z wysokimi bylinami. Przegorzan kulisty wygląda efektownie za sprawą główkowych, kulistych, najeżonych kwiatostanów z niebiesko-fioletowymi kwiatami. Jest rośliną miododajną, chętnie odwiedzaną przez owady. Przegorzanowi należy zapewnić słoneczne stanowisko i piaszczystą, lekko zasadową glebę. Bylina ta polecana jest do uprawy na rabatach żwirowych.
Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)
Wśród wiosennych roślin kwitnących na niebiesko warto zwrócić szczególną uwagę na przylaszczkę pospolitą. Niebieskie kwiaty na roślinie pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści – już w marcu. Po kwitnieniu przylaszczka zachowuje walory ozdobne dzięki ciemnozielonym, trójklapowym liściom. Przylaszczkę pospolitą należy uprawiać na stanowiskach cienistych lub półcienistych, na lekko wilgotnym podłożu. Można sadzić ją pod krzewami lub tworzyć z niej kompozycje z innymi wiosennymi roślinami. Roślina pasuje zwłaszcza do ogrodów leśnych i naturalistycznych.
Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
W wiosennym niebieskim ogrodzie nie powinno zabraknąć cebulicy syberyjskiej. Roślina ta ma wysokość zaledwie 10-15 cm. Jej ozdobą są intensywnie niebieskie, dzwonkowate kwiaty – zebrane w grona. Cebulica kwitnie już w marcu/kwietniu. Wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska i żyznego, przepuszczalnego podłoża. Warto wykorzystać ją do wzbogacenia rabat z wiosennymi roślinami lub sezonowych kompozycji w pojemnikach.
Szafirek (Muscari)
Do ciekawych wiosennych niebieskich roślin należą szafirki. Te niewielkie (10-20 cm) byliny cebulowe kwitną w okresie od kwietnia do czerwca. Największą popularnością spośród nich cieszy się szafirek armeński (Muscari armeniacum), wyróżniający się kulistymi, szafirowymi kwiatami zebranymi w grona. Szafirkom najlepiej zapewnić stanowisko słoneczne lub półcieniste, z żyzną, lekko wilgotną glebą. Można sadzić je nie tylko na rabatach, ale również w donicach, na skalniakach czy w trawniku.
Kosaciec (Iris)
Wielbiciele niebieskich roślin ogrodowych nie mogą zapomnieć o kosaćcach. Irysy ogrodowe ozdobią ogród niebieskimi kwiatami wiosną i latem. Rośliny te osiągają wysokość od 10 do 80 cm. Są łatwe w uprawie – dobrze rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych i przeciętnej glebie ogrodowej. Irysy wyróżniają się efektownymi, dużymi kwiatami, o nietypowej formie. Warto sadzić je na skalniakach i naturalistycznych rabatach. Niektóre gatunki (np. irys syberyjski) mogą wzbogacić również aranżację oczka wodnego. Niebieskie odmiany irysów bródkowych (Iris ×germanica) to m.in.: ‘Baja Blue’, ‘All About Blue’, syberyjskich (Iris sibirica): ‘Shall We Dance’, \’Perry\’s Blue\’, niskich (Iris pumila): ‘Little Saphire’.
Cykoria podróżnik (Cichorium intybus)
Jeśli chcemy wzbogacić ogród ziołowy lub łąkę kwietną kwiatami kwitnącymi na niebiesko, możemy sięgnąć po rośliną dobrze znaną z polskich pól – cykorię podróżnik. Chociaż często uznawana jest za chwast, warto docenić ją z uwagi na właściwości lecznicze i walory ozdobne. Cykoria podróżnik najczęściej dorasta do 70-120 cm. Jej błękitne kwiatostany można podziwiać od czerwca do września. Cykoria nie ma dużych wymagań co do gleby, jednak potrzebuje słonecznego stanowiska. Może być wspaniałą ozdobą rabat żwirowych lub łąk kwietnych i rabat naturalistycznych.
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum)
Do bylin kwitnących na niebiesko należy również mikołajek płaskolistny. Gatunek ten może być ciekawą ozdobą ogrodu ze względu na fioletowo-niebieskie, kuliste, kolczaste kwiatostany, otoczone długimi, wąskimi, niebieskimi liśćmi. Mikołajek płaskolistny przeciętnie mierzy 60 cm. Kwitnie w okresie od czerwca do września. Najlepiej zapewnić mu stanowisko słoneczne i żyzną, dobrze przepuszczalną glebę o lekko zasadowym odczynie. Mikołajek płaskolistny pasuje do ogrodów żwirowych, naturalistycznych i wiejskich.
Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)
Kolor niebieski w ogrodzie może zagościć dzięki czarnuszce damasceńskiej. Ta roślina jednoroczna osiąga wysokość ok. 50-70 cm. Czarnuszka damasceńska odznacza się ażurowymi liśćmi oraz jasnoniebieskimi, dużymi kwiatami, które pojawiają się w maju. Roślina preferuje stanowiska słoneczne z żyznym podłożem. Idealnie pasuje do ogrodów w stylu naturalistycznym lub angielskim.
Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)
Popularną niebieską rośliną jednoroczną do ogrodu jest lobelia przylądkowa. Roślina ta charakteryzuje się licznymi, drobnymi kwiatami tworzącymi wiechy. Lobelia wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska i umiarkowanie wilgotnego podłoża. W sprzedaży dostępne są odmiany lobelii o różnych odcieniach – od jasno- do ciemnoniebieskich. Lobelia osiąga wysokość ok. 20 cm. Kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni. Jest szczególnie polecana do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Sprawdzi się także na rabatach czy skalniakach.